Հայերի ապագան Հայաստանում է. մեկնարկել է հայ միգրանտների կամավոր վերադարձի ֆրանս-գերմանական ծրագիրը
Խաչատուր Երանյանը եւ Աստղիկ Մեսելջյանը շախմատիստներ են, խաղացել են Հայաստանի շախմատի երիտասարդական հավաքականում: 2016-ին Խաչատուրը՝ որպես շախմատի մարզիչ, հրավեր է ստացել Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքի «Մասիս» շախմատային ակումբից, ապա՝ կանչել Աստղիկին: Այստեղ նրանք ամուսնացել են, ծնվել է նրանց դուստրը: Սկզբում անօրինական են գտնվել Ֆրանսիայի տարածքում, ապա դիմել են կացության իրավունք ստանալու: 2018-ի հոկտեմբերին որոշել են վերադառնալ Հայաստան, չնայած հրավեր էին ստացել որպես մարզիչ Փարիզի դպրոցներից մեկում աշխատելու, որը կացության եւ աշխատանքի իրավունք կընձեռեր: Խաչատուրը թվարկում է վերադառնալու որոշման պատճառները` դստեր ծնունդը, որին ցանկացան մեծացնել հայրենիքում, հեղափոխությունը եւ սպասվելիք փոփոխությունները Հայաստանում, որը մեծ ոգեւորություն եւ հավատ է առաջացրել, ու Ներգաղթի եւ ինտեգրման ֆրանսիական գրասենյակի (OFII)` վերադարձի աջակցության առաջարկը, որը մեծ շարժառիթ էր վերջնական որոշում կայացնելու համար:
OFII-ի աջակցությամբ Երեւանում Խաչատուրն ու Աստղիկը «Երանաս» ապրանքանիշով մեքենայացված ասեղնագործության խանութ-սրահ են բացել եւ հավաստում են, որ իրենց բիզնես-ծրագիրը հաջողությամբ զարգանում է: «OFII-ն լիակատար կերպով աջակցում է միգրանտների ոչ միայն վերադարձին, այլեւ Հայաստանում կրկին հաստատմանը: Մեզ հետաքրքիր էր բիզնես ոլորտը, միշտ ցանկացել ենք սեփական բիզնես ունենալ: Մտահղացում ծնվեց ասեղնագործական խանութ-սրահ բացել` «Երանաս», Մալաթիա համայնքում (Սվաճյան 50 հասցեում): Մտադիր ենք մեր բրենդը ճանաչելի դարձնել, հետագայում ընդլայնել»,- ասում է Խաչատուրը: «Մեքենայացված ասեղնագործություն է, դիզայնը Խաչատուրն է անում, նա լավ նկարում է, էստեղ դիզայներություն է սովորել, բայց շարունակում է սկայպով շախմատի մասնավոր պարապմունքները: Ուրախ ենք եւ չենք զղջում վերադարձի համար»,- ասում է Աստղիկը:
Ֆրանսիա վերադառնալու մասին նրանք չեն մտածում, բայց մտադիր են ապագայում «Երանաս»-ի մասնաճյուղ բացել այնտեղ:
OFII-ի աջակցությամբ Հայաստան վերադարձած մի խումբ ներգաղթյալների հետ Աստղիկն ու Խաչատուրն այսօր ներկա էին ապօրինի միգրանտների կամավոր վերադարձին ուղղված նոր` ֆրանս-գերմանական CAROB պիլոտային ծրագրի (մեկնարկել է 2019-ի սեպտեմբերի 1-ին եւ ավարտվելու է 2020-ի օգոստոսի 31-ին) պաշտոնական մեկնարկի արարողությանը: Այն տեղի ունեցավ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը, որտեղ 2014-ից ի վեր տեղակայված է Ներգաղթի եւ ինտեգրման ֆրանսիական գրասենյակի ներկայացուցչությունը:
Ֆրանսիայի տարածքում ապօրինի գտնվող եւ արտաքսման ենթակա ՀՀ քաղաքացիներին կամավոր Հայաստան վերադառնալու դեպքում գրասենյակն աջակցում է ոչ միայն վերադարձի կազմակերպման, այլեւ Հայաստանում վերահաստատվելու, սոցիալական եւ առողջապահական կարիքները հոգալու, տնտեսական կամ աշխատանքային գործունեություն սկսելու հարցում: Անցած 5 տարվա ընթացքում OFII-ի աջակցությունից օգտվել է Հայաստան վերադարձած 1200 ՀՀ քաղաքացի: Միայն 2019-ին աջակցություն է ցուցաբերվել 250 ծրագրի, եւ այդ նպատակով տրամադրվել է ավելի քան 700.000 եվրո:
Ֆրանսիական ծրագիրը հաջողված համարելով` Գերմանիայի կառավարությունը որոշել է իր երկրում ապօրինի գտնվող հայերի կամավոր վերադարձի ծրագիր իրականացնել` ֆրանսիական OFII-ի եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության միգրացիոն ծառայության` BAMF-ի հետ համատեղ: Այն աջակցություն է տրամադրելու 400 ՀՀ քաղաքացիների:
«Այսօր հավաքվել ենք ֆրանս-գերմանական հավակնոտ Կարոբ (CAROB) ծրագրի բացմանը: Արդեն իսկ 100 հայ դիմել է Գերմանիայից Հայաստան կամավոր վերադարձի համար: Այս ծրագիրը համահունչ է ԵՄ բոլոր ջանքերին` ուղղված միգրանտների վերադարձին ու ողջունվում եւ խրախուսվում է Հայաստանի իշխանությունների կողմից, որոնք ցանկանում են իրենց քաղաքացիներին պահել իրենց երկրում եւ նպաստել այն մարդկանց վերադարձին, ովքեր ինչ-ինչ պատճառներով լքել են երկիրը: Մեր ուղերձը հետեւյալն է` հայերի ապագան նախեւառաջ Հայաստանում է, եւ հայ երիտասարդների առաքելությունը Հայաստանի զարգացմանը նպաստելն է: Դա չի բացառում երիտասարդների եւ պրոֆեսիոնալների փոխանակումը, բայց` վերադառնալու եւ Հայաստանի զարգացմանը նպաստելու նպատակով»,- ասաց Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը:
«Հավատացած ենք, որ ՀՀ քաղաքացիների կայուն վերադարձը անհրաժեշտ հիմք է` ԵՄ-ի հետ ավելի ամուր կապերի ստեղծման համար: ՀՀ կառավարությունը առանձնահատուկ միջոցներ է ձեռնարկել` նպաստելու մեր քաղաքացիների վերաինտեգրմանը եւ կանխելու նրանց ապօրինի արտագաղթը` մասնավորապես համապարփակ բարեփոխումներ իրականացնելով առողջապահության համակարգում: Այդ ջանքերը կշարունակվեն: Վերաինտեգրմանը բոլոր շահագրգիռ կողմերը պետք է մասնակցեն` ուղարկող երկրները, ՀՀ կառավարությունը եւ ներգաղթողներն անձամբ: Մենք տեսել ենք հրաշալի օրինակներ արդեն իրականացված ծրագրերի: Համոզված ենք` նույն ոգին կառաջնորդի ձեզ այս երկրորդ` ֆրանս-գերմանական ծրագրի իրականացման ժամանակ»,- ասաց Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
CAROB ծրագրի պատասխանատու Արա Հովհաննիսյանը փաստում է, որ Հայաստանում 2018-ի հեղափոխությունից հետո կամավոր վերադարձողների թվի աճ կա: «Եվրոպական երկրներում, նույնիսկ մինչեւ հեղափոխությունը, Հայաստանը համարվում էր ապահով երկիր: Դա նշանակում էր, որ հիմնականում պաշտպանվում են մարդու իրավունքները: Հեղափոխությունից հետո դա ավելի ամրապնդվեց: Հետեւաբար, եվրոպական երկրներն ավելի խիստ են վերաբերվում ՀՀ քաղաքացիների դիմումներին: Հեղափոխությունից հետո, մասնավորապես Ֆրանսիայում, 30 տոկոսով նվազել է Հայաստանից փախստականների դիմումների թիվը: Աճել է նաեւ մերժումների թիվը: Գերմանիան, օրինակ, ՀՀ քաղաքացիների 100 հայցից 97-ը մերժում է»,- ասում է պրն Հովհաննիսյանը:
Նախկինում փախստականի կարգավիճակի համար Ֆրանսիայում ապաստան հայցողների (տարեկան միջինը 2000 դիմում) դիմումների 15-20 տոկոսն էր բավարարվում: Հայաստանում OFII-ի ներկայացուցչության տնօրեն Ժան-Դոմինիկ Ֆաբրիի կարծիքով` 15-20 տոկոսը բարձր ցուցանիշ էր Հայաստանի նման փոքր բնակչությամբ երկրի համար, որն ապահով է համարվում: Հիմա` հեղափոխությունից հետո, այդ ցուցանիշը նվազել է մինչեւ 6-8 %: Ըստ նրա` հիմնականում բավարարվում են ԼԳԲՏ համայնքի, ազգային կամ էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների, ընտանիքում բռնության ենթարկվածների եւ Եհովայի վկաների դիմումները, եթե, իհարկե, վերջիններս անհերքելի ապացույցներ են ներկայացնում առ այն, որ ՀՀ-ում իրենց, իրոք, վտանգ է սպառնում:
2019-ի դրությամբ Ֆրանսիայում ապաստան կամ փախստականի կարգավիճակ հայցողների աղյուսակը բացում են Աֆղանստանի, հաջորդիվ` Իրաքի, Սիրիայի, Վրաստանի քաղաքացիները, Հայաստանը 7-րդ տեղում է:
ՀՀ քաղաքացիների արտագաղթի հիմնական պատճառներից մեկը առողջական խնդիրն է (գերակշռում են Հեպատիտ C եւ քաղցկեղ ունեցողները), որը, «Փախստականների կարգավիճակի մասին» Ժնեւի կոնվենցիայի համաձայն, փախստականի կարգավիճակ հայցելու հիմք չէ: Դրանով է պայմանավորված մերժումների մեծ թիվը: Մերժված քաղաքացիները երկու ճանապարհ ունեն` բռնի արտաքսում ոստիկանության ուղեկցությամբ կամ կամավոր վերադարձ: «Ֆրանսիան շատ մարդասիրական երկիր է եւ փորձում է ամեն ինչ անել, որ բոլոր անձինք, որ երկրի քաղաքացի էլ լինեն, հումանիտար, պատշաճ եւ արժանապատիվ վերադառնան իրենց երկիր: Դա ձեռնտու է նաեւ Ֆրանսիային, որովհետեւ բռնի վերադարձի դեպքում պետությունը հավելյալ ծախսեր է կատարում, դա նաեւ հավելյալ սթրես է իր քաղաքացիների համար, միգրացիոն ռիսկը նույնպես բարձրանում է: Այսինքն` երբ մեկին բռնի կերպով արտաքսում են, նա ցանկություն է ունենում նորից վերադառնալ, իսկ ով վերադառնում է կամավոր, մենք փորձում ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի նրանք հաջողեն»,- ասում է Արա Հովհաննիսյանը:
Աջակցության ծրագրերում շեշտը դրվում է սոցիալական եւ տնտեսական վերաինտեգրման վրա: «Մեկնողներն այստեղ հիմնականում վաճառում են այն ամենն, ինչ ունեն` բնակարան, կահույք, մեքենա կամ այլ գույք: Մենք ցուցաբերում ենք գույքային եւ առողջապահական աջակցություն` բնակտարածքի վարձակալություն, դեղորայք, անալիզներ` անհրաժեշտության դեպքում: Դժբախտաբար, դա կարող է տեւել միայն 6 ամիս: Հետագայում մենք ՀՀ միգրացիոն ծառայության եւ այլ ինստիտուցիոնալ գործընկերների հետ փորձում ենք նրանց ներգրավել հայաստանյան ծրագրերի մեջ, որպեսզի նրանք որպես Հայաստանի քաղաքացի կարողանան օգտվել: Հայաստանում ներկայում կան Հեպատիտ C-ի, քաղցկեղի անվճար բուժման ծրագրեր, եւ մեր նպատակն է ՀՀ քաղաքացիներին նախ աջակցել, ապա ուղղորդել դեպի հայաստանյան համակարգ: Երկրորդը աշխատանքի խնդիրն է: Այդ հարցը լուծում ենք 2 գործիքի միջոցով` ֆինանսավորում ենք ցանկացած մասնագիտական ուսուցում, որը հնարավորություն կտա արագ որեւէ հմտություն ձեռք բերել եւ վերադառնալ աշխատաշուկա: Եթե դա հնարավոր չէ, միկրոբիզնես ծրագրերի ֆինանսավորում ենք իրականացնում»,- բացատրում է Արա Հովհաննիսյանը:
2018-ին նա աուդիտ է իրականացրել` ուսումնասիրելով Ներգաղթի եւ ինտեգրման ֆրանսիական գրասենյակի ծրագիրը, գնահատելու դրա ազդեցությունը վերադարձած ՀՀ քաղաքացիների վրա: Աուդիտն իրականացվել է երեք ուղղությամբ` սոցիալական կյանք, ընտանեկան կյանք եւ վերաինտեգրման ազդեցությունը շրջապատող մարդկանց վրա՝ համայնքային եւ տնտեսական տեսանկյունից: Ուսումնասիրված 100 դեպքից միայն 3-ն է լիովին ձախողվել, վերադարձած քաղաքացիներից մեկը մահացել է: Արա Հովհաննիսյանի խոսքով` միջինում յուրաքանչյուրը ստեղծել է 1.5 աշխատատեղ, եւ ֆինանսավորված բոլոր ծրագրերը գործում են 2 տարուց ավելի: Կամավոր վերադարձածների հաջողված պատմությունները` հղումով:

Будущее армян – в Армении: стартовала франко-немецкая программа добровольного возвращения армянских мигрантов
