Եռաբլուր պանթեոնում թանգարանի կառուցման համար ՊՆ-ն պայմանագիր է կնքել նախարարի խորհրդականին առնչվող ընկերության հետ
Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում թանգարանի մասնաշենքի վերակառուցման աշխատանքներն իրականացրել է գեներալ-մայոր, պաշտպանության նախարարի խորհրդական Վարդան Ավետիսյանին փոխկապակցված ընկերությունը: Չնայած շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2016 թվականին, սակայն պարզ չէ, թե թանգարանը երբ է կառուցվելու և առհասարակ կառուցվելու է, թե ոչ:
Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում թանգարան կառուցելու որոշումն ընդունվել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտոնավարման շրջանում: Ըստ նախատեսված ծրագրի՝ այն պետք է լիներ Պաշտպանության նախարարության կազմում գործող ռազմական թանգարան:
Շինարարությունը սկսելու համար 2016 թվականի օգոստոսի 19-ին Պաշտպանության նախարարությունը պայմանագիր է կնքել «Առվա-Երկիր» ՍՊԸ-ի հետ: Այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2003 թվականին, ընկերության 99 տոկոս բաժնեմասերը գրանցված են եղել Վարդան Ավետիսյանի անունով, վերջինս ընկերությունից դուրս է եկել 2011 թվականին:
2011 թվականից մինչ 2018 թվականը ընկերությունում բաժնեմաս է ունեցել Ավետիսյանի եղբոր կինը՝ Օքսանա Ավետիսյանը: 2016-ից սկսած ընկերության տնօրենը Սևակ Ավետիսյանն է՝ գեներալի եղբայրը: Սևակ Ավետիսյանը հաշվառված է Վարդան Ավետիսյանի հայրական տանը՝ Տեղ գյուղում:
Վարդան Ավետիսյանը 2016 թվականից պաշտպանության նախարարի խորհրդականն է, մինչ այդ զբաղեցրել է ՊՆ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետի պաշտոնը:
Պաշտպանության նախարարությունը կաշկանդված է պայմանագիրը տրամադրելու հարցում
Գրավոր հարցմամբ դիմել էինք Պաշտպանության նախարարություն՝ խնդրելով հայտնել, թե որ ընկերությունն է իրականացնում շինարարական աշխատանքները, և ինչո՞ւ են աշխատանքները գրեթե դադարեցված, ըստ նախատեսվածի՝ ե՞րբ պետք է աշխատանքները ավարտվեն, պայմանագիրն ի՞նչ եղանակով է կնքվել, որքա՞ն գումար է տրամադրվել թանգարանի կառուցման ընդհանուր աշխատանքների համար, արդյոք Պաշտպանության նախարարությունը ստուգումներ իրականացնո՞ւմ է շինարարական աշխատանքների ընթացքում, և թերությունների հայտնաբերման դեպքում, ըստ պայմանագրի, ի՞նչ մեխանիզմներ կան դրանք շտկելու համար:
Պաշտպանության նախարարությունը պատասխանն ուղարկեց 35 օր անց, իսկ հարցերի մեծ մասին այդպես էլ չպատասխանեց:
Նախարարությունից հայտնել են, որ թանգարանի մասնաշենքի վերակառուցման աշխատանքներն իրականացրել է «Առվա-Երկիր» ՍՊԸ-ն:
«Իրականացված շինարարական աշխատանքները վերահսկվել են շինարարության որակի տեխնիկական հսկողության ծառայությունների իրականացնող լիցենզավորված կազմակերպության կողմից, հայտնաբերված թերությունները ժամանակին վերացվել են: Շինմոնտաժային աշխատանքներն ավարտվել են 2017-ի նոյեմբերին: Թանգարանի կահավորման և ինտերիերի ձևավորման նախագիծը պատրաստ է, ըստ առաջնահերթության ֆինանսավորման առկայության դեպքում աշխատանքների իրականացումը կընդգրկվի ՊՆ կապիտալ շինարարության և կապիտալ վերանորոգման տարեկան ծրագրում»,- ասված է պատասխանում:
Այս պատասխանից հետո մենք կրկին դիմեցինք նախարարություն՝ ասելով, որ պատասխանը թերի է, նաև խնդրեցինք կնքված պայմանագրի պատճենը:
Նախարարությունը մերժեց տրամադրել պայմանագրի պատճենը՝ հղում կատարելով ուժը կորցրած օրենքի
