Սուրիկ Խաչատրյանի կրտսեր որդին՝ Տրդատ Խաչատրյանը, ճանաչվել է ոչ պիտանի զինծառայության համար
Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի կրտսեր որդին՝ Տրդատ Խաչատրյանը, ճանաչվել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար:
Այս մասին «Հետք»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունից:
Տրդատ Խաչատրյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով՝ փաստաթուղթ կեղծելու կամ խաբեության այլ ճանապարհով ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատվելու համար:
Դեռևս նախորդ տարի՝ օգոստոսի 10-ին, Տրդատ Խաչատրյանի նկատմամբ նշանակվել էր համալիր դատաբժշկական, դատահոգեբուժական ստացիոնար և ռազմաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն: Մենք հետաքրքվել էինք, թե արդյոք մեկ տարի անց փորձաքննության արդյունքները դեռ պատրաստ չեն և այդ տվյալների հիմա վրա հնարավո՞ր է արձանագրել, որ Խաչատրյանը զինծառայությունից ազատվել է օրենքով սահմանված հիմքով:
«Տրդատ Խաչատրյանը համաձայն դատաբժշկական, ստացիոնար դատահոգեբուժական և ռազմաբժշկական հանձնաժողովային համալիր փորձաքննության եզրակացության, ճանաչվել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար: Ինչ վերաբերում է Տրդատ Խաչատրյանի՝ զինվորական ծառայությունից օրինական կերպով ազատված լինելու հարցին, ապա այն ենթակա է գնահատման քրեական գործով վերջնական որոշում կայացնելու ընթացքում»,- ասված է հարցման պատասխանում: Քննչական կոմիտեից հայտնել են նաև, որ գործով նախաքննությունը շարունակվում է:
Տրդատ Խաչատրյանը մեղադրյալի կարգավիճակում հայտնվելուց հետո բաց նամակով դիմել էր պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին՝ հայտնելով, թե ինչպես է ստացվել, որ 2017 թվականի ձմեռային զորակոչի ժամանակ ճանաչվել է ոչ պիտանի պարտադիր զինծառայության համար:
«Իրականում ես ստացել եմ այդ հիվանդությունը հետևյալ դեպքերի կապակցությամբ: 2013թ.-ին Գորիսի, մեր տան բակում, տեղի ունեցած զարհուրելի իրադարձության, փոխադարձ կրակոցների արդյունքում մահացել է Ավետիք Բուդաղյանը, մարմնական ծանր վնասվածք են ստացել Նիկոլայ Աբրահամյանը, Արտակ Բուդաղյանը:
Նշված դեպքին ես մասնակից եմ եղել և վիրավորներին օգնել։ Իմ ձեռքի մեջ է մահացել Ավետիք Բուդաղյանը, և ես տղաների օգնությամբ իմ ձեռքերով դրել եմ վիրավորներին ավտոմեքենայի մեջ, և տեղափոխել Գորիսի հիվանդանոց: Այս երևույթը ինձ վրա ծանր ազդեցություն է գործել: Եվ ահա նշված դեպքից մեկ տարի հետո բժիշկներն ախտորոշել են «նևրասթենիա չափավոր արտահայտված» և այդ պատճառով ստացել եմ տարկետում, թեև այն ժամանակ էլ ցանկացել եմ զորակոչվել»,- գրել էր Տրդատ Խաչատրյանը:
Իր նամակում Խաչատրյանը գրել էր նաև, որ դիմել է տարբեր բժշկական կենտրոններ, որից հետո իր առողջական վիճակում բարելավում է նկատվել, նաև ընդգծել՝ անկախ փորձաքննության արդյունքներից պատրաստ է ծառայել ԶՈՒ-ում:
Մեղադրյալի կարգավիճակ ստանալուց հետո վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Հիշեցնենք, որ Սուրիկ Խաչատրյանի ավագ որդին՝ Տիգրան Խաչատրյանը, ևս մեղադրվում է փաստաթղթեր կեղծելու կամ խաբեության այլ ճանապարհով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու մեջ: Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարականով ստուգվում են նախկին ու գործող բարձրաստիճան պաշտոնյաների որդիների՝ զինծառայությունից ազատման հիմքերի օրինականությունը:
ԱԺ նախկին պատգամավոր Աշոտ Արսենյանի որդու զինծառայությունից ազատվելու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել: ԱԺ գործող պատգամավոր Վարդան Ղուկասյանի որդուն մեղադրանք է առաջադրվել զինծառայությունից խուսափելու դեպքով: Մեկ այլ քրեական գործում ներգրավված են Ապարանի ոստիկանապետ Աշոտ Հայրապետյանի որդին և եղբորորդին: Զինվորական դատախազությունն ուսումնասիրել է ժամկետային զինծառայությունից առողջական պատճառով ազատված կամ տարկետում ստացած 363 զորակոչիկների՝ այդ թվում նախկին ու ներկա պաշտոնատար անձանց որդիներ անձնական գործեր: Հարուցված բոլոր գործերը առնչվում են հիվանդության սիմուլյացիայի կամ խաբեության ճանապարհով զինծառայությունից ազատվելուն:
Նկատենք նաև, որ մենք իրավապահ մարմիններից տեղեկություն էինք խնդրել գործող պաշտոնյաների՝ զինծառայությունից ազատման հիմքերի օրինականության ստուգումների մասին, սակայն թե՛ Դատախազությունը, թե՛ Քննչական կոմիտեն, և թե՛ Ոստիկանությունը, ըստ իրենց պատասխանների, կաշկանդված են գործող պաշտոնյաների զինծառայությունից ազատման հիմքերի օրինականությունը ստուգելու հարցերում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ վարչապետ Փաշինյանը վստահեցրել է՝ իր հանձնարարականով ստուգվելու են նաև Կառավարության՝ զինծառայությունից ազատված պաշտոնյաների անձնական գործերը:

Младший сын Сурика Хачатряна признан негодным к военной службе
Младший сын бывшего губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна Трдат Хачатрян признан негодным к военной службе. Об этом в ответ на письменный запрос Hetq.am сообщило Главное военное следственное управление Следственного комитета РА.
