Մարզերում սկսել են ավելի շատ հող ու տուն գնել, իսկ Երևանում բնակարանների վաճառքը նվազել է
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Երևանում անշարժ գույքի առուվաճառքի աճի տեմպն ընկել է, ավելին՝ բնակարանների առուվաճառքը նվազել է։ Իսկ մարզերում որոշակի դրական միտումներ կան. նկատվում է հողի ու անհատական տների առուվաճառքի աշխուժացում։
Ըստ Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացվել է 84 441 իրավունքի պետական գրանցման գործարք։ 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ անշարժ գույքի գործարքների քանակն աճել է 8 431-ով կամ 11.1 %-ով։ Այս ցուցանիշները ներառում են ինչպես անշարժ գույքի առուվաճառքը, այնպես էլ՝ օտարման մյուս տեսակները, վարձակալությունը, առաջնային գրանցումը, գրավադրումը և այլն։
Շուկայի միտումները լավագույնս բնութագրում են առուվաճառքի գործարքները։ Առաջին կիսամյակում հանրապետությունում կատարվել է 22 721 առուվաճառքի գործարք, որը 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ աճել է 1 828-ով կամ 8.7 %-ով։ Կադաստրի տվյալները ցույց են տալիս, որ առուվաճառքի միտումները մարզերի միջև խիստ տարբեր են։ Մարզերից մի քանիսում ակնհայտ աշխուժացում է գրանցվել, որոշներում՝ պասիվացում։ Ինչ վերաբերում է մայրաքաղաքին, ապա առուվաճառքի թվի էական փոփոխություն չկա. նախորդ տարվա աճի տեմպերը չեն պահպանվել։
Մասնավորապես, Երևանում այս տարվա առաջին կիսամյակում անշարժ գույքի գործարքների թիվը, նախորդ տարվա նույն կիսամյակի համեմատ, աճել է ընդամենը 0.4 %-ով՝ կազմելով 8 206։
Իսկ բոլոր մարզերում միասին առուվաճառքի գործարքների քանակն այս տարվա առաջին կիսամյակում կազմել է 14 515՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճելով՝ 14.1 %-ով։
Մարզերից տեսանելի աշխուժացում կա Արարատի մարզում, որտեղ անշարժ գույքի առուվաճառքի գործարքների թիվն աճել է 34.1 %-ով, Արմավիրում՝ 30.3 %-ով, Կոտայքում՝ 20.7 %-ով։ Գործարքների թվի աճ է արձանագրվել նաև Արագածոտնում՝ 13.8 %-ով, Շիրակում՝ 13.2 %-ով, Տավուշում՝ 12.3 %-ով և Սյունիքում՝ 7.2%-ով։
Առուվաճառքի գործարքները նվազել են Գեղարքունիքում, որտեղ անկումը կազմել է 21.1 %, Վայոց Ձորում՝ 10.1 % և Լոռիում՝ 9.6 %։
Ընդհանուր առմամբ, եթե առուվաճառքի ցուցանիշները դիտարկում ենք բացարձակ թվով, ապա հանրապետությունում գրանցված աճը՝ 1 828-ը, ապահովել են հիմնականում Արարատը, Արմավիրն ու Կոտայքը։
Հայաստանում ամենաշատը վաճառվում է հող, երկրորդ տեղում բնակարաններն են, երրորդում՝ բնակելի անհատական տները։ Այս տարվա առաջին կիսամյակում հանրապետությունում հողերի առուվաճառքի քանակը կազմել է 8 849, որը նախորդ տարվա նույն կիսամյակի ցուցանիշը գերազանցում է 820-ով կամ 10.2 %-ով։ Իսկ բնակարանների առուվաճառքը կազմել է 7 779՝ աճելով 115-ով կամ 1.5 %-ով։ Ինչ վերաբերում է անհատական բնակելի տներին, ապա դրանց առուվաճառքի քանակը կազմել է 3 439՝ աճելով 690-ով կամ 25.1 %-ով։
