Կորոնավիրուսն ու Հայաստանի տնտեսությունը. ինչ «սպառնալիքներ» կան
Չինաստանում սկիզբ առած նոր կորոնավիրուսը թարմացրել է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի մասին կանխատեսումները, սպասումները, քննարկումներն ու պնդումները։ Ստեղծված իրավիճակից տուժում է համաշխարհային տնտեսությունը և առաջին հերթին՝ Չինաստանը, որտեղ տնտեսությունը պարալիզացվել է՝ արդյունաբերությունից մինչև մանրածախ առևտուր։ Մի շարք հսկա ձեռնարկություններում դադարեցվել են աշխատանքներն ու առաքումները։ Նավթի ու գունավոր մետաղների գները անշեղորեն իջնում են, Չինաստանի ֆոնդային բորսայում բաժնետոմսերի կտրուկ արժեզրկում է։ Այլ խոսքով՝ Չինաստանում այսօր միայն բժշկական դիմակների արտադրությունն է «ծաղկում»։ Ամենուր բացասական սպասումներ են՝ որքան էլ Չինաստանի իշխանությունները փորձում են փարատել ներդրողներին, որ կորոնավիրուսի բռնկման բացասական հետևանքները կարճաժամկետ են լինելու:
Չինաստանում ստեղծված այս իրավիճակն ազդում է բոլոր այն երկրների տնտեսությունների վրա, որոնք համագործակցում են նրա հետ։ Խոսքը համաշխարհային տնտեսության մասին է, քանի որ Չինաստանը, միջազգային կազմակերպությունների գնահատմամբ, ներառվում է աշխարհի ամենամեծ ծավալի ՀՆԱ ունեցող երկրների առաջին եռյակում, խոշոր ներմուծող ու արտահանող է, որի հետ համագործակցում են աշխարհի ինչպես գերտերություններն, այնպես էլ՝ փոքր երկրները։
Չինաստանում ստեղծված տնտեսական այս իրավիճակից բացասական ազդակներ է ստանում նաև Հայաստանը։ Ընդ որում՝ բացասական ազդեցությունը կարող է ինչպես ուղղակի, այնպես էլ անուղղակի եղանակով տեղ հասնել։
Պղնձի գնանկումը, որի «մեղավորը» Չինաստանն է, կարող է բացասաբար ազդել Հայաստանի արտահանման վրա
Տնտեսագետ Բագրատ Ասատրյանի խոսքով՝ Հայաստանն առաջին հերթին կարող է կորուստներ ունենալ արտահանվող հանքահումքից ստացվող եկամուտների մասով՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանից արտահանվող պղնձի զգալի հատվածի գնորդը հենց Չինաստանն է։ Չինաստանը պղինձն օգտագործում է էլեկտրոնիկայի, տրանսպորտի, ճարտարագիտության, շինարարության և այլ ոլորտներում, որոնց աշխատանքներն այսօր կորոնավիրուսի հետևանքով դադարեցվել կամ նվազագույնի են հասցվել:
Մաքսային ծառայության տվյալները վկայում են, որ պղինձը ներկայում Հայաստանի արտահանման կազմում առաջին տեղում է՝ ըստ մաքսային արժեքի։ Հետևաբար, գնային տատանումներն իրենց զգալի ազդեցությունն են թողնում արտահանումից ստացվող եկամուտների և պետբյուջե վճարվող հարկերի վրա։ «Պղնձի միջազգային գնի վրա որոշիչ ազդեցություն ունի Չինաստանը։ Միջազգային կազմակերպությունների գնահատմամբ՝ այս երկիրը հանքահումքի խոշորագույն սպառողն է աշխարհում։ Վերջին մեկ ամսում պղնձի գները անկում են գրանցում միջազգային շուկայում՝ Չինաստանում դրա պահանջարկի կտրուկ անկման ֆոնին։ Սա, իհարկե, մեր տնտեսության, մասնավորապես՝ պղնձի արտահանման վրա, արդեն իսկ բացասական ազդեցություն է թողնում։ Մեզ մոտ նախորդ տարիներից վտանգավոր միտում կա՝ երբ միջազգային շուկայում պղնձի գները նվազում են, Հայաստանն ավելացնում է արտահանվող պղնձի ֆիզիկական ծավալները, որ գնանկման հետևանքով կորուստները քիչ լինեն։ Սա շատ վտանգավոր երևույթ է մեզ համար։ Պետք է հաշվի առնել, որ այս ընդերքը նաև մեր ապագա սերուդներին է»,- «Հետքի» հետ զրույցում նշեց տնտեսագետը։
Նրա խոսքով՝ դժվար է գնահատել, թե Չինաստանի տնտեսության ներկա վիճակը ինչ չափով կարող է ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա. «Իհարկե, մենք փոքր տնտեսություն ենք, և Չինաստանի այսօրվա վիճակի ազդեցությունը մեր տնտեսության վրա կարող է ավելի փոքր լինել, քան մեծ տնտեսություն ունեցող երկրների վրա։ Սակայն, մենք էլ այս աշխարհի մի մասն ենք և ազդեցություններ, իհարկե, կլինեն։ Թե ինչ չափով՝ չենք կարող ասել»։
Տնտեսագետի խոսքով՝ նման իրավիճակներում հնարավորինս քիչ տուժելու համար Հայաստանի տնտեսությանը դիվերսիֆիկացիա է պետք։ Հարկավոր է նվազեցնել հանքահումքի տեսակարար կշիռը արտահանման կազմում և նոր շուկաներ «գրավել»՝ Չինաստանից և այլ երկրներից կախվածությունը թուլացնելու համար. «Իսկ ամենակարևորը տեղում պղնձի խտանյութի վերամշակումն ապահովելն է։ Մենք արտահանում ենք «հում» պղինձ, դրսում է այն վերամշակվում։ Եթե մենք կարողանայինք հումքն այստեղ վերամշակել, մենք ավելի ճկուն կլինեինք»։
Լոնդոնի մետաղների բորսայի տվյալները ցույց են տալիս, որ այսօրվա դրությամբ պղնձի մեկ տոննայի միջին գինը 5700 ԱՄՆ դոլարի սահմաններում է։ Համեմատության համար՝ մեկ ամիս առաջ այն 6100 դոլարի սահմաններում է եղել, հունվարի կեսերին հասել է 6300-ի։
Տարբեր գնահատականներով՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ պղինձն աշխարհում էժանացել է 10-12 %-ով։ Ավելի վաղ Moody's վարկանիշային գործակալությունը, վերլուծելով արդյունաբերական մետաղների գների դինամիկան, չի բացառել, որ չինական կորոնավիրուսի համաճարակը կարող է ավելի լուրջ սպառնալիք լինել համաշխարհային տնտեսության համար, քան 2008-2009 ֆինանսական ճգնաժամն էր։
Հայաստան-Չիանաստան առևտրաշրջանառությունն աճել է 2019 թվականի
2019 թվականի տվյալներով՝ Չինաստանը Հայաստանի երկրորդ խոշոր առևտրային գործընկերն է։ Առաջին տեղում Ռուսաստանն է։
Ըստ Վիճակագրական կեմիտեի տվյալների (ՀՀ ՎԿ)՝ Հայաստան-Չինաստան առևտրաշրջանառությունը 2019 թվականին կազմել է մոտ 945 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 22.5 %-ով։
Մասնավորապես, Հայաստանից Չինաստան արտահանումը կազմել է մոտ 194 մլն դոլար՝ աճելով 80.7 %-ով։
Իսկ Չինաստանից Հայաստան ներմուծումը 751 մլն դոլար է, աճը՝ 13.1%:
Վերջին առնվազն 10 տարիների կտրվածքով Հայաստան-Չինաստան առևտրաշրջանառության ամենամեծ ծավալը գրանցվել է 2019 թվականին։ Ընդ որում՝ և՛ արտահանման գծով է 2019-ի ցուցանիշն ամենաբարձրը, և՛ ներմուծման։
Թեև Հայաստանի մաքսային ծառայությունը դեռևս չի հրապարակել 2019 թվականի տարեկան տվյալները, սակայն կիսամյակային և նախորդ տարիների տվյալները վկայում են, որ Չինաստանը Հայաստանից գնում է հիմնականում հանքահումք, մասնավորապես՝ պղնձի խտանյութ։ 2019 թվականի հունվար-հունիսին, Հայաստանը Չինաստան է արտահանել 91 մլն դոլարի ապրանք, որի կազմում 94 %-ը պղինձն է։ Հայաստանից Չինաստան պղնձի արտահանումն առաջին կիսամյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, գրեթե կրկնապատկվել է՝ կազմելով 85 մլն դոլար։ Ու քանի որ Հայաստանը նախորդ տարի էականորեն մեծացրել է պղնձի արդյունահանման ծավալները, կարելի է ենթադրել, որ աճը շարունակվել է նաև երկրորդ կիսամյակում։ Այսինքն՝ Հայաստանից Չինաստան արտահանման աճը պայմանավորված է պղնձի ծավալների ավելացմամբ։
Փոխարենը Չինաստանից Հայաստան են ներմուծվում տարատեսակ ապրանքներ՝ սննդից սկսած մինչև կենցաղային տեխնիկա ու հագուստ. խոսքն ընդհանուր առմամբ մոտ 900 տեսակի ապրանքի մասին է։
2019 թվականի առաջին կիսամյակում Չինաստանից Հայաստան ներմուծված 312 մլն դոլարի ապրանքների կազմում ամենամեծ տեսակարար կշիռն ունեն (10 %) բջջային հեռախոսները:
Նավթի գներն անուղղակի կարող են ազդել Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումների վրա
Բագրատ Ասատրյանը նկատում է, որ նավթի գնանկումը, որը ևս պայմանավորված է Չինաստանի գործոնով, նույնպես կարող է ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա։ Ընդ որում՝ մի կողմից այն կարող է դրական ազդեցություն ունենալ բենզինի գնի վրա, մյուս կողմից էլ՝ բացասական ազդեցություն՝ Ռուսաստանից Հայաստան ուղարկվող գումարների վրա։
