Հայաստանն այս գիշեր սեփական ուժերով իրականացրել է իր քաղաքացիների տարհանման երկրորդ հատուկ չվերթը
Ինչպես հայտնի է, մարտի 15-ի, լույսի 16-ի գիշերը հայկական «Atlantis European Airways» ավիաընկերության «Airbus A320» օդանավը Հռոմից Երեւան տեղափոխեց Իտալիայում մնացած եւ հայրենիք վերադառնալու ցանկություն հայտնած մեր քաղաքացիներին:
Ավիաընկերությունը կազմակերպել է նոր հատուկ չվերթ դեպի Հնդկաստան, որպեսզի Հայաստան տեղափոխի Հնդկաստանում գործող Կալկաթայի Հայոց մարդասիրական ճեմարանի 68 սաներին եւ նրանց ուսուցիչներին: Այս մասին այսօր արդեն հայտնել է Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը։ Հայոց Մարդասիրական ճեմարանը հանրակրթական դպրոց է, որը գործում է Մայր Աթոռի հովանու ներքո: Այստեղ ուսանում են երեխաներ հիմնականում Հայաստանից, Իրանից, Սիրիայից, Իրաքից եւ այլ երկրներից: Չվերթը կազմակերպվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի նախաձեռնությամբ ու ֆինանսավորմամբ, ինչպես նաեւ պարտետատան ու ՀՀ ԱԳՆ-ի համակարգմամբ:
Ինչպես տեղեկանում ենք թռիչքներին առցանց հետեւող flightradar24.com կայքից, երեկ՝ մարտի 30-ի առավոտյան, հայկական օդանավը Երեւանից մեկնել է ուղիղ Կալկաթա, որտեղ հասել է երեկոյան: Քիչ անց ինքնաթիռն ուղղություն է վերցրել Հնդկաստանի արեւմուտքում գտնվող Ահմադեբադ քաղաք, որտեղից էլ ուղղություն է վերցրել դեպի Երեւան: Ինքնաթիռը «Զվարթնոցում» վայրէջք է կատարել այս գիշեր՝ 04:15-ի սահմաններում:

Минувшей ночью Армения вторым спецрейсом эвакуировала своих граждан
Как известно, в ночь с 15-го на 16-е марта армянская авиакомпания “Atlantis European Airways” самолетом “Airbus A320” доставила из Рима в Ереван находившихся в Италии и пожелавших вернуться на родину наших граждан.
Авиакомпания организовала новый спецрейс также в Индию, чтобы доставить в Армению 68 воспитанников действующей в Калькутте Армянской гуманитарной гимназии и их учителей. Об этом сообщил сегодня Единый армянский инфомационный центр.
Армянская гуманитарная гимназия представляет собой общеобразовательную школу, действующую под эгидой Первопрестольного святого Эчмиадзина. В этом учебном заведении учатся дети из Армении, Ирана, Сирии, Ирака и других стран. Рейс был организован по инициативе и при финансировании Первопрестольного святого Эчмиадзина, а также при содействии комендатуры и МИД РА.
По данным сайта flightradar24.com, отслеживающего полеты в режиме онлайн, армянский самолет вылетел из Еревана утром 30 марта, а уже вечером совершил посадку в Калькутте. Спустя некоторое время “Airbus” взял курс на город Ахмадебад на западе Индии, откуда направился в Ереван. Ночью в 04:15 самолет приземлился в аэропорту “Звартноц”.