Սրանք ընդհանրացված ցուցանիշներն են։ Սակայն, երբ տվյալները դիտարկում ենք ըստ Երևանի ու մարզերի և ըստ անշարժ գույքի տեսակների՝ ապա դրանց համեմատությունը ցույց է տալիս, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, առուվաճառքը մարզերում ակտիվացել է, որը հիմնականում պայմանավորված է հողերի ու բնակարանների առուվաճառքի ավելացմամբ։ Իսկ Երևանում առուվաճառքի աճի տեմպերը, որոնք նախորդ տարի համեմատաբար բարձր էին, ընկել են։ Մայրաքաղաքում նվազել է բնակարանների վաճառքը։
Ներքևում գտնվող ինֆոգրաֆիկայում մանրամասն ներկայացված է, թե առաջին կիսամյակում Երևանում և մարզերում որքան տուն, բնակարան, հող և այլ տեսակի անշարժ գույք է վաճառվել։ Ներկայացված են նաև 2018 թվականի ցուցանիշները։ Տվյալները մշակել ենք Կադաստրի կոմիտեի տրամադրած վիճակագրության հիման վրա։
Դրանք վկայում են, որ Երևանում բնակարանների առուվաճառքի քանակն այս տարվա առաջին կիսամյակում նվազել է 5.3 %-ով, իսկ հասարակական նշանակության շինությունների առուվաճառքը՝ 6 %-ով։ Փոխարենը 24.5 %-ով ավելացել է անհատական բնակելի տների առուվաճառքը, 14.2 %-ով՝ ավտոտնակներինը և 10.5 %-ով՝ հողերինը։ Երևանում անշարժ գույքի առուվաճառքը կենտրոնացված է բնակարանների շուրջ։ Եվ այս տարվա առաջին կիսամյակում գրանցված անկումը ցույց է տալիս, որ մեր երկրում արձանագրվող տնտեսական աճը (առաջին կիսամյակում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 6.5 %-ով) դրական ազդեցություն չի թողել մայրաքաղաքի անշարժ գույքի շուկայի վրա։ Հակառակ դեպքում՝ բնակարանների առուվաճառքը պետք է աշխուժացած լիներ։ Սա էլ իր հերթին խոսում է տնտեսական աճի ոչ ներառական լինելու մասին։ Նաև հատկանշական է, որ չնայած գործարքների թվի նվազմանը, բնակարանների գները Երևանում աճել են։ Այդ մասին՝ մեր հաջորդ նյութում։
Ինչ վերաբերում է մարզերին, ապա այստեղ նվազել է միայն արտադրական նշանակության շինությունների առուվաճառքը։ Հողի առուվաճառքն աճել է 10.2 %-ով, անհատական տներինը՝ 25.2 %-ով, իսկ բնակարաններինը՝ 17.3 %-ով։ Մարզերում էլ առուվաճառքի քանակով անշարժ գույքի շուկայում առաջատարը հողերն են։ Սակայն, ինչպես նշեցինք վերևում, ոչ բոլոր մարզերում է անշարժ գույքի առուվաճառքի աշխուժացում նկատվել։ Հիմնական աճն ապահովել են Արարատը, Արմավիրն ու Կոտայքը։
Ինչպես տնտեսության մյուս ճյուղերի, այնպես էլ անշարժ գույքի շուկայի պարագայում գործարքների մեծ մասը կենտրոնացված են Երևանում։ Մասնավորապես, այս տարվա առաջին կիսամյակում հանրապետությունում իրականացված անշարժ գույքի առուվաճառքի գործարքների 36.1 %-ը բաժին է ընկել Երևանին։ Իսկ մարզերից ամենամեծ մասնաբաժինը Կոտայքինն է՝ 15.2 %, ամենափոքրը Վայոց ձորինն է՝ 1.5%:

В областях стали покупать больше земли и домов, а в Ереване сделки по продаже квартир сократились
В первом полугодии этого года темпы роста сделок по купле-продаже недвижимости упали. Более того, количество сделок по купле-продаже недвижимости сократилось. В областях, наоборот, наблюдается оживление в сфере купли-продажи земельных участков и частных домов.
