Ինչ փոփոխություններ են գրանցել 10 գերխոշոր հարկատուներն առաջին եռամսյակում
Այս տարվա առաջին եռամսյակում (հունվար-մարտ) Հայաստանի 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից ընդհանուր առմամբ վճարվել է ավելի քան 245 մլրդ 633 մլն դրամի հարկեր և տուրքեր։ 2019 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ խոշորների հարկերն ու տուրքերն աճել են 24.6 մլրդ դրամով կամ 11.1%-ով։
Ինչպես վկայում են Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) հրապարակած խոշոր հարկատուների տվյալները, 2020 թվականի առաջին եռամսյակի խոշորագույն հարկատուն «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունն է, որը պետբյուջե է վճարել 17.8 մլրդ դրամի հարկեր։ 2019 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ այն ավելացել է 4.2 մլրդ դրամով կամ 30.1%-ով։
Երկրորդ խոշոր հարկատուն ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող «Գրանդ տոբակո» ՍՊ ընկերությունն է՝ 15.3 մլրդ դրամի հարկերով։ Ընկերության հարկերն ավելացել են 2.5 մլրդ դրամով կամ 19.4%-ով։ Հիշեցնենք, որ «Գրանդ տոբակո»-ն 2019 թվականի տարեկան տվյալներով գլխավորել է խոշոր հարկատուների ցանկը։
Առաջատարների եռյակը եզրափակում է ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող մեկ այլ ընկերություն՝ «Ինտերնեյշնլ Մասիս տաբակ» ՍՊԸ-ն։ Հարկերի ծավալը կազմել է 5.4 մլրդ դրամ, որը 2019 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ աճել է 1.4 մլրդ դրամով կամ 36%-ով։ Հիշեցնենք, որ ինչպես «Գրանդ տոբակոն», այնպես էլ «Ինտերնեյշնլ Մասիս տաբակը» ներառված են հայտնի գործարարներ Վարդանյանների ընտանիքին պատկանող «Գրանդ հոլդինգի» կազմում։ Նրանց կազմում է նաև ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող մեկ այլ ընկերություն՝ «Մասիս տոբակո» ՍՊԸ-ն։
2020 թվականի առաջին եռամսյակի խոշոր հարկատուների ցանկի չորրորդ հորիզոնականում է բենզինի առևտրով զբաղվող «Սիփիէս Օիլ» ՍՊԸ-ն։ Վճարել է 4.3 մլրդ դրամի հարկեր՝ 572 մլն դրամով կամ 15.2%-ով ավելին, քան նախորդ տարվա առաջին եռամսյակում։
Հաջորդում է հեռահաղորդակցության օպերատոր «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը՝ «Վիվա-ՄՏՍ», նախկինում՝ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»), որը տարվա առաջին եռամսյակում պետական բյուջե է վճարել 3.9 մլրդ դրամի հարկեր։ Նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ ընկերության հարկերը թռիչքային աճ են գրանցել՝ մոտ 20 անգամ։ Սա, ամենայն հավանակությամբ, պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ընկերության նախորդ տարվա հարկերի հաշվանցում էր կատարվել և «մաշեցվել էր» ավելի վաղ արված գերավճարները։ Այսինքն՝ 2019-ին առաջացած հարկային պարտավորությունները մարվել էին դրանից առաջ արված կանխավճարների հաշվին, ինչի արդյունքում էլ ընկերության այդ տարվա փաստացի վճարված հարկերը ցածր թիվ էին կազմել։
Վեցերորդ տեղում է խոշոր հարկատուների ցանկի երբեմնի առաջատար, հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն (ԶՊՄԿ)՝ մոտ 3.5 մլրդ դրամի հարկերով, որը շուրջ երկու անգամ նվազել է նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ։ Այս հարցի շուրջ ԶՊՄԿ-ն լրացուցիչ պարզաբանումներ հրապարակելու կարիք ունի։
Մյուսը խոշոր հարկատուն ծխախոտի ներմուծմամբ ու վաճառքով զբաղվող «Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիա» ՍՊԸ-ն է։ Վճարել է մոտ 3.5 մլրդ դրամի հարկեր։ Նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ այս ընկերություն հարկերը ևս էականորեն աճել են՝ շուրջ երեք անգամ։
Ութերորդ խոշոր հարկատուն ՀԷՑ-ն է («Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ)` 3.4 մլրդ դրամի հարկերով։ Ընկերության վճարած հարկերը պակասել են 1.2 մլրդ դրամով կամ 25.5%-ով։
Հաջորդում է բենզինի առևտրով զբաղվող «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերությունը՝ մոտ 3.2 մլրդ դրամի հարկերով, որը 574 մլն դրամով կամ 15.3%-ով պակաս է նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի ցուցանիշից։
Եվ գերխոշոր հարկատուների տասնյակն այս անգամ եզրափակում է «Ակվիլոն թրեյդ» ՓԲ ընկերությունը, որն առաջին եռամսյակում պետական բյուջե է վճարել մոտ 3 մլրդ դրամի հարկեր։ Նվազումը՝ 443 մլն դրամ կամ մոտ 13%:
«Ակվիլոն թրեյդ» ընկերությանն անդրադառնալու առիթ ունեցել ենք։ Ինչպես ավելի վաղ գրել ենք, «Ակվիլոն թրեյդ» ընկերությունը փոխկապակցված է ռուսաստանցի հայ գործարար Սամվել Կարապետյանին պատկանող «Տաշիր» ընկերությունների խմբին։ Զբաղվում է հագուստի մեծածախ առևտրով։
Ընդհանուր առմամբ, այս տարվա առաջին եռամսյակում հարկերի ցուցանիշները գոհացնող են, սակայն, ինչպես սպասվում է, արդեն երկրորդ եռամսյակից ցուցանիշների էական վատթարացում կլինի՝ պայմանավորված կորոնավիրուսի առաջացրած տնտեսական հետևանքներով։
Ինչպես տեղեկանում ենք Պետական եկամուտների կոմիտեից, 2020 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջե հաշվեգրված հարկային եկամուտների և պետական տուրքի ընդհանուր ծավալը կազմել է 349 մլրդ դրամ, ինչը 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է 46%-ով կամ շուրջ 110 մլրդ դրամով:
Այսպիսով, միայն 1000 խոշոր հարկատուները ապահովել են ընդհանուր հարկերի 70%-ը։ Խոշորների մասով ևս առաջիկայում հարկերի անկում է սպասվում։
Ավելի վաղ լրագրողների հետ հանդիպմանը ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը նշել է, որ այս տարվա առաջին եռամսյակի աճը 2019 թվականի վերջերից և այս տարվա սկզբից հարկերի իներցիոն թափի արդյունքներն են, որոնք չեն պահպանվել մարտից սկսած՝ պայմանավորված համաճարակային իրավիճակով, որն ազդում է տնտեսության վրա։ Իսկ այդ ազդեցությունները, ըստ Դավիթ Անանյանի, զգացվում են ամեն օր։
«Այո՛, մենք ունենալու ենք պետական բյուջեի թերակատարում, բայց թե ինչքան, ես այս պահին պատրաստ չեմ ասել։ Եվ ոչ ոք պատրաստ չէ դա ասել։ Մենք անում ենք ամեն ինչ, որ հարկային վարչարարության և հարկատուների վարքագիծը չփոփոխվի, և այն լավ փոխհարբերությունները, որ կան հարկ վճարողների և հարկային մարմնի միջև, պահպանվի։ Մենք բոլոր զարգացումներին պատրաստ ենք։ Կան ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու թե՛ աղբյուրներ, թե ՛ հնարավորություններ, որոնք կմեղմեն հարկաբյուջետային քաղաքականությանն առաջիկայում սպասվող դժվարությունները»,- հայտարարել է ՊԵԿ նախագահը։

