Դատարանը վարույթ է ընդունել ՊԵԿ նախկին նախագահի հայցն ընդդեմ «Հետաքննող լրագրողներ»-ի
Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանի, վարույթ է ընդունել Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի հայցադիմումն ընդդեմ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի` պատվին եւ արժանապատվությանը պատճառված վնասի հատուցման եւ զրպարտություն համարվող փաստական տվյալները հրապարակայնորեն հերքելուն պարտավորեցնելու պահանջների մասին։
ՊԵԿ նախկին նախագահը պահանջում է հերքել «Հետքում» այս տարվա օգոստոսի 7-ին հրապարակված «ՀԴՄ-ները կառավարության գաղտնի որոշումով ձեռք են բերվել բարձր արժեքով. հարուցվել է քրեական գործ» հոդվածում զրպարտություն համարվող տվյալները և «Հետաքննող լրագրողներ»-ից հօգուտ իրեն բռնագանձել 1 դրամ՝ որպես փոխհատուցում։
Վիճարկվող հոդվածի հիմքում, հիշեցնենք, ՊԵԿ-ի տարածած հաղորդագրությունն էր, որը վերաբերում էր հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների (ՀԴՄ) ձեռքբերման գործընթացին եւ ՊԵԿ-ի կողմից գնահատվել էր որպես «ակնհայտ անշահավետ գործարք Հայաստանի Հանրապետության համար»։
Կոմիտեն նշել էր, որ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների պայմանագրային արժեքը ձևակերպվել է իրականից ավելի բարձր գնով: Բացի այդ` պարզվել էր, որ ՊԵԿ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, շահադիտական նպատակներով իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու հետեւանքով, պետության օրինական շահերին էական վնաս են պատճառել։ Սակայն, կոմիտեն չէր պարզաբանել, թե ովքեր են ՊԵԿ վերոնշյալ բարձրաստիճան պաշտոնյաները։
Ի լրումն ՊԵԿ հաղորդագրության` «Հետք»-ը մանրամասներ էր հրապարակել իր կատարած հետաքննությունից, հայտնելով, որ այդ գործարքը վերաբերում է «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ի և չինական «Փաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերության միջև կնքված պայմանագրին, որով մատակարարվել էր 25․000 «Pax S 900» մոդելի ՀԴՄ։ «Փաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերության հայաստանյան ներկայացուցիչը «Սմարթ Սոլյուշնս» ընկերությունն է, որի միակ բաժնետերը «Եղիշանս» ՍՊԸ-ն է: Այս ընկերության բաժնետոմսերը, ըստ ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի, պատկանում են Շանթ Եղիազարյանին ու Գոռ Անանյանին։ Շանթ Եղիազարյանն աշխատում է Վարդան Հարությունյանին փոխկապակցվող «Արքայաձոր» ռեստորանային համալիրում, իսկ Գոռ Անանյանը Կարեն Կարապետյանի որդու՝ Տիգրան Կարապետյանի մտերիմն է։

Суд принял в производство иск бывшего председателя КГД к общественной организации “Журналисты-расследователи”
Ереванский суд первой инстанции под председательством судьи Алексея Сукояна принял в производство иск бывшего председателя Комитета госдоходов Вардана Арутюняна к общественной организации “Жураналисты-расследователи”, которым он требует возместить ущерб, причиненный его чести и достоинству, а также публично опровергнуть считающиеся клеветой фактические данные, которые содержатся в опубликованной Hetq.am 7 августа с.г. статье “По конфиденциальному решению правительства контрольно-кассовые аппараты были приобретены по высокой цене. Возбуждено уголовное дело”. Арутюнян также требует взыскать с “Журналистов-расследователей” в качестве компенсации 1 драм.
“Напомним, что оспариваемая статья основана на сообщениях КГД о процессе приобретения контрольно-кассовых аппаратов (ККА), в которых сделка расценивалась как “явно невыгодная для Республики Армения”.
Комитет госдоходов также отметил, что договорная стоимость ККА была указана выше реальной стоимости. Кроме того, выяснилось, что вследствие использования бывшими высокопоставленными лицами КГД своего должностного положения против интересов службы законным интересам государства был причинен существенный ущерб. Однако КГД не пояснил, кто эти высокопоставленные чиновники.
В дополнение к сообщению КГД Hetq.am опубликовал подробности проведенного им расследования, отметив, что эта сделка касалась договора между ГНКО “Офис внедрения контрольно-кассовых аппаратов” и китайской компанией “Пакс Текнолоджи”, которым было поставлено 25․000 контрольно-кассовых аппаратов марки “Pax S 900”. Представитель “Пакс текнолоджи Лимитед” в Армении – компания “Смарт Солюшн”, единственным акционером которой является ООО “Егишанс”. Акции этой компании принадлежат Шанту Егиазаряну и Гору Ананяну. Ш.Егиазарян работает в ресторанном комплексе “Аркайадзор”, который взаимосвязан с Варданом Арутюняном, а Гор Ананян – близкий человек Тиграна Карапетяна, сына бывшего премьер-министра Карена Карапетяна.