ՀԴՄ-ները կառավարության գաղտնի որոշումով ձեռք են բերվել բարձր արժեքով․ հարուցվել է քրեական գործ
Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) քիչ առաջ հաղորդագրություն է տարածել՝ հայտնելով, որ «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ը և չինական «Փաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերության միջև կնքված պայմանագրով ՊՈԱԿ-ին մատակարարված 25․000 «Pax S 900» մոդելի հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների պայմանագրային արժեքը ձևակերպվել է իրականից ավելի բարձր գնով:
«Ըստ էության, հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ձեռք բերման համար ՀՀ կառավարության կողմից ավել գումար է հատկացվել, ինչը եղել է ակնհայտ անշահավետ գործարք Հայաստանի Հանրապետության համար»,- հայտնել է ՊԵԿ-ը։
Ամիսներ շարունակ «Հետք»-ը չէր կարողանում ՊԵԿ-ից ստանալ Հսկիչ դրամարկղային մեքենաների (ՀԴՄ) գնման պայմանագրերը, քանի որ կոմիտեն հղում էր կատարում «Պետական և ծառայողական գաղտնիքի մասին» օրենքին։ Պատճառաբանում էր, որ դրանք համարվում են այնպիսի տեղեկություններ, որոնց հրապարակումը կարող է ծանր հետևանքներ առաջացնել Հայաստանի անվտանգության համար:
«Հետք»-ն ամիսներ առաջ ՀԴՄ սարքերի գնման մասին հետաքննություն էր հրապարակել։ Հայտնել էինք, որ ՊԵԿ-ը «Փաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերությունից ՀԴՄ սարքերը գնել է 70 տոկոս ավել բարձր գնով, նաեւ որ այդ ընկերության հայաստանյան ներկայացուցիչ՝ «Սմարթ Սոլյուշնս» ընկերության սեփականատերերն առնչվում են նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի մտերիմներին։ Հենց նրանց օրոք է ՀԴՄ-ի գինը սահմանվել ինքնարժեքից մոտ 70% ավել։
Այս համատեսքտում պարզվել է նաև, որ ՊԵԿ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք շահադիտական նպատակներով իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու հետեւանքով, պետության օրինական շահերին էական վնաս են պատճառել։ Սակայն կոմիտեն չի պարզաբանել, թե ովքեր են ՊԵԿ այդ բարձրաստիճան պաշտոնյաները։ Պետությանը վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ։
Վարչական դատարանը երեկ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի հայցի հիման վրա պետական եկամուտների կոմիտեին պարտավորեցրեց տրամադրել ՀԴՄ-ների գնման բոլոր պայմանագրերի պատճեները՝ փակելով այն տեղեկությունները, որոնք, ըստ կառավարության որոշմանը, համարվում են գաղտնի։ Բացի այդ, ՊԵԿ-ը պարտավոր է պարզաբանել՝ արդյոք «Պաքս Թեքնոլոջի» և «Միտաք Ինֆորմեյշն Թեքնոլոջի» ընկերություններից ՀԴՄ-ները գնելու համար կապ է հաստատել հայաստանյա՞ն ներկայացուցիչների միջոցով, և եթե այո, ապա ովքեր են նրանք:

По конфиденциальному решению правительства контрольно-кассовые аппараты были приобретены по высокой цене. Возбуждено уголовное дело
Комитет госдоходов немногим ранее распространил сообщение, в котором говорится, что в соответствии с договором, заключенным между ГНКО “Офис импорта контрольно-кассовых аппаратов” и китайской компанией “Пакс Текнолоджи Лимитед”, договорная стоимость поставленных ГНКО 25.000 ККА модели “Pax S 900” была оформлена по цене, значительно превышающей реальную.
“Фактически на покупку контрольно-кассовых аппаратов правительство РА выделило больше денег, что означало заключение явно невыгодной для Республики Армения сделки”,- отметил КГД.
В течение нескольких месяцев Hetq.am не удавалось получить у Комитета госдоходов копии договоров покупки контрольно-кассовых аппаратов, поскольку ведомство каждый раз ссылалось на закон РА “О государственной и служебной тайне”.
Свой отказ КГД мотивировал тем, что публикация сведений, содержащихся в этих документах, чревата тяжелыми последствиями для безопасности страны.
Несколько месяцев назад Hetq.am опубликовал статью-расследование о покупке ККА, в которой сообщалось, что Комитет госдоходов приобрел эти аппараты у китайской компании “Пакс Текнолоджи Лимитед” по цене, которая на 70 процентов превышала их реальную стоимость. Отметим, что представителем этой компании в Армении является компания “Смарт Солюшнс”, собственники которой имеют отношение к близким лицам бывшего премьер-министра Карена Карапетяна и бывшего председателя КГД Вардана Арутюняна. Именно при них стоимость ККА была установлена примерно на 70% выше.
В этом контексте выяснилось также, что бывшие высокопоставленные лица КГД в результате использования своего должностного положения в корыстных целях причинили государству существенный ущерб. Комитет, однако, не уточнил, кто эти “выскопоставленные лица”. По факту причинения ущерба государству возбуждено уголовное дело.
В связи с отказом в предоставлении договоров о приобретении ККА общественная организация “Журналисты-расследователи” 15 апреля обратилась в Административный суд с иском против Комитета госдоходов.
Вчера суд на основании иска общественной организации обязал КГД предоставить копии всех договоров о покупке контрольно-кассовых аппаратов, закрыв те сведения, которые считаются конфиденциальными. Кроме того, КГД обязан разъяснить, была ли установлена связь с компаниями “Пакс Текнолоджи” и “Митак Информейшн Текнолоджи” с целью покупки ККА через армянских представителей, и если да, то кто они.