105 աշխատակից ունեցող հայկական գիտահետազոտական ինստիտուտը՝ ԱՄՆ պատժամիջոցների ցանկում
ԱՄՆ առևտրի նախարարությունը ի թիվս 17 ընկերությունների պատժամիջոցների ցանկում է ներառել նաև հայկական երկու ընկերությունների՝ «Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտ» (ԵրԿՄԳՀԻ) և «Մարկել» փակ բաժնետիրական ընկերություններին:
ԱՄՆ դաշնային ռեգիստրում հրապարակված փաստաթղթում նշված է, որ «Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտը» ապրանքներ է ձեռք բերել ԱՄՆ առևտրի նախարարության արդյունաբերության և անվտանգության բյուրոյի առևտրի վերահսկման ցանկից, և առանց բյուրոյի լիցենզիայի վերաարտահանել է այդ ապրանքները: Բացի այդ, փաստաթղթում ասվում է, որ «Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրենը, որը նաև «Մարկել» ՓԲԸ-ի նախագահն է, գործնական հարաբերություններ է հաստատել ամերիկյան պատժամիջոցների տակ ընկած իրանական ընկերության հետ:
«Մարկել» ՓԲԸ-ի մասին Հայաստանի արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում տվյալներ չկան, իսկ «Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ն, ըստ ռեգիստրի տվյալների, հիմնադրվել է 2005 թվականի մարտի 28-ին (չնայած որ նրա իրավանախորդը ստեղծվել է դեռևս ԽՍՀՄ տարիներին) և այդ օրվանից մինչև օրս ընկերության տնօրենը տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Մհեր Մարկոսյանն է: Ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է 65 միլիոն 944 հազար դրամ:
Գիտահետազոտական ինստիտուտը կառավարության 2004թ. հունիսի 3-ի որոշմամբ՝ ուղղակի վաճառքի ձևով մասնավորեցվել է աշխատավորական կոլեկտիվին:
«Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի գործունեության ոլորտներն են՝ համակարգչային ծրագրային ապահովում, ռադիոտեխնիկական և օպտիկամանրաթելային համակարգերի համար սարքերի, հանգույցների մշակում և պատրաստում, ֆունկցիոնալ միկրոէլեկտրոնիկայի էլեմենտների նախագծում, արտադրության կազմակերպում, պատրաստում և այլն:
Գիտահետազոտական ինստիտուտի կայքի տվյալներով՝ իրենք համագործակցում են հայաստանյան մի շարք բուհերի, այդ թվում՝ Երևանի պետական համալսարանի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ: Ինստիտուտը համագործակցում է նաև Հայաստանի զինված ուժերի հետ՝ պատրաստելով ռադիոտեղորոշիչ սարքեր: Ընկերության տնօրեն Մհեր Մարկոսյանն էլ 2017թ. հունվարի 23-ին հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով՝ բանակի կազմավորման 25-րդ տարեդարձի առթիվ պարգևատրել է Անանիա Շիրակացու մեդալով:
Գիտահետազոտական ինստիտուտն իր գործունեությունն է ծավալում Երևանի Ձորափի փողոցում: Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի կայքի (1000plus.am) տվյալներով՝ «Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ն վերջին պարտադիր վճարը կատարել է այս տարվա հունիս ամսին՝ 105 հազար դրամ, այսինքն՝ 105 աշխատակցի համար:
Մհեր Մարկոսյանի հետ զրուցելու համար զանգահարեցինք գիտահետազոտական ինստիտուտ, որտեղից մեզ փոխանցեցին՝ տնօրենը տեղում չէ, նախարարությունում է, իսկ թե որ նախարարությունում և արդյոք այնտեղ գտնվելը կապված է պատժամիջոցների հետ, ընդունարանի աշխատակիցը չցանկացավ պատասխանել:
Հայաստանի կառավարության e-gov.am կայքում տեղադրված տարբեր որոշումներից տեղեկանում ենք, որ Մհեր Մարկոսյանը 2004 թվականին ընդգրկված է եղել ռադիոհեռուստատեսության բնագավառում հեռարձակման անալոգային համակարգից թվայինի անցման ծրագրի մշակման նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբում, իսկ 2012թ. եղել է վարչապետին կից արդյունաբերական խորհրդի անդամ:
Ըստ ԱՄՆ առևտրի նախարարության նախօրեին հրապարակած փաստաթղթի՝ պատժամիջոցների տակ են հայտնվել նաև ընկերություններ Ռուսաստանից, Չինաստանից, Կանադայից, Վրաստանից, Միացյալ Արաբական Էմիրություններից, Մեծ Բրիտանիայից, Մալայզիայից, Հոնկոնգից և Նիդերլանդներից:
Հիշեցնենք, որ 2019թ. հունվարին ամերիկյան պատժամիջոցների տակ էր հայտնվել նաև հայկական «Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ-ն, որը հանդիսանում է ԱՄՆ «սև ցուցակում» գտնվող իրանական Mahan Air ավիաընկերության ներկայացուցիչը Հայաստանում:

Ереванский НИИСС оказался в санкционном списке Министерства торговли США
Министерство торговли США включило в свой санкционный список из 17 компаний две армянские компании – Ереванский научно-исследовательский институт средств связи (ЕрНИИСС) и ЗАО “Маркел”.
В документе, опубликованном Федеральным реестром США, говорится, что “Ереванский НИИ средств связи приобрел товары, включенные в “Список коммерческого контроля” Бюро промышленности и безопасности Министерства торговли США и реэкспортировал их без необходимых лицензий. В документе также отмечается, что исполнительный директор ЗАО “Ереванский НИИ средств связи”, являющийся одновременно председателем ЗАО “Маркел”, установил деловые связи с находящейся под американским санкциями иранской компанией.
В Реестре юридических лиц Министерства юстиции Армении информация о ЗАО “Маркел” отсутствует. Что касается ЕрНИИСС, то, по данным Реестра, он был основан 28 марта 2005 г. (его предшественник был создан еще в советский период). С того времени по сей день компанию возглавляет доктор технических наук Мгер Маркосян. Уставной капитал компании составляет 65 млн 944 тыс. драмов.
Сфера деятельности ЗАО “Ереванский НИИ средств связи” включает компьютерное программное обеспечение, разработку и изготовление узлов для радиотехнических и оптоволоконных систем, проектирование и производство элементов функциональной микроэлектроники и т.д.
По данным сайта НИИ, компания сотрудничает с рядом армянских вузов, в том числе с Ереванским государственным университетом и Национальным политехническим университетом Армении. НИИ сотрудниает также с Вооруженными силами, для которых создает радиолокационные устройства. 23 января 2017 г. по случаю 25-летия формирования армянской армии директор компании Мгер Маркосян указом бывшего президента РА Сержа Саргсяна был награжден медалью Анании Ширакаци.
Здание ЕрНИИСС находится на улице Дзорапи в Ереване.
По данным Фонда страхования военнослужащих (Фонд 1000 драмов) последний обязательный взнос в размере 105 тыс. драмов, то есть за 105 сотрудников, ЕрНИИСС перечислил в июне этого года.
С целью беседы с Мгером Маркосяном мы позвонили в НИИ, где нам сообщили, что директор уехал в министерство, не уточнив в какое именно. На вопрос, связано ли это посещение с введением санкций против НИИ, сотрудница приемной не пожелала ответить.
Из размещенных на сайте правительства РА (e-gov.am) решений мы выяснили, что в 2004 г. Мгер Маркосян был включен в межведомственную рабочую группу по разработке программы перехода от аналогового вещания к цифровому, а в 2012 г. он был членом промышленного совета при премьер-министре РА.
Согласно опубликованному накануне документу Министерства торговли США, в санкционный список данного ведомства попали также компании из России, Китая, Канады, Грузии. ОАЭ, Великобритании, Малайзии, Гонконга и Нидерландов.
Напомним, что в январе 2019 г. американские санкции затронули другую армянскую компанию - ООО “Флайт Травел”, которое являлось представителем включенной в “черный список” США иранской авиакомпании “Mahan Air” в Армении.