Ինչպես կարող է նավթի գնի ու ռուբլու անկումն ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա
Նավթի գնի կտրուկ անկումը կարող է անուղղակիորեն ու շղթայաբար բացասաբար ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա: Հարվածն առաջինը կկրեն Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնած հայերը, նրանց ընտանիքներն ու Ռուսաստան ապրանք արտահանողները: Թե ինչ չափով կարող են բացասական ազդակները հասնել Հայաստան, կախված է ինչպես նավթի գնի վրա որոշիչ ազդեցություն ունեցող Ռուսաստանի ու ՕՊԵԿ-ի (Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպություն) վարքագծից, այնպես էլ՝ մեր տնտեսության դիմակայունությունից:
Նավթի գնի անկումը
Ասիական շուկաներում այսօր նավթի գինը նվազել է 31%-ով։ Պատճառն այն է, որ նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունն (ՕՊԵԿ) ու Ռուսաստանը չեն կարողացել համաձայնության գալ նավթի արդյունահանման ծավալների նվազեցման և գնանկումը կանխելու հարցի շուրջ: Սրանից հետո նավթի խոշորագույն արտադրող Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է նավթի արդյունահանման ծավալների կտրուկ մեծացման մասին, որն էլ հանգեցրել է գնանկման: Bloomberg գործակալության վերլուծաբանները նշում են, որ սա նավթի ամենակտրուկ անկումն է 1991-ից հետո: Իսկ այս ամենը սկսվել է կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով համաշխարհային շուկայում նավթի ավելցուկի առաջացումից:
ՕՊԵԿ-ն առաջարկում էր օրական 1.5 մլն բարելով կրճատել նավթի արդյունահանումը մինչև այս տարվա ավարտը: Սակայն Ռուսաստանը դեմ է արտահայտվել այս առաջարկին:
Ռուբլին ևս անկում է ապրել
Նավթի համաշխարհային գնի անկումից հետո դոլարի փոխարժեքը միջազգային արժութային շուկայում մոտեցել է 73-74 ռուբլու սահմանին: Համեմատության համար՝ նախորդ ուրբաթ Մոսկվայի բորսայում այն կազմել է 68.5 ռուբլի:
Ռուսաստանի տնտեսության ու երկրի պետական բյուջեի վրա նավթի գինն այսօր զգալի բացասական ազդեցություն է թողնում, քանի որ Ռուսաստանը մեծ եկամուտներ է ստանում նավթի արտահանումից:
Fitch-ի (միջազգային վարկանիշային կազմակերպություն) մասնագետները հայտարարել են, որ նավթի գնի անկումը՝ մինչև 30 դոլար մեկ բարելի դիմաց, Ռուսաստանում կարող է բյուջեի դեֆիցիտի և արժեզրկման հանգեցնել:
Սակայն, ի պատասխան այս պնդումների, Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ նավթի գնի մինչև 25 դոլարի մակարդակում Ռուսաստանը կկարողանա պահպանել բյուջեն: Նշվել է, որ երկրի միջոցները թույլ կտան փակել նավթի գնանկումից ստացվող կորուստները: Եվ այդ միջոցները, ամենահոռետեսական սցենարի դեպքում, կբավարարեն Ռուսաստանին 6-10 տարի:
Ռուսաստանից տրանսֆերտները, Հայաստանի տնտեսությունն ու «դառը փորձը»
Ինչպես բազմիցս գրել ենք, Ռուսաստանից դեպի Հայաստան մշտապես էական գումարներ են փոխանցվում բանկերի միջոցով: Դրանք հիմնականում Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնած հայաստանցիների ուղարկած գումարներն են: Երբ համաշխարհային շուկայում նավթի գինը նվազում է, թուլանում է Ռուսաստանի տնտեսությունը, պակասում դոլարի քանակն ու արժեզրկվում ռուբլին։ Իսկ այնտեղ ապրող հայաստանցիներն էլ, փաստորեն, հարազատներին ուղարկում են արժեզրկված ռուբլի։ Բացի այդ, նրանք տնտեսական վատ վիճակի պատճառով հաճախ ուշ են ստանում իրենց աշխատավարձերը, խնդիրներ են ունենում՝ նոր աշխատանքի անցնելու և այլն: Նավթի գնանկումը համաշխարհային շուկայում Հայաստան է հասնում հենց այդ շղթայով: Հայաստանում առաջին հերթին տուժում են արտագնա աշխատանքի մեկնածների ընտանիքները: Նվազում է նրանց գնողունակությունը, պակասում է առևտրաշրջանառությունը, որն էլ ազդում է ամբողջ տնտեսության վրա:
Վերջին տարիներին Հայաստանը նման «դառը փորձ» ունեցավ 2015-2016 թվականներին, երբ նավթի համաշխարհային գինը նվազել էր ու հանգեցրել ռուբլու թուլացմանը:
Դա շղթայաբար հանգեցրեց նրան, որ 2015 թվականին բանկերի միջոցով արտասահմանից Հայաստան ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումները կրճատվեցին շուրջ կես միլիարդ դոլարով կամ 23%-ով:
2015-ին ընդհանուր առմամբ Հայաստան է փոխանցվել 1 մլրդ 632 մլն դոլարին համարժեք գումար, որից 1 մլրդ դոլարը՝ Ռուսաստանից. 2014-ի համեմատ այն կրճատվել է մոտ 550 մլն դոլարով: Այդ անկումը շարունակվեց նաև 2016-ին:
Դրամական փոխանցումների կրճատումն ազդում է թե՛ տնտեսական ատիվության, թե՛ երկրում ընդհանուր գնողունակության վրա։ Նման տեսանելի անկում եղել է նաև 2009 թվականին՝ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ժամանակ:
Հայաստանը, միևնույն ժամանակ, նաև մեծ ծավալի գումարներ է փոխանցում արտասահման, և նախորդ տարի ռեկորդային ցուցանիշ է գրանցվել:
Արդյոք այսօր ազդեցությունն այնքան ուժեղ կլինի, որքան 2015-ին
Տնտեսագետներն ու վերլուծաբանները տարակարծիք են, թե ինչ չափով Հայաստանի տնտեսությունն այսօր կզգա ռուբլու արժեզրկման հետևանքները: Նախևառաջ պետք է նշել, որ այդ հետևանքները միայն տրանսֆերտների՝ դրամական փոխանցումների ոլորտում չեն երևալու, այլև՝ արտահանման, ներքին առևտրաշրջանառության և այլն:
Տրանսֆերտների ոլորտում ազդեցությունը, գուցե, այնքան մեծ չլինի, որքան 2015-ին էր, քանի որ այսօր մեր տնտեսությունը ավելի քիչ է կախված տրանսֆերտներից, որքան այդ թվականին էր: Եթե 2015 թվականին արտասահմանից Հայաստան դրամական փոխանցումների կշիռը Հայաստանի համախառն ներքի արդյունքի նկատմամբ կազմել է 15.5%, ապա 2019-ին՝ 14.3%: Մեր հաշվարկների համար հիմք ենք ընդունել ինչպես ԿԲ-ի, այնպես էլ՝ ՀՆԱ-ի վերաբերյալ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալները: «Վերջին երկու տարին մեր տնտեսության կառուցվածքն էականորեն փոխվել է, Ռուսատանի նավթ-դրամական փոխանցումներ կապն էականորեն թուլացել է։ Նաև, թեպետ նավթային երկիր չենք, այնուամենայնիվ, մեր ԿԲ-ն անցյալ տարի նպատակային մեծացրել է ռեզերվները՝ թույլ չտալով դրամի անիմաստ արժևորում»,- անդրադառնալով թեմային՝ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է տնտեսագետ Աշոտ Խուրշուդյանը։
Տնտեսագետ Հայկազ Ֆանյանն էլ կարծում է, որ ռուբլու թուլացումը շոշափելիորեն կազդի Հայաստանի տնտեսության վրա, եթե Ռուսաստանն ու ՕՊԵԿ-ը ուշ գան համաձայնության: Նա կարծում է, որ նավթի այս գնանկումը ժամանակավոր բնույթ ունի, քանի որ ո՛չ Ռուսաստանին, ո՛չ էլ ՕՊԵԿ-ին սա ձեռնտու չէ: «Կարծում եմ՝ Ռուսաստանն ավելի շուտ ռազմավարական քայլ է արել բանակցություններից առաջ՝ ցույց տալու, որ իր դիրքերն ուժեղ են: Կորոնավիրուսի ազդեցությամբ առաջացած իրավիճակում նավթի արդյունահանումը պետք է կրճատեին, որպեսզի գները նույն մակարդակում մնային, բայց Ռուսաստանը հրաժարվել է կրճատել: Հիմա ամեն ինչ կախված է նրանից, թե Ռուսաստանն ու ՕՊԵԿ-ը երբ կգան համաձայնության»,- Հետքի հետ զրույցում նշեց տնտեսագետը։
