ՀԴՄ-ների գործով հարցաքննվել է «Հետք»-ի լրագրողը
Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում երեկ հարցաքննվել է «Հետք» թերթի լրագրող Դիանա Ղազարյանը։ Վերջինս քրեական գործի շրջանակներում ունեցել է վկայի կարգավիճակ։ Նախաքննության գաղտնիությամբ պայմանավորված՝ այլ տեղեկություններ չենք հաղորդում։
Հարուցված քրեական գործը վերաբերում է հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ձեռքբերմանը։
Հիշեցնենք, որ Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) օգոստոսի 7-ին հաղորդագրություն էր տարածել՝ հայտնելով․ «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ձեռքբերման համար ՀՀ կառավարության կողմից ավել գումար է հատկացվել, ինչը եղել է ակնհայտ անշահավետ գործարք Հայաստանի Հանրապետության համար»։
Կոմիտեն հավելել էր նաև, որ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների պայմանագրային արժեքը ձևակերպվել է իրականից ավելի բարձր գնով: Այս համատեսքտում պարզվել է նաև, որ ՊԵԿ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք շահադիտական նպատակներով իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու հետեւանքով, պետության օրինական շահերին էական վնաս են պատճառել։ Սակայն կոմիտեն չի պարզաբանել, թե ովքեր են ՊԵԿ այդ բարձրաստիճան պաշտոնյաները։
Նշենք, որ այդ գործարքը վերաբերում է «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ի և չինական «Փաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերության միջև կնքված պայմանագրին, որով մատակարարվել էր 25․000 «Pax S 900» մոդելի ՀԴՄ։
Հավելենք, որ ամիսներ շարունակ «Հետք»-ը չէր կարողանում ՊԵԿ-ից ստանալ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների (ՀԴՄ) գնման պայմանագրերը, քանի որ կոմիտեն հղում էր կատարում «Պետական և ծառայողական գաղտնիքի մասին» օրենքին։ Պատճառաբանում էր, որ դրանք համարվում են այնպիսի տեղեկություններ, որոնց հրապարակումը կարող է ծանր հետևանքներ առաջացնել Հայաստանի անվտանգության համար:
«Հետք»-ն ամիսներ առաջ ՀԴՄ սարքերի գնման մասին հետաքննություն էր հրապարակել։ Հայտնել էինք, որ ՊԵԿ-ը «Փաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերությունից ՀԴՄ սարքերը գնել է 70 տոկոս ավելի բարձր գնով, նաեւ՝ որ այդ ընկերության հայաստանյան ներկայացուցիչ՝ «Սմարթ Սոլյուշնս» ընկերության սեփականատերերն առնչվում են նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի մտերիմներին։ Հենց նրանց օրոք է ՀԴՄ-ի գինը սահմանվել ինքնարժեքից մոտ 70 % ավել։

Журналиста Hetq.am допросили по делу о контрольно-кассовых аппаратах
В рамках уголовного дела, возбужденного в следственном управлении Комитета госдоходов, вчера была допрошена журналист Hetq.am Диана Казарян, имеющая статус свидетеля.
Уголовное дело касается приобретения контрольно-кассовых аппаратов (ККА).
Напомним, что 7 августа Комитет госдоходов распространил сообщение о том, что прваительство выделило деньги на приобретения ККА, однако для Республики Армения эта сделка оказалась невыгодной
В сообщении также отмечалось, что договорная стоимость контрольно-кассовых аппаратов оказалась выше реальной. В этом контексте выяснилось, что бывшие высокопоставленные лица Комитета госдоходов использовали свое должностное положение вопреки интересам КГД, тем самым причинив существенный ущерб. Комитет госдоходов, однако, не назвал имена этих высокопоставленных чиновников.
Отметим, что указанная сделка касается заключенного между ГНКО “Офис внедрения ККА” и китайской компанией “Пакс Текнолоджи Лимитед” договора, в соответствии с которым было приобретено 25.000 контрольно-кассовых аппаратов модели “Pax S 900”.
Добавим, что на протяжении многих месяцев Hetq.am не мог получить копии договоров о покупке ККА, поскольку Комитет госдоходов ссылался на закон РА “О государственной и служебной тайне”.
Отказ мотивировался тем, что публикациях содержащихся в договоре сведений может иметь серьезные последствия для безопасности РА.
Несколько месяцев назад Hetq.am провел расследование обстоятельств покупки ККА. Мы сообщили, что Комитет гоосдоходов приобрел ККА у компании “Паксв Текнолоджи Лимитед” на 70 процентов дороже и что представителем китайской компании в Армении является “Смарт Солюшнс”, владельцы которой находятся в близких отношениях с бывшим премьер-министром Кареном Карапетяном и бывшим председателем КГД Варданом Арутюняном. Именно при них стоимость ККА была установлена на 70% выше себестоимости.