Ռուսաստանից Հայաստան կատարվող մասնավոր տրանսֆերտների և նավթի համաշխարհային գների միջև անուղղակի կապ կա։ Ռուսական տնտեսությունը մեծ կախում ունի նավթի համաշխարհային գներից, քանի որ մեծ ծավալի եկամուտներ է ստանում դրա արտահանումից։ Երբ համաշխարհային շուկայում նավթի գները նվազում են, թուլանում է այդ երկրի տնտեսությունը, պակասում դոլարի քանակն ու արժեզրկվում ռուբլին։ Սա պատճառ է դառնում, որ Ռուսաստանում արտագնա աշխատանքի մեկնած հայաստանցիների ուղարկած գումարները թե՛ քանակով նվազեն, թե՛ արժեզրկված լինեն։
«Նավթի միջազգային գները 15-16 %-ով նվազել են այս տարվա սկզբի համեմատ։ Սա կարող է դրական ազդեցություն ունենալ բենզինի գնի վրա։ Բայց կա նաև անուղղակի ազդեցության վտանգ։ Նավթի գներից կարող է տուժել Ռուսաստանը, որտեղից Հայաստանը զգալի դրամական փոխանցումներ է ստանում՝ տրանսֆերտներ։ Ռուսաստանի տնտեսության համար նավթն առաջնային գործոն է։ Այսինքն՝ նավթի գների անկման պարագայում Ռուսաստանի եկամուտները կնվազեն, դա կազդի նաև Ռուսաստանից այլ երկրներ տրանսֆերտների վրա»,- նշեց Բագրատ Ասատրյանը։
Ի դեպ, Ռուսաստանից Հայաստան կատարվող մասնավոր տրանսֆերտների և նավթի համաշխարհային գների միջև անուղղակի կապը լավագույնս երևաց 2015 թվականին, երբ Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումները նվազեցին շուրջ 500 մլն դոլարով։
Կորոնավիրուսի հետևանքները կարող են զգացվել նաև ներդրումների ու զբոսաշրջության ոլորտում
Կորոնավիրուսի բացասական հետևանքը կզգացվի նաև Հայաստանի զբասաշրջության վրա՝ կնվազի Հայաստան այցելող չինացի զբոսաշրջիկների թիվը։ Արդեն իսկ հայտարարվել է, որ 2020 թվականի փետրվարի 1-ից մինչ մարտի 31-ը ժամանակավորապես կասեցվել է Չինաստանի քաղաքացիների համար Հայաստանի մուտքի վիզայի գործող ազատ ռեժիմը։
Այս իրավիճակը բացասաբար է ազդում նաև համաշխարհային ներդրումային միջավայրի վրա, այդ թվում՝ Հայաստանի։ Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ ներդրողները առայժմ ձեռնպահ են մնում խոշոր ծրագրերից։ Անորոշությունը ներդրումները «սառեցնելու» համար առաջին պատճառն է։
Բացի այս, Չինաստանի տնտեսության ներկա վիճակը կարող է ազդել նաև հայ-չինական համատեղ ծրագրերի ու այլ ոլորտների վրա։

Coronavirus Fallout: China’s Crippled Economy and Falling Copper Prices Will Negatively Impact Armenia
The ever-growing coronavirus is not only impacting China’s economy but is throwing global economic forecasts into the realm of uncertainty.
China’s economy, from the industrial sector to retail, has been crippled by the virus. Prices for oil and non-ferrous metals are steadily falling, with shares on the Chinese Stock Exchange dropping sharply. In other words, in China today only the production of medical masks is "flourishing".
Here, we review how the Chinese economic downturn might affect Armenia.
This situation in China affects the economies of all countries that have commercial links with it. With the second largest economy in the world, the ups and downs in the Chinese economy natural radiate across the globe. China is a major importer and exporter, dealing with superpowers and small countries alike.
Falling copper prices might impact Armenian exports
According to economist Bagrat Asatryan, Armenia may first lose revenue from its exported minerals, given that China is the purchaser of a significant portion of the copper exported from Armenia.