Բացասական հետևանքներ, ըստ նրա, կարող են զգալ նաեւ դեպի Ռուսաստան ապրանք արտահանողները։ «Մեր մշակող արդյունաբերության արտադրանքի արտահանման հարցում կարող են խնդիրներ առաջանալ, որի հիմնական մասնաբաժինը գնում է Ռուսաստան: Այնտեղ գների բարձրացումը մեր արտահանողների մրցակցային դիրքերը կթուլացնի։ Առհասարակ դոլարի նկատմամբ ռուսական ռուբլու արժեզրկումը կհանգեցնի նրան, որ Ռուսաստանում որոշ սպառողների գնողունակությունը կընկնի, և նրանք չեն կարողանա մեր արտահանած ապրանքները գնել, մյուս կողմից էլ՝ մենք չենք կարողանա համապատասխան ցածր գին առաջարկել: Եվ մեր արտահանողների վաճառքները կսկսեն կրճատվել: Սա բացասաբար կազդի նաև մեր տեղի ձեռնարկությունների վրա»,- նշեց տնտեսագետը։
Ինչ վերաբերում է նավթի գնանկման հետևանքով Հայաստանում բենզինի գնի նվազման հավանականությանը, ապա, դատելով ներկա իրավիճակից, այն բավականին փոքր է: Նավթի գնանկման ազդեցությունը Հայասանում վաճառվող բենզինի վրա այսքան շուտ չի արտացոլվում: Իսկ հիմնականում՝ առհասարակ չի արտացոլվում:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ այսօր 1 ռուբլու միջին փոխարժեքը 6.51 դրամ է, նախորդ ուրբաթ՝ մարտի 6-ին, այն կազմել է 7.04: Տարվա սկզբում 1 ռուբլին արժեցել է 7.75 դրամ:

Как падение цен на нефть и обвал курса рубля могут повлиять на экономику Армении
Резкое снижение цен на нефть может косвенно оказать отрицательное воздействие на экономику Армении. Первыми под удар подпадут уехавшие на заработки в Россию армяне, их семьи, производители, экспортирующие товары в РФ. Что касается того, в какой мере эта ситуация может коснуться Армении, зависит от поведения России и ОПЕК (организация стран-экспортеров нефти), оказывающих решающее воздействие на цены на нефть, а также от способности Армении противостоять этим вызовам.
Падение цен на нефть
Сегодня стоимость нефти на азиатских рынках упала на 31%. Причина в том, что ОПЕК и Россия не смогли договориться о сокращении объемов добычи нефти, предупредив тем самым падение цен. После этого крупнейший производитель нефти, Саудовская Аравия, заявила о резком наращивании объемов добычи нефти, что и привело к обвалу цен.
Аналитики агентства Bloomberg отмечают, что это самое резкое падение цен на нефть после 1991 г. Эта ситуация возникла вследствие того, что из-за распространения коронавируса на мировом рынке образовался излишек нефти.
ОПЕК предложил сократить до конца года добычу нефти на 1,5 млн баррелей в день, однако Россия выступила против.
Рубль рухнул
После падения мировых цен на нефть курс доллара на международной валютной бирже приблизился к отметке 73-74 рубля. Для сравнения на минувшей неделе доллар стоил на Московской бирже 68.5 рубля.
Сегодня цена на нефть оказывает серьезное негативное воздействие на российскую экономику и госбюджет страны, которая получает огромные доходы от экспорта нефти.
Специалисты Fitch (международная рейтинговая организация) заявили, что падение цен на нефть до 30 долларов за баррель может привести к дефициту бюджета и девальвации рубля.
В ответ на эти утверждения Министерство финансов РФ сегодня заявило, что при снижении цены на нефть до 25 долларов Россия сможет сохранить бюджет. Было также отмечено, что ресурсы страны позволят покрыть потери от падения цен на нефть и что даже в случае самого пессимистичного сценария этих ресурсов России хватит на 6-10 лет.
