Դատարանը մերժեց Քոչարյանի և մյուսների գործով դատախազ Կարեն Բիշարյանին ներկայացված բացարկի միջնորդությունը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, քիչ առաջ մերժեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատախազ Կարեն Բիշարյանին ներկայացված բացարկի միջնորդությունը: Բիշարյանը կշարունակի մնալ Քոչարյանի, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի և ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի գործով մեղադրանք պաշտպանող դատախազ:
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանի և մյուսների գործով այսօրվա դատական նիստի ընթացքում Քոչարյանի պաշտպաները Կարեն Բիշարյանին բացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել` նշելով, թե նա մինչև Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունը ԱԺ ամբիոնից հայտարարել է, թե Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդման և անգամ որպես վկա հարցաքննելու հիմքեր չկա Մարտի 1-ի գործով:
Կարեն Բիշարյանն էլ, առարկելով միջնորդության դեմ, նշել էր, որ Աժ լսումները, որոնց ժամանակ ինքը խոսել է, վերաբերել են 2008-ի մարտի իրադարձությունների ժամանակ զոհված անձանց մահվան հանգամանքներին, բացի այդ` պաշտպաններն իր խոսքերն ամբողջությամբ չեն ներկայացնում, ինքը ոչ թե ասել է, որ չկա Ռոբերտ Քոչարյանին հարցաքննելու կամ քրեական հետապնդում իրականացնելու հիմք, այլ որ որևէ անձի որևէ գործով հարցաքննելը չի կարող լինել ինքնանպատակ, և բոլոր դեպքերում որպես վկա կամ որևէ կարգավիճակով հարցաքննելու համար պետք է լինեն փաստական հիմքեր, իսկ այդ հիմքերը բացակայել են այն ժամանակ, երբ ինքը խոսել է ԱԺ ամբիոնից:
Դատարանն այսօր որոշեց քաղաքացի Նելլի Միքայելյանին, ով ընդդեմ Քոչարյանի բողոքի ակցիայի մասնակիցներից է, մինչև դատաքննության ավարտը հեռացնել նիստերի դահլիճից: Դատարանի կարգադրիչների ծառայության պետ Հայկ Մարգարյանը դատարանին հայտնել էր, որ այն ժամանակ, երբ փաստաբան Միհրան Պողոսյանի և դատախազների միջև միջդեպ է տեղի ունեցել, Նելլի Միքայելյանը վիրավորական արտահայտություններ է հնչեցրել նրա հասցեին, ապա ձեռքով հարվածել նրան մոտեցած դատական կարգադրիչ Էռնա Օհանյանին, շարունակել վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնել մի քանի դատական կարգադրիչների նկատմամբ:

Суд отклонил ходатайство об отводе прокурора по делу Кочаряна и других
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян немногим ранее отклонил ходатайство об отводе прокурора по делу второго президента РА Роберта Кочаряна Карена Бишаряна. Таким образом Бишарян будет продолжать поддерживать обвинение по делу Р.Кочаряна, бывшего секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна.
Напомним, что в ходе сегодняшнего заседания защитники Кочаряна представили ходатайство об отводе Карена Бишаряна, отметив, что до смены власти в Армении он заявил с трибуны парламента об отсутствии оснований для уголовного преследования в отношении экс-президента и даже вызова его на допрос в качестве свидетеля по делу о событиях 1 марта 2008 г.
Карен Бишарян возразил против ходатайства, отметив, что парламентские слушания, на которых он выступал, были посвящены обстоятельствам гибели лиц во время событий в марте 2008 г. Кроме того, защитники, по словам Бишаряна, привели не все его высказывания. Он, в частности, не говорил об отсутствии оснований для допроса или уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна, а сказал, что допрос по какому-либо делу не может быть самоцелью и что для допроса лица в любом статусе должны быть фактические основания, между тем на момент его выступления в НС таких оснований не было.
Сегодня суд решил удалить из зала до окончания судебного следствия участницу акции против Роберта Кочаряна Нелли Багдасарян. Начальник службы судебных распорядителей Айк Маргарян сообщил суду, что во время инцидента между защитником Миграном Погосяном и прокурорами Нелли Багдасарян допустила оскорбительные выражения в адрес Погосяна, после чего ударила подошедшего к ней распорядителя Эрну Оганян, одновременно оскорбляя других судебных распорядителей.