Ստեփանակերտի ընտրատեղամասերում քվեարկության առաջին փուլի ակտիվությունը չի նկատվում (լուսանկաներ)
Հանրապետության նախագահի ընտրության երկրորդ փուլին մասնակցում են մարտի 31-ին առավելագույն ձայներ ստացած 2 թեկնածու՝ Մասիս Մայիլյանը և Արայիկ Հարությունյանը:
Սակայն նախագահի թեկնածու Մասիս Մայիլյանը ապրիլի չորսին կոչ է արել նոր կորոնավիրուսի համավարակի ահագնացող վտանգի պայմաններում չմասնակցել երկրորդ փուլի քվեարկությանը:
«Մարտի 31-ին կայացած համապետական ընտրությունները շատ հեռու էին նոր պայմաններում արցախյան հանրության ակնկալած ընտրական զարգացումներից»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Մասիս Մայիլյանը:
Ըստ ԱՀ Սահմանադրության՝ երկրորդ փուլում Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որին կողմ են քվեարկել առավել թվով ընտրողներ:
Ինչպես առաջին փուլում, երկրորդ փուլում ևս կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով ընտրատեղամասերում ընտրողներին տրամադրում են մեկանգամյա օգտագործման ձեռնոցներ, դիմակ, անհատական գրիչ: «Հետքը» այսօր եղել է Ստեփանակերտի երեք ընտրատեղամասերում: Քաղաքացիները մասնակցում են քվեարկությանը, սակայն ընտրատեղամասերում առաջին փուլի պես աշխուժություն չի նկատվում:

В Степанакерте второй тур президентских выборов не отличается активностью (фото)
Сегодня в 08:00 стартовал второй тур выборов президента Республики Арцах, в котором участвуют два кандидата – Масис Маилян и Араик Арутюнян, получившие 31 марта наибольшее число голосов.
Однако Масис Маилян 4-го апреля обратился к избирателям с призывом не участвовавть во втором туре выборов в связи с угрозой распространения коронавируса. “Состоявшиеся 31 марта общегосударственные выборы были очень далеки от таких избирательных процессов, которых ожидала в новых условиях общественность Арцаха”,- написал на своей фейсбуковской странице М.Маилян.
Согласно Конституции Республики Арцах, во втором туре президентом будет избран тот кандидат, который получит наибольшее число голосов. Во втором туре, как и в первом, с целью пресечения распространения коронавируса на избирательных участках гражданам выдают одноразовые перчатки, маски, персональные ручки.
Сегодня Hetq.am побывал на трех избирательных участках Степанакерта. Граждане участвуют в голосовании, однако очевидно, что активность первого тура не наблюдается.