Դատախազությունը բողոքարկել է Ջոն Ֆարխոյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու որոշումը
Քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության նախկին պետ Ջոն Ֆարխոյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը բողոքարկվել է: Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան ասաց Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ Ֆարխոյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով կաշառք տալու մեջ: Նա ձերբակալվել է փետրվարի 5-ի, լույս 6-ի գիշերը, ապա ԱԱԾ-ն նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան: Միջնորդությունը, թեև բավարարվել է՝ դատարանը որոշել է նրա նկատմամբ այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ կիրառել՝ 5 մլն դրամի չափով:
Քրեական գործով, որով Ջոն Ֆարխոյանը մեղադրյալ է, անցնում է նաև Քաղաքաշինության կոմիտեի արդեն նախկին նախագահ Վահագն Վերմիշյանը: Վերջինս երեկ Կառավարության որոշմամբ ազատվել է պաշտոնից, մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու մեջ։
Նշենք, որ Ջոն Ֆարխոյանը նույնպես այլևս պաշտոն չի զբաղեցնում: Նա Քննչական կոմիտեում աշխատանքից ազատվել է 2020-ի հունվարին՝ ձերբակալումից օրեր առաջ։

Прокуратура обжаловала решение суда об освобождении под залог Джона Фархояна
Прокуратура обжаловала решение суда первой инстанции об освобождении под залог бывшего начальника следственного управления Еревана Следственного комитета РА Джона Фархояна. Об этом Hetq.am сообщила начальника отдела общественных связей Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
Фархоян обвиняется в даче взятки в особо крупном размере. Он был задержан в ночь на 6 февраля, после чего Служба национальной безопасности обратилась в суд с ходатайством о его аресте. И хотя ходатайство было удовлетворено, суд решил применить к Джону Фархояну меру пресечения в виде освобождения под залог в 5 млн драмов.
Фигурантом уголовного дела, по которому обвиняется Фархоян, является также уже бывший председатель Комитета градостроительства Ваагн Вермишян. Последний отстранен от должности решением правительства. Вермишян обвиняется в получении взятки в особо крупном размере.
На данный момент должность не занимает и Джон Фархоян. Он был отранен от работы в Следственном комитете в январе 2020 г., за несколько дней до своего ареста.
Отметим, что ранее Фархоян был прокурором столичных административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун.