Մոտ օրերս Մոսկվայից հատուկ չվերթ կլինի Հայաստան
Մոտ օրերս Մոսկվայից հատուկ չվերթ կլինի Հայաստան։ Այս մասին «Հետքին» հայտնեց վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյան։
Սակայն թե հստակ որ օրն է լինելու հատուկ չվերթը, դեռևս հայտնի չէ։ Մանե Գևորգյանն ընդգծեց, որ թռիչքի նախապատրաստման աշխատանքներ են ընթանում։
Նշենք, որ մեկ շաբաթից ավելի է` մի քանի տասնյակ հայեր գտնվում են Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում՝ սպասելով դեպի Հայաստան հատուկ չվերթին։ Նրանք հրաժարվում են Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանության հատկացրած հյուրանոցից և սննդից։
«Հետքին» այսօր կրկին դիմել են «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում մնացած հայերը։
Նրանցից Արմեն Մարկոսյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ այս պահին օդանավակայանում 100-ից ավել հայեր կան, որոնց մեծ մասը գիշերում է օդանավակայանում։ Ասաց՝ իրենց զանգերին ի պատասխան դեսպանությունից չեն հայտնում, թե երբ է լինելու դեպի Հայաստան հատուկ չվերթը։ «Եթե չվերթ չի լինելու, մեզ այստեղ պետք է այսպես պահեն, ավելի լավ է ասեն՝ չի լինելու, մենք մեր գլխի ճարը տեսնենք»,-նշում է Արմեն Մարկոսյանը։

В ближайшие дни предусмотрен спецрейс Москва-Ереван
В ближайшие дни предусмотрен специальный авиарейс из Москвы в Ереван. Об этом Hetq.am сообщила пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворкян.
Точная дата авиарейса пока неизвестна. По словам Геворкян, в настоящее время ведутся работы по подготовке полета.
Уже больше недели несколько десятков армян находятся в московском аэропорту “Домодедово” в ожидании спецрейса в Армению. Они отказываются от предложений посольства РА в России устроить их в гостиницу и обеспечить питанием.
Находящиеся в “Домодедово” армяне сегодня вновь обратились в редакцию Hetq.am.
Один из них , Армен Маркосян, сообщил, что на данный момент в аэропорту находятся свыше ста армян, большинство которых остается здесь и ночью. В посольстве, по словам нашего собеседника, не сообщают, когда будет спецрейс в Армению. “Если рейса не будет, пусть лучше так и скажут, а не заставляют нас просто так оставаться здесь. Мы сами тогда найдем выход”,- сказал Армен Маркосян
Многие из находящихся в “Домодедово” наших соотечественников – уехавшие на заработки в Россию жители Армении.