Хачатур Еранян и Астхик Меселджян – шахматисты, играли за сборную Армении. В 2016-ом Хачатур получил приглашение от шахматного клуба “Масис”, который действует во французском городе Лион, поработать тренером. А вскоре на работу была приглашена и Астхик. В Лионе они поженились, здесь же родилась их дочь. Вначале супруги находились во Франции нелегально, затем обратились для получения вида на жительство. В октябре 2018 г. Хачатур и Астхик приняли решение вернуться в Армению, хотя их пригласили поработать тренерами в одной из парижских школ, что дало бы возможность получить вид на жительство и право на работу. Хачатур перечисляет причины принятия решения о возвращении на родину: рождение дочери, которую они хотят воспитывать на родине, революция и ожидаемые изменения в Армении, которые вызвали большое воодушевление, вселили веру, а также предложение Французского офиса иммиграции и интеграции (OFII) оказать помощь в возвращении, ставшее серьезным стимулом для принятия окончательного решения.
Хачатур и Астхик при содействии OFII открыли в Ереване магазин-салон механизированной вышивки бренда “Еранас”. Они утверждают, что их бизнес-программа развивается успешно. “OFII оказывает полноценную помощь мигрантам не только в вопросе возвращения, но и в вопросе реинтеграции в Армении. Нас интересовало предпринимательство, так как мы всегда хотели иметь собственный бизнес. Возникла идея открыть в столичном округе Малатия (ул.Свачяна, 50) магазин-салон вышивки “Еранас”. Планируем сделать наш бренд узнаваемым, а в дальнейшем расширить бизнес”,- говорит Хачатур. “Мы занимаемся механизированной вышивкой. Дизайн создает Хачатур. Он хорошо рисует, обучился здесь дизайну, но вместе с тем продолжает проводить по скайпу частные занятия по шахматам. Мы очень рады и не жалеем о возвращении”,- говорит Астхик.
О повторном отъезде во Францию они не думают, но намерены в будущем открыть там филиал “Еранаса”.
Сегодня Астхик и Хачатур вместе с группой мигрантов, добровольно вернувшихся в Армению при содействии OFII, присутствовали на церемонии официального старта новой франко-немецкой пилотной программы CAROB по добровольному возвращению мигрантов на родину (программа стартовала 1 сентября 2019 г. и завершится 31 августа 2020 г.). Церемония состоялась в посольстве Франции в Армении, где с 2014 г. размещается представительство Французского офиса иммиграции и интеграции.
В случае добровольного возвращения в Армению граждан РА, которые нелегально находятся на территории Франции, офис содействует не только организации их приезда, но и реинтеграции в Армении, удовлетворении социальных и медицинских нужд, началу экономической или трудовой деятельности. За прошедшие пять лет при содействвии OFII на родину вернулось 1200 граждан Армении. Только в 2019 г. было оказано содействие в реализации 250 программ, на которые было выделено более 700.000 евро.
Убедившись в успешности французской программы, правительство Германии решило совместно с OFII и Миграционной службой ФРГ (BAMF) осуществить программу добровольного возвращения нелегально находящихся в этой стране армян. На данный момент помощь оказана 400 гражданам РА.
