Արսեն Թորոսյան․ «Օրվա ավարտին կունենանք մոտ 600 մեկուսացված քաղաքացի»
Վերջին տվյալներով՝ Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն ավելացել է ևս 6-ով, որոնք բոլորն էլ կապված են Երևանի արտադրամասի դեպքի հետ։ Ընդհանուր վարակվածների թիվն այս պահին 78 է, որոնցից մեկը բուժվել է։ Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Այդ դեպքերից 18-ը փաստացի եղել են առանց ցուցումների հետազոտված, կարանտինում գտնվող մեր քաղաքացիների մոտ։ Եվ հնարավոր է, որ եթե մենք նույնիսկ նրանց չհետազոտեինք, գուցե կարանտինի 14-րդ օրը նրանց մոտ վիրուս չհայտնաբերվեր։ Շատ քաղաքացիներ նույնպես, հնարավոր է, վիրուսը ունեցած և բուժված լինեն և դրա մասին նույնիսկ իմացած էլ չլինեն»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը։
Առողջապահության նախարարի խոսքով՝ վարակակիրների 95 տոկոսն այս պահին որևէ ախտանիշ չունի։
«Ուսումնասիրելով համաշխարհային փորձը՝ տեսնում ենք, որ շատ երկրներում ջերմություն չունեցող, սակայն կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիներին նույնիսկ չեն էլ հոսպիտալացնում, այլ պարզապես հսկում են տնային պայմաններում։ Ու միայն ախտանշանների դեպքում են տեղափոխում հիվանդանոց։ Մենք դեռևս շարունակում ենք մեր բոլոր վարակակիրներին պահել հիվանդանոցներում, իսկ նրանց հետ շփում ունեցածներին՝ մեկուսարաններում, որպեսզի կարողանանք կոտրել տարածման շղթաները»,- նշեց նախարարը։
Արսեն Թորոսյանի խոսքով՝ օրվա ավարտին մեկուսացվածների թիվը կհասնի 600-ի, և հնարավոր է, որ մի քանի հարյուր մարդու ևս մեկուսացնեն, որից հետո կկիրառվի ինքնամեկուսացման սկզբունքը։

Арсен Торосян: “К концу дня будем иметь около 600 изолированных граждан”
По последним данным число зараженных коронавирусом в Армении увеличилось на шесть. Все они связаны со случаем заражения в одном из производственных цехов Армении. На данный момент общее число зараженных 78, один из которых выздоровел. Об этом в прямом эфире в Фейсбуке сообщил министр здравоохранения Арсен Торосян.
“18 из зараженных – обследованные без показаний граждане, которые находились в карантине. И, возможно, если бы мы их не обследовали, то на 14-й день коронавирус не был бы обнаружен. Не исключено, что у многих других граждан тоже был вирус, и они уже поправились, о чем даже не подозревают”,- сказал А.Торосян.
По словам министра, на данный момент 95 процентов зараженных никаких симптомов не имеют.
“Мировой опыт показывает, что во многих странах не температурящих, но зараженных коронавирусом граждан даже не госпитализируют, а просто контролируют их дома. В больницу доставляют только при проявлении симптомов. Между тем мы продолжаем держать всех наших зараженных в больницах, а тесно контактировавших с ними - в изоляторах, чтобы прервать цепочку распространения”,- отметил министр.
По словам Арсена Торосяна, к концу дня число изолированных достигнет 600. Возможно, будут изолированы еще несколько сотен человек, после чего начнет применяться принцип самоизоляции.