Նիկոլ Փաշինյան. «Մենք հիվանդանոցներում պահում ենք մարդկանց, որոնք բուժման կարիք չունեն»
Հայաստանում այս պահի դրությամբ հաստատվել է 52 դեպք, որոնցից 32-ը կապված են Էջմիածնի հայտնի դեպքի հետ: Վարակակիրներից երկուսի մոտ առկա է թոքաբորբ: Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Առողջապահության նախարարությունը, ըստ էության, երաշխավորում է, որ այդ մարդիկ բուժվում են և բուժվելու են: Թոքաբորբ տանող մեր քաղաքացիներից մեկի ջերմաստիճանը այսօր առավոտյան եղել է 36,8, իսկ մյուսինը՝ 37»,- ասաց Կառավարության ղեկավարը և սկսեց թվարկել կորոնավիրուսով վարակված մյուս քաղաքացիների ջերմաստիճանները, որոնք հիմնականում կամ նորմայի սահմաններում էին կամ նորմայից մի փոքր բարձր:
Վարչապետն ասաց, որ շեշտը պետք է դնել մեզնից յուրաքանչյուրի անհատական սոցիալական պատասխանատվության վրա. «Հիմա պետք է հասկանանք, թե ինչ ռազմավարությամբ պետք է շարունակենք աշխատել: Մեր ռազմավարությունը հետևյալն է. քանի դեռ կա հնարավորություն՝ հետևել դեպքերին և մեկուսացնել վարակակիրների հետ շփում ունեցած անձանց: Հիմա փաստն այն է, որ մենք հիվանդանոցներում պահում ենք մարդկանց, որոնք բուժման կարիք չունեն: Մեր առաջին դեպքը ի՞նչ եղավ. 14 օր այդ մարդը ուղղակի հիվանդասենյակում նստեց ու որևէ տեղ որևէ բուժում չեղավ: 14-15-րդ օրը նրան ախտորոշեցինք, թեստը բացասական եղավ ու նա գնաց տուն: Մենք պետք է հասկանանք, թե որքան է նպատակահարմար բուժման կարիք չունեցող քաղաքացիներին պահել հիվանդանոցում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ եթե հարցին այս տեսանկյունից ենք նայում, պարզ է դառնում, որ կորոնավիրուսը իրականում այդքան էլ սարսափելի չէ, որքան դրա մասին խոսում են, եթե խոսքը վերաբերում է 70-ից ցածր տարիք ունեցող կամ խրոնիկական հիվանդություն չունեցող անձանց:
«Կարող է նաև այնպես լինել, որ վարակված մարդիկ ժամանակը տանը անցկացնեն: Դրա համար ուղղակի երաշխիք է պետք, որ այդ մարդիկ անզգուշությամբ կամ դիտավորությամբ ուրիշներին չեն վարակի: Եվ չնայած արտակարգ դրություն է հայտարարված, կարծում եմ, որ առավել արդյունավետ միջոց է՝ ոչ թե ոստիկանական ուժեր դնել տների դռների մոտ, այլ մենք քանի որ մի հանրություն ենք, մի ընտանիք ենք, պետք է տրամադրվենք ավելի մեծ պատասխանատվության, կանոնների նկատմամբ ավելի մեծ կարգապահության: Եվ եթե այսպես վերաբերվենք, մեր կորոնավիրուսային իրավիճակն ու լարվածությունը միանգամից կընկնի: Փառք Աստծո, մեզ համար կորոնավիրուսն ընթանում է որպես սովորական վիրուսային հիվանդություն»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян: “Мы держим в больницах людей, которые не нуждаются в лечении”
В Армении на данный момент подтверждены 52 случая коронавируса, 32 из которых связаны с известным случаем в Эчмиадзине. У двух зараженных есть пневомания. Об этом в прямом эфире в Фейсбуке сообщил премьер-министр Никол Пашинян.
“Министерство здравоохранения, по сути, гарантирует, что эти люди получают лечение и вылечатся. У одного из двух больных пневмонией наших граждан сегодня утром температура была 36,8, у другого – 37”,- сказал руководитель правительства. У остальных зараженных коронавирусом лиц, по словам премьера, температура была в основном нормальной или чуть выше нормы.
Никол Пашинян отметил, что акцент нужно делать на социальной ответственности каждого из нас. “Сейчас нам необходимо понять, какую стратегию использовать в дальнейшей работе. Наша стратегия состоит в следующем: отслеживать события и изолировать лиц, контактировавших с зараженным, пока есть такая возможность. Факт, что сейчас мы держим в больницах людей, котогрые не нуждаются в лечении. Что было в нашем первом случае? Этот человек просто просидел 14 дней в палате, не получая никакого лечения. На 14-15-й дней его протестировали, ответ был отрицательным, и он отправился домой. Мы должны понять, насколько целесообразно держать в больнице граждан, которые не нуждаются в лечении”,- сказал Пашинян.
По словам премьера, если подходить к вопросу с этой точки зрения, то становится ясно, что если речь идет о людях младше 70 лет или людях, не имеющих хронических болезней, то коронавирус на самом деле не так страшен.
“Может быть и так, что зараженные лица будут проводить время дома. Просто нужно иметь гарантии, что они по неосторожности или умышленно не заразят других. И хотя введено чрезвычайное положение, я думаю, что наиболее эффективным средством является не полицейский контроль у дверей квартиры, а повышение нашей ответственности, повышение дисциплины в вопросе соблюдения правил, поскольку мы все - единое общество, единая семья. И если мы начнем проявлять именно такое отношение, то напряженность, связанная у нас с коронавирусной ситуацией, сразу спадет. Слава Богу, что у нас коронавирус протекает в виде обычного вирусного заболевания”,- отметил Никол Пашинян.