China uses copper in electronics, transport, engineering, construction, and other industries whose work has now been suspended or minimized as a result of the coronavirus.
Copper is currently the leading export of Armenia by customs value. Consequently, price fluctuations have a significant impact on export revenues and taxes paid to the state budget.
“China has a decisive influence on the international price of copper. According to international organizations, this country is the largest consumer of minerals in the world. Copper prices have been falling in the international market over the past month amid a sharp drop in demand in China. This, of course, has a negative impact on our economy, particularly on copper exports. We have witnessed a dangerous tendency from previous years, when international copper prices have fallen and Armenia, to make up the losses, has increased the physical volume of exported copper. This is a very dangerous phenomenon for us. We must bear in mind that this resource is also for our future generations,” says Asatryan.
Asatryan say it is difficult to assess to what extent the current state of the Chinese economy can affect the Armenian economy.
"Naturally, we are a small economy, and the impact of China's current situation on our economy may be smaller than on countries with large economies. However, we are a part of this world, and the effects will certainly be felt. How much, we can't say."
Asatryan says the Armenian economy must be diversified to suffer as little as possible. He believes it is necessary to reduce the share of ore in exports and to conquer new markets to alleviate dependence on China and other countries.
“The most important thing is to ensure the processing of copper concentrate on site. We export raw copper, which is processed overseas. If we could process the raw materials here, we would be more flexible."
Currently, the London Metal Exchange average price of one ton of copper is   $5,700. For comparison, it was around $6,100 a month ago, reaching $6,300 in mid-January.
Copper prices on the London Metal Exchange (One ton; USD)
According to various estimates, the price of copper has declined by 10-12% compared to last December. Moody's, analyzing the dynamics of industrial metal prices, has not ruled out that the Chinese coronavirus epidemic could be a more serious threat to the world economy than the 2008-2009 financial crisis.
Trade turnover between Armenia and China increased in 2019
As of 2019, China is Armenia's second largest trading partner following Russia.
According to Armenia’s Statistical Committee (SC), trade turnover between Armenia and China in 2019 was some $945 million, up 22.5% from the previous year.
Exports from Armenia to China totaled $194 million, growing by 80.7%.
Imports from China to Armenia totaled $ 751 million; up 13.1%.
The largest volume of trade between Armenia and China in the last ten years was recorded in 2019. This includes exports and imports.
Although the Customs Service of Armenia hasn’t yet released 2019 annual data, according to data for the first six months and of previous years shows that China buys mainly minerals from Armenia; mostly copper concentrate.
In January-June 2019, Armenia exported $91 million worth of goods to China, of which 94% was copper. Exports of copper from Armenia to China in the first half of this year almost doubled, to $85 million. And since Armenia has significantly increased copper production last year, it can be assumed that growth continued in the second half as well. That is to say, the increase in exports from Armenia to China is conditioned by the increase in copper volumes.
Armenia imports a variety of products from China, ranging from food to home appliances and clothing. We are talking about some 900 types of goods.
Mobile phones comprise the highest share (10%) of the $ 312 million imported from China to Armenia in the first half of 2019.
Oil prices can indirectly affect remittances from Russia to Armenia
Bagrat Asatryan notes that the drop of international oil prices, also conditioned by the Chinese factor, can also affect the Armenian economy.
On the one hand, it can have a positive impact on the price of gasoline, and on the other, it can have a negative impact on the money sent from Russia to Armenia.
There is an indirect link between private transfers from Russia to Armenia and world oil prices. The Russian economy is heavily dependent on world oil prices as it receives great revenue from its exports. As oil prices drop on the world market, the country's economy weakens, the amount of dollars drops, and the ruble devalues. This causes the amount of money sent by Armenians working in Russia to drop both in numbers and in value.
“International oil prices have fallen by 15-16% since the beginning of this year. This can have a positive effect on the price of gasoline. But there is also the danger of indirect influence. Russia may suffer from oil prices, from where Armenia receives significant money transfers. Oil is a key factor for Russia's economy. In other words, if oil prices fall, Russia's incomes will decrease, and this will also affect remittances from Russia to other countries,” says Mr. Asatryan.
The best example of the indirect link between private transfers from Russia to Armenia and world oil prices was in 2015, when remittances from Russia to Armenia decreased by about $500 million.
The coronavirus can also impact investment and tourism
The coronavirus will also negatively impact tourism in Armenia, since the number of Chinese tourists visiting Armenia will decrease. It has already been announced that from February 1, 2020 to March 31, the visa-free regime for Armenian citizens of China will be suspended.
This situation also has a negative impact on the global investment environment, including Armenia. Due to the current situation, investors still abstain from large projects. Uncertainty is the first reason to 'freeze' investments.
In addition, the current state of China's economy may also affect Armenian-Chinese joint programs and other areas.