«Եթե իմ կառավարությունն ուզում է ինձ խաբել, ապա մեր միջեւ անհաղթահարելի վիհ է առաջանում»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության գործադիր մարմնի քարտուղար, տնտեսագետ Սուրեն Սահակյանը
-Մեր հարցազրույցից առաջ ասացիք, որ Ջերմուկ եք գնում: Ի՞նչ նպատակով էր Ձեր այցը:
-Հանդիպեցինք հանքի շահագործման դեմ պայքարող քաղաքացիների հետ, քննարկեցինք իրավիճակը, պայմանավորվեցինք համակարգված գործել, հավաստիացանք, որ նրանք աննահանջ պայքարելու են։ Պատահականորեն ստացվեց այնպես, որ ներկա եղանք Ջերմուկի բնակիչների հավաքին, որտեղ քննարկվում էր պայքարի ռազմավարությունը։ Հատկանշական է, որ որոշումներն ընդունվում են միասին, հանրային լայն մասնակցայնությամբ, ներառողական, բոլորի կարծիքը հաշվի առնելով, ժողովրդավարության պայմաններում՝ այն արժեքների շրջանակներում, որ քարոզում էին վերջին հեղափոխական գործընթացները։
-Այս օրերին ամենաշատ քննարկվող հարցը Ամուլսարի հանքի շահագործման շուրջ է, որը դարձել է նաեւ ներքաղաքական բանավեճի թեմա: Ձեր կուսակցությունը նույնպես հայտարարություն է տարածել դրա վերաբերյալ՝ նշելով, որ դեմ է հանքի շահագործմանը, եւ Ամուլսարը սար է մնալու: Դեռեւս 2018 թվականից կարծիքներ էին հնչում, որ Ամուլսարը նոր իշխանությունների համար իսկական փորձաքար է լինելու, իսկ հիմա արդեն պարզ է կառավարության տեսակետը: Հաշվի առնելով բիզնես շահերն ու ազդակիր համայնքների դիմադրությունը՝ ի՞նչ եք կարծում՝ Փաշինյանի թիմը փորձությու՞ն է անցնում այս պահին:
-Երեւի ամենալուրջ փորձությունը մինչ այս պահը։ Սակայն պետք է նշել, որ այդ փորձությունը չի անցնում։ Բանն այն է, որ կառավարող ուժին շատերն են աջակցել, ոմանք վերապահումներով, ավանսով վստահության քվե տալով, ոմանք՝ անվերապահ։ Եվ ահա, ունենք շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատականի մասին ուսումնասիրություն, որը կարդալով պարզվում է, որ հանքի շահագործումը մեծ վտանգներ է պարունակում։ Այս համատարած բացասական գնահատականը կառավարող ուժի կողմից անտեսվում է եւ աճպարարական հնարքներով հանրությանը մատուցվում, թե ուսումնասիրությունը դրական եզրակացություն է պարունակում, ռիսկերը մեծ չեն, կառավարելի են։
Ես ուրախ եմ, որ գոնե ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ներսում կան պատգամավորներ, որոնք չեն մեղանչում ճշմարտության դեմ եւ հայտարարում են, որ, այնուամենայնիվ, ուսումնասիրությունը չի փարատել հանքի ծայրահեղ վտանգավորության մասին իրենց կասկածները։ Այլապես ստիպված կլինեինք ականատես լինել վիճակի, երբ վստահության արժանացած կառավարող ուժը փորձում է համոզել, որ մածունը սեւ է։ Այստեղ հարց է առաջանում՝ իսկ եթե այլ հարցերում էլ նույն գործելաոճն ունեն՝ թաքցնել, աղավաղել, խեղաթյուրել, ստել։ Վստահության լուրջ ճգնաժամ կարող է առաջանալ՝ զարգացման անկանխատեսելի, ամենավատ հնարավոր սցենարներով։
-Իշխանական թեւի ներկայացուցիչները ոչ մեկ անգամ հռետորական հարցադրումներ էին անում, թե մենք պատրաստ ենք արդյոք «ոչ» ասելու դեպքում արբիտրաժային դատարանում մի քանի հարյուր միլիոն դոլար փոխհատուցել «Լիդիանին», բայց Փաշինյանը միջազգային ճնշումների մասով հայտարարեց, թե իրենք «ամենահատուկ ձեւով» կասեցրել են ճնշման ենթատեքստ ունեցող բոլոր փորձերը, իսկ նոր տեղեկությունների ի հայտ գալու դեպքում էլ ինքը կաշկանդված չէ հանքը փակելու հարցում: Փաշինյանի ու թիմակիցների խոսքերը հակասո՞ւմ են իրար: Եվ արդյո՞ք սատանան (արբիտրաժը) այնքան սարսափելի է, որքան ներկայացվում է:
-Դա սեփական քաղաքացիների նկատմամբ շանտաժի անթույլատրելի գործելաոճ է։ Այո, իրոք, վարչապետն Ամուլսարի մասին իր առցանց ելույթում հարցին բազմակողմանի անդրադարձավ, խոսեց ամեն ինչի՝ ծառի, ծաղիկի, թիթեռի, Սոլթ Լեյք Սիթիի հանքի, բնապահպանության եւ այլնի մասին ու նաեւ հավաստիացրեց, որ իրենց վրա ճնշում չկա։ Այդ դեպքում պետք է այդ անհեթեթ փաստարկը բերողներին ուղարկել վարչապետի մոտ՝ խորհրդակցության։
Կառավարող ուժի շատ անդամներ իրենք են ընկել այդ մանիպուլյատիվ թակարդի մեջ եւ դրա մեջ են ներքաշում նաեւ այլոց։ Տեսեք, կոնֆլիկտի կողմերը նախկին կոռումպացված քաղաքական համակարգի ներկայացուցիչներն ու նրանց հետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերած խարդախ ընկերությունն են մի կողմից եւ հանրությունն ու նրա ընտրած կառավարող ուժը՝ մյուսից։ Այս մանիպուլյատիվ թեզով նրանք կոնֆլիկտի կողմեր են դարձնում կառավարող ուժին ու հանրությանը։ Նախկինները դուրս են գալիս կոնֆլիկտից, նրանց կատարած հանցագործությունները մնում են անպատիժ, անկանխատեսելի զարգացումների հեռանկար է ստեղծվում այս նոր կոնֆլիկտի պայմաններում։ Ես կոչ եմ անում հետեւել վարչապետի օրինակին եւ գոնե այս մի հիմար մոտեցումն այլեւս չբարձրաձայնել։
-Պարոն Սահակյան, այս տարվա հունվարին Ֆրանսիայում դեղին բաճկոնավորների ցույցերի օրերին «Հետքին» տված հարցազրույցում ասել էիք, որ Հայաստանում դեռեւս «դեղին բաճկոնավորների» շարժման հավանականությունը նվազագույն է, քանի որ հեղափոխական գործընթացներն առաջնորդած ուժի վարկանիշը չափազանց մեծ է, ապա, անդրադառնալով կառավարության կողմից կատարվելիք որոշ օրենքների փոփոխություններին՝ նշել էիք, որ եթե փոփոխությունները շատ երկար սպասեցնեն, ապա սոցիալական բունտը սարերի հետեւում չէ: Այսօր տեսնո՞ւմ եք դրա նախադրյալները:
-Այո։ Եվ եթե նույնիսկ վերանանք Ամուլսարի խնդրից, ապա հարցն այստեղ վստահության ճգնաժամն է։ Եթե իմ կառավարությունը ուզում է ինձ խաբել, ապա մեր միջեւ անհաղթահարելի վիհ է առաջանում։ Փոփոխությունների այս փուլում ունենալ կառավարություն, որն ազնիվ չէ իր քաղաքացիների հետ, անթույլատրելի «ճոխություն» է։ Մենք պետք է ձգտենք ամեն կերպ ձերբազատվել այդպիսի կառավարությունից։ Չի՛ կարելի խաբել սեփական քաղաքացիներին։ Կորսված վստահությունը վերականգնելը ահավոր բարդ կլինի, եթե չասենք անհնար։
Իսկ կոնկրետ Ամուլսարի դեպքում նրա պաշտպանները լի են այն պաշտպանելու վճռականությամբ եւ այդ վճռականությունը ոգեւորում է նաեւ այլոց։ Ամուլսարի շահագործումը կարող է տեղի ունենալ մի դեպքում՝ երբ ոստիկանական կոշիկների տակ ջարդվեն ժողովրդավարության ի հայտ եկած ծիլերը, իրենց անօտարելի իրավունքների համար պայքարող ազնիվ ու արդար քաղաքացիներ ձերբակալվեն։ Այդ քայլից հետո կառավարության հետ հարաբերությունները այլեւս նույնը լինել չեն կարող։
-Քաղաքական աշունը դեռ չի սկսվել, բայց իրադարձությունների ընթացքը կարծես հուշում է, որ այն թեժ է լինելու, եւ թեկուզ նույն Ամուլսարի խմորը դեռ շատ ջուր է քաշելու: Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ ներքաղաքական զարգացումների կարող ենք ականատես լինել մոտ ապագայում:
-Քաղաքական ուժերը չեն կարող խուսափել այս հարցում դիրքորոշում հայտնելուց։ Չի կարելի թույլ տալ, որ նրանք թաքնվեն այլոց որոշումների հետեւում։ Ամուլսարի հարցում սխալ մոտեցումը ստեղծելու է մի իրավիճակ, որի սկիզբը դնելու է կառավարությունը, բայց անկարող լինի նույն հաջողությամբ վերջացնել այն։