“В Германии уже сто армян обратились для добровольного возвращения в Армению. Эта программа созвучна всем усилиям ЕС по возвращению мигрантов, приветствуется и поощряется властями Армении, которые хотят, чтобы их граждане оставались в своей стране, хотят содействовать возвращению тех людей, которые по тем или иным причинам покинули страну. Наш мессидж заключаетсяя в следующем: будущее армян – прежде всего в Армении, и миссия молодых армян в том, чтобы содействовать развитию страны. Это не исключает обмен молодыми людьми и профессионалами, но с условием их возвращения и содействия развитию Армении”,- сказал посол Франции в РА Джонатан Лакотт.
“Мы уверены, что стабильное возвращение граждан Армении – необходимая основа для создания более прочных связей с РА. Правительство страны делает все возможное для содействия реинтеграции наших граждан и предупреждения их незаконной миграции, осуществляя, в частности, всеобъемлющие реформы в сфере здравоохранения. Эти усилия будут продолжены. Мы видели прекрасные примеры уже реализованных программ и убеждены, что такой же энтузиазм будет проявлен и при осуществлении второй, франко-немецкой, программы”,- сказал начальник Миграционной службы Министерства территориального управления РА Армен Казарян.
Ответственный программы CAROB Ара Ованнисян отмечает, что после революции 2018 г. число добровольных возвращенцев выросло: “В европейских странах Армения даже до революции считалась безопасной страной. Это значит что права человека здесь в основном защищаются. А после революции этот подход еще больше укрепился, и европейские страны стали более жестко рассматривать заявления граждан РА”.
Ранее среди просящих убежища во Франции (в среднем 2000 заявлений в год) граждане Армении составляли 15-20%. По мнению директора представительства OFII в Армении Жана-Доминика Фабри, 15-20% - довольно высокий показатель для страны с небольшой численностью населения, каковой является Армения. После революции этот показатель сократился до 6-8%. По словам Фабри, удовлетворяются в основном заявления представителей ЛГБТ-сообщества, национальных или этнических меньшинств, лиц, подвергшихся семейному насилию, свидетелей Иеговы, которые представляют неопровержимые доказательства угрожающей им в РА опасности.
По положению на 2019 г. убежище или статус беженца во Франции получают в первую очередь граждане Афганистана, Ирака, Сирии, Грузии. Граждане Армении находятся на седьмом месте.
Одной из основных причин эмиграции граждан РА являются проблемы со здоровьем (преобладают больные гепатитом С и онкологией), которые, согласно Женевской конвенции, не является основанием для получения статуса беженца. Этим и обусловлено большое число отказов. У получивших отказ граждан есть два пути: насильная депортация в сопровождении полиции или добровольное возвращение. “Франция – очень гуманная страна, которая пытается делать все возможное, чтобы граждане любой страны достойно возвращались на родину. Для тех, кто возвращается добровольно, мы пытаемся сделать максимум возможного, чтобы они добились успеха”,- сказал Ара Ованнисян.
В программах помощи акцент делается на социальной и экономической реинтеграции. “Те, кто уезжает отсюда, продают в основном все, что имеют: квартиру, мебель, машину, другое имущество. Мы помогаем приобретать вещи, решать медицинские проблемы, арендовать жилье, получать лекарства. К сожалению, эта помощь оказывается в течение шести месяцев. В дальнейшем мы совместно с Миграционной службой РА и другими институциональными партнерами пытаемся вовлекать их в армянские программы, чтобы они могли участвовать в них как граждане РА.
В настоящее время в Армении осуществляются программы бесплатного лечения гепатита С, рака, и наша цель – в первую очередь оказывать содействие гражданам РА. Вторая проблема – трудоустройство. Этот вопрос мы решаем с помощью двух инструментов. Во-первых, финансируем обучение любой специальности, что дает возможность очень быстро приобрести те или иные навыки и вернуться на рынок труда. Если это невозможно, то финансируем реализацию программ по микробизнесу”,- отметил А.Ованнисян.
В 2018 г. он провел аудит, в ходе которого изучил программу Французского офиса иммиграции и интеграции с целью оценить ее воздействие на вернувшихся на родину граждан РА.
Аудит проводился по трем направлениям: социальная жизнь, семейная жизнь и воздействие реинтеграции на окружающих с общинной и экономической точек зрения.
Из изученных 100 случаев лишь три были полностью провалены. По словам Ара Ованнисяна, каждый из вернувшихся на родину создал в среднем 1.5 рабочих места, а все профинансированные программы действуют уже более двух лет.