Կորոնավիրուսն ու Հայաստանի տնտեսությունը. ինչ «սպառնալիքներ» կան
Չինաստանում սկիզբ առած նոր կորոնավիրուսը թարմացրել է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի մասին կանխատեսումները, սպասումները, քննարկումներն ու պնդումները։ Ստեղծված իրավիճակից տուժում է համաշխարհային տնտեսությունը և առաջին հերթին՝ Չինաստանը, որտեղ տնտեսությունը պարալիզացվել է՝ արդյունաբերությունից մինչև մանրածախ առևտուր։ Մի շարք հսկա ձեռնարկություններում դադարեցվել են աշխատանքներն ու առաքումները։ Նավթի ու գունավոր մետաղների գները անշեղորեն իջնում են, Չինաստանի ֆոնդային բորսայում բաժնետոմսերի կտրուկ արժեզրկում է։ Այլ խոսքով՝ Չինաստանում այսօր միայն բժշկական դիմակների արտադրությունն է «ծաղկում»։ Ամենուր բացասական սպասումներ են՝ որքան էլ Չինաստանի իշխանությունները փորձում են փարատել ներդրողներին, որ կորոնավիրուսի բռնկման բացասական հետևանքները կարճաժամկետ են լինելու:
Չինաստանում ստեղծված այս իրավիճակն ազդում է բոլոր այն երկրների տնտեսությունների վրա, որոնք համագործակցում են նրա հետ։ Խոսքը համաշխարհային տնտեսության մասին է, քանի որ Չինաստանը, միջազգային կազմակերպությունների գնահատմամբ, ներառվում է աշխարհի ամենամեծ ծավալի ՀՆԱ ունեցող երկրների առաջին եռյակում, խոշոր ներմուծող ու արտահանող է, որի հետ համագործակցում են աշխարհի ինչպես գերտերություններն, այնպես էլ՝ փոքր երկրները։
Չինաստանում ստեղծված տնտեսական այս իրավիճակից բացասական ազդակներ է ստանում նաև Հայաստանը։ Ընդ որում՝ բացասական ազդեցությունը կարող է ինչպես ուղղակի, այնպես էլ անուղղակի եղանակով տեղ հասնել։
Պղնձի գնանկումը, որի «մեղավորը» Չինաստանն է, կարող է բացասաբար ազդել Հայաստանի արտահանման վրա
Տնտեսագետ Բագրատ Ասատրյանի խոսքով՝ Հայաստանն առաջին հերթին կարող է կորուստներ ունենալ արտահանվող հանքահումքից ստացվող եկամուտների մասով՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանից արտահանվող պղնձի զգալի հատվածի գնորդը հենց Չինաստանն է։ Չինաստանը պղինձն օգտագործում է էլեկտրոնիկայի, տրանսպորտի, ճարտարագիտության, շինարարության և այլ ոլորտներում, որոնց աշխատանքներն այսօր կորոնավիրուսի հետևանքով դադարեցվել կամ նվազագույնի են հասցվել:
Մաքսային ծառայության տվյալները վկայում են, որ պղինձը ներկայում Հայաստանի արտահանման կազմում առաջին տեղում է՝ ըստ մաքսային արժեքի։ Հետևաբար, գնային տատանումներն իրենց զգալի ազդեցությունն են թողնում արտահանումից ստացվող եկամուտների և պետբյուջե վճարվող հարկերի վրա։ «Պղնձի միջազգային գնի վրա որոշիչ ազդեցություն ունի Չինաստանը։ Միջազգային կազմակերպությունների գնահատմամբ՝ այս երկիրը հանքահումքի խոշորագույն սպառողն է աշխարհում։ Վերջին մեկ ամսում պղնձի գները անկում են գրանցում միջազգային շուկայում՝ Չինաստանում դրա պահանջարկի կտրուկ անկման ֆոնին։ Սա, իհարկե, մեր տնտեսության, մասնավորապես՝ պղնձի արտահանման վրա, արդեն իսկ բացասական ազդեցություն է թողնում։ Մեզ մոտ նախորդ տարիներից վտանգավոր միտում կա՝ երբ միջազգային շուկայում պղնձի գները նվազում են, Հայաստանն ավելացնում է արտահանվող պղնձի ֆիզիկական ծավալները, որ գնանկման հետևանքով կորուստները քիչ լինեն։ Սա շատ վտանգավոր երևույթ է մեզ համար։ Պետք է հաշվի առնել, որ այս ընդերքը նաև մեր ապագա սերուդներին է»,- «Հետքի» հետ զրույցում նշեց տնտեսագետը։