Նորից կրկնեմ, որ եթե «Լիդիան» ընկերության փաստաթղթերի՝ «ԷԼԱՐԴ»-ի ուսումնասիրությունները փորձեն հիմք դարձնել հանքի շահագործման համար, ապա շատ անառողջ քաղաքական միջավայր է ստեղծելու, որտեղ գուցե ունենանք քաղբանտարկյալներ, հակառակ դեպքում՝ փողոցից տուն գնալու ցանկություն չունեցող քաղաքացիների։ Կոնկրետ իմ դեպքում դա պայմանավորված կլինի անարդարության զգացմամբ եւ տարատեսակ կեղծիքներից իմ օրգանական զզվանքով։

“Если мое правительство хочет меня обмануть, то между нами образуется непреодолимая пропасть”
На вопросы Hetq.am отвечает секретарь исполнительного органа Социал-демократической партии “Решение гражданина”, экономист Сурен Саакян
До начала нашей беседы Вы сказали, что едете в Джермук. Какова цель Вашего визита?
Мы встретились с гражданами, которые ведут борьбу против эксплуатации месторождения, обсудили ситуацию и договорились действовать согласованно. Мы убедились в том, что они ведут неотступную борьбу. Получилось так, что я случайно присутствовал на собрании жителей Джермука, на котором обсуждалась стратегия борьбы. Примечательно, что решения принимаются при широком участии общественности, с учетом мнения всех людей, в условиях демократии и в рамках тех ценностей, которые пропагандировались во время последних революционных процессов.
В эти дни самым актуальным вопросом является вопрос эксплуатации Амулсарского месторождения, ставший также темой внутриполитической дискуссии. С заявлением по этому вопросу выступила и ваша партия, которая отметила, что против эксплуатации месторождения. Еще с 2018 г. высказывается мнение о том, что Амулсар станет для новой власти настоящим камнем преткновения. Сейчас позиция правительства уже известна. Учитывая бизнес-интересы и сопротивление общин, которые испытают на себе последствия эксплуатации месторождения, как Вы считаете, в данный момент команда Пашиняна подвергается испытанию?
Это, наверное, самое серьезные испытание за весь прошедший период. Отмечу, однако, что они его не преодолевают. Дело в том, что правящей силе содействовали очень многие: кто-то выразил вотум доверия, но с оговорками, кто-то доверял безоговорочно. И вот сейчас мы имеем исследование, содержащее оценку воздействия на окружающую среду, согласно которой эксплуатация месторождения чревата серьезными угрозами. Правящая сила игнорирует эту абсолютно отрицательную оценку и с помощью каких-то уловок пытается убедить общественность в том, что исследование содержит положительное заключение, что риски невелики и управляемы.
Я рад, что хотя бы в парламентской фракции “Мой шаг” нашлись депутаты, которые не отступили перед истиной и заявили, что исследование не рассеяло их сомнения в крайней опасности месторождения. В противном случае мы оказались бы в ситуации, когда получившая вотум доверия правящая сила пытается убедить общественность в том, что молоко черное. Напрашивается вопрос: а что если они и в других вопросах использовали аналогичные методы – скрывали, искажали, лгали? Может возникнуть серьезный кризис доверия по непредсказуемому и худшему сценарию развития событий.
