Եռաբլուր պանթեոնում թանգարանի կառուցման համար ՊՆ-ն պայմանագիր է կնքել նախարարի խորհրդականին առնչվող ընկերության հետ
Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում թանգարանի մասնաշենքի վերակառուցման աշխատանքներն իրականացրել է գեներալ-մայոր, պաշտպանության նախարարի խորհրդական Վարդան Ավետիսյանին փոխկապակցված ընկերությունը: Չնայած շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2016 թվականին, սակայն պարզ չէ, թե թանգարանը երբ է կառուցվելու և առհասարակ կառուցվելու է, թե ոչ:
Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում թանգարան կառուցելու որոշումն ընդունվել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտոնավարման շրջանում: Ըստ նախատեսված ծրագրի՝ այն պետք է լիներ Պաշտպանության նախարարության կազմում գործող ռազմական թանգարան:
Շինարարությունը սկսելու համար 2016 թվականի օգոստոսի 19-ին Պաշտպանության նախարարությունը պայմանագիր է կնքել «Առվա-Երկիր» ՍՊԸ-ի հետ: Այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2003 թվականին, ընկերության 99 տոկոս բաժնեմասերը գրանցված են եղել Վարդան Ավետիսյանի անունով, վերջինս ընկերությունից դուրս է եկել 2011 թվականին:
2011 թվականից մինչ 2018 թվականը ընկերությունում բաժնեմաս է ունեցել Ավետիսյանի եղբոր կինը՝ Օքսանա Ավետիսյանը: 2016-ից սկսած ընկերության տնօրենը Սևակ Ավետիսյանն է՝ գեներալի եղբայրը: Սևակ Ավետիսյանը հաշվառված է Վարդան Ավետիսյանի հայրական տանը՝ Տեղ գյուղում:
Վարդան Ավետիսյանը 2016 թվականից պաշտպանության նախարարի խորհրդականն է, մինչ այդ զբաղեցրել է ՊՆ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետի պաշտոնը:
Պաշտպանության նախարարությունը կաշկանդված է պայմանագիրը տրամադրելու հարցում
Գրավոր հարցմամբ դիմել էինք Պաշտպանության նախարարություն՝ խնդրելով հայտնել, թե որ ընկերությունն է իրականացնում շինարարական աշխատանքները, և ինչո՞ւ են աշխատանքները գրեթե դադարեցված, ըստ նախատեսվածի՝ ե՞րբ պետք է աշխատանքները ավարտվեն, պայմանագիրն ի՞նչ եղանակով է կնքվել, որքա՞ն գումար է տրամադրվել թանգարանի կառուցման ընդհանուր աշխատանքների համար, արդյոք Պաշտպանության նախարարությունը ստուգումներ իրականացնո՞ւմ է շինարարական աշխատանքների ընթացքում, և թերությունների հայտնաբերման դեպքում, ըստ պայմանագրի, ի՞նչ մեխանիզմներ կան դրանք շտկելու համար:
Պաշտպանության նախարարությունը պատասխանն ուղարկեց 35 օր անց, իսկ հարցերի մեծ մասին այդպես էլ չպատասխանեց:
Նախարարությունից հայտնել են, որ թանգարանի մասնաշենքի վերակառուցման աշխատանքներն իրականացրել է «Առվա-Երկիր» ՍՊԸ-ն:
«Իրականացված շինարարական աշխատանքները վերահսկվել են շինարարության որակի տեխնիկական հսկողության ծառայությունների իրականացնող լիցենզավորված կազմակերպության կողմից, հայտնաբերված թերությունները ժամանակին վերացվել են: Շինմոնտաժային աշխատանքներն ավարտվել են 2017-ի նոյեմբերին: Թանգարանի կահավորման և ինտերիերի ձևավորման նախագիծը պատրաստ է, ըստ առաջնահերթության ֆինանսավորման առկայության դեպքում աշխատանքների իրականացումը կընդգրկվի ՊՆ կապիտալ շինարարության և կապիտալ վերանորոգման տարեկան ծրագրում»,- ասված է պատասխանում:
Այս պատասխանից հետո մենք կրկին դիմեցինք նախարարություն՝ ասելով, որ պատասխանը թերի է, նաև խնդրեցինք կնքված պայմանագրի պատճենը:
Նախարարությունը մերժեց տրամադրել պայմանագրի պատճենը՝ հղում կատարելով ուժը կորցրած օրենքի