Նախարարությունից հղում էին կատարել «Գնումների մասին» 206-Ն օրենքին, որը ուժը կորցրել է 25.04.2017-ին: Այս օրենքի 19-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ գնման պայմանագրի սահմանափակ ընթացակարգը կիրառվում է, եթե գնման գործընթացը պարունակում է պետական, ծառայողական կամ բանկային գաղտնիք:
Նախարարությունից հայտնել են՝ հաշվի առնելով, որ «Առվա-Երկիր» ՍՊԸ-ի հետ պայմանագիրը կնքվել է սահմանափակ ընթացակարգով, պայմանագրի պատճենի տրամադրումը մերժվում է:
«Առվա-Երկիր» ՍՊԸ-ի մասին
Այս ընկերությունը շինարարական աշխատանքների իրականացման պայմանագրեր է կնքել նաև այլ պետական գեատեսչությունների հետ՝ Ոստիկանության, Քննչական կոմիտեի, Ծաղկաձորի համայնքապետարանի, Մշակութի նախարարության: Օրինակ գեներալ Ավետիսյանի ծննդավայրի՝ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի Սբ․ Գևորգ եկեղեցու ամրակայման, նորոգման, վերականգնման և տարածքի բարեկարգման աշխատանքները ևս «Առվա-Երկիր»-ն է իրականացրել:
Ինչ վերաբերում է ՊՆ-ի հետ կնքված պայմանագրին, այն բացակայում է Ֆինանսների նախարարության գնումների կայքից: Նախարարությունից պարզաբանեցին՝ կարող են որոշ պայմանագրեր չլինել, քանի որ գնումների կայքում հիմնականում էլեկտրոնային եղանակով կնքված պայմանագրերն են լինում, ուստի պետք է դիմել այն գերատեսչություն, որը կնքել է այդ պայմանագիրը:
Ընկերության ներկայացուցիչների հետ կապ հաստատել չհաջողվեց: Ընկերության կնքած պայմանագրերում առկա հեռախոսահամարներով երբ զանգահարեցինք, կամ պատասխանում էին, որ այլևս կապ չունեն այդ ընկերության հետ, կամ էլ ուղղակի շինարար են և աշխատել են այդ ընկերությունում և նույնիսկ զարմացան, թե ինչու է պայմանագրում իրենց հեռախոսահամարը՝ որպես տնօրենի հեռախոսահամար նշված:
Պաշտպանության նախարարության մեր աղբյուրը, որի անունը չենք կարող հրապարակել, ասաց, որ շինարարական աշխատանքների կատարման համար հատկացվել է շուրջ 170 միլիոն դրամ՝ կցակառույցի, թեքահարթակի, գերբի և ընդհանուր նախնական շինարարական աշխատանքների համար: Ինտերիերի կառուցման հարցում անորոշությունը սկսվել է Սեյրան Օհանյանի պաշտոնանկությունից հետո: Երբ նախարար է նշանակվել Վիգեն Սարգսյանը, կարծես թե թանգարանի կառուցման աշխատանքները դանդաղել են, և հետագա ճակատագրի հարցը չի հստակեցվել, թե ինչ ժամկետներում է այն կառուցվելու, ինչպես է մրցույթ հայտարարվելու ինտերիերի ձևավորման համար և այլն:
Հիշեցնենք նաև, որ այս ընկերությունն է զբաղվում նաև մարտկոցների արտադրությամբ, և տարիներ շարունակ հաղթող է ճանաչվել ՊՆ մրցույթներում:
Այս պահին պարզ չէ, թե թանգարանը երբ է կառուցվելու և ինչ միջոցներով: Քանի որ ՊՆ-ից հայտնել էին, որ ֆինանսավորման առկայության դեպքում աշխատանքների իրականացումը կընդգրկվի ՊՆ կապիտալ շինարարության և կապիտալ վերանորոգման տարեկան ծրագրում:
Նկատենք նաև, որ այս տարվա հունվարի 28-ին՝ բանակի կազմավորման օրը Եռաբլուր զինվորական պանթեոն այցելած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է թանգարանի կառուցման նախագծին և շինաշխատանքների ընթացքին:

С целью строительства музея в пантеоне “Ераблур” Минобороны заключило договор с компанией советника министра
Работы по строительству здания музея в военном пантеоне “Ераблур” осуществила компания, взаимосвязанная с советником министра обороны, генерал-майором Варданом Аветисяном. И хотя строительные работы начались в 2016 г., на данный момент неизвестно, когда музей будет построен и вообще будет построен или нет.
Решение о строительстве музея в военном пантеоне было принято при министре обороны Сейране Оганяне. Согласно программе, это должен быть военный музей в составе Министерства обороны РА.
С целью его строительства 9 августа 2016 г. оборонное ведомство заключило договор с ООО “Арва-Еркир”. Компания была основана в 2003 г. и на 99% записана на Вардана Аветисяна, однако в 2011 г. он ушел из компании.
С 2011-го по 2018 гг. частью ООО владела жена брата Аветисяна Оксана Аветисян. Начиная с 2016 г. должность директора компании занимал брат генерала Севак Аветисян. Последний прописан в отцовском доме в селе Тех.
В. Аветисян был назначен советником министра обороны в 2016 г. До этого он выполнял обязанности начальника управления информации и по связям с общественностью МО.
Минобороны затруднилось предоставить копии договора
Мы обратились в МО с письменным запросом, в котором просили ответить на несколько вопросов: какая компания осуществляет строительные работы , почему они практически прекращены, когда, согласно плану, должно быть завершено строительство, каким способом был заключен договор, какая сумма выделена на строительство музея в целом, проверяет ли МО ход строительных работ, какие механизмы предусмотрены для устранения недостатков в случае их выявления.
Ответ мы получили через 35 дней, при этом ответы на большинство вопросов не были даны.
Министерство сообщило, что строительство музея осуществляет ООО “Арва-Еркир”.
“Строительные работы контролировались организациями, имеющими лицензию на технический контроль за качеством строительства. Выявленные недостатки были своевременно устранены. Строительно-монтажные работы были завершены в ноябре 2017 г. Проект интерьера музея готов, и при наличии финансирования работы будут включены в годовую программу капитального строительства и капитального ремонта МО”,- говорилось в ответе ведомства.
После этого мы вновь обратились в МО, отметив, что получили неполный ответ, и попросили предоставить копию заключенного договора.
Министерство, сославшись на утративший силу закон, отказалось предоставить нам затребованный документ
Министерство обороны сослалось на закон 206-Н “О закупках”, который утратил силу 25.04.2017. Нам сообщили, что, поскольку договор с ООО “Арва-Еркир” был заключен по ограниченному регламенту, то предоставление копии этого документа не представляется возможным.
О компании “Арва-Еркир”
ООО “Арва-Еркир” заключило договоры о проведении строительных работ и с другими государственными ведомствами – Полицией, Следственным комитетом, администрацией общины Цахкадзор, Министерством культуры. Кроме того, именно эта компания осуществила работы по укреплению и восстановлению церкви святого Геворка в родном селе Тех (Сюникская область) генерала Аветисяна, благоустройству территории вокруг храма.
Что касаетя договора, заключенного с МО, то на сайте закупок Министерства финансов он отсутствует. В Минфине пояснили, что некоторые договоры могут отсутствовать, поскольку на сайте закупок публикуются в основном договоры, заключенные электронным путем, поэтому нужно обращаться в то ведомство, которое заключило данный договор.
Установить связь с представители компании “Арва-Еркир” нам не удалось. Указанные в договоре номера телефонов принадлежали уже другим организациям или индивидуальным строителям.
Наш источник в МО, который мы не можем назвать, сообщил, что на выполнение строительных работ выделено около 170 млн драмов. Неопределенность в вопросе интерьера возникла после отставки Сейрана оганяна с поста министра обороны. С приходом на эту должность Вигена Саргсяна темпы строительных работ замедлились, возникла неопределенность со сроками окончания строительства, объявлением тендера на оформление интерьера и другими вопросами.
Напомним, что компания занимается также производством батарей, и на протяжении многих лет выигрывала тендеры МО.
На данный момент неизвестно, когда и на какие средства будет построен музей. В Минобороны сообщили, что при наличии финансирования строительные работы будут включены в годовую программу капитального строительства и ремонта.
Отметим, что 28 января с.г., в День создания армянской армии, премьер-министр Никол Пашинян посетил пантеон “Ераблур”, где ознакомился с проектом строительства музея и ходом строительных работ.