«Արմենիա Էյրվեյզն» ընդլայնում է չվերթների ցանցը
Հայկական «Արմենիա Էյրվեյզ» ավիաընկերությունը դեկտեմբերից սկսում է Երեւան-Անապա-Երեւան չվերթների իրականացումը: Այս մասին օպերատորը հայտարարել է երեկ ֆեյսբուքյան իր էջի միջոցով: Հիշեցնենք, որ «Արմենիա Էյրվեյզը» ներկայում ամեն օր կատարում է Երեւան-Թեհրան-Երեւան թռիչքներ եւ այդ երթուղու վրա մրցակից չունի:
Ըստ ավիափոխադրողի հայտարարության՝ տոմսերի վաճառքն սկսվել է նոյեմբերի 6-ից, մեկ ուղղության արժեքը 45.900 դրամ է: Պատասխանելով օգտատերերի դիտարկմանը, որ տոմսը մատչելի չէ, ավիաընկերության մեր աղբյուրը հայտնել է, որ չվերթի նախաձեռնողը ոչ թե «Արմենիա Էյրվեյզն» է, այլ տեղական ավիագործակալություններից մեկը, ով էլ որոշել է տոմսի գինը:
Օպերատորի փոխանցմամբ՝ չվերթներն իրականացվելու են յուրաքանչյուր երկուշաբթի եւ հինգշաբթի, մեկնումը Երեւանից՝ 12:00-ին, Անապայից՝ 14:10-ին: Տեղեկացել ենք, որ թռիչքներն այս պահի դրությամբ նախատեսված են մինչեւ մարտի վերջ, այսինքն՝ դրանք իրականացվելու են ձմեռային աերոնավիգացիոն սեզոնին:
Քանի որ հայկական ավիաընկերությունը ներկայում ունի միայն մեկ շահագործվող ինքնաթիռ («BAe 146-300», գրանցումը՝ EK-14601), դրանով դժվար կլինի իրականացնել թե՛ Թեհրանի, թե՛ Անապայի չվերթները: Ինչպես գրել էինք վերջերս, «Արմենիա Էյրվեյզը» իր ունեցած «Airbus A310-300» ինքնաթիռներից մեկը (EK-31002) վաճառելուց հետո նախատեսում է գնել նոր օդանավ, որով կլուծվի EK-14601-ի ծանրաբեռնվածության հարցը:

“Армения Эйрвейз” расширяет сетку полетов
Армянская авиакомпания “Армения Эйрвейз” с декабря начнет выполнять рейс Ереван-Анапа-Ереван. Об этом оператор сообщил вчера на своей фейсбуковской странице. Напомним, что в настоящее время “Армения Эйрвейз” выполняет рейс Ереван-Тегеран-Ереван, не имея конкурентов на этом направлении.
Продажа билетов началась 6 ноября. Стоимость билета в один конец - 45.900 драмов. В ответ на замечание пользователей о том, что цена не очень доступная, наш источник в авиакомпании сообщил, что инициатором рейса является не “Армения Эйрвейз”, а одно из местных авиаагентств, которое и установило цену.
По словам оператора, рейс будет выполняться по понедельникам и четвергам. Вылет из Еревана в 12:00, вылет из Анапы – в 14:10.
Пока что предусматривается выполнять полеты до конца марта, то есть в зимний аэронавигационный сезон.
Поскольку сейчас армянская авиакомпания эксплуатирует один самолет (“BAe 146-300”, регистрационный номер EK-14601), то ей будет трудно одновременно выполнять рейсы и в Тегеран, и в Анапу.
Мы уже писали о том, что после продажи одного из своих “Airbus A310-300” (EK-31002) “Армения Эйрвейз” планирует  купить новый самолет, который позволит решить вопрос загруженности EK-14601.