Նախարարությունից հղում էին կատարել «Գնումների մասին» 206-Ն օրենքին, որը ուժը կորցրել է 25.04.2017-ին: Այս օրենքի 19-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ գնման պայմանագրի սահմանափակ ընթացակարգը կիրառվում է, եթե գնման գործընթացը պարունակում է պետական, ծառայողական կամ բանկային գաղտնիք:
Նախարարությունից հայտնել են՝ հաշվի առնելով, որ «Առվա-Երկիր» ՍՊԸ-ի հետ պայմանագիրը կնքվել է սահմանափակ ընթացակարգով, պայմանագրի պատճենի տրամադրումը մերժվում է:
«Առվա-Երկիր» ՍՊԸ-ի մասին
Այս ընկերությունը շինարարական աշխատանքների իրականացման պայմանագրեր է կնքել նաև այլ պետական գեատեսչությունների հետ՝ Ոստիկանության, Քննչական կոմիտեի, Ծաղկաձորի համայնքապետարանի, Մշակութի նախարարության: Օրինակ գեներալ Ավետիսյանի ծննդավայրի՝ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի Սբ․ Գևորգ եկեղեցու ամրակայման, նորոգման, վերականգնման և տարածքի բարեկարգման աշխատանքները ևս «Առվա-Երկիր»-ն է իրականացրել:
Ինչ վերաբերում է ՊՆ-ի հետ կնքված պայմանագրին, այն բացակայում է Ֆինանսների նախարարության գնումների կայքից: Նախարարությունից պարզաբանեցին՝ կարող են որոշ պայմանագրեր չլինել, քանի որ գնումների կայքում հիմնականում էլեկտրոնային եղանակով կնքված պայմանագրերն են լինում, ուստի պետք է դիմել այն գերատեսչություն, որը կնքել է այդ պայմանագիրը:
Ընկերության ներկայացուցիչների հետ կապ հաստատել չհաջողվեց: Ընկերության կնքած պայմանագրերում առկա հեռախոսահամարներով երբ զանգահարեցինք, կամ պատասխանում էին, որ այլևս կապ չունեն այդ ընկերության հետ, կամ էլ ուղղակի շինարար են և աշխատել են այդ ընկերությունում և նույնիսկ զարմացան, թե ինչու է պայմանագրում իրենց հեռախոսահամարը՝ որպես տնօրենի հեռախոսահամար նշված:
Պաշտպանության նախարարության մեր աղբյուրը, որի անունը չենք կարող հրապարակել, ասաց, որ շինարարական աշխատանքների կատարման համար հատկացվել է շուրջ 170 միլիոն դրամ՝ կցակառույցի, թեքահարթակի, գերբի և ընդհանուր նախնական շինարարական աշխատանքների համար: Ինտերիերի կառուցման հարցում անորոշությունը սկսվել է Սեյրան Օհանյանի պաշտոնանկությունից հետո: Երբ նախարար է նշանակվել Վիգեն Սարգսյանը, կարծես թե թանգարանի կառուցման աշխատանքները դանդաղել են, և հետագա ճակատագրի հարցը չի հստակեցվել, թե ինչ ժամկետներում է այն կառուցվելու, ինչպես է մրցույթ հայտարարվելու ինտերիերի ձևավորման համար և այլն:
Հիշեցնենք նաև, որ այս ընկերությունն է զբաղվում նաև մարտկոցների արտադրությամբ, և տարիներ շարունակ հաղթող է ճանաչվել ՊՆ մրցույթներում:
Այս պահին պարզ չէ, թե թանգարանը երբ է կառուցվելու և ինչ միջոցներով: Քանի որ ՊՆ-ից հայտնել էին, որ ֆինանսավորման առկայության դեպքում աշխատանքների իրականացումը կընդգրկվի ՊՆ կապիտալ շինարարության և կապիտալ վերանորոգման տարեկան ծրագրում:
Նկատենք նաև, որ այս տարվա հունվարի 28-ին՝ բանակի կազմավորման օրը Եռաբլուր զինվորական պանթեոն այցելած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է թանգարանի կառուցման նախագծին և շինաշխատանքների ընթացքին:

Yerablur Museum: Ministry of Defense Signs Construction Contract with Company Linked to Ministerial Adviser
It took the Armenian Ministry of Defense 35 days to respond to a Hetq inquiry regarding the construction of a museum at Yerevan’s Yerablur Military Pantheon by a company linked to Major-General Vardan Avetisyan, an adviser to Minister of Defense Davit Tonoyan.
