ԱԺ պատգամավորները կորոնավիրուսի թեստ կհանձնեն
Ազգային ժողովի պատգամավորները կորոնավիրուսի թեստ են հանձնելու «հերթական կանխարգելիչ միջոցառումների շրջանակում»:
Այս մասին մեզ հետ զրույցում ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Լիլիթ Մինասյանը: Ըստ Armlur.am-ի կայքի` ԱԺ աշխատակազմում կա վարակիր անձ, և դա է պատճառը, որ պատգամավորները թեստ են հանձնելու, խորհրդարանից, սակայն այս տեղեկությունը հերքում են` պնդելով, որ վարակակիր լինելու մասին առաջինն իրենք կհայտնեն: Մինասյանի խոսքով` դա թաքցնելն անհնար է:
«Արցախ գնալուց առաջ էին թեստավորվել, քանի որ դիտորդի կարգավիճով պետք է մասնակցեին ընտրություններին: Այս ժամանակ պատգամավորների մի մասը թեստավորվել է: Իսկ այս դեպքն ուղղակի կանխարգելիչ միջոցառում է, որպեսզի խորհրդարանը կարողանա իր աշխատանքները շարունակել»,-ասաց Մինասյանը:
Մեր հարցին` կանխարգելիչ միջոցառումների շրջանակում միայն պատգամավորներն են թեստեր հանձնելու, թե նաև ամբողջ աշխատակազմը, Մինասյանն արձագանքեց` այս պահին միայն պատգամավորները:
«Աշխատակազմում հերթապահությամբ են գալիս աշխատակիցները, ամբողջ կազմով աշխատակազմը չի աշխատում»,-ասաց Մինասյանը:
Պատգամավորների թեստավորման օրը դեռ հայտնի չէ:
Հիշեցնենք, որ նախորդ թեստավորման արդյունքներով ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ պատգամավորների շրջանում վարակակիրներ չկան:
ԱԺ նախագահի օգնական Վահան Կոստանյանը ևս գրառմամբ հայտնել է, որ խորհրդարանի աշխատակազմում վարակակիրներ չկան:

Депутаты НС пройдут тестирование на коронавирус
Депутаты Национального Собрания в рамках очередного профилактического мероприятия пройдут тестирование на коронавирус. Об этом Hetq.am ообщила заместитель руководителя администрации НС Лилит Минасян.
Между тем, согласно айту Armlur.am, в администрации НС есть вирусоноситель, в связи с чем депутаты должны сдать тесты. В парламенте эту информацию опровергли, заявив, что при выявлении вирусоносителя сразу сообщат об этом.
“Тестирование было проведено до поездки в Арцах, поскольку депутаты должны были присутствовать там в качестве наблюдателей на выборах. Тогда часть депутатов сдала тесты. А это мероприятие носит профилактический характер и направлено на то, чтобы парламент мог продолжать свою работу”,- сказала Л.Минасян, добавив, что на данный момент предусмотрено протестировать только депутатов.
“Сотрудники администрации работают посменно, все вместе на работу не выходят”,- пояснила замглавы администрации.
День тестирования пока не назначен. Напомним, что после предыдущего тестирования спикер парламента Арарат Мирзоян сообщил, что среди депутатов нет вирусоносителей.
В свою очередь помощник спикера Ваан Костанян сделал запись об отсутствии инфицированных в администрации парламента.