Նրա խոսքով՝ դժվար է գնահատել, թե Չինաստանի տնտեսության ներկա վիճակը ինչ չափով կարող է ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա. «Իհարկե, մենք փոքր տնտեսություն ենք, և Չինաստանի այսօրվա վիճակի ազդեցությունը մեր տնտեսության վրա կարող է ավելի փոքր լինել, քան մեծ տնտեսություն ունեցող երկրների վրա։ Սակայն, մենք էլ այս աշխարհի մի մասն ենք և ազդեցություններ, իհարկե, կլինեն։ Թե ինչ չափով՝ չենք կարող ասել»։
Տնտեսագետի խոսքով՝ նման իրավիճակներում հնարավորինս քիչ տուժելու համար Հայաստանի տնտեսությանը դիվերսիֆիկացիա է պետք։ Հարկավոր է նվազեցնել հանքահումքի տեսակարար կշիռը արտահանման կազմում և նոր շուկաներ «գրավել»՝ Չինաստանից և այլ երկրներից կախվածությունը թուլացնելու համար. «Իսկ ամենակարևորը տեղում պղնձի խտանյութի վերամշակումն ապահովելն է։ Մենք արտահանում ենք «հում» պղինձ, դրսում է այն վերամշակվում։ Եթե մենք կարողանայինք հումքն այստեղ վերամշակել, մենք ավելի ճկուն կլինեինք»։
Լոնդոնի մետաղների բորսայի տվյալները ցույց են տալիս, որ այսօրվա դրությամբ պղնձի մեկ տոննայի միջին գինը 5700 ԱՄՆ դոլարի սահմաններում է։ Համեմատության համար՝ մեկ ամիս առաջ այն 6100 դոլարի սահմաններում է եղել, հունվարի կեսերին հասել է 6300-ի։
Տարբեր գնահատականներով՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ պղինձն աշխարհում էժանացել է 10-12 %-ով։ Ավելի վաղ Moody's վարկանիշային գործակալությունը, վերլուծելով արդյունաբերական մետաղների գների դինամիկան, չի բացառել, որ չինական կորոնավիրուսի համաճարակը կարող է ավելի լուրջ սպառնալիք լինել համաշխարհային տնտեսության համար, քան 2008-2009 ֆինանսական ճգնաժամն էր։
Հայաստան-Չիանաստան առևտրաշրջանառությունն աճել է 2019 թվականի
2019 թվականի տվյալներով՝ Չինաստանը Հայաստանի երկրորդ խոշոր առևտրային գործընկերն է։ Առաջին տեղում Ռուսաստանն է։
Ըստ Վիճակագրական կեմիտեի տվյալների (ՀՀ ՎԿ)՝ Հայաստան-Չինաստան առևտրաշրջանառությունը 2019 թվականին կազմել է մոտ 945 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 22.5 %-ով։
Մասնավորապես, Հայաստանից Չինաստան արտահանումը կազմել է մոտ 194 մլն դոլար՝ աճելով 80.7 %-ով։
Իսկ Չինաստանից Հայաստան ներմուծումը 751 մլն դոլար է, աճը՝ 13.1%:
Վերջին առնվազն 10 տարիների կտրվածքով Հայաստան-Չինաստան առևտրաշրջանառության ամենամեծ ծավալը գրանցվել է 2019 թվականին։ Ընդ որում՝ և՛ արտահանման գծով է 2019-ի ցուցանիշն ամենաբարձրը, և՛ ներմուծման։
Թեև Հայաստանի մաքսային ծառայությունը դեռևս չի հրապարակել 2019 թվականի տարեկան տվյալները, սակայն կիսամյակային և նախորդ տարիների տվյալները վկայում են, որ Չինաստանը Հայաստանից գնում է հիմնականում հանքահումք, մասնավորապես՝ պղնձի խտանյութ։ 2019 թվականի հունվար-հունիսին, Հայաստանը Չինաստան է արտահանել 91 մլն դոլարի ապրանք, որի կազմում 94 %-ը պղինձն է։ Հայաստանից Չինաստան պղնձի արտահանումն առաջին կիսամյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, գրեթե կրկնապատկվել է՝ կազմելով 85 մլն դոլար։ Ու քանի որ Հայաստանը նախորդ տարի էականորեն մեծացրել է պղնձի արդյունահանման ծավալները, կարելի է ենթադրել, որ աճը շարունակվել է նաև երկրորդ կիսամյակում։ Այսինքն՝ Հայաստանից Չինաստան արտահանման աճը պայմանավորված է պղնձի ծավալների ավելացմամբ։
