4 վազորդ 100 կմ կվազի՝ կարիքավոր երեխաներին օգնելու համար
Նաիրա Մարգարյանը պրոֆեսիոնալ վազորդ է: Անկախ եղանակից՝ նա վազում է, ինչը ոչ միայն առողջարար է, այլեւ օգուտ է բերում անապահով ընտանիքներին, հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին:
Նաիրան «Գլոբալ զարգացման առաքելություն» ՀԿ-ի նախագահն է, որի կենտրոն է հաճախում Դաունի համախտանիշ, մանկական ուղեղի կաթված, աուտիզմ, էպիլեպսիա ունեցող ավելի քան 50 երեխա, որոնք մեծամասամբ կարիքավոր ընտանիքներից են: Կենտրոնում նրանք անցնում են արտթերապիայի, սպորտթերապիայի անվճար դասընթացներ, բացի դրանից՝ տարվա ընթացքում այս ընտանիքներին տրամադրում են հագուստ, սնունդ, երբեմն նաեւ կոմունալ վճարներն են կատարում: Երեխաները տարվա ընթացքում 4 անգամ մասնակցում են վազքի մարաթոնների, ծախսերը հոգում է կենտրոնը: Կենտրոնը ֆինանսավորվում է տարբեր կազմակերպությունների կողմից փոքր դրամական աջակցությամբ կամ Նաիրայի ամենօրյա վազքի միջոցով:
«Հետքը» գրել է նախորդ տարի՝ դեկտեմբերի 25-ին, Նաիրայի եւ Սուրեն Կաժոյանի վազքի մասին: Վայոց ձորի Ելփին գյուղից նրանք վազելով հասել էին Երեւանի Հանրապետության հրապարակ՝ անցնելով շուրջ 100 կմ, որպեսզի օգնեն կարիքավոր երեխաներին: Նախքան վազքը Նաիրան ու Սուրենը վաճառքի էին հանել 131 հազար քայլ (մեկ քայլը՝ 200 դրամ կամ 0,45 դոլար), որպեսզի տուն գնեն Դաունի համախտանիշ ունեցող 11-ամյա Արմանի համար, իսկ մնացած միջոցներով հոգան «Մանկական զարգացման հիմնադրամ» ՀԿ-ի եւ Նաիրայի ղեկավարած կազմակերպության մոտ 100 երեխաների կարիքները: Վազքի եւ քայլերի վաճառքի արդյունքում հաջողվել էր հավաքել 2470 դոլար, որից 470-ը հատկացրել էին վազքի ժամանակ իրենց ուղեկցող մեքենաների ծառայության համար, իսկ մնացած գումարով, Նաիրայի փոխանցմամբ, 6 ամիս կարողացել են պահել «Գլոբալ զարգացման առաքելություն» ՀԿ-ի կենտրոնը («Մանկական զարգացման կենտրոնը» հրաժարվել էր իրեն հասանելիք գումարից):
«Մենք խնայողական ռեժիմով ենք շարժվում»,- նշում է Նաիրա Մարգարյանը: Բացի երեխաներին ուղղվող ծախսերից՝ կենտրոնը նաեւ 3-4 աշխատատեղ է ապահովում: Սակայն հիմնական խնդիրներից մեկը տարածքի վարձակալության գումարն է: Այս տարի Նաիրան դիմել էր երկու կազմակերպությունների՝ իրենց կենտրոնին աջակցելու համար, սակայն, ինչպես ասում է, ոչ մեկի համար հեշտ ժամանակներ չեն, հետեւաբար ինքն ստիպված է կրկին նախաձեռնել վազք՝ ի աջակցություն հաշմանդամություն ունեցող կարիքավոր երեխաների:
Հոկտեմբերի 19-ին՝ առավոտյան ժամը 5-ին, վազորդներ Նաիրա Մարգարյանը, Քրիստինա Վարդանյանը, Գեւորգ Թորոսյանն ու Նարեկ Դալլաքյանը Վայոց ձորի Չիվա գյուղից վազելու են ուղիղ 100 կմ մինչեւ Երեւանի Հանրապետության հրապարակ: Նաիրայի խոսքով՝ առայժմ 4 հոգի են, բայց մինչեւ մեկնարկը գուցե գտնվեն մարդիկ, ովքեր կմիանան իրենց: Այս անգամ վազքից ստացած հասույթն ուղղվելու է «Գլոբալ զարգացման առաքելություն» ՀԿ-ի սպորտթերապիայի դասընթացների կազմակերպմանը, որոնց հաշմանդություն ունեցող եւ սոցիալապես անապահով ավելի քան 50 երեխա է հաճախում:
Gogetfunding.com-ում արդեն մեկնարկել է դրամահավաքը: Վազքուղու յուրաքանչյուր մետրը վաճառվում է 30 դրամով կամ 0,06 դոլարով: Նախատեսվում է հավաքել 6700 դոլար, որը հնարավորության դեպքում կծախսվի նաեւ կենտրոնի տարածքի վարձակալության հարցը լուծելու համար, ինչը, ըստ Նաիրայի, ամենամեծ խնդիրն է իրենց համար: Ասում է, որ եթե տարածքը մեծ լիներ, հնարավոր կլիներ նաեւ արտթերապիայի, սպորտթերապիայի վճարովի խմբակներ բացել, որից ստացած գումարով կկարողանային հոգալ մյուսների ծախսերը:
«Մեզ շատ բան պետք չէ իրականում: Եվ այնպես չէ, որ կենտրոնացել եմ գումար հավաքելու վրա, անկախ արդյունքից՝ մենք շարունակելու ենք մեր վազքը, մեր գործունեությունը»,- ասում է Նաիրա Մարգարյանը:

100 Kilometers from Chiva to Yerevan: Charity Run to Help Needy Kids in Armenia
Naira Margaryan is a professional runner. Regardless of the weather, she runs․ It’s not only a healthy endeavor, but also benefits poor families and children with disabilities.
Margaryan is president of the Global Development Mission NGO, which focuses on more than 50 children with Down Syndrome, children with cerebral palsy, autism, epilepsy, and most of them from needy families.
At the NGO’s center they receive free training in art therapy and sports therapy, in addition to providing clothing, food, and sometimes utility payments to these families throughout the year.
Children run marathons four times a year, and the center covers the costs. The center is funded by various organizations, in small amounts, or via Naira's daily running.
Last December, Hetq wrote about Naira Margaryan’s and Suren Kazhoyan's December 25th charity run.
They ran from Yelpin village of Vayots Dzor to Yerevan’s Republic Square, covering about 100km to help needy children.
Before the race, Naira and Suren had sold 131,000 steps (one step - $ 200 or $ 0.45) to buy a home for 11-year-old Arman with Down Syndrome. The rest of the funds raised by Child Development Fund NGO and Naira went towards needs of the 100 children in the Naira’s organization.
As a result of the sale of run and the steps, they managed to raise $2,470, of which $470 went to pay the expenses of the car convoy that escorted them, and with the remainder, according to Margaryan, they were able to keep the Global Development Mission NGO center open for six months. (The Child Development Center refused the money due it).
"We are in a savings mode," says Naira Margaryan. In addition to costs for children, the center also provides 3-4 jobs. But one of the main issues is the rent required to lease space.
This year, Naira applied to two organizations to support their center, but she says everyone is facing hard times, so she must start running again to support needy children with disabilities.
On October 19, at 5:00 am, runners Naira Margaryan, Kristina Vardanyan, Gevorg Torosyan and Narek Dallakyan will run 100 km from the Vayots Dzor village of Chiva to Yerevan’s Republic Square.
Naira says there are four runners so far but that others may sign up before the race. This time the proceeds from the race will go to financing the Global Development Mission NGO's sports therapy courses for more than 50 children with disabilities and socially disadvantaged children.
Fundraising has already started at Gogetfunding.com.
Each meter of the race is selling for 30 drams or US 6 cents.
Naira hope to raise $6,700, which will also be spent on solving the rent of the center. She says that if the center was larger, it would also be possible to set up paid art therapy and sports therapy groups, which would help cover the other costs.
“We don't really need much. I am not focused on raising money. We will continue our run and activities no matter the outcome,” says Naira Margaryan.