Սուրիկ Խաչատրյանի 3 քրեական գործերից մնացել է 2-ը
Քննչական մարմիններում Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանին առնչվող 2 քրեական գործ կա, մեկը նախորդ տարի կարճվել է։ Այս մասին «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են Գլխավոր դատախազությունից։
Կարճվել է Խաչատրյանի՝ Երևանում կառուցած առանձնատանը վերաբերող քրեական գործը։ Մեր հրապարակման հիման վրա հարուցված քրեական գործով 1.5 տարվա ընթացքում իրավապահները եկել են այն եզրահանգման, որ Սուրիկ Խաչատրյանն այնպիսի ծավալի հարկ չի թաքցրել, որի համար քրեական պատասխանատվության ենթարկվի։ Հաշվարկվել է չվճարված 3.2 միլիոն դրամի գույքահարկ, որը Սուրիկ Խաչատրյանի որդիներից մեկը նախաքննության ժամանակ վճարել է։ Իրավապահներն այնպես են հաշվել, որ չվճարած գույքահարկը չի գերազանցել 4 միլիոն դրամը։ Գերազանցելու դեպքում Խաչատրյանին մեղադրանք առաջադրելու հարց կառաջանար։
Ըստ դատախազության՝ շինարարության նկատամբ քաղաքապետարանի աշխատակիցները հսկողություն իրականացնելու օրինական լիազորություն չեն ունեցել, քանի որ բացառություն կա օրենքում։ Սեփական հողում առանց թույլտվության բնակելի տուն կառուցելու դեպքում կառուցապատողին պատասխանատվության կանչելու գործիք չկա։
Հեղափոխությունից հետո Հայաստանից հեռացած Սուրիկ Խաչատրյանը մեղադրյալի կարգավիճակ ունի և հետախուզվում է իր ղեկավարած մարզի Ակներ և Նորավան համայնքների գույքերն օտարելու գործընթացում ենթադրյալ չարաշահումների գործերով։ ԱԱԾ-ում հարուցված և ՀՔԾ-ի վարույթում գտնվող քրեական գործի նյութերով, Նորավան համայնքին պատկանած 5 միլիոն դրամը գերազանցող խողովակները նախկին մարզպետի դրդմամբ, օրենքի խախտմամբ, տրվել է նրա եղբորը։
Ըստ մեղադրանքի՝ Ակներ համայնքի 0.43 հա հողակտորն էլ կեղծ աճուրդով 70 հազար դրամ գումարով, օտարվել է մի քաղաքացու, որը նույնպես մեղադրյալ է ներգրավված։ Այս հողը, ըստ ԱԱԾ–ի, դիտմամբ վաճառել են, որ հարևանությամբ հյուրանոց կառուցելու ներդրումային ծրագրի համար խոչընդոտ ստեղծեն։
Երրորդ քերական գործը, որը վերաբերում է Սուրիկ Խաչատրյանին, բայց նա որևէ կարգավիճակ չունի, առնչվում է իր ունեցվածքի մասին մամուլում 2013 թ.-ին հրապարկված նյութին։ Հոդվածը դատախազությանն է տրամադրել իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը։ Նրա դիմումով՝ նշված հոդվածի հիման վրա Սյունիքի մարզի դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվել, որը հետագայում կցվել է արդեն ՀՔԾ-ում քննվող Նորավան և Ակներ համայնքների քրեական գործին։
Հանրագումարով Սյունիքի նախկին մարզպետը 3 քրեական գործի փոխարեն արդեն անցնում է 2 գործով։ Նա շարունակում է մնալ հետախուզման մեջ։ Սուրիկ Խաչատրյանի խոսքով` Հայաստան կգա միայն բուժումն ավարտելուց հետո։

Из возбужденных против Сурика Хачатряна трех уголовных дел остались два дела
В следственных органах расследуются два уголовных дела, возбужденных против бывшего губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна. Еще одно дело в прошлом году было закрыто.
Об этом Hetq.am сообщили в Генпрокуратуре. Закрытое уголовное дело касалось особняка, построенного Хачатряном в Ереване. В процессе полуторагодового расследования, возбужденного на основании нашей публикации, правоохранители пришли к выводу, что объем сокрытых экс-губернатором налогов не позволяет привлекать его к уголовной ответственности. Налог на недвижимость был рассчитан в размере 3,2 млн драмов. Один из сыновей Хачатряна заплатил эту сумму в ходе предварительного следствия. Правоохранители произвели расчеты таким образом, чтобы сумма не уплаченного экс-губернатором имущественного налога не превышала 4 млн драмов, в противном случае ему было бы предъявлено обвинение.
Согласно сообщению прокуратуры, сотрудники столичной мэрии не имели законных полномочий на осуществление контроля за строительством, поскольку в законе есть исключение, согласно которому в случае строительства жилого дома на собственном земельном участке застройщик не привлекается к ответственности из-за отсутствия соответствующих инструментов.
Сурик Хачатрян, который после революции покинул Армению, имеет статус обвиняемого и объявлен в розыск по уголовным делам о злоупотреблениях в процессе отчуждения имущества, принадлежащего общинам Акнер и Нораван в Сюникской области. Согласно материалам уголовного дела, которое было возбуждено в Службе национальной безопасности, а в настоящее время находится в производстве Специальной следственной службы, принадлежавшие общине Нораван трубы стоимостью 5 млн драмов экс-губернатор в нарушение закона передал своему брату.
Согласно обвинению, участок площадью 0.43 га в общине Акнер посредством ложного аукциона был отчужден за 70 тысяч драмов гражданину, который тоже фигурирует в уголовном деле в качестве обвиняемого. Согласно СНБ, эта земля была продана с той целью, чтобы помешать строительству гостиницы на соседнем участке.
Третье уголовное дело против Сурика Хачатряна, в рамках которого он не имеет какого-либо статуса, касается опубликованнойв прессе в 2013 г. статьи о его имуществе. Статью передал в прокуратуру правозащитник Артур Сакунц.
По его заявлению на основании этой статьи прокуратура Сюникской области возбудила уголовное дело, которое в дальнейшем было присоединено к расследуемому в ССС уголовному делу в отношении общин Нораван и Акна.
В итоге вместо трех уголовных дел бывший губернатор Сюникской области проходит по двум уголовным делам. Он продолжает находиться в розыске. Как заявил сам Сурик Хачатрян, в Армению он вернется только по окончании лечения.