Փոխարենը Չինաստանից Հայաստան են ներմուծվում տարատեսակ ապրանքներ՝ սննդից սկսած մինչև կենցաղային տեխնիկա ու հագուստ. խոսքն ընդհանուր առմամբ մոտ 900 տեսակի ապրանքի մասին է։
2019 թվականի առաջին կիսամյակում Չինաստանից Հայաստան ներմուծված 312 մլն դոլարի ապրանքների կազմում ամենամեծ տեսակարար կշիռն ունեն (10 %) բջջային հեռախոսները:
Նավթի գներն անուղղակի կարող են ազդել Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումների վրա
Բագրատ Ասատրյանը նկատում է, որ նավթի գնանկումը, որը ևս պայմանավորված է Չինաստանի գործոնով, նույնպես կարող է ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա։ Ընդ որում՝ մի կողմից այն կարող է դրական ազդեցություն ունենալ բենզինի գնի վրա, մյուս կողմից էլ՝ բացասական ազդեցություն՝ Ռուսաստանից Հայաստան ուղարկվող գումարների վրա։
Ռուսաստանից Հայաստան կատարվող մասնավոր տրանսֆերտների և նավթի համաշխարհային գների միջև անուղղակի կապ կա։ Ռուսական տնտեսությունը մեծ կախում ունի նավթի համաշխարհային գներից, քանի որ մեծ ծավալի եկամուտներ է ստանում դրա արտահանումից։ Երբ համաշխարհային շուկայում նավթի գները նվազում են, թուլանում է այդ երկրի տնտեսությունը, պակասում դոլարի քանակն ու արժեզրկվում ռուբլին։ Սա պատճառ է դառնում, որ Ռուսաստանում արտագնա աշխատանքի մեկնած հայաստանցիների ուղարկած գումարները թե՛ քանակով նվազեն, թե՛ արժեզրկված լինեն։
«Նավթի միջազգային գները 15-16 %-ով նվազել են այս տարվա սկզբի համեմատ։ Սա կարող է դրական ազդեցություն ունենալ բենզինի գնի վրա։ Բայց կա նաև անուղղակի ազդեցության վտանգ։ Նավթի գներից կարող է տուժել Ռուսաստանը, որտեղից Հայաստանը զգալի դրամական փոխանցումներ է ստանում՝ տրանսֆերտներ։ Ռուսաստանի տնտեսության համար նավթն առաջնային գործոն է։ Այսինքն՝ նավթի գների անկման պարագայում Ռուսաստանի եկամուտները կնվազեն, դա կազդի նաև Ռուսաստանից այլ երկրներ տրանսֆերտների վրա»,- նշեց Բագրատ Ասատրյանը։
Ի դեպ, Ռուսաստանից Հայաստան կատարվող մասնավոր տրանսֆերտների և նավթի համաշխարհային գների միջև անուղղակի կապը լավագույնս երևաց 2015 թվականին, երբ Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումները նվազեցին շուրջ 500 մլն դոլարով։
Կորոնավիրուսի հետևանքները կարող են զգացվել նաև ներդրումների ու զբոսաշրջության ոլորտում
Կորոնավիրուսի բացասական հետևանքը կզգացվի նաև Հայաստանի զբասաշրջության վրա՝ կնվազի Հայաստան այցելող չինացի զբոսաշրջիկների թիվը։ Արդեն իսկ հայտարարվել է, որ 2020 թվականի փետրվարի 1-ից մինչ մարտի 31-ը ժամանակավորապես կասեցվել է Չինաստանի քաղաքացիների համար Հայաստանի մուտքի վիզայի գործող ազատ ռեժիմը։
Այս իրավիճակը բացասաբար է ազդում նաև համաշխարհային ներդրումային միջավայրի վրա, այդ թվում՝ Հայաստանի։ Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ ներդրողները առայժմ ձեռնպահ են մնում խոշոր ծրագրերից։ Անորոշությունը ներդրումները «սառեցնելու» համար առաջին պատճառն է։
Բացի այս, Չինաստանի տնտեսության ներկա վիճակը կարող է ազդել նաև հայ-չինական համատեղ ծրագրերի ու այլ ոլորտների վրա։

Коронавирус и экономика Армении: какие существуют “угрозы”
