«Կարմիր խաչի» ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ 2 քաղաքացիներին
«Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցներն այցելել են Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ քաղաքացի Արա Ղազարյանին: Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասաց ԿՄԽԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցության ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին: Սա արդեն երկրորդ այցելությունն է, առաջին այցելությունը եղել է օգոստոսին:
Հիշեցնենք, որ դեռևս օգոստոսի 12-ին թե՛ ՊՆ-ն, թե՛ ՊԲ-ն հայտարարել էին, որ զինված ուժերի զինծառայող Արայիկ Հայկի Ղազարյանը Ֆիզուլիի ուղղությամբ անցել է հայ-ադրբեջանական սահմանը և հայտնվել հակառակորդի տարածքում:
Մինչ այժմ չկա պաշտոնական դիրքորոշում, թե ինչ հանգամանքներում է զինծառայողը հայտնվել հակառակորդի տարածքում: Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը օգոստոսի 13-ին լրագրողների հետ զրույցում կարծիք էր հայտնել, որ զինծառայողն աշխարհագրորեն մոլորվել է տեղանքում: Նախարարը նաև հայտնել էր, որ կատարվածի վերաբերյալ հետաքննություն է ընթանում:
Ինչ վերաբերում է Արայիկ Ղազարյանի առողջական վիճակին, պահման պայմաններին և այլն, Զառա Ամատունին մանրամասներ չհաղորդեց՝ ասելով, համագործակցությունը կոնֆիդենցիալ է:
ԿՄԽԿ Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչները սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում այցելել են նաև Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ մեկ այլ քաղաքացու՝ Բերդավանի բնակիչ Կարեն Ղազարյանին:
Մեր դիտարկմանը, որ ըստ ադրբեջանական մամուլի տեղեկությունների՝ Բաքուն պատրաստ է փոխանակել գերիներին, ԿՄԽԿ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչն ասաց, որ «Կարմիր խաչը» նման մանդատ չունի, սակայն եթե նման որոշում կայացվի, իրենք պատրաստ են իրենց մանդատի շրջանակում երկխոսություն վարել կողմերի միջև՝ ստանձնելով միջնորդի դեր:

Представители МККК посетили находящихся в Азербайджане двух граждан Армении
Сотрудники бакинского офиса Международного Комитета Красного Креста посетили находящегося в Азербайджзане гражданина Республики Армения Ара Казаряна. Об этом Hetq.am сообщила руководитель коммуникационных программ ереванской делегации МККК Зара Аматуни. Это уже второе посещение, первое состоялось в августе этого года.
Напомним, что 12 августа Министерство обороны и Армия обороны выступили с заявлением о том, что военнослужащий Вооруженных сил Араик Казарян перешел армяно-азербайджанскую границу в районе Физули и оказался на территории противника. Официальная позиция по вопросу о том, при каких обстоятельствах военнослужащий оказался на территории противника, до сих пор не представлена.
Министр обороны РА Давид Тоноян на брифинге 13 августа высказал мнение, что военнослужащий заблудился. Тоноян также сообщил, что по факту произошедшего проводится следствие.
Что касается состояния здоровья Араика Казаряна, условий его содержания и других вопросов, то Зара Аматуни воздержалась от сообщения каких-либо подробностей, отметив, что сотрудничество носит конфиденциальный характер.
В сентябре сотрудники бакинского офиса Международного Комитета Красного Полумесяца посетили находящегося в Азербайджане другого гражданина РА – жителя села Бердаван Карена Казаряна.
В ответ на напоминание о том, что Баку, согласно сообщениям азербайджанской прессы, готов к обмену пленными, представитель армянской делегации МККК сказала, что их организация не имеет подобного мандата, но если такое решение будет принято, то они готовы в рамках своего мандата установить диалог между сторонами, взяв на себя роль посредника.