Նախարարը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող անձանց, շնչառական սարքերի, վարակված բուժաշխատողների, կորոնավիրուսի համար առաձնանցված հիվանդանոցների մասին
Այս պահին կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիներից 5-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում, նրանց միացված են արհեստական շնչառության սարքեր։ Այս մասին Կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։ Նախարարը տեղեկացրեց նաև, որ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիներից 4-ը տարեց է, որոնք ունեն ուղեկցող խրոնիկ հիվանդություններ, մեկը երիտասարդ է, ատիպիկ թոքաբորբ է տանում, այժմ նրա հիվանդությունների շրջանակը պարզվում է։
Թորոսյանը տեղեկացրեց, նաև, որ այս պահին միայն կորոնավիրուսի համար Առողջապահության նախարարությունն ունի մոբիլիզացված 55 արհեստական շնչառության սարք, որոնցից, փաստորեն, զբաղված է միայն 5-ը, նշեց նաև, որ սարքերի թիվը կմեծանա՝ հատկապես «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում ներգրավումով։ Նախարարը տեղեկացրեց, որ այս բժշկական կենտրոնում թոքերի արհեստական օդափոխության ևս 20 սարք կա, Չինաստանից հատուկ չվերթով մոտ 100 մի տեսակի, 5 կամ 6՝ մեկ այլ տեսակի սարքեր ևս կբերվեն, պատվիրվել է նաև 50 այլ սարք, որոնց մի մասն ապրիլի կեսին, իսկ մյուսը մասը՝ մայիսին կհասնեն։ Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ այդ սարքավորումների կարիքն, այնուամենայնիվ. չի լինի։
Ինչպես արդեն նախարարությունը հայտնել է, երեկ կորոնավիրուսով վարակման 92 նոր դեպք է գրանցվել։ Նախարարը հայտնեց, որ երեկվա ընթացքում իրականացվել էր ընդհանուր առմամբ 328 նմուշի հետազոտություն:
«Դրական թեստավորված 92 անձանցից կեսից ավելին մեզ ի սկզբանե հայտնի են եղել, նրանք եղել են մեկուսարանում, ինքնամեկուսացման վայրում կամ շփման մեջ հաստատված դեպքերի հետ։ Կան նաև նոր «օջախներ», հատկապես՝ դրսից բերովի։ Մեր կարծիքով՝ այս դեպքերը բավական վաղ են հայտնաբերվել, թեև նրանց շփման շրջանակը դեռևս պարզվում է՝ մեր կարծիքով՝ այդքան էլ լայն չէ»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը։
Հաշվի առնելով վերը նշված թվերը՝ նախարարը ևս մեկ անգամ հորդորեց զգոն լինել՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար՝ միաժամանակ հորդորելով խուճապի չմատնվել։
«Մեր կողմից խորհուրդ տրվող տեղաշարժման սահմանափակումներն ու այլ գործողությունները՝ կապված հիգիենայի, ձեռքերը լվանալու, փռշտալու, հազալու, քիչ շփվելու հետ, պետք է կրկնապատկել, որ կարողանանք կոտրել վիրուսի տարածումը, քանի որ կանխարգելիչ առումով չկա այլ տարբերակ, քան վիրուսի հայտաբերումն ու դրա տարածման ուղիները կոտրելը։ Հետևաբար ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում այս ամենին վերաբերել շատ լուրջ, սեփական պատասխանատվության զգացումով, քանի որ սա բոլորիս խնդիրն է»,- ասաց նախարարը՝ ևս մեկ անգամ հիշեցնելով, որ վտանգի տակ են տարեց և խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող քաղաքացիները, որոնց պաշտպանելու համար պետք է կոտրել վիրուսի տարածման շղթաները։
Նախարարը նաև նշեց, որ առողջացման դեպքերն ավելացել են երկուսով, հույս հայտնեց, որ արդեն ամեն օր առողջացած քաղաքացիների թիվը կշատանա, քանի որ մոտենում է նախկինում հաստատված մեծաթիվ դեպքերի հայտնաբերման 14-օրյա ժամկետը։
