Հայերի ապագան Հայաստանում է. մեկնարկել է հայ միգրանտների կամավոր վերադարձի ֆրանս-գերմանական ծրագիրը
Խաչատուր Երանյանը եւ Աստղիկ Մեսելջյանը շախմատիստներ են, խաղացել են Հայաստանի շախմատի երիտասարդական հավաքականում: 2016-ին Խաչատուրը՝ որպես շախմատի մարզիչ, հրավեր է ստացել Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքի «Մասիս» շախմատային ակումբից, ապա՝ կանչել Աստղիկին: Այստեղ նրանք ամուսնացել են, ծնվել է նրանց դուստրը: Սկզբում անօրինական են գտնվել Ֆրանսիայի տարածքում, ապա դիմել են կացության իրավունք ստանալու: 2018-ի հոկտեմբերին որոշել են վերադառնալ Հայաստան, չնայած հրավեր էին ստացել որպես մարզիչ Փարիզի դպրոցներից մեկում աշխատելու, որը կացության եւ աշխատանքի իրավունք կընձեռեր: Խաչատուրը թվարկում է վերադառնալու որոշման պատճառները` դստեր ծնունդը, որին ցանկացան մեծացնել հայրենիքում, հեղափոխությունը եւ սպասվելիք փոփոխությունները Հայաստանում, որը մեծ ոգեւորություն եւ հավատ է առաջացրել, ու Ներգաղթի եւ ինտեգրման ֆրանսիական գրասենյակի (OFII)` վերադարձի աջակցության առաջարկը, որը մեծ շարժառիթ էր վերջնական որոշում կայացնելու համար:
OFII-ի աջակցությամբ Երեւանում Խաչատուրն ու Աստղիկը «Երանաս» ապրանքանիշով մեքենայացված ասեղնագործության խանութ-սրահ են բացել եւ հավաստում են, որ իրենց բիզնես-ծրագիրը հաջողությամբ զարգանում է: «OFII-ն լիակատար կերպով աջակցում է միգրանտների ոչ միայն վերադարձին, այլեւ Հայաստանում կրկին հաստատմանը: Մեզ հետաքրքիր էր բիզնես ոլորտը, միշտ ցանկացել ենք սեփական բիզնես ունենալ: Մտահղացում ծնվեց ասեղնագործական խանութ-սրահ բացել` «Երանաս», Մալաթիա համայնքում (Սվաճյան 50 հասցեում): Մտադիր ենք մեր բրենդը ճանաչելի դարձնել, հետագայում ընդլայնել»,- ասում է Խաչատուրը: «Մեքենայացված ասեղնագործություն է, դիզայնը Խաչատուրն է անում, նա լավ նկարում է, էստեղ դիզայներություն է սովորել, բայց շարունակում է սկայպով շախմատի մասնավոր պարապմունքները: Ուրախ ենք եւ չենք զղջում վերադարձի համար»,- ասում է Աստղիկը:
Ֆրանսիա վերադառնալու մասին նրանք չեն մտածում, բայց մտադիր են ապագայում «Երանաս»-ի մասնաճյուղ բացել այնտեղ:
OFII-ի աջակցությամբ Հայաստան վերադարձած մի խումբ ներգաղթյալների հետ Աստղիկն ու Խաչատուրն այսօր ներկա էին ապօրինի միգրանտների կամավոր վերադարձին ուղղված նոր` ֆրանս-գերմանական CAROB պիլոտային ծրագրի (մեկնարկել է 2019-ի սեպտեմբերի 1-ին եւ ավարտվելու է 2020-ի օգոստոսի 31-ին) պաշտոնական մեկնարկի արարողությանը: Այն տեղի ունեցավ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը, որտեղ 2014-ից ի վեր տեղակայված է Ներգաղթի եւ ինտեգրման ֆրանսիական գրասենյակի ներկայացուցչությունը:
Ֆրանսիայի տարածքում ապօրինի գտնվող եւ արտաքսման ենթակա ՀՀ քաղաքացիներին կամավոր Հայաստան վերադառնալու դեպքում գրասենյակն աջակցում է ոչ միայն վերադարձի կազմակերպման, այլեւ Հայաստանում վերահաստատվելու, սոցիալական եւ առողջապահական կարիքները հոգալու, տնտեսական կամ աշխատանքային գործունեություն սկսելու հարցում: Անցած 5 տարվա ընթացքում OFII-ի աջակցությունից օգտվել է Հայաստան վերադարձած 1200 ՀՀ քաղաքացի: Միայն 2019-ին աջակցություն է ցուցաբերվել 250 ծրագրի, եւ այդ նպատակով տրամադրվել է ավելի քան 700.000 եվրո:
Ֆրանսիական ծրագիրը հաջողված համարելով` Գերմանիայի կառավարությունը որոշել է իր երկրում ապօրինի գտնվող հայերի կամավոր վերադարձի ծրագիր իրականացնել` ֆրանսիական OFII-ի եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության միգրացիոն ծառայության` BAMF-ի հետ համատեղ: Այն աջակցություն է տրամադրելու 400 ՀՀ քաղաքացիների:
«Այսօր հավաքվել ենք ֆրանս-գերմանական հավակնոտ Կարոբ (CAROB) ծրագրի բացմանը: Արդեն իսկ 100 հայ դիմել է Գերմանիայից Հայաստան կամավոր վերադարձի համար: Այս ծրագիրը համահունչ է ԵՄ բոլոր ջանքերին` ուղղված միգրանտների վերադարձին ու ողջունվում եւ խրախուսվում է Հայաստանի իշխանությունների կողմից, որոնք ցանկանում են իրենց քաղաքացիներին պահել իրենց երկրում եւ նպաստել այն մարդկանց վերադարձին, ովքեր ինչ-ինչ պատճառներով լքել են երկիրը: Մեր ուղերձը հետեւյալն է` հայերի ապագան նախեւառաջ Հայաստանում է, եւ հայ երիտասարդների առաքելությունը Հայաստանի զարգացմանը նպաստելն է: Դա չի բացառում երիտասարդների եւ պրոֆեսիոնալների փոխանակումը, բայց` վերադառնալու եւ Հայաստանի զարգացմանը նպաստելու նպատակով»,- ասաց Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը:
«Հավատացած ենք, որ ՀՀ քաղաքացիների կայուն վերադարձը անհրաժեշտ հիմք է` ԵՄ-ի հետ ավելի ամուր կապերի ստեղծման համար: ՀՀ կառավարությունը առանձնահատուկ միջոցներ է ձեռնարկել` նպաստելու մեր քաղաքացիների վերաինտեգրմանը եւ կանխելու նրանց ապօրինի արտագաղթը` մասնավորապես համապարփակ բարեփոխումներ իրականացնելով առողջապահության համակարգում: Այդ ջանքերը կշարունակվեն: Վերաինտեգրմանը բոլոր շահագրգիռ կողմերը պետք է մասնակցեն` ուղարկող երկրները, ՀՀ կառավարությունը եւ ներգաղթողներն անձամբ: Մենք տեսել ենք հրաշալի օրինակներ արդեն իրականացված ծրագրերի: Համոզված ենք` նույն ոգին կառաջնորդի ձեզ այս երկրորդ` ֆրանս-գերմանական ծրագրի իրականացման ժամանակ»,- ասաց Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
CAROB ծրագրի պատասխանատու Արա Հովհաննիսյանը փաստում է, որ Հայաստանում 2018-ի հեղափոխությունից հետո կամավոր վերադարձողների թվի աճ կա: «Եվրոպական երկրներում, նույնիսկ մինչեւ հեղափոխությունը, Հայաստանը համարվում էր ապահով երկիր: Դա նշանակում էր, որ հիմնականում պաշտպանվում են մարդու իրավունքները: Հեղափոխությունից հետո դա ավելի ամրապնդվեց: Հետեւաբար, եվրոպական երկրներն ավելի խիստ են վերաբերվում ՀՀ քաղաքացիների դիմումներին: Հեղափոխությունից հետո, մասնավորապես Ֆրանսիայում, 30 տոկոսով նվազել է Հայաստանից փախստականների դիմումների թիվը: Աճել է նաեւ մերժումների թիվը: Գերմանիան, օրինակ, ՀՀ քաղաքացիների 100 հայցից 97-ը մերժում է»,- ասում է պրն Հովհաննիսյանը:
Նախկինում փախստականի կարգավիճակի համար Ֆրանսիայում ապաստան հայցողների (տարեկան միջինը 2000 դիմում) դիմումների 15-20 տոկոսն էր բավարարվում: Հայաստանում OFII-ի ներկայացուցչության տնօրեն Ժան-Դոմինիկ Ֆաբրիի կարծիքով` 15-20 տոկոսը բարձր ցուցանիշ էր Հայաստանի նման փոքր բնակչությամբ երկրի համար, որն ապահով է համարվում: Հիմա` հեղափոխությունից հետո, այդ ցուցանիշը նվազել է մինչեւ 6-8 %: Ըստ նրա` հիմնականում բավարարվում են ԼԳԲՏ համայնքի, ազգային կամ էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների, ընտանիքում բռնության ենթարկվածների եւ Եհովայի վկաների դիմումները, եթե, իհարկե, վերջիններս անհերքելի ապացույցներ են ներկայացնում առ այն, որ ՀՀ-ում իրենց, իրոք, վտանգ է սպառնում:
2019-ի դրությամբ Ֆրանսիայում ապաստան կամ փախստականի կարգավիճակ հայցողների աղյուսակը բացում են Աֆղանստանի, հաջորդիվ` Իրաքի, Սիրիայի, Վրաստանի քաղաքացիները, Հայաստանը 7-րդ տեղում է:
ՀՀ քաղաքացիների արտագաղթի հիմնական պատճառներից մեկը առողջական խնդիրն է (գերակշռում են Հեպատիտ C եւ քաղցկեղ ունեցողները), որը, «Փախստականների կարգավիճակի մասին» Ժնեւի կոնվենցիայի համաձայն, փախստականի կարգավիճակ հայցելու հիմք չէ: Դրանով է պայմանավորված մերժումների մեծ թիվը: Մերժված քաղաքացիները երկու ճանապարհ ունեն` բռնի արտաքսում ոստիկանության ուղեկցությամբ կամ կամավոր վերադարձ: «Ֆրանսիան շատ մարդասիրական երկիր է եւ փորձում է ամեն ինչ անել, որ բոլոր անձինք, որ երկրի քաղաքացի էլ լինեն, հումանիտար, պատշաճ եւ արժանապատիվ վերադառնան իրենց երկիր: Դա ձեռնտու է նաեւ Ֆրանսիային, որովհետեւ բռնի վերադարձի դեպքում պետությունը հավելյալ ծախսեր է կատարում, դա նաեւ հավելյալ սթրես է իր քաղաքացիների համար, միգրացիոն ռիսկը նույնպես բարձրանում է: Այսինքն` երբ մեկին բռնի կերպով արտաքսում են, նա ցանկություն է ունենում նորից վերադառնալ, իսկ ով վերադառնում է կամավոր, մենք փորձում ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի նրանք հաջողեն»,- ասում է Արա Հովհաննիսյանը:
Աջակցության ծրագրերում շեշտը դրվում է սոցիալական եւ տնտեսական վերաինտեգրման վրա: «Մեկնողներն այստեղ հիմնականում վաճառում են այն ամենն, ինչ ունեն` բնակարան, կահույք, մեքենա կամ այլ գույք: Մենք ցուցաբերում ենք գույքային եւ առողջապահական աջակցություն` բնակտարածքի վարձակալություն, դեղորայք, անալիզներ` անհրաժեշտության դեպքում: Դժբախտաբար, դա կարող է տեւել միայն 6 ամիս: Հետագայում մենք ՀՀ միգրացիոն ծառայության եւ այլ ինստիտուցիոնալ գործընկերների հետ փորձում ենք նրանց ներգրավել հայաստանյան ծրագրերի մեջ, որպեսզի նրանք որպես Հայաստանի քաղաքացի կարողանան օգտվել: Հայաստանում ներկայում կան Հեպատիտ C-ի, քաղցկեղի անվճար բուժման ծրագրեր, եւ մեր նպատակն է ՀՀ քաղաքացիներին նախ աջակցել, ապա ուղղորդել դեպի հայաստանյան համակարգ: Երկրորդը աշխատանքի խնդիրն է: Այդ հարցը լուծում ենք 2 գործիքի միջոցով` ֆինանսավորում ենք ցանկացած մասնագիտական ուսուցում, որը հնարավորություն կտա արագ որեւէ հմտություն ձեռք բերել եւ վերադառնալ աշխատաշուկա: Եթե դա հնարավոր չէ, միկրոբիզնես ծրագրերի ֆինանսավորում ենք իրականացնում»,- բացատրում է Արա Հովհաննիսյանը:
2018-ին նա աուդիտ է իրականացրել` ուսումնասիրելով Ներգաղթի եւ ինտեգրման ֆրանսիական գրասենյակի ծրագիրը, գնահատելու դրա ազդեցությունը վերադարձած ՀՀ քաղաքացիների վրա: Աուդիտն իրականացվել է երեք ուղղությամբ` սոցիալական կյանք, ընտանեկան կյանք եւ վերաինտեգրման ազդեցությունը շրջապատող մարդկանց վրա՝ համայնքային եւ տնտեսական տեսանկյունից: Ուսումնասիրված 100 դեպքից միայն 3-ն է լիովին ձախողվել, վերադարձած քաղաքացիներից մեկը մահացել է: Արա Հովհաննիսյանի խոսքով` միջինում յուրաքանչյուրը ստեղծել է 1.5 աշխատատեղ, եւ ֆինանսավորված բոլոր ծրագրերը գործում են 2 տարուց ավելի: Կամավոր վերադարձածների հաջողված պատմությունները` հղումով:

Future of Armenians Is In Armenia; French-German Program to Assist Voluntary Return of Armenian Migrants
