«Ես չեմ հավատում, որ պատվարը դիմանա 6 ամիս». միջազգային փորձագետը` Թեղուտի պոչամբարի մասին
Դավիդ Հալմանը (David Hallman) երկրաբան-ինժեներ է: Նա ամերիկյան Global Resource Engineering ընկերության կողմից Թեղուտի պոչամբարի ուսումնասիրությունների իրականացման գլխավոր ինժեներն է եղել: Վերջինս համաձայնել է պատասխանել «Հետք»-ի հարցերին և մտահոգություններ հայտնել Թեղուտի հանքավայրի վերագործարկման շուրջ:
Կոնկրետ ե՞րբ եք իրականացրել Թեղուտի պոչամբարի ուսումնասիրություն: Ո՞ւմ կողմից էր այն նախաձեռնվել:
2017թ. փետրվարին Թեղուտի հանքավայրի տարածքում երկրաբանական ուսումնասիրությունների համար կատարած մեր այցելության արդյունքում, Global Resource Engineering Ltd-ն (GRE) խորհուրդ տվեց, որ Թեղուտի պոչամբարի մանրակրկիտ և երկրաբանական վերանայում և գնահատում իրականացվի, որը հետագայում «Վալլեքս»-ն արտոնեց: Տարածքի զննությունը տեղի ունեցավ 2017թ. մայիսի 12-ից մինչև 17-ը՝ իմ և Global Resource Engineering Ltd-ի ավագ երկրաբան-ինժեներ պրն. Լուիս Քուիրինդոնգոյի (Luis Quirindongo) կողմից: Տարածք այցելության նպատակն էր GRE-ի երկրաբանական թիմի ավագ անդամներին ծանոթացնել տարածքի և պոչամբարի պայմաններին, պոչամբարի նախագծին, կառուցմանը և շահագործմանը՝ բարձրացնելու կառույցի և դրա ընթացիկ վիճակի մասին GRE-ի տեխնիկական իրազեկվածությունը, ինչպես նաև ավելի լավ սահմանելու հաջորդ գեոտեխնիկական հետազոտությունները պոչանքների բնութագրման և մոնիտորինգային ծրագրի իրականացման նպատակով: Դրանից բացի, մայիսի 18-ին ես և պրն Քուրինդոնգոն Երևանում հանդիպեցինք Հայկական սեյսմոլոգիայի և երկրի ֆիզիկայի ասոցիացիայի նախագահ Ավետիս Առաքելյանի հետ՝ կապված Թեղուտի հանքավայրի տարածքի հիմնական հնարավորությունների և պոտենցիալ սեյսմիկ վտանգների հետ:
2017թ. մայիսին տեղազննությանը հետևած՝ GRE-ի տրամադրած խորհրդատվական առաջարկությունների արդյունքում՝ «Վալլեքս» ընկերությունը GRE-ին հանձնարարեց իրականացնել մանրազնին երկրաբանական հետազոտություն և գործիքավորման ծրագիր՝ գնահատելու տեղակայված պոչերի իրավիճակը:
Աշխատանքներն իրականացվել են 2017թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին: Ստացված արդյունքները և նախնական վերլուծությունը ցույց տվեցին, որ պոչամբարն ակնհայտորեն վտանգավոր է: Ավելի ուշ «Վալլեքս»-ն իրականացրեց ֆրեզային և պոչանքների օգտահանման աշխատանքներ սպասման ռեժիմում՝ սկսած 2018թ. հունվարի 11-ից մինչև պոչամբարի կայունությունն ավելի կհստակեցվեր և պոչանքների օգտահանման ապագան կորոշվեր:
GRE-ի երկրաբանական հետազոտությունները Թեղուտում արդյունավետ ավարտվեցին 2018թ. ապրիլի 12-ին երկրաբանական գնահատման վերջնական զեկույցով, որի պատճենը ձեզ է տրամադրվում:
«Վալլեքս»-ը նաև պատվիրեց երկրորդ, պոչանքների երկրաբանական տեխնիկական տվյալների տեխնիկական անկախ գնահատում, այս անգամ՝ ավստրալական ATC Wiliams-ին, որպեսզի վերջինս տրամադրի երկրորդ կարծիք որակավորված ինժեներների կողմից: Այս ուսումնասիրության արդյունքները ներկայացվել են 2018թ. ապրիլ ամսվա տեխնիկական զեկույցում, որը տվել է նույն եզրակացությունը, որ պոչամբարը չափազանց վտանգավոր է:
Ինչպե՞ս կբնութագրեք Թեղուտի պոչամբարի վիճակը, որո՞նք են իրական վտանգները, որ հայտնաբերեցիք ձեր ուսումնասիրությունների ընթացքում:
