Դավիթ Տոնոյան. «Երեք զինծառայող ախտորոշվել են կորոնավիրուսով»
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը պարզաբանումներ է ներկայացրել բանակում կորոնավիրուսի դեպքերի վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ստորեւ։
Կորոնավիրուսային վարակի տարածումը զինված ուժերում կանխելու նպատակով ծավալուն բուժկանխարգելիչ աշխատանքներ ենք իրականացրել՝ ստեղծելով անհրաժեշտ պայմաններ, որպեսզի զինծառայողները զերծ մնան վարակից: Այնուամենայնիվ, հնարավոր չէ կանխել վարակի ներթափանցումը բանակ, քանի որ զինծառայողների մի մեծ զանգված ամենօրյա շփման մեջ է քաղաքացիական բնակչության հետ:
Մարտի 25-ին մարտական խնդիրներում չներգրավված զորամասի երեք զինծառայողից կատարվել էր նմուշառում։ COVID-19 հետազոտման թեստի արդյունքում երեքն էլ ախտորոշվել է կորոնավիրուսով։ Զինծառայողներից մեկի ընտանիքի անդամի մոտ ավելի վաղ էր հաստատվել կորոնավիրուսի առկայություն: Երեք զինծառայողի հաստատված դեպքերը փոխկապակցված են և առնչվում են երկրում գրանցված առաջնակի դեպքերի օջախներից մեկի հետ: Ելնելով համաճարակաբանական հետազոտությունների տվյալներից, նշված զինծառայողները նախապես եղել են մեկուսացված, ինչը զգալիորեն նվազեցրել է վարակի հետագա տարածման ռիսկերը։
Զինծառայողներն այժմ հոսպիտալացված են, նրանց առողջական վիճակը բավարար է, որևէ մեկի մոտ թոքաբորբ չի արձանագրվել։ Զինծառայողներից մեկի մոտ առկա է ջերմության թույլ բարձրացում, իսկ երկուսը չունեն ջերմություն և հիվանդությանը բնորոշ այլ ախտանիշներ:
Հավաստիացնում եմ, որ կորոնավիրուսային հիվանդության ախտանիշով զինծառայողներին բարձրորակ և արդյունավետ բուժօգնություն է ցուցաբերվում, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Միաժամանակ պարզված է զինծառայողների շփումների ամբողջ շրջանակը։ Սերտ շփում ունեցածներն ու հավանական կոնտակտավորները մեկուսացված են նախապես նախորոշված առանձնացված տարածքներում։ Նրանց նկատմամբ նույնպես սահմանված է ամենօրյա խիստ հսկողություն և ապահովված են անհրաժեշտ պայմանները։ Վիրուսի առկայության թեստավորման նպատակով ևս 32 զինծառայողից կատարվել է նմուշառում:
Տվյալ զորամասում, որը տեղակայված է առաջնագծից զգալի հեռավորության վրա, հայտարարված է զորանոցային դրություն, ձեռնարկված են ամենախիստ հակահամաճարակային միջոցառումները, իրականացվում է բժշկական մշտադիտարկում։
Միաժամանակ հարկ եմ համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Պաշտպանության բանակում առայսօր կորոնավիրուսային հիվանդության ախտանիշով որևէ դեպք չի արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերում շարունակվում են ձեռնարկված լայնածավալ կանխարգելիչ միջոցառումները: Բոլոր զորամասերում կիրառվում են խիստ սահմանափակումներ վարակի ներթափանցումը կանխելու ուղղությամբ, սահմանված է ամենօրյա վերահսկողություն զինծառայողների առողջական վիճակի նկատմամբ: Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում զինված ուժերում իրականացվող համալիր հակահամաճարակային միջոցառումների և կիրառվող խիստ սահմանափակուների արդյունքում շեշտակի նվազել է ոչ պակաս վտանգավոր այլ վարակիչ հիվանդությունների քանակը, ինչը միանշանակ վկայում է իրականացվող միջոցառումների արդյունավետության մասին:
Մասնավորապես, նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, «սուր շնչառական հիվանդություններով», «ջրծաղիկով», «անգինայով» հիվանդացությունները նվազել են 4 անգամ, իսկ աղիքային վարակով հիվանդներ ներկայումս ԶՈՒ անձնակազմի շրջանում ընդհանրապես չկան:
Հատկանշական է, որ վերջին տարիներին 5 անգամ նվազել է «թոքաբորբով» հիվանդացությունը, իսկ ծանր ընթացքով «թոքաբորբերի» քանակը՝ 10 անգամ, ատիպիկ ընթացքով և մահվան ելքով «թոքաբորբեր» զինված ուժերում չեն արձանագրվել:

Давид Тоноян: “У трех военнослужащих диагностирован коронавирус”
Министр обороны Давид Тоноян выступил с разъяснениями по поводу выявленных в армии случаев коронавируса. Вот что сказал глава Минобороны:
“С целью пресечения распространения в Вооруженных силах коронавирусной инфекции мы провели широкомасштабные профилактические работы, создав необходимые условия для ограждения военнослужащих от этой инфекции. Тем не менее, предотвратить проникновение коронавируса в армию не удалось, поскольку часть военнослужащих каждый день контактирует с гражданским населением.
25 марта у не вовлеченных в выполнение боевых задач трех военнослужащих были взяты пробы на коронавирус. В результате тестирования на COVID-19 коронавирус был выявлен у трех военнослужащих. Ранее наличие инфекции было установлено у члена семьи одного из них. Случаи коронавируса у трех военнослужащих взаимосвязаны и имеют отношение к одному из зарегистированных в стране очагов первичного заражения. С учетом данных эпидемиологических исследований указанные военнослужащие были заранее изолированы, что значительно сократило риск дальнейшего распространения инфекции.
В настоящее время военнослужащие госпитализированы, их состояние удовлетворительное, ни у кого нет воспаления легких. У одного из военнослужащих наблюдается незначительное повышение температуры, двое других не температурят и не имеют характерных для заболевания симптомов.
Заверяю, что военнослужащим с симптомами коронавирусного заражения оказывается высококачественная эффективная медицинская помощь, угрозы для их жизни нет.
В то же время установлен весь круг контактов военнослужащих. Тесно и потенциально контактировавшие с ними изолированы в заранее отведенных для этого помещениях. Они подвергаются каждодневному строгому контролю и обеспечены всем необходимым. С целью установления наличия коронавируса пробы для тестирования были взяты еще у 32 военнослужащих.
В данной воинской части, которая дислоцирована на значительном расстоянии от передовой, объявлено казарменное положение, осуществлены самые строгие антиэпидемиологические мероприятия, проводится медицинский мониторинг.
Вместе с тем считаю нужным еще раз подчеркнуть, что до сегодняшнего дня в Армии обороны не было зарегистрировано ни одного случая заболевания коронавирусом.
В Вооруженных силах РА продолжают осуществляться широкомасштабные профилактические мероприятия. Во всех военных частях введены строгие ограничения, направленные на пресечение проникновения инфекции, установлен каждодневный контроль за состоянием здоровья военнослужащих. В результате осуществленных за последний месяц в ВС комплексных противоэпидемиологических мероприятий и введенных строгих ограничений ощутимо сократилось количество других не менее опасных инфекционных заболеваний, что однозначно свидетельствует об эффективности проводимых мероприятий.
В частности, по сравнению с тем же периодом прошлого года в 4 раза сократились острые респираторные заболевания, ветрянка, ангина, а больные с кишечными инфекциями среди контингента ВС вообще не зафиксированы.
Примечательно, что в последние годы заболеваемость пневмонией сократилась в пять раз, тяжело протекающей пневмонией – в десять раз. Случаи атипичной пневмонии и пневмонии с летальным исходом в ВС не зафиксированы.