Трансферты из России, экономика и “горький опыт” Армении
Мы неоднократно писали о том, из России в Армению через банки регулярно поступают значительные суммы денег. Это в основном деньги, которые присылают уехавшие на заработки в Россию граждане Армении. Когда мировые цены на нефть снижаются, экономика РФ ослабевает, количество доллара сокращается, а рубль девальвируется. Живущие в этой стране армяне фактически отправляют родственникам девальвированные рубли. Кроме того, из-за плохого состояния российской экономики возникают проблемы с выплатой зарплат, трудоустройством. Именно по этой цепочке последствия падения цен на нефть на мировом рынке сказываются на Армении. В нашей стране страдают в первую очередь семьи тех, кто уехал на заработки в РФ.
Это проявляется, в частности, в снижении их покупательной способности, сокращении торгового оборота, который влияет на всю экономику страны.
В последние годы такой “горький опыт” был у Армении в 2015-2016 гг., когда мировые цены на нефть упали, что привело к ослаблению рубля.
Это привело к тому, что в 2015 г. банковские переводы физических лиц из-за границы в Армению сократились на полмиллиарда долларов, или на 23%.
В 2015-ом объем переведенных в Армению сумм составил 1 млрд 632 млн долларов, из которых 1 млрд поступил из России. По сравнению с 2014 г. переводы сократились примерно на 550 млн долларов. Этот спад продолжался и в 2016 г.
Сокращение денежных переводов влияет и на экономическую активность, и на общую покупательную способность населения. Такой же ощутимый спад наблюдался и в 2009 г., во время мирового экономического кризиса.
Вместе с тем большие суммы отправляются из Армении за границу. В прошлом году был зарегистрирован рекордный показатель.
Будет ли воздействие таким же сильным, как в 2015 году?
Экономисты и аналитики придерживаются разных точек зрения о том, в какой мере армянская экономика почувствует последствия девальвации рубля. Прежде всего следует отметить, что эти последствия проявятся не только в сфере денежных переводов – трансфертов, но и в сферах экспорта, внутреннего торгового оборота и т.д.
В сфере трансфертов воздействие, возможно, будет не столь значительным, как в 2015 г., поскольку сегодня наша экономика в меньшей степени зависит от денежных переводов, чем в упомянутом году. Если в 2015-ом вес денежных переводов из-за границы в Армению составил 15.5% по отношению к ВВП, то в 2019-ом - 14.3%. Наши расчеты основаны на данных ВВП, представленных как Центробанком, так и Статистическим комитетом.
“За последние два года структура нашей экономики существенно изменилась, связь между нефтью и денежными переводами из России значительно ослабела. И хотя мы не являемся нефтяной страной, тем не менее, в прошлом году наш Центробанк целенаправленно увеличил резервы, не допустив бессмысленного укрепления драма”,- написал на своей фейсбуковской странице экономист Ашот Хуршудян.
А вот его коллега Айказ Фанян считает,что если Россия и ОПЕК придут к согласию с опозданием, то ослабление рубля ощутимо скажется на экономике Армении. По мнению эксперта, нынешнее падение цен на нефть носит временный характер, так как это невыгодно ни России, ни ОПЕК. “Думаю, Россия до начала переговоров скорее всего предприняла стратегический шаг, показав, насколько сильны ее позиции. В ситуации, вызванной воздействием коронавируса, нужно было сократить добычу нефти, что позволило бы сохранить цены на том же уровне, однако Россия отказалась пойти на такой шаг. Сейчас все зависит от того, когда Россия и ОПЕК придут к согласию”,- отметил в беседе с Hetq.am А.Фанян.
По его словам, отрицательное воздействие могут почувствовать и экспортеры товаров в РФ. “Проблемы могут возникнуть в вопросе экспорта продукции нашей перерабатывающей промышленности, основная часть которой отправляется в Россию. Повышение цен в РФ ослабит конкурентные позиции наших экспортеров. Да и вообще падение курса рубля приведет к снижению покупательной способности некоторой части российских потребителей, и они не смогут покупать экспортируемые нами товары. С другой стороны мы не сможем предложить более низкие цены. В результате объемы продаж наших товаров сократятся. Это отрицательно скажется на местных предприятиях”,- отметил эксперт.
Что касается степени вероятности снижения цен на бензин в Армении, вызванного падением цен на нефть, то, судя по сегодняшней ситуации, она довольно мала. Воздействие падения цен на нефть скажется на стоимости бензина в Армении не так скоро. А в основном вообще не сказывается.
По данным ЦБ РА, сегодня средний курс рубля составляет 6.51 драм, тогда как в минувшую пятницу, 6 марта, он составлял 7.04. А в начале года рубль стоил 7.75 драма.