Պոչամբարների նախագծման 30-ամյա իմ փորձառության ընթացքում ես երբևէ չեմ հանդիպել առավել վտանգավոր իրավիճակի: Երկրաբանական տվյալները և վերլուծությունները ցույց տվեցին, որ պոչամբարը չի համապատասխանում ընդունված միջազգային, ինչպես նաև նախագծման համար սահմանված չափանիշներին: Պատվարը վտանգավոր է ինչպես կայուն, այնպես էլ երկրաշարժի ժամանակ: Պատվարի հնարավորությունները նախատեսված էին 200 մետր ամբողջությամբ չորացված ավազանի համար, երբ այն հասավ ընթացիկ բարձրության: Բացի դրանից, պոչանքները կազմված են մեծ մասամբ տիղմից և կավային մասնիկներից, որոնք չեն հոսում/ցամաքում: Ավելին, պոչմաբարի պատվարի երեսից հոսող ջուր կար: Սա մարգինալ կայունության վիճակի բերեց, և GRE-ն շատ վտանգավոր համարեց պատվարն է´լ ավելի բարձրացնելը և այդ օբյեկտի շահագործումը:
Քանի որ կառույցը չի շահագործվել 1,5 տարի, որոշակի բարելավում կդիտարկվի ջրահեռացման կամ պատվարի հետևում պոչերի զանգվածի սեղմման պարագայում: Որպես այդպիսին, հավանական է, որ կառույցը կարողանա աշխատել` որոշ ժամանակահատված փոքր խնդիրներ առաջացնելով: Այնուամենայնիվ, ավելացնելով ճնշումը ներկայում գոյություն ունեցող պատվարի վրա՝ այն բարձրացնելով, բարձրացնելով ջրի մակարդակը պոչամբարի ներսում կամ բարձրացնելով պոչերի քանակը` վերսկսելով շահագործումը, պարզապես կառաջացնի պոչամբարի փլուզում: Արտադրողականության ծավալը կլինի տարեկան 8, թե 6 մլն/տ ( ինչպես հայտնել են), էական չէ: Ես չեմ հավատում, որ պատվարը դիմանա 6 ամիս, նույնիսկ 6 մլն/ տոննայից պակաս արտադրողականության պարագայում, և ես կզարմանամ, որ այն գոյատևի մինչև մեկ տարի:
Պոչամբարների փլուզման վերջին դեպքերը Կանադայում (Mt. Polley, 2014) և Բրազիլիայում (Bento Rodrigues, 2015 and Brumadinho, 2019) տեղի են ունեցել պարզագույն ծանրաբեռնվածության հետևանքով:
Ինչ վերաբերում է երկրաշարժի ժամանակ կայունությանը, փլուզումը կանխատեսված է միջին մագնիտուդի երկրաշարժի ժամանակ, որը բերում է գրունտի սրընթաց տեղաշարժմանը, և այն պոչամբարի տարածքում 7-8 % (0.07 - 0.08 գ ) ձգողականություն ունի: Գրունտի շարժի այս մակարդակը, ըստ արված գնահատականի, ունի վերադարձի ժամանակաշրջան, մոտավորապես՝ 75-ից 100 տարի կտրվածքով, կամ տարեկան բարձրացման հնարավորություն 1.0-1.3 %, և համեմատվում է 0,20 գ-ի հետ, որն ընդունվել էր որպես հիմք նախագծման ժամանակ:
1988թ. Սպիտակի 7,1 մագնիտուտ հզորությամբ երկրաշարժի կրկնությունը, որի էպիկենտրոնը Թեղուտից 55 կմ դեպի հարավ-արևմուտք էր, հավանական է, որ բավարար լինի կառույցի փլուզման համար:
Պատվարի աղետալի փլուզումը կհանգեցնի պոչերի և ջրի զգալի կորստի, որը կարտահոսի դեպի ներքև: Մի քանի պոչամբարների փլուզման վերջին դեպքերը մռայլ օրինակներ են այն բանի, թե ինչ է պատահում, երբ փլուզումն, այնուամենայնիվ, տեղի է ունենում:
- 2015թ. հարավային Բրազիլիայում՝ Սամարկոյի Fundão պոչամբարն ավիրեց Բենտո Ռոդրիգուս (Bento Rodrigues) գյուղը՝ խլելով 19 մարդու կյանք և ամայացնելով գետի կենսաբազմազանությունը 620 կմ երկայնքով: Պոչամբարի փլուզման հետևանքով առաջացած պոչերի և ջրի արտահոսքի ականատեսի տեսանկարահանումը հասանելի է համացանցում:
- 2019թ. Բրումադինոյի պոչամբարի փլուզումը Córrego do Feijão հանքավայրում սպանեց 206 մարդու: Փլուզման տեսանկարահանումը նույնպես հասանելի է: Կարևոր է շեշտել, որ Բրումադինոյի պոչամբարը չէր գործում փլուզումից առաջ` ավելի քան 2 տարի:
«Վալլեքս»-ին տրամադրված՝ GRE-ի առաջարկությունների մի մասը ներառում էր նաև պատվարի փլուզման ուսումնասիրություն, որը կհետազոտեր պատվարից ներքև ընկած տարածքները, որոնք հեղեղի տակ մնալու պոտենցիալ ռիսկի են ենթարկվում, և մշակել գործողությունների ծրագիր արտակարգ իրավիճակի դեպքում: Այդուհանդերձ, մինչ հանքավայրի աշխատանքների դադարեցումն այս ամենը չիրականացավ:
Դուք տեղեկացրե՞լ եք այս վտանգների մասին Հայաստանի կառավարությանը: Եթե այո, ապա ի՞նչ արձագանք եք ստացել:
Պոչամբարի վերաբերյալ GRE-ի զեկույցը 2018թ. հուլիսին «Վալլեքս»-ը տրամադրել է ՀՀ բնապահպանության և տնտեսական զարգացման նախարարություններին: Որևէ մեկը կառավարությունից, «ՎՏԲ-բանկ»-ից, ռուսական պղնձի ընկերությունից, բուլղարացի ինժեներներից GRE-ի կամ ինձ հետ կապ չեն հաստատել:
2018թ. մարտին մենք հանդիպեցինք միջազգային հանքարդյունաբերության ոլորտի խորհրդատվական կազմակերպության Մեծ Բրիտանիայի գրասենյակի ներկայացուցչի, պոչամբարների ավագ ինժեներ Ստեֆեն Ռոբերթսոնի և Քրիստենի (Steffen Robertson and Kirsten) հետ, որը «ՎՏԲ»-ի անունից վերանայում էր GRE-ի զեկույցը: Ցավոք, նրա զեկույցն այդպես էլ չհրապարակվեց: Այդ հանդիպումից GRE-ն հասկացավ, որ նա նույնպես համաձայնեց մեր եզրակացության հետ, որ պոչամբարը վտանգավոր է:
Ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է Թեղուտի պոչամբարի լուծումը: Կարո՞ղ է Թեղուտի հանքավայրը գործել որևէ կերպ:
Ինչ անել ներկայիս պատվարի հետ. այս խնդիրն այդպես էլ չլուծվեց: Մենք այլընտրանքային գնահատումներ էինք կատարում «Վալլեքս»-ի համար, երբ «ՎՏԲ»-ն տիրացավ հանքավայրին: Այս պահին մենք չգիտենք, թե ինչպես է պահպանվել կառույցը 2018թ. հունվարից՝ շահագործման դադարից հետո, հատկապես որքան դրենաժային ջրեր և ջրի մակարդակի իջեցում է եղել պատվարից ներս: Հանքավայրը կարող է շահագործվել, սակայն նոր պոչամբարով, որն այլ մոտեցում կորդեգրի: GRE-ն գտել էր նոր տարածք, որը տեղակայված էր գոյություն ունեցող պոչամբարի վերին հատվածում, որը հարմար կլիներ նոր պոչամբարի համար՝ կառուցվելու առավել կայուն, օգտագործելով այլընտրանքային՝ «կենտրոնական» կամ «հոսանքն ի վար» մոտեցմամբ: Նոր՝ «մեկնարկային» պոչամբարը թույլ կտա կուտակել պոչանքները և կարող է կառուցվել ընդամենը 3-6 ամսվա ընթացքում: Իսկ մինչ այդ գոյություն ունեցող պոչամբարը կարող է ուսումնասիրվել և վերջնականապես կայունացվել:
Որքա՞ն ներդրում է անհրաժեշտ վտանգները վերացնելու և պոչմաբարը կայունացնելու համար:
Ինչպես արդեն նշեցի, «ՎՏԲ»-ն տիրացավ Թեղուտի հանքավայրին մինչ կայունացման նախագիծը կմշակվեր և պոչամբարը կվերագործարկվեր: Այնուամենայնիվ, պատվարի կայունացումը կլիներ դանդաղ և թանկ գործընթաց, հավանաբար կարժենար մոտ 10 մլն դոլարի չափ: Այդ աշխատանքները կարող էին արվել հանքարդյունահանմանը զուգընթաց, եթե նոր պոչամբար կառուցվեր՝ այդպիսով ապահովելով հենարանի համար պոտենցիալ աղբյուր, ավտոպարկ, աշխատուժ և գոյություն ունեցող պոչամբարը կայունացնելու կապիտալ:

“Я не верю, что дамба продержится 6 месяцев”: международный эксперт о Техутском хвостохранилище
Давид Хальман (David Hallman) по специальности инженер-геолог. Во время исследования Техутского хвостохранилища он был главным инженером от американской компании Global Resource Engineering. Г-н Хальман, согласившись ответить на вопросы Hetq.am, сразу же выразил озабоченность возобновлением эксплуатации Техутского месторождения.