Вспыхнувший в Китае коронавирус обновил прогнозы и ожидание мирового экономического кризиса. В сложившейся ситуации страдает вся мировая экономика, но в первую очередь китайская, которая полностью парализована. Ряд гигантских предприятий прекратил работу и поставки, цены на нефть и цветные металлы неуклонно снижаются, на китайской фондовой бирже резко упали акции. Иными словами, сегодня в Китае “процветает” только производство медицинских масок. Несмотря на все попытки властей страны убедить инвесторов в краткосрочности отрицательных последствий вспышки коронавируса, негативные ожидания проявляются повсеместно.
Ситуация в Китае оказывает воздействие на экономики всех сотрудничающих с ним стран. Речь идет о мировой экономике, поскольку Китай, по оценке международных организаций, входит в первую тройку стран с самым большим объемом ВВП в мире. Это крупный импортер и экспортер, с которым сотрудничают как сверхдержавы, так и небольшие страны.
Из-за нынешней экономической ситуации в Китае отрицательные сигналы получает и Армения.
Падение цен на медь, “виновником” чего является Китай, может отрицательно сказаться на армянском экспорте
По словам экономиста Баграта Асатряна, Армения может понести потери в первую очередь по части доходов от экспорта рудного сырья, учитывая то обстоятельство, что именно Китай является основным покупателем армянской меди.
Китай использует медь в электронике, транспорте, архитектуре, строительстве и других сферах, в которых сегодня из-за коронавируса работы либо прекращены, либо сведены к минимуму. Данные таможенной службы свидетельствуют о том, что в настоящее время медь по своей таможенной стоимости занимает первое место в составе экспорта из Армении. Поэтому ценовые колебания сильно сказываются на доходах от экспорта и перечисляемых в госбюджет налогах.
“Китай оказывает решающее воздействие на международные цены на медь. По оценке международных организаций, эта страна является крупнейшим в мире потребителем рудного сырья. За последний месяц на фоне резкого сокращения в Китае спроса на медь цены на этот металл на международном рынке существенно снизились. Это, разумеется, уже оказывает негативное воздействие на нашу экономику и в частности на экспорт меди. В последние годы у нас наблюдается опасная тенденция: как только цены на медь на международном рынке снижаются, Армения увеличивает физические объемы ее экспорта, чтобы сократить потери от падения цен. Для нас это опасное явление. Необходимо помнить о том, что наши недра не только для нас, но и для будущих поколений”,- отметил в беседе с нами Баграт Асатрян.
Эсперт затруднился сказать, как скажется нынешняя экономическая ситуация в Китае на экономику Армении. “Да, объемы экономики у нас небольшие, и сегодняшняя ситуация в Китае скажется на нашей экономике в меньшей степени, чем на странах с крупной экономикой. Однако мы составляем часть этого мира и, разумеется, испытаем воздействие. В какой мере, трудно сказать”.
