Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքով քրգործ է հարուցվել ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով․ սենյակում բազմաթիվ պարկուճներ, գնդակներ են հայտնաբերվել
Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է` ինքնասպանության հասցնելը։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետ Արթուր Մելիքյանը։ Վերջինս հայտնեց, որ դեպքի վայրում հայտնաբերվել է GLOCK տեսակի ատրճանակ։
«Մենք հենց տեղում պարզել ենք, որ իր զենքն է, պարգևատրման կարգով ստացել է Վրաստանի անվտանգության ծառայության ղեկավարի կողմից»,- ասաց Արթուր Մելիքյանը։ Վերջինս նշեց, որ սենյակում, որտեղ հայտնաբերվել է Գեորգի Կուտոյանի դին, 3-4 տասնյակ պարկուճներ և գնդակներ են հայտնաբերվել, սենյակի պատերին եղել են բազմաթիվ վնասվածքներ։
Մելիքյանն ասաց, որ թեև քրեական գործը հարուցվել է ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով, մահվան դեպքով բազմաթիվ վարկածներ են առաջ քաշվում։
«Կարող է լինել նաև սպանություն՝ քողարկված ինքնասպանությամբ»,- ասաց Արթուր Մելիքյանը՝ նշելով, որ քննչական հետագա գործողությունների արդյունքում կպարզվի ճշմարտությունը։
ՔԿ նախագահի տեղակալի խոսքով՝ արտաքին զննությամբ Կուտոյանը վնասվածք ունի քունքի շրջանում, իսկ դատաբժշկական փորձաքննությամբ հնարավոր կլինի պարզել՝ այլ վնասվածք ունեցե՞լ է, թե՞ ոչ։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե արդյոք հարևանները լսե՞լ են կրակոցի ձայներ, ինչին ի պատասխան՝ Մելիքյանն ասաց, որ այս պահին որևէ անձ չի հայտնել կրակոցի ձայն լսելու մասին։
Նշենք, որ քննչական գործողությունները դեպքի վայրում դեռեւս շարունակվում են, Արթուր Մելիքյանն ասաց, որ գործի շրջանակներում անձինք են հարցաքննվում, թե ովքեր, լրագրողներին չհայտնեց։
Ի դեպ, այսօր դեպքի վայր էր եկել նաև Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը։ Արթուր Մելիքյանը նշեց, որ նա իրեն խնդրել է թույլատրել բարձրանալ դեպքի վայր, սակայն ինքը թույլ չի տվել։
Հիշեցնենք, որ այսօր հայտնի դարձավ, որ Երևանի Պարույր Սևակի փողոցի բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել է ԱԱԾ նախկին պետ Գեորգի Կուտոյանի դին՝ հրազենային վիրավորումով:

По факту смерти Георгия Кутояна возбуждено уголовное дело по статье о доведении до самоубийства
По факту смерти бывшего директора Службы национальной безопасности Георгия Кутояна возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.110 УК РА – доведение до самоубийства. Об этом сегодня сообщил журналистам начальник главного управления по особо важным делам Следственного комитета Армении Артур Меликян. По его словам, на месте происшествия обнаружен пистолет GLOCK. “Уже на месте мы выяснили, что оружие принадлежало ему и было получено в качестве награды от руководителя Службы безопасности Грузии”,- сказал А.Меликян. Он также отметил, что в комнате, где находилось тело Георгия Кутояна, было обнаружено около четырех десятков пуль и гильз, на стенах имелись многочисленные повреждения.
Меликян отметил, что хотя уголовное дело возбуждено по статье о доведении до самоубийства, рассматриваются различные версии смерти.
“Это может быть и убийство, завуалированное под самоубийство”,- сказал Артур Меликян, добавив, что истинная картина происшедшего будет установлена в результате дальнейших следственных действий.
По словам зампредседателя СК, внешний осмотр тела показал, что Кутоян получил повреждение в области виска, однако судмедэкспертиза позволит выяснить, имелись ли и другие повреждения.
Журналистов интересовало, слышали ли соседи звуки выстрелов. Артур Меликян сказал, что на данный момент никто такую информацию не сообщал.
Следственные действия на месте происшествия продолжаются. В рамках дела проводятся допросы.
Сегодня на место события прибыл также председатель Конституционного суда Грайр Товмасян. Он попросил А.Меликяна разрешить ему подняться в квартиру, однако замглавы Следственного комитета не позволил.
Напомним, что сегодня стало известно о том, что в одной из квартир на улице Паруйра Севака в Ереване было обнаружено тело бывшего руководителя Службы национальной безопасности РА Георгия Кутояна с огнестрельным ранением.