Կապանում ստորագրահավաք են սկսել «Արարատցեմենտի» արտադրամաս բացելու դեմ. բաց նամակ՝ Ծառուկյանին
Կապանում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն այսօր ստորագրահավաք են կազմակերպել ԲՀԿ նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Արարատցեմենտ» ՓԲԸ-ի կողմից Կապանում ցեմենտի աղացման արտադրամաս կառուցելու դեմ:
Կապանի 10 հասարակական կազմակերպություններ իրենց ստորագրություններով բաց նամակ են ուղղել Գ. Ծառուկյանին՝ նշելով, որ ընկերությունն առանց համապատասխան թույլտվության, հասարակական լսումներ կազմակերպելու ինքնակամ կառուցապատել է արտադրամասը, ինչն անվստահություն ու դժգոհություն է առաջացրել ընկերության նկատմամբ: Կապանի բնակիչների կողմից մի քանի անգամ բոյկոտվել են հասարակական լսումները, քանի որ արտադրամասի ընտրված վայրն անընդունելի է, ՇՄԱԳ նախագծում ներկայացված բնապահպանական, սոցիալ-տնտեսական հիմնավորումները՝ ոչ բավարար ու ոչ արժանահավատ:
«Մենք կտրականապես դեմ ենք բնակելի տարածքներին մոտ, օդանավակայանի հարեւանությամբ, Կապան քաղաքի մուտքային հատվածում ցեմենտի աղացման արտադրամասի շահագործմանը, սակայն դեմ չենք լինի քննարկել արտադրամասի կառուցումը սակավաբնակ կամ չբնակեցված մեկ այլ վայրում: Այդ դեպքում եւս շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը մեղմելու նպատակով անհրաժեշտ ենք համարում նախքան արտադրամասի գործարկումը արտադրամասի շրջակայքում իրականացնել մասսայական ծառատունկ՝ ստանձնելով դրանց խնամքը»,- գրված է բաց նամակում:
Կապանցիները հույս են հայտնել, որ հանրության շրջանում առկա մտահոգությունները Գագիկ Ծառուկյանը չի անտեսի, կվերանայի իր մոտեցումները նշված հարցի վերաբերյալ ու նախքան հերթական հասարակական լսումը իր հստակ դիրքորոշումը կհայտնի:
«Կայուն զարգացում» ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Փարսադանյանը, որը եւս միացել է ստորագրահավաքին, «Հետքի» հետ զրույցում նշում է, որ, ըստ ընթացիկ հարցումների, հասարակությունը կատեգորիկ բացասական դիրքորոշում ունի այդ տարածքում ցեմենտի աղացման արտադրամաս բացելու վերաբերյալ:
«Գագիկ Ծառուկյանն օրերս հայտնել է, թե իրեն պատկանող հանքերը չի շահագործի, եթե հասարակությունը դեմ լինի: Մենք կտրականապես դեմ ենք այդ վայրում ցեմենտի աղացման արտադրամասի կառուցմանը, սակայն դեմ չենք լինի, եթե առաջնորդվեն բարձր սոցիալական, բնապահպանական ստանդարտներով, նախքան արտադրամասի գործարկումը դրա շրջակայքում իրականցվի փոշեկլանիչ հատկություններով ծառերի մասսայական ծառատունկ: Անցել են ժամանակները, որ հասարակության կամքին հակառակ, հանրային առողջության հաշվին առաջ քաշվի մասնավորի շահը»,- ասում է Ա. Փարսադանյանը:
Հիշեցնենք, որ «Արարատցեմենտի» կողմից Կապանում ցեմենտի արտադրամաս կառուցելու վերաբերյալ հանրային չորրորդ լսումը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 24-ին: Այն պիտի կայանար այս ամսի 5-ին, սակայն քաղաքացիական հասարակության ներկայուցիչները Կապանի համայնքապետարանում փակել էին դահլիճի մուտքը, իսկ համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանը հորդորել էր բացել այն՝ նշելով, որ բոյկոտելով հարցը չի լուծվի: Բողոքի ակցիայի մասնակիցները բացել էին մուտքը, քննարկումը տեղի էր ունեցել, սակայն այն չէր արձանագրվել որպես չորրորդ լսում:
Ինչպես հայտնի է, Ծառուկյանին պատկանող «Արարատցեմենտ» ՓԲԸ-ն Կապանում նախատեսում է ցեմենտի արտադրամաս բացել: Իրականում դրա շենք-շինություններն արդեն կառուցվել են, այնինչ դեռ ամբողջությամբ չեն կայացել ՇՄԱԳ-ի վերաբերյալ հանրային բոլոր 4 լսումները, չկա շրջակա միջավայրի նախարարության դրական եզարակցությունը, համայնքապետարանն էլ շինթույլտվություն չի տվել: Բացի դրանից՝ արտադրամասի կառուցման առնչությամբ քրգործ էր հարուցվել, որում ներգրավվել էր քաղաքի նախկին ղեկավար Աշոտ Հայրապետյանը: Նրա հանդեպ համաներում է կիրառվել, եւ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է:

В Капане начался сбор подписей против открытия цеха ЗАО “Араратцемент”: открытое письмо Гагику Царукяну
В Капане представители гражданского общества сегодня организовали сбор подписей против строительства в городе цеха дробления цемента ЗАО “Араратцемент”, принадлежащего председателю партии “Процветающая Армения”, депутату Национального Собрания Гагику Царукяну.