Khachatur Yeranyan and Astghik Meseljyan are chess players who have decided to voluntarily return to Armenia from France.
They both played in Armenia’s youth chess team.
In 2016, Khachatur received an invitation from the Masis Chess Club in Lyon, France, to work as a chess coach. He went and then invited Astghik to join him.
They married in France and their daughter was born there.
At first, they lived in France illegally. They then applied for legal residency.
They decided to return to Armenia in October 2018, despite receiving an invitation to work as a chess coach in a Paris school. This would have given them the right to live and work in France.
Khachatur lists the reasons for his decision to return: the birth of a daughter they wanted to raise in the homeland, the revolution, and the expected changes in Armenia which have sparked great enthusiasm and faith.
He also mentions the assistance proposal to return offered by the French Office of Immigration and Integration (OFII) as a major factor.
With the support of OFII, Khachatur and Astghik have opened an embroidery shop (Yeranas) in Yerevan and claim that their business plan is successfully developing.
“OFII fully supports not only the return of migrants, but also their re-establishment in Armenia. We were interested in business, and we always wanted to have our own business. The idea was to open an embroidery shop in the Malatia District (50 Svatchyan Street). We are going to make our brand recognizable, expand it further,” Khachatur says. "It’s mechanized embroidery. Khachatur is the designer. He paints well. He learned design here, but he continues his private chess lessons with Skype. We are happy and do not regret returning,” says Astghik.
They do not think about returning to France, but they intend to open a branch business there.
Astghik and Khachatur, with a group of immigrants voluntarily returning to Armenia with the support of OFII, today attended the official launch of a new Franco-German CAROB pilot project for the voluntary return of illegal migrants
It took place at the French Embassy in Armenia, where the French Office for Immigration and Integration has been located since 2014.
In the case of the voluntary return of Armenian citizens who are found to be illegally residing in France and subject to deportation, the office not only assists in arranging the return, but also the reintegration of the returnees in Armenian society and assisting in covering social and health care expenses, and economic or work activities.
Over the past five years, 1,200 Armenian citizens who have returned to Armenia have benefited from OFII assistance.
In 2019, 70,000 euros were allocated to fund some 250 projects.
Regarding the French program a success, the German government has decided to implement a voluntary return program for Armenians illegally residing in its country, in cooperation with the French OFII and the BAMF Migration Service of the Federal Republic of Germany. It will provide support to 400 Armenian citizens.
