Նիկոլ Փաշինյանը՝ ապրանքների թանկացման, ֆինանսական համակարգի և տնտեսական քաղաքականության մասին
Սպիրտի գնի աճը կապված է հարկային օրենսդրության փոփոխության հետ, և կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի հետ կապ չունի: Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ինձ զեկուցել են, որ ալկոգելերի գնային փոփոխություն կորոնավիրուսից առաջ և հետո տեղի չի ունեցել: Փոխվել է ձավարեղենի գինը, և դա կապված է այն փաստի հետ, որ մարդիկ խուճապային և ճգնաժամային գնումներ են իրականացնում: Կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին այդպիսի գնումներ չանել, քանի որ խանութները որևէ ապրանքի պակաս պահեստներում չունեն»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադարձավ նաև այն փաստին, որ խոշոր սուպերմարկետների առևտուրը միջինում 30-40 տոկոսով աճել է, իսկ փոքր խանութներինը՝ նվազել: Կառավարության ղեկավարը կոչ արեց առևտուր անել նաև փոքր խանութներից:
«Մեծ ծավալի բազմաթիվ ապրանքներ կուտակվել են փոքր և միջին կրպակներում: Ու այդ կրպակները զարմանալիորեն ապրանք սպառելու պրոբլեմ ունեն, մինչև դեռ մեծ սուպերմարկետներում առևտրի աճ է արձանագրվում»,- ասաց Կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև ֆինանսական շուկային՝ շեշտելով, որ համակարգը շատ ուժեղ և կայուն է:
«Անցած տարվա մեր ցուցանիշներից հետո, երբ որ մեր միջազգային պահուստները հասցրել ենք աննախադեպ բարձր մակարդակի, և Կենտրոնական բանկն էլ աննախադեպ մեծ ծավալի արտարժույթ է գնել և պահեստավորել: Այնպես որ այստեղ մենք խնդիր չենք ունենալու»,- նշեց վարչապետը:
Խոսելով տնտեսական քաղաքականությունից՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ այս հարցում չեն ցանկանում շտապողական քայլեր անել:
«Ես տնտեսական նպաստի տրամաբանությանը դեմ եմ: Մենք պետք է ոչ թե տնտեսական նպաստ տանք, տնտեսությանը սոցիալական նպաստ տանք, որը նրան կթուլացնի, այլ պետք է ամեն ծախսվող լումայի հիմքում դնենք զարգացման ծրագիր: Պետք է համոզվենք, որ այդ աջակցման արդյունքում բիզնեսը ավելի մրցունակ և ուժեղ է դառնալու»,- նշեց վարչապետը՝ շեշտելով, որ 2018-19 թվականների արդյունքներում Հայաստանը տնտեսական հեղափոխությունը զրոյից սկսելու մեծ պոտենցիալ է կուտակել, որն էլ կնպաստի, որ ստեղծված իրավիճակից Հայաստանը ավելի ուժեղացած տնտեսությամբ դուրս գա:

Никол Пашинян о росте цен, финансовой системе и экономической политике
Рост цен на медицинский спирт связан с изменениями в налоговом законодательстве и не имеет отношения к обусловленной коронавирусом ситуации. Об этом в прямом эфире в Фейсбуке сообщил премьер-министр Никол Пашинн.
“Мне доложили, что цены на алкогель выросли еще до появления коронавируса. Изменились цены на крупы, что обусловлено паническими закупками, которые делают граждане. Призываю наших граждан отказаться от таких закупок, поскольку в магазинах дефицита не будет”,- сказал Пашинян.
Премьер коснулся и того факта, что в крупных супермаркетах торговля выросла в среднем на 30-40 процентов, а в небольших магазинах объемы торговли сократились. Руководитель правительства призвал делать покупки и в этих торговых точках.
“В небольших и средних магазинах скопилось большое количество товаров. И эти магазины столкнулись с проблемой их реализации, тогда как в крупных супермаркетах наблюдается рост объемов торговли”,- сказал глава правительства.
Никол Пашинян затронул также вопрос финансового рынка, подчеркнув стабильность этой системы.
В прошлом году, отметил премьер, международные запасы страны достигли беспрецедентно высокого уровня, а Центробанк закупил беспрецедентно большой запас валюты.
Говоря об экономической политике, глава правительства сказал, что они не хотят делать поспешных шагов в этом вопросе. По его словам, каждая потраченная лума должна основываться на программе развития. “Мы должны быть уверены в том, что в результате такой поддержки бизнес станет более конкурентоспособным и сильным”,- отметил Пашинян, добавив, что по результатам 2018-19 гг. Армения накопила большой потенциал для того, чтобы начать экономическую революцию с нуля . А это в свою очередь будет способствовать тому, что Армения выйдет из сложившейся ситуации с более сильной экономикой.