Когда Вы провели изучение Техутского хвостохранилища и чья это была инициатива?
Во время нашего приезда в феврале 2017 года для проведения геологического изучения Техутского месторождения компания Resource Engineering Ltd (GRE) посоветовала провести тщательное геологическое исследование и оценку Техутского хвостохранилища. В дальнейшем компания “Валлекс” дала разрешение на это исследование. Осмотр местности проводили я и старший инженер-геолог Global Resource Engineering Ltd г-н Луис Куириндонго (Luis Quirindongo) в период с 12 по 17 мая 2017 г. Целью посещения местности было ознакомление членов геологической команды GRE с условиями территории и хвостохранилища, его проектом, строительством, эксплуатацией, что повысило бы степень технической осведомленности GRE о сооружении и его текущем состоянии, а также позволило бы провести более успешные геотехнические исследования для характеристики и реализации программы мониторинга хвостов.
Кроме того, 18 мая я и г-н Куриндонго встретились в Ереване с председателем Армянской ассоциации сейсмологии и физики земли Аветисом Аракеляном для обсуждения основных возможностей Техутского месторождения и потенциальных сейсмических рисков.
После того, как GRE представила рекомендации, основанные на результатах изучения местности в мае 2017 г., компания “Валлекс” поручила GRE провести тщательное геологическое исследование с целью оценки состояния находящихся на данной территории хвостов.
Работы были проведены в октябре-ноябре 2017 г. Результаты предварительного исследования показали, что хвостохранилище однозначно представляет опасность.
Проведенные GRE геологические исследования в Техуте были успешно завершены 12 апреля 2018 г. составлением итогового доклада, в котором была дана геологическая оценка.
“Валлекс” заказал вторую независимую техническую оценку геологических и технических данных – на этот раз австралийской компании
ATC Wiliams, которая должна была предоставить второе мнение квалифицированных инженеров. Результаты этого исследования были изложены в техническом докладе, который был представлен  в апреле 2018 г.. Этот доклад  содержал тот же вывод: хвостохранилище представляет чрезвычайную опасность.
Как Вы охарактеризуете состояние Техутского хвостохранилища? Каковы реальные угрозы, которые были выявлены во время вашего исследования?
За свой 30-летний опыт проектирования хвостохранилищ я никогда не встречал более опасной ситуации. Геологические данные и анализ показали, что хвостохранилище не соответствует не только принятым международным стандартам, но и стандартам проектирования. Дамба представляет опасность как в устойчивой ситуации, так и во время землетрясения. Ее возможности предусмотрены для 200-метрового полностью высохшего бассейна. Хвосты в большинстве своем состоят из ила и частиц глины, которые не высыхают. Более того, с дамбы стекает вода, что привело к маргинальтной устойчивости, и дальнейшее увеличение высоты дамбы GRE посчитала крайне опасным.