The ministry’s reply even failed to answer most of our questions regarding the museum, the construction of which began in 2016, but has since floundered.
The decision to build a museum at the Yerablur Military Pantheon was made during the tenure of Defense Minister Seyran Ohanyan. According to the plan, it was supposed to be a military museum under the purview of the Ministry of Defense.
On August 19, 2016, the Ministry of Defense signed an agreement with Arva-Yerkir LLC to start construction. This company was founded in 2003, 99% of the company was registered under the name of Vardan Avetisyan, who left the company in 2011.
From 2011 to 2018, Avetisyan's brother's wife, Oksana Avetisyan, had a stake in the company. Sevak Avetisyan, the general's brother, has been the company's CEO since 2016. Sevak Avetisyan is registered at Vardan Avetisyan's paternal home in Tegh village.
Vardan Avetisyan has been the Adviser to the Minister of Defense since 2016, having previously held the position of Head of the Department of Information and Public Relations of the Ministry of Defense.
Hetq wrote to the Ministry of Defense, asking for a verification of the construction company and why the work had stalled. We wanted to know if the ministry was conducting inspections during construction, and if any contractual violations had been revealed.
The Ministry verified that construction of the museum building was carried out by Arva-Yerkir LLC.
“The construction work was supervised by a licensed company providing technical quality control services, and the shortcomings were identified in a timely manner. Installation work was completed in November 2017. The museum's furnishing and interior design project is ready, with priority funding available to carry out work on the annual MoD overhaul and overhaul program,” the ministry’s response reads.
Upon receiving this, we again wrote to the Ministry, saying that their reply was incomplete. We also requested a copy of the contract.
The Ministry referred to Law 206-N “On Procurement” (which expired on April 25, 2017) and denied us a copy of the contract on the basis that it contains state, official or banking secrets.
Arva-Yerkir Wins Several Government Contracts
The company has also signed contracts with other state agencies, including the Police, Investigation Committee, Tzakhkadzor Municipality, Ministry of Culture.
The company also worked on the restoration of the St. Gevorg Church in Tegh, the village where Major General Avetisyan was born.
As for the contract with the Ministry of Defense, it is missing from the Ministry of Finance's procurement website. The ministry explained that some contract may be missing since the procurement site mainly includes contracts signed electronically.
We couldn’t contact any Arva-Yerkir representatives. When we made phone calls to existing company contacts, they either responded that they are no longer affiliated with the company or were just a builder. They were surprised why they had been listed as company contacts in the first place
Hetq’s Ministry of Defense source, whose name we cannot disclose, said that about 170 million drams ($356,000) were allocated for preliminary construction work at the museum.
Uncertainty about the interior design began after Seyran Ohanyan's resignation as defense minister
When Vigen Sargsyan was appointed defense minister in October 2016, construction of the museum seems to have slowed down.
It is also worth noting that Arva-Yerkir is also involved in the production of batteries and has been won several defense ministry tender bids
It is not clear at this time when the museum will be completed with what funds.
The Ministry of Defense says that if funding is available, the implementation of the work will be included in its annual capital renovations program.
It should also be noted that on January 28 this year, Prime Minister Nikol Pashinyan, who visited the Yerablur Military Pantheon on Army Day, toured the museum’s construction site.