По словам нашего собеседника, для того, чтобы в подобных ситуациях пострадать как можно меньше, экономика нашей страны должна быть диверсифицирована. Необходимо сократить удельный вес рудного сырья в составе экспорта и “завоевать” новые рынки с тем, чтобы ослабить зависимость от Китая и других стран. “А самое главное – нужно на месте обеспечить переработку медного концентрата. Мы экспортируем “сырую” медь, а перерабатывается она за границей. Если б можно было перерабатывать сырье здесь, у нас, это обеспечило бы для нас большую гибкость”.
Данные Лондонской биржи металлов показывают, что сегодня средняя стоимость одной тонны меди составляет порядка 5700 долларов США. Месяц назад эта цена составляла 6100 долларов, а в середине января – 6300 долларов.
По сравнению с декабрем прошлого года цены на медь снизились на 10-12%. Ранее рейтинговое агентство Moody's, проанализировав динамику цен на металлы, не исключило, что эпидемия коронавируса в Китае может стать для мировой экономики большей угрозой, чем финансовый кризис 2008-2009 гг.
В 2019 г. торговый оборот между Арменией и Китаем увеличился
По данным 2019 г. Китай является вторым после России торговым партнером Армении.
Данные Статистического комитета свидетельствуют о том, что в 2019 г. торговый оборот между двумя странами составил около 945 млн доларов, что на 22,5% превышает предыдущий показатель.
В частности, экспорт из Армении в Китай составил около 194 млн долларов, что означает рост на 80.7%, а импорт из Китая в Армению - 751 млн долларов, рост - 13.1%.
За последние десять лет самый большой объем армяно-китайского торгового оборота был зафиксирован в 2019 г.
Китай покупает у Армении в основном рудное сырье, в частности медный концентрат. В январе-июне из Армении в Китай было экспортировано товаров на сумму 91 млн долларов. Основную часть экспорта (94%) составляла медь.
Из Китая в Армению поступают 900 наименований товаров: продукты питания, бытовая техника, одежда.
В составе товаров общей стоимостью 312 млн долларов, которые были импортированы из Китая в Армению в 2019 г., самый большой удельный вес (10%) имели мобильные телефоны.
Цены на нефть могут косвенно сказаться на трансфертах из России в Армению
По словам Баграта Асатряна, на экономику Армении может повлиять и падение цен на нефть, что также обусловлено китайским фактором. Причем с одной стороны это может иметь положительное воздействие на стоимость бензина, с другой стороны – отрицательное на поступающие из России в Армению трансферты.
Между частными трансфертами из РФ в нашу страну и мировыми ценами на нефть существует косвенная связь. Российская экономика очень сильно зависит от мировых цен на нефть, поскольку получает огромные прибыли от ее экспорта. Когда цены на нефть на мировом рынке падают, российская экономика переживает спад, сокращается объем доллара, рубль обесценивается. Это приводит к сокращению сумм, присылаемых в Армению уехавшими на заработки нашими соотечественниками.
“По сравнению с началом года международные цены на нефть снизились на 15-16 %. Это может иметь положительное воздействие на бензин. Но есть и угроза косвенного воздействия. Из-за цен на нефть может пострадать Россия, откуда в Армению поступают значительные объемы денежных переводов. То есть снижение цен на нефть приведет к сокращению доходов России, что повлияет на трансферты, отправляемые из РФ в другие страны”,- пояснил наш собеседник.
Последствия коронавируса могут ощущаться также в сферах инвестиций и туризма
Отрицательные последствия коронавируса скажутся и на сфере туризма в Армении, так как сократится число посещающих нашу страну китайских туристов. Уже объявлено о том, что с 1 февраля по 31 марта 2020 г. временно отменяется безвизовый режим для посещающих Армению граждан Китая.
Эта ситуация негативно сказывается и на инвестиционной среде, в том числе в Армении. Исходя из сегодняшних реалий, инвесторы пока воздерживаются от крупных проектов. Кроме того, нынешнее положение китайской экономики может повлиять и на совместные армяно-китайские программы.