Действующие в Капане десять общественных организаций обратились к Г.Царукяну с открытым письмом, в котором отметили, что ЗАО “Араратцемент” построило цех самовольно, не имея соответствующего разрешения, без проведения публичных слушаний, что вызвало недоверие к компании. Капанцы несколько раз бойкотировали публичные слушания, считая неприемлемым выбор места под строительство цеха. Содержащиеся в Оценке воздействия на окружающую среду (ОВОС) экологические и социально-экономические обоснования недостаточны и недостоверны. “Мы категорически против эксалуатации цеха по дроблению цемента рядом с жилыми кварталами, по соседству с аэропортом, у въезда в Капан. Однако мы не будем против обсуждения вопроса о строительстве цеха в малонаселенном или не населенном людьми районе. В этом случае также с целью смягчения воздействия на окружающую среду считаем необходимым до запуска цеха осуществить на соседних с ним территориях посадку деревьев, взяв на себя обязанность по уходу за ними”,- говорится в открытом письме.
Капанцы выразили надежду, что Гагик Царукян не проигнорирует обеспокоенность общественности, пересмотрит свой подход к данному вопросу и перед очередными публичными слушаниями четко изложит свою позицию.
Председатель общественной организации “Стабильное развитие” Армен Парсаданян, который также присоединился к акции по  сбору подписей, в беседе с Hetq.am отметил, что, согласно проведенным опросам, общество резко отрицательно относится к строительству цеха по дроблению цемента на выбранной территории.
“На днях Гагик Царукян заявил, что если общественность будет против, он откажется от эксплуатации принадлежащих ему рудников. Мы категорически против строительства в этом месте цеха по дроблению цемента, но мы не будем против, если в соответствии со строгими социальными и экологическими стандартами до запуска цеха на соседних с ним территориях будет проведена массовая посадка деревьев, способных поглащать пыль.
Прошли те времена, когда частные лица продвигали свои интересы вопреки воле общества, в ущерб здоровью населения”,- отметил А.Парсаданян.
Напоманим, что четвертые публичные слушания по вопросу строительства в Капане цеха ЗАО “Араратцемент” должны состояться 24 сентября. Они были назначены на 5 сентября, однако представители гражданского общества заблокировали вход в зал администрации города. Руководитель общины Геворк Парсян призвал активистов разблокировать зал, отметив, что бойкотом эту проблему не решить. После этого участники акции открыли дверь в зал заседаний. Слушания состоялись, но не были зафиксированы как четвертые публичные слушания.
Как известно, принадлежащее Царукяну ЗАО “Араратцемент” планирует создать в Капане цех по дроблению цемента. В действительности помещения цеха уже построены, однако слушания по проекту ОВОС пока не завершены, нет положительного заключения Министерства окружающей среды, общинная администрация не дала разрешения на строительство. Кроме того, в связи со строительством цеха возбуждено уголовное дело, фигурантом которого был бывший глава городской администрации Ашот Айрапетян. По завершении судебного процесса он был освобожден по амнистии.