“Today we’ve gathered at the launch of the French-German Ambitious Carob (CAROB) project. Already 100 Armenians have applied for voluntary return from Germany to Armenia. This program is in line with all EU efforts aimed at the return of migrants and is welcomed and encouraged by the Armenian authorities, who want to keep their citizens in their country and to facilitate the return of people who have left the country for some reason. Our message is that the future of Armenians is first and foremost in Armenia, and that the mission of Armenian youth is to contribute to the development of Armenia. It does not exclude the exchange of young people and professionals, but in order to return and contribute to the development of Armenia,” French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte said at today’s event.
“We believe that the sustainable return of Armenian citizens is a necessary basis for building stronger ties with the EU. The Government of Armenia has taken specific measures to facilitate the reintegration of our citizens and to prevent their illegal emigration, in particular, by implementing comprehensive health care reforms. These efforts will continue. Reintegration should be attended by all stakeholders - sending countries, the Government of Armenia, and immigrants in person. We have seen great examples of projects already implemented. We are sure that the same spirit will guide you in the implementation of this second French-German program,” said Armen Ghazaryan, Head of the Migration Service at Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Development.
CAROB Program Officer Ara Hovhannisyan says there has been an increase in the number of volunteer returnees in Armenia since the 2018 revolution.
“In European countries, even before the revolution, Armenia was considered a safe country. This meant that human rights were largely protected. After the revolution it was further strengthened. Consequently, European countries are stricter about the applications of Armenian citizens. After the revolution, in France in particular, the number of refugee applications from Armenia decreased by 30%. The number of refusals has also increased. Germany, for example, rejects 97 out of 100 applications by Armenian citizens,” Mr. Hovhannisyan said.
Formerly, 15% of applications for asylum in France (average 2000 applications per year) were for refugee status.
According to Jean-Dominique Fabry, Director of OFII's office in Armenia, 15-20% was a high indicator for a country with a small population like Armenia, which is considered safe.
Now, after the revolution, that figure has dropped to 6-8%. Fabry says that most f the applications from representatives of the LGBT community, national or ethnic minorities, domestic violence victims and Jehovah's Witnesses are generally approved, provided, of course, that they provide undeniable evidence that they are in real danger in Armenia.
As of 2019, the list of asylum seekers or refugees in France is led by citizens of Afghanistan, followed by Iraq, Syria, and Georgia. Armenia is in 7th place.
One of the main causes of emigration of Armenian citizens is health related (predominantly those with Hepatitis C and cancer). This, according to the Geneva Convention, is not a ground for claiming refugee status. Thus, the large number of refusals.
Denied citizens have two options: forcible deportation by the police or voluntary return.
"France is a very humane country and it is trying to do its best to return all those, regardless of where they came from, humanely to their homeland and with dignity. It is also advantageous for France, because in case of forced return, the state incurs additional expenses. It is also an additional stress for its citizens, and the risk of migration also increases. That is, when someone is forcibly deported, he or she wishes to come back, and whoever returns voluntarily, we try to do everything possible for them to succeed,” said Mr. Hovhannisyan.
In support programs, the emphasis is on social and economic reintegration.
“Those who leave here sell mostly everything they have - apartment, furniture, car or other property. We provide property and health support: renting a home, medications, tests if needed. Unfortunately, this can take some months. In the future, we, together with the RA Migration Service and other institutional partners, will try to involve them in Armenian programs so that they can benefit as Armenian citizens. There are currently free hepatitis C and cancer treatment programs in Armenia, and our goal is to support the citizens of Armenia first and then guide them to the Armenian system. The second is the problem of work. We solve this problem through two methods: we finance any vocational training that will enable one to quickly acquire any skills and return to the job market. If this is not possible, we fund microbusiness projects,” Mr. Hovhannisyan explained.
In 2018, he conducted an audit examining the program of the French Office for Immigration and Integration to assess its impact on returning RA citizens. The audit was conducted in three areas: social life, family life, and the impact of reintegration on the people, from a community and economic perspective. Only three of the 100 cases studied failed completely, and one of the returned citizens died. According to Ara Hovhannisyan, each of them has created 1.5 jobs on average, and all funded projects have been operating for more than 2 years.