Արսեն Թորոսյան. «Վարակված 2 ամսական երեխան և նրա մայրիկը ախտանշաններ չունեն»
Մարտի 26-ին մեկուսացված 40 քաղաքացիների թեստերը բացասական արդյունք են տվել, և նրանք վերադարձել են իրենց բնակության վայրեր: Վարակված 10 քաղաքացիների կրկնակի թեստերը ևս բացասական են եղել, և նրանք այսօր դուրս կգրվեն հիվանդանոցից, 300 քաղաքացի էլ կշարունակի բուժումը: Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Կարող ենք ասել, որ այս պահին ունենք գումարային 28 բուժված քաղաքացի: Մյուս պացիենտների վիճակի վերաբերյալ կարող եմ ասել, որ ունենք մեկ ծայրահեղ ծանր քաղաքացի, որի վիճակը շարունակում է մնալ այդպիսին՝ չկա ոչ վատթարացում, ոչ էլ լավացում: Ունենք 1 ծանր վիճակով քաղաքացի, իսկ մնացածի կյանքին այս պահի դրությամբ որևէ վտանգ չի սպառնում: Պացիենտների մեծ մասը որևէ ախտանշան չունի, նրանք պարզապես մեկուսացման մեջ են հիվանդանոցներում կամ հյուրանոցներում»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարը հաստատեց մամուլում առկա այն հրապարակումները, որ վարակակիրների մեջ նաև 2 ամսական երեխա կա՝ իր մայրիկի հետ:
«Երեխան ընդհանրապես ախտանշաններ չունի, մայրիկն է երկու օր ջերմել, սակայն նա նույնպես այս պահին ախտանշաններ չունի: Նրանք երկուսն էլ գտնվում են հիվանդանոցում, բժիշկների հսկողության տակ: Ամեն ինչ արվում է նրանց հարմարավետությունն ապահովելու և առողջությունը վերականագնել համար, թեպետ կրկնում եմ՝ վերականգնվելու կարիք էլ չկա: Հուսով եմ նրանք էլ ժամանակը լրանալուն պես բացասական թեստով դուրս կգրվեն հիվանդանոցից»,- նշեց նախարարը:
Անդրադառնալով նախօրեին գրանցված մահվան դեպքին՝ Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ այդ դեպքը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ բարդությունները հիմնականում առաջանում են տարեց և քրոնիկական հիվանդություններ ունեցող մարդկանց մոտ, և շատ կարևոր է հատկապես նրանց պաշտպանությունը վարակի տարածումից: Ըստ նախարարի՝ իրենց գործողությունները միտված են խոցելի քաղաքացիների առողջության պահպանմանը:

Арсен Торосян: “Зараженный двухмесячный ребенок и его мать не имеют симптомов”
Тесты изолированных 26 марта 40 граждан дали отрицательный результат, и они вернутся в места своего проживания. Отрицательными были и повторные тесты 10 граждан, которые сегодня выпишутся из больницы. 300 человек все еще продолжают лечение. Об этом в прямом эфире в Фейсбуке сообщил министр здравоохранения Арсен Торосян.
“На данный момент имеем 28 вылечившихся граждан. Об остальных пациентах могу сказать, что состояние одного продолжает оставаться крайне тяжелым – не наблюдается ни улучшение, ни ухудшение. Один пациент находится в тяжелом состоянии, жизни других на данный момент опасность не угрожает.
У большинства пациентов нет симптомов, они просто находятся в изоляции в больницах или гостиницах”,- сообщил министр․
А.Торосян подтвердил появившиеся в прессе сведения о том, что среди пациентов есть двухмесячный ребенок с матерью.
“У ребенка вообще нет симптомов, у матери два дня была температура, но сейчас и у нее нет симптомов. Оба находятся в больнице под наблюдением врачей. Делается все для обеспечения их необходимыми удобствами и восстановления здоровья, хотя, повторяю, необходимости в восстановлении нет. Надеюсь, по истечении установленного срока они выпишутся из больницы с отрицательными тестами”,- сказал Арсен Торосян.
Касаясь зарегистрированного накануне первого случая смерти, глава Минздрава отметил, что он еще раз показывает, что осложнения возникают в основном у пожилых или лиц с хроническими заболеваниями. Поэтому очень важно именно их оградить от инфицирования, отметил министр, добавив, что их действия направлены на сохранение здоровья наиболее уязвимых граждан.