По данным Государственного комитета кадастра недвижимости . в первом полугодии этого года на рынке недвижимости Армении было заключено 84.441 сделка по регистрации права собственности на недвижимость.
По сравнению с тем же периодом 2018 г. количество таких сделок выросло на 8 431, или на 11.1%.
Эти показатели включают как сделки по купле-продаже, так и другие виды отчуждения: аренду, первичную регистрацию, внесение в залог и др.
Наблюдающиеся на рынке тенденции как нельзя лучше характеризуют сделки по купле-продаже жилья. В первом полугодири в стране было заключено 22 721 такая сделка, что по сравнению с прошлогодним показателем больше на 1.828, или на 8.7%.
Данные Госкомитета кадастра показывают, что в разных областях тенденции в деле купли-продажи недвижимости сильно отличаются друг от друга. В некоторых регионах наблюдается оживление, в других – пассивность. Что касается столицы, то здесь существенного изменения показателя сделок по купле-продаже нет: зафиксированные в прошлом году темпы роста не сохранились.
В Ереване в первом полугодии этого года число сделок на рынке недвижимости по сравнению с тем же периодом прошлого года выросло всего на 0.4%, составив 8.206.
А в первом полугодии этого года количество сделок по купле-продаже во всех областях страны вместе взятых составило 14 515, что на14.1% больше показателя того же периода прошлого года.
Из областей заметное оживление наблюдается в Араратской области, где число сделок по купле-продаже недвижимости выросло на 34.1%, в Армавире – на 30.3% и в Котайке – на 20.7%. Рост сделок зарегистрирован и в Арагацотне – на 13.8%, в Шираке – на 13.2%, в Тавуше – на 12.3%.
Сделки по купле-продаже сократились в Гегаркунике, где спад составил 21.1%, Вайоц дзоре - 10.1% и Лори - 9.6%.
В Армении больше всего продается земля, затем квартиры и частные жилые дома. В первом полугодщии этого года количество сделок по купле-продаже земли составило 8.849, что на 820, или на 10.2%, превышает показатель того же периода прошлого года. Количество сделок по купле-продаже квартир составило 7 779, что на 115, или на 1.5%. больше прошлогоднего показатиеля.
Что касается частных жилых домов, то количество сделок по их купле-продаже составило 3.439. Данный показатель вырос на 690, или на 25.1%.
Приведенные показатели являются общими, но если сравнить данные по Еревану и областям, то в первом полугодии этого года, по сравнению с прошлогодним показателем, в областях сделки по купле-продаже недвижимости активизировались, что обусловлено в основном ростом сделок по купле-продаже земельных участков и квартир. В Ереване темпы роста аналогичных сделок упали. В столице сократилась продажа квартир.
Данные Госкомитета кадастра недвижимости свидетельствуют о том, что в первом полугодии этого года в Ереване количество сделок по квартирам сократилось на 5.3%, а сделок по сооружениям общественного назначения – на 6%. При этом число сделок по купле-продаже частных жилых домов увеличилось на 24.5%, гаражей – на 14.2%.
В Ереване купля-продажа недвижимости охтвают в основном квартиры. Спад в первом полугодии этого года показывает, что зарегистрированный в стране экономический рост не оказал положительного воздействия на столичный рынок недвижимости, в противном случае должна была наблюдаться активизация сделок по купле-продаже квартир. Это в свою очередь свидетельствует о неинклюзивном экономическом росте. Примечательно, что, несмотря на сокращение количества сделок по купле-продаже квартир в Ереване, цены на недвижимость в столице выросли.
Что касается областей, то там сократилось только количество сделок по купле-продаже сооружений производственного назначения.
Сделки по купле-продаже земли выросли на 10.2%, частных домов – на 25.2%, квартир – на 17.3%. В областях больше всего сделок заключается по купле-продаже земли. Но, как мы уже отметили, такая тенденция наблюдается не во всех регионах. Рост обеспечили прежде всего Арарат, Армавир и Котайк.