550 հազար դոլար՝ Հայաստանում կորոնավիրուսի թեստերի արտադրություն ստեղծելու համար
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ խնդիր են դրել Հայաստանում կորոնավիրուսի օրական թեստերի քանակը հասցնել 1000-ի, ինչը ըստ նրա՝ կարելի է համարել զանգվածային թեստավորում։
«Այսօր մեր օրական թեստերը տատանվում են 200-ից մինչև 400-ի սահմանում, սակայն խնդիր ենք դրել, որ այս շաբաթվանից, գուցե վաղվանից կամ մյուս օրվանից, բայց վստահաբար ուրբաթ օրվանից օրը 1000 թեստ անել։ Սրա համար մենք բավական մեծ քանակի թեստեր ենք գնել, մոտավորապես՝ 70 000։ Գիտական ինստիտուտներից մեկի հետ քննարկում ենք, թեստերի տեղական արտադրություն սկսելու հարցը։ Այսօր կառավարությունն արդեն որոշում է ընդունել, որ անհրաժեշտ հումքը ձեռք բերենք և տրամադրենք ինստիտուտին, որպեսզի նրանք այդ արտադրությունը կարողանան սկսել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ խոսքը Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի մասին է, իսկ հատկացված գումարը կազմում է 550 հազար դոլար։
«Մասնագետները վստահեցրել են, որ ստացվելու է դա, և կարողանալու ենք ինստիտուտում թեստերի արտադրություն կազմակերպել։ Այնպես որ պատրաստվում ենք իրականացնել զանգվածային թեստավորում, քանի որ օրը 1000 թեստը բավական լուրջ թիվ է»,- ասաց վարչապետը։

550 тысяч долларов будет выделено на создание в Армении производства тестов на коронавирус
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что поставлена задача довести количество тестирований на коронавирус до 1000 в день, что можно считать массовым процессом.
“Сегодня количество тестирований у нас колеблется в пределах 200-400 в день, однако мы поставили задачу с этой недели, возможно, завтра или послезавтра, но с пятницы точно делать в день по 1000 тестов. С этой целью мы закупили большое количество тестов – около 70.000. С одним из научных институтов обсуждаем вопрос налаживания местного производства тестов на коронавирус. Сегодня правительство уже приняло решение приобрести необходимое сырье и предоставить его институту, чтобы там смогли наладить производство”,- сказал Никол Пашинян, отметив, что речь идет об Институте молекулярной биологии. Что касается выделенной суммы, то она составит 550 тыс.долларов.
“Специалисты заверили, что мы сможем организовать в этом институте производство тестов. Так что мы собираемся приступить к массовому тестированию, поскольку 1000 тестов в день – это довольно серьезная цифра”,- сказал премьер.