Трдату Хачатряну было предъявлено обвинение по п. 2 ч. 2 ст. 327 – освобождение от военной службы путем подделки документа или другим обманным путем.
Еще 10 августа прошлого года в отношении Трдата Хачатряна была назначена комплексная судебно-медицинская, стационарная судебно-психиатрическая и военно-медицинская экспертиза. Нас интересовало, готовы ли результаты экспертизы спустя год и можно ли на основании полученных данных констатировать, что Хачатрян был освобожден от военной службы в соответствии с законом.
“Согласно заключению комплексной судебно-медицинской, стационарной судебно-психиатрической и военно-медицинской экспертизе, Трдат Хачатрян признан негодным к военной службе. Что касается того, освобожден ли Т.Хачатрян от военной службы на законном основании, то ответ на этот вопрос должен быть дан в процессе принятия окончательного решения по уголовному делу”,- говорится в ответе на наш запрос.
Следственный комитет также сообщил, что предварительное следствие по данному делу продолжается.
trdat_khachatryan.jpg (196 KB)
После того, как Трдат Хачатрян оказался в статусе обвиняемого, он обратился к министру обороны Давиду Тонояну с открытым письмом, в котором сообщил, что во время зимнего призыва 2017 г. был признан негодным к военной службе. “В действительности я получил это заболевание вследствие следующих событий. В 2013 г. во дворе нашего дома в Горисе произошли страшные события: в результате перестрелки погиб Аветик Будагян, а Николай Абрамян и Артак Будагян получили тяжелые ранения. Я был участником этих событий, во время которых оказал помощь раненым. Аветик Будагян умер на моих руках. Я с помощью других ребят посадил раненых в автомобиль и доставил в горисскую больницу. Этот случай оказал на меня тяжелое воздействие. Спустя год врачи диагностировали у меня умеренно выраженную неврастению, поэтому я получил отсрочку, хотя и тогда хотел пойти быть призван на военную службу”,- написал в своем письме Т. Хачатрян.
Он также сообщил, что обращался в различные медицинские центры, благодаря чему в его состоянии наметилась положительная динамика. Он также подчеркнул, что, независимо от результатов экспертизы, готов служить в Вооруженных Силах.
После получения статуса обвиняемого в отношении Трдата Хачтаряна была избрана подписка о невыезде.
Напомним, что старший сын Сурика Хачатряна, Тигран Хачатрян, тоже обвиняется в уклонении от обязательногй военной службы путем подделки документов или другого мошенничества. Он объявлен в розыск.
По поручению Никола Пашиняна ведется проверка законности оснований для освобождения от военной службы сыновей высокопоставленных должностных лиц.
Уголовное дело возбуждено по факту освобождения от службы в армии сына бывшего депутата Национального Собрания Ашота Арсеняна. Сыну действующего депутата НС Вардана Гукасяну предъявлено обвинение в уклонении от военной службы. Фигурантами другого уголовного дела являются сын и племянник начальника полиции Апарана Ашота Айрапетяна. Военная прокуратура изучила личные дела освобожденных от военной службы по состоянию здоровья 363 призывников, в том числе сыновей бывших и нынешних должностных лиц, Все уголовные дела касаются симуляции болезни или освобождения от военной службы обманным путем.
Отметим, что и Прокуратура, и Следственный комитет, и Полиция скованы в своих действиях по проверке законности оснований освобождения от военной службы сыновей действующих должностных лиц, хотя Никол Пашинян заверил что по его указанию проверяются также личные дела освобожденных от военной службы членов правительства.