Թորոսյանը նշեց, որ 16 հյուրանոցային համալիրներում, հանգստյան տներում այս պահին կան քաղաքացիներ, որոնց մի մասը դրական ախտորոշված, բայց թեթև ընթացքով պացիենտներ են, իսկ մի մասը՝ պարզապես կոնտակտավորներ։
«Ամեն հաստատությունը ենթադրում է հատուկ անձնակազմ՝ համաճարակաբան, բժիշկ, մատակարարումների գծով մասնագետներ։ Նաև ինը բժշկական կենտրոններ ամբողջությամբ ներգրավված են կորոնավիրուսի դեմ պայքարում»,- ասաց նախարարը։
Կառավարության նիստի ընթացքում Թորոսյանը նշել էր, որ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնն այսօրվա ընթացքում ամբողջությամբ կդատարկվի և կծառայի միայն կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար` ունենալով ամենամեծ մահճակալային ֆոնդը։
Նախարարը պարզաբանեց, որ խոսքը հիվանդանոցի միայն ստացիոնար մասնաշենքի մասին է, իսկ բժշկական կենտրոնի ծննդատան և պոլիկլինիկայի մասնաշենքերը կշարունակեն իրենց բնականոն աշխատանքը։
«Այս մասնաշենքերը միմյանցից աշխարհագրորեն բավականին հեռու են, և վտանգ չկա՝ վարակի ներթափանցման հիմնական մասնաշենքից դեպի մյուս մասնաշենքեր։
Թորոսյանը նաև նշեց, որ այլ հիվանդանոցներ ևս մոբիլիզացվել են և՛ կադրերով և սարքավորումներով, ընտրվել են այն հիվանդանոցները, որոնց մոբիլիզացման համար կարճատև ժամանակ է պահանջվում։
«Պատերազմական տրամաբանությամբ նոր առողջապահական համակարգ է ձևավորվում, որպեսզի հիմնական առողջապահական համակարգը շարունակի իր ծառայությունը մնացած հիվանդություներով մեր քաղաքացիների համար։ Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ այլ հիվանդություն ունեցող մեր քաղաքացիները տուժեն»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը։
Լրագրողի առցանց հարցին ի պատասխան նախարարը նշեց, որ կորոնավիրուսով վարակված երեխաներ և հղիներ քիչ կան, կան տարեցներ, որոնք ռիսկի խմբում են, բայց պացիենտների գրեթե 80 %-ն առանց ախտանիշների են։ Բայց սա, ըստ նախարարի, չի նշանակում, որ նրանք այլ անձանց համար անվտանգ են, բացի այդ նրանք պետք է մնան հսկողության տակ, որ հնարավոր բարդություների դեպքում արագ բուժօգնություն ստանան։
Առողջապահության նախարարությունը մինչ այս պահը հայտնել է կորոնավիրուսով վարակված երեք բուժաշխատողի մասին։ Նախարարը նշեց, որ նրանց թիվն ավելացել է, թե կոնկրետ քա՞նի հիվանդ բուժաշխատող կա, չնշեց, բայց ասաց, որ երբեմն բուժաշխատողները ոչ թե աշխատանքի վայրում՝ պացիենտի հետ շփվելու արդյունքում են վարակվել, այլ առօրյա կենցաղային կյանքի ընթացքում շփումների հետևանքով։
«Մենք պետք է պաշտպանենք բուժաշխատողներին՝ նրանց ծառայությունների շարունակականությունն ապահովելու համար։ Չեմ ուզում նսեմացնել ուրիշներին, բայց այս պահին նրանք մեր ամենակարևոր քաղաքացիներն են»,- ասաց Թորոսյանն ու ասուլիսի ընթացքում առաջին անգամ ժպիտ հայտնվեց դեմքին։
Իրավիճակի վերահսկելի լինելու մասին հարցին ի պատասխան նախարարն ասաց, որ իրականում կլինի դեպք, երբ այլևս հնարավոր չի լինի գնալ ցանկացած նոր դեպքի հետևից՝ գտնելու, թե որտեղից է առաջացել վարակը, բայց Հայաստանը դեռևս հեռու է այդ կետից։