Поскольку сооружение уже полтора года не эксплуатируется, в случае водоотвода или сгущения хвостовой пульпы можно ожидать некоторого улучшения.
Возможно, что сооружение может быть использовано еще какое-то время, вызывая небольшие проблемы. Тем не менее, если  увеличить высоту дамбы и уровень воды в хвостохранилище или количество хвостов вследствие возобновления эксплуатации, то это приведет к обрушению дамбы.
Даже если производительность составит 6 млн тонн, я не верю, что дамба продержится шесть месяцев. Я удивлюсь, если она прослужит до года.
Последние случаи обрушения хвостохранилищ в Канаде (Mt. Polley, 2014) и Бразилии (Bento Rodrigues, 2015 and Brumadinho, 2019) произошли в условиях минимальной нагрузки.
Что касается устойчивости во время землетрясения, то обрушение можно прогнозировать и при землетрясении со средней магнитудой, которое приводит к стремительному смещению грунта.
Повторение Спитакского землетрясения 1988 г. с мощностью 7,1 магнитоуды, эпицентр которого находился в 55 км к северо-востоку от Техута, возможно, будет достаточно для обрушения сооружения.
Трагическое обрушение дамбы приведет к значительной потере хвостов и воды, которые потекут вниз. Последние случаи обрушения нескольких хвостохранилищ представляют собой страшные примеры того, что может произойти.
• В 2015 г. хвостохранилище Fundão в южной чаксти Бразилии разрушило село Бенто Родиригус (Bento Rodrigues), отняв жизни 19 человек, уничтожив биоразнообрпазние реки протяженностью 620 км. В Сети доступна проведенная очевидцем видеосъмка утечки хвостов и воды в результате обрушения хвостохранилища.
• В 2019 г. обрушилось хвостохранилище Брумадино на месторождении Córrego do Feijão, в результате чего погибло 206 человек. Видеосъемка этого обрушения также доступна в Сети. Необходимо подчеркнуть, что до обрушения хвостохранилище более двух лет не действовало.
Часть предложений,  представленных GRE компании “Валлекс”, предусматривает изучение версии потенциального обрушения дамбы, в частности исследование находящихся внизу территорий, которые подвержены риску остаться под потоком, и разработать программу действий на случай чрезвычайной ситуации.
Тем не менее, до прекращения эксплуатации месторождения эти предложения не были реализованы.
Вы проинформировали правительство Армении об этих угрозах? Если да, как оно отреагировало?
В июле 2018 г. “Валлекс” предоставила министерствам охраны природы и экономического развития доклад GRE о хвостохранилище, однако никто из правительства, банка “ВТБ”, компании “Российская медь”, болгарских инженеров не связался с GRE или со мной.
В марте 2018 г. мы встретились с представителем британского офиса международной консалтинговой организации горнодобывающей сферы Стефеном Робертсоном (Steffen Robertson), который от имени банка “ВТБ” ознакомился с докладом GRE. К сожалению, составленный Робертсоном доклад не был опубликован. В результате этой встречи GRE поняла, что он согласен с нашим заключением о том, что хвостохранилище представляет опасность.
Каким, на Ваш взгляд, должно быть решение проблемы Техутского хвостохранилища?
Возможна ли какая-либо его эксплуатация? Что делать с существующей дамбой? Этот вопрос так и не получил решения. Пока мы проводили альтернативную оценку для компании “Валлекс”, месторождение отошло к банку “ВТБ”. В данный момент мы не знаем, в каком состоянии находится сооружение после прекращения эксплуатации в январе 2018 г. и в частности какое количество дренажной воды образовалось и насколько снизился уровень воды по другую сторону дамбы.
Месторождение может эксплуатироваться, но только с новым хвостохранилищем, которое потребует нового подхода. GRE нашла территорию, которая находится в верхней части существующего хвостохранилища. Эта территория удобна для строительства нового хвостохранилища. Последнее позволит накопить хвосты и может быть построено в течение 3-6 месяцев. А пока необходимо изучить существующее хвостохранилище и обеспечить его окончательную устойчивость.
Какие инвестиции потребуются для устранения угроз и обеспечения устойчивости хвостохранилища?
Обеспечение устойчивости дамбы представляет собой медленный и дорогостоящий процесс. Эти работы могут обойтись примерно в 10 млн долларов и осуществляться параллельно добыче.