84 վարակակիր. վարչապետն ասում է՝ կորոնավիրուսը Հայաստանի համար անցնում է թեթև սցենարով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց, որ նախորդ օրվա համեմատ կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն ավելացել է 6-ով՝ ընդհանուր դառնալով 84: Ըստ կառավարության ղեկավարի՝ դեպքերի 81 տոկոսը կապված է Էջմիածնի և Երևանի արտադրամասի դեպքի հետ, իսկ ախտորոշվածների վերջին խմբից 99 տոկոսը արտադրամասի դեպքերն են:
«Երկու հոգի ունենք թոքաբորբով, նրանց վիճակը լավ է: Վերջին ջերմաչափման տվյալներով՝ նրանցից մեկի ջերմությունը 36,5 աստիճան է, իսկ մյուսինը՝ 37,3: Մեր 84 հայրենակիցներից ընդամենը 26 հոգի ունեն 37-ից բարձր ջերմություն: Ընդամենը 6 հոգի 84 հոգուց ունեն 38 և բարձր աստիճան ջերմություն: 39 աստիճան ջերմություն ունեցող պացիենտ մենք չունենք»,- նշեց կառավարության ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ կորոնավիրուսը Հայաստանի համար անցնում է թեթև սցենարով:
Վարչապետը խոսեց նաև վիրուսի կանխարգելման ռազմավարության մասին. «Սկզբում մեր մեթոդը հետևյալն էր՝ նախ քաղաքացիներին հաշվառել՝ ըստ ռիսկային խմբի, նրանց հետ աշխատել ինքնամեկուսացման և մեկուսացման սկզբունքով, անընդհատ նրանց պահել հսկողության տակ, ախտտորոշումը հաստատելու դեպքում մեկուսացնել նրան և նրա շփման շրջանակը: Էջմիածնի և արտադրամասի ճյուղի զարգացման հիմնական պրոբլեմն այն է , որ հսկողության տակ գտնվող մարդիկ հրահանգներին չեն հետևել: Եվ ահա, մենք այսօր այսպիսի ծավալ ունենք»,- նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ եթե անհրաժեշտ մեկուսացման ծավալները մեծանանան, ապա այդ գործողությունը կդառնա անիմաստ: Նրա խոսքով՝ այս պահին կա 444 մեկուսացված, և 799 մարդ, որոնց կառավարությունը հորդորել է տներում ինքնամեկուսանալ: Հարկ է նշել, որ մարտի 17-ի երեկոյան առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ այդ օրվա վերջում մեկուսացվածների թիվը կհասնի մոտ 600-ի:
«Առողջապահության նախարարությունը վստահեցնում է, որ այս պահի դրությամբ ռիսկային խմբի, տարիքային խմբի մեր հայրենակիցների հետ կապված որևէ պրոբլեմ չենք ունենա»,- շեշտեց վարչապետը:

84 зараженных: в Армении заболевание коронавирусом протекает по легкому сценарию, говорит премьер
Премьер-министр Никол Пашинян в прямом эфире в Фейсбуке заявил, что по сравнению с предыдущим днем число заболевших коронавирусом увеличилось на 6, составив в общей сложности 84 зараженных. По словам главы правительства, 81 процент инфицированных связан со случаями в Эчмиадзине и на производственном предприятии в Ереване. С последним случаем связаны 99 процентов заболевших из последней обследованной группы.
“У двоих пневмония, они себя хорошо чувствуют. По последним данным, у одного температура была 36,5, у другого - 37,3. Из 84 наших соотечественников лишь у 26-ти температура поднялась выше 37 градусов и всего у шести – составляла 38 градусов и выше. Пациентов с температурой 39 градусов у нас нет”,- отметил Пашинян, подчеркнув, что в Армении заболевание коронавирусом протекает по легкому сценарию.
Глава правительства коснулся также стратегии профилактики вируса. “Вначале наш метод состоял в следующем: сперва поставить граждан на учет по группам риска, работать с ними по принципу самоизоляции и изоляции, держать их под постоянным контролем, а в случае подтверждения диагноза изолировать зараженного и контактировавших с ним лиц. Основная проблема развития эчмиадзинского и производственного ветвей заключается в том, что находившиеся под контролем лица не следовали указаниям. Поэтому сегодня мы имеем такой масштаб”,- отметил Никол Пашинян.
Премьер также сказал, что если масштабы необходимой изоляции расширятся, то это действие потеряют смысл. На данный момент есть 444 изолированных и 799 человек, которым рекомендовано самоизолироваться. Отметим, что вечером 17 марта министр здравоохранения Арсен Торосян сообщил, что к концу дня число изолированных достигнет 600.
“Министерство здравоохранения заверяет, что на данный момент никаких проблем с нашими соотечественниками из группы риска, возрастной группы у нас не будет”,- подчеркнул премьер.