«Մեր խնդիրն է՝ չհասնել այդ կետին։ Բայց եթե դա հնարավոր չլինի անել, ապա գալու է մի պահ, երբ առողջապահական համակարգը միայն միջին ծանրության պացիենտներին է հոսպիտալացնելու, իսկ թեթև առողջական վիճակում գտնվող անձանց խորհուրդ է տրվելու բուժվել տանը։ Այս պրակտիկան կիրառվել է շատ երկրներում, բայց մեր խնդիրն է՝ չհասնել այդ կետին։ «Մեր հասարակության, պետական կառավարման համակարգի ամբողջ ջանքը պետք է դրվի՝ այդ կետը անհասանելիորեն հեռվացնելու համար»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը։
Լրագրողներից մեկն առցանց հարց էր ուղղել, թե արդյոք հնարավո՞ր է թեստավորել ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին։ Նախարարը պատասխանեց, որ տեսականորեն հնարավոր է, բայց ի՞նչ կտա դա։
Ըստ Արսեն Թորոսյանի՝ չի բացառվում, որ անձանց մոտ, որոնց թեստի պատասխանը բացասական կլինի, օրեր անց վարակ հայտնաբերվի, իսկ դա նշանակում է, որ բոլորին պետք է ոչ թե մեկ անգամ, այլ պարբերաբար թեստավորել։
Մենք մեծացնում ենք մեր հզորությունները՝ թեստավորման առումով, շուտով կհասնենք օրական 400-ից 500 թեստի, ավելի ուշ` նոր սարքավորումների ձեռքբերումից հետո, կկարողանանք օրական մոտ 1500 թեստ անել»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը։
Անդրադառնալով Կարեն Դեմիրճյանի մարզահամերգային համալիրի նախասրահում մեծ թվով մահճակալներ տեղադրելու հանգամանքին՝ Թորոսյանը նշեց, որ մահճակալներ առանձնացվել են ոչ միայն համալիրում, այլև այլ մարզերում մարզադահլիճներ ու դահլիճներ են առանձնացվել, որոնք անհրաժեշտության դեպքում վերածվելու են հոսպիտալների՝ միջին ծանրության, հնարավոր է նաև ծանր առողջական վիճակով պացիենտների համար։

Министр о крайне тяжелых больных, аппаратах ИВО, инфицированных медработниках, больницах для пациентов с коронавирусом
На данный момент пять инфицированных коронавирусом лиц находятся в крайне тяжелом состоянии. Они подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких. Об этом сообщил на сегодняшнем брифинге по завершении заседания правительства министр здравоохранения Арсен Торосян. Он отметил, что четверо из крайне тяжелых больных – пожилые люди, имеющие сопутствующие хронические болезни. Есть один молодой пациент с атипичной пневмонией. В настоящее время врачи выясняют наличие у него других болезней.
По словам министра, на сегодняшний день Минздрав имеет 55 аппаратов ИВЛ, из которых используются лишь пять. Вместе с тем благодаря подключению медцентра “Сурб Григор Лусаворич” к борьбе с коронавирусом число аппаратов ИВЛ увеличится, так как здесь имеется 20 таких аппаратов. Кроме того, из Китая прибудет более 100 аппаратов ИВЛ разных типов. Сделан заказ еще на 50 аппаратов, часть которых прибудет в середине апреля, остальные – в мае.
Арсен Торосян выразил надежду, что необходимости в таком количестве аппаратов ИВЛ все же не будет.
Согласно сводке Минздрава, вчера было зарегистрировано 92 новых случая коронавируса, проведено лабораторное исследование 32 образцов.
“Больше половины из 92 лиц с положительными тестами были изначально известны и находились в изоляции или самоизоляции. Есть и новые “очаги”, в частности прибывшие из других стран. Мы считаем, что эти случаи выявлены довольно рано, и круг их контактов, который сейчас устанавливается, не очень широк”,- отметил А.Торосян.
Он также сказал: “Рекомендованные нами ограничения передвижения и другие действия, связанные с гигиеной, мытьем рук, чиханием, кашлем, ограничением общения, необходимо удвоить, чтобы мы могли приостановить распространение вируса. Поэтому еще раз призываю относиться ко всему происходящему очень серьезно, с чувством личной ответственности, поскольку эта проблема касается всех нас”. Торосян еще раз подчеркнул, что под угрозой находятся пожилые люди и лица с хроническими заболеваниями, для которых и нужно прервать цепочку распространения вируса.
Число выздоровевших увеличилось на два, сообщил министр, выразив надежду, что этот показатель с каждым днем будет увеличиться, поскольку объявленный для большого числа случаев 14-дневный срок подходит к концу.
На данный момент в 16 гостиницах и домах отдыха находятся граждане, часть которых болеет коронавирусом в легкой форме, другая часть просто контактировала с инфицированными.
“Каждое такое учреждение нуждается в специальном персонале – эпидемиологе, враче, специалистах по линии поставок. Кроме того, к борьбе с коронавирусом подключены 9 медучреждений.
На заседании правительства Торосян сообщил, что в течение сегодняшнего дня медцентр “Сурб Григор Лусаворич” будет полностью освобожден и переоборудован в больницу для лечения коронавируса с самым большим числом коек.
Речь идет только о стационарном корпусе больницы, здания роддома и поликлиники будут продолжать работать в нормальном режиме.
“Формируется новая система здравоохранения, соответствующая логике военного времени. Это позволит системе здравоохранения продолжать оказывать услуги гражданам с другими заболеваниями. Мы не можем позволить, чтобы граждане, имеющие другие болезни, пострадали”,- отметил Арсен Торосян.
На онлайн-вопрос журналиста о наличии зараженных коронавирусом детей и беременных женщин, министр сказал, что их немного. Есть пожилые люди, которые входят в группу риска, но почти 80% пациентов не имеют симптомов. Однако это не означает, что они безопасны для других людей. Кроме того, они должны оставаться под наблюдением, чтобы в случае появления осложнений им сразу же была оказана медицинская помощь.
В течение всего последнего периода Минздрав сообщал о трех зараженных коронавирусом медработниках. Арсен Торосян отметил, что это число увеличилось, но не сказал, на сколько. По словам министра, медработники иногда заражаются не в результате общения с пациентами, а в результате контактирования с инфицированными в повседневной жизни.
“Мы должны защищать медработников, чтобы обеспечить продолжительность их работы. Не хочу принижать работу других, но на данный момент именно медработники – наши самые важные граждане”,- добавил министр и впервые за всю пресс-конференцию улыбнулся.
По словам А.Торосяна, есть точка, когда уже невозможно идти по следам каждого нового случая, чтобы находить очаг инфекции. Однако Армения еще далека от этой точки. “Наша задача – не дойти до этой точки. Но если нам это не удастся то наступит момент, когда система здравоохранения будет госпитализировать только больных средней тяжести, а легким больным будет рекомендовано лечиться дома. Такая практика применялась во многих странах, однако наша задача состоит в том, чтобы не не допустить достижения этой точки. Все усилия нашей общественности, системы госуправления должны быть направлены на отдаление этой точки на недосягаемое время”,- отметил А.Торосян.
Один из журналистов поинтересовался, можно ли протестировать всех граждан страны. Министр ответил, что теоретически это возможно, но это ничего не даст.
По словам главы Минздрава, не исключено, что лица, тесты которых будут отрицательные, через несколько дня заразятся коронавирусом. А это значит, что всех граждан нужно проверять не один раз, а регулярно.
“Мы наращиваем наши мощности в плане тестов. Скоро будут получены около 500 тестов, а в дальнейшем, когда мы приобретем новую аппаратуру, сможем ежедневно проводить около 1500 тестирований”,- сообщил Арсен Торосян.
Касаясь установки большого числа кроватей в Спортивно-концертном комплексе им.Карена Демирчяна, министр отметил, что это сделано не только в СКК, но и в спортивных и концертных залах областей, которые в случае необходимости будут переоборудованы в госпитали для пациентов средней тяжести, а возможно, и для тяжелых больных.