Սուրիկ Խաչատրյանի կրտսեր որդու նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է
Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի կրտսեր որդու` Տրդատ Խաչատրյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է:
Այս մասին «Հետքի» գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են Քննչական կոմիտեից:
Տրդատ Խաչատրյանը մեղադրվում էր փաստաթղթեր կեղծելու միջոցով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու մեջ: Քննչական կոմիտեից հայտնել են` նախաքննությամբ պարզվել է, որ Տրդատ Խաչատրյանը տառապել ու տառապում է այնպիսի հիվանդություններով, որոնց հիմքով պիտանի չի եղել և ներկայումս էլ պիտանի չէ պարտադիր զինվորական ծառայության համար:
«Որոշում է կայացվել Տրդատ Խաչատրյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին Քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով` հանցակազմի բացակայության հիմքով»,- ասված է մեր հարցման պատասխանում:
Տեղեկացնենք, սակայն, որ քրեական գործը չի կարճվել, քանի որ քրեական գործում ներգրավված է նաև Սուրիկ Խաչատրյանի ավագ որդին` Տիգրան Խաչատրյանը: Իրավապահ մարմինները վերջինիս ևս ներգրավել էին քրեական գործում` զինծառայությունից ազատման առերևույթ կեղծված փաստաթղթերի կասկածանքով: Տիգրան Խաչատրյանը հետախուզման մեջ է:
Մենք հարցում էինք հղել նաև այլ նախկին ու ներկա պաշտոնյաների որդիների ներգրավմամբ հարուցված քրեական գործերի մասին, սակայն այդ գործերով դեռևս որևէ նորություն չկա, բոլոր գործերով նախաքննությունը շարունակվում է:

Уголовное преследование в отношении младшего сына Сурика Хачатряна прекращено
Уголовное преследование в отношении младшего сына бывшего губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна Трдата Хачатряна прекращено.
Об этом в ответ на письменный запрос hetq сообщили из Следственного Комитета.
Трдат Хачатрян обвинялся в уклонении от обязательной воинской службы путем подлога документов. Как сообщили из Следственного комитета, во время предварительного расследования установлено, что Трдат Хачатрян страдает заболеваниями, по которым не был годен к воинской службе тогда и не годен сейчас.
В ответе на наш запрос говорится: «Принято решение о прекращении уголовного преследования в отношении Трдата Хачатряна на основании п. 2 ч. 1 ст. 35 УПК РА - отсутствие состава преступления».
Однако, отметим, что уголовное дело не прекращено, так как по этому уголовному делу привлечен также старший сын Сурика Хачатряна Тигран Хачатрян. Правоохранительные органы привлекли Тиграна Хачатряна по подозрению освобождения от воинской службы на основании заведомо подложных документов. Тигран Хачатрян объявлен в розыск.