Представители властей не раз выступали с риторическим вопросом о том, что если скажем “нет”, готовы ли мы по решению арбитражного суда заплатить компании “Лидиан” в качестве компенсации несколько сотен миллионов долларов. Однако Пашинян, говоря о международном давлении, заявил, что они “особым способом” пресекли все попытки, содержащие в подтексте угрозу оказания международного давления, и что он не скован в принятии решения о закрытии месторождения в случае появления новых сведений. Не противоречат ли друг другу слова Пашиняна и членов его команды? И так ли уж страшен черт (то есть арбитраж), как его малюют?
Это использование недопустимого метода шантажа по отношению к собственным гражданам. Да, действительно, в своем онлайн-выступалении по Амлусару премьер затронул все аспекты этого вопроса, коснулся деревьев, цветов, бабочек, месторождения в Солт-Лейк-Сити, экологии и других вопросов, а также заверил, что на них не оказывается давление. В таком случае тех, кто ссылается на этот абсурдный аргумент, нужно отправить на совещание к премьеру. Многие представители правящей силы оказались в этой манипулятивной ловушке, потащив за собой и других. Посмотрите, сторонами конфликта являются с одной стороны представители бывшей коррумпированной политической системы и договорившиеся с ними мошеннические компании, с другой – общественность и избранная ею правящая сила. С помощью этого манипулятивного тезиса они делают сторонами конфликта правящую силу и общественность Бывшие выходят из конфликта, а совершенные ими преступления остаются безнаказанными. В условиях этого нового конфликта возникает перспектива непредсказуемых событий. Я призываю следовать примеру премьер-министра и не озвучивать хотя бы этот глупый подход.
Г-н Саакян, в январе этого года, когда во Франции “желтые жилеты” проводили манифестации, Вы в интервью Hetq.am сказали, что в Армении вероятность движения “желтых жилетов” минимальна, так как рейтинг возглавившей революционные процессы силы чрезвычайно высок. Затем, касаясь изменений, которые правительство вносило в некоторые законы, Вы отметили, что если перемен придется ждать очень долго, то социальный бунт окажется не за горами. Сегодня Вы видите предпосылки к этому?
Да. И если даже мы отвлечемся от проблемы Амулсара, то здесь уже встает вопрос кризиса доверия. Если мое правительство хочет меня обмануть, то между нами возникает непреодолимая пропасть.
На данном этапе перемен иметь правительство, которое нечестно ведет себя по отношению к своим гражданам, недопустимая “роскошь”. Мы должны всячески стремиться к тому, чтобы избавиться от такого правительства. Нельзя обманывать собственных граждан. Восстановить утраченное доверие будет невероятно сложно, если не сказать невозможно.
Что касается конкретно Амулсара, то его защитники полны решимости отстоять гору, и эта решимость воодушевляет и других. Эксплуатация Амулсара возможна только в одном случае: если появившиеся ростки демократии будут растоптаны ботинками полицейских, если будут задержаны честные и неподкупные граждане, которые ведут борьбу за свои неотъемлимые права. После этого шага отношения с правительством уже не будут прежними.
Политическая осень еще не началась, однако ход событий, пожалуй, свидетельствует о том, что она будет жаркой, хотя бы потому, что проблему Амулсара не удастся решить быстро. Как Вы думаете, свидетелем каких внутриполитичеких событий мы можем стать в ближайшем будущем?
Политические силы не смогут не высказать свою позицию по данному вопросу. Нельзя позволить, чтобы они спрятались за решениями других. Ошибочный подход к вопросу Амулсара может создать ситуацию, начало которой будет положено правительством, но оно окажется не в состоянии успешно разрешить ее.
Еще раз повторяю: если они предпримут попытку взять за основу изученные “ЭЛАРД”-ом документы компании “Лидиан”, то тем самым создадут крайне нездоровую политическую среду, в которой, возможно, появятся даже политзаключенные, в противном случае – не желающие расходиться по домам граждане. А конкретно в моем случае это будет обусловлено чувством несправедливости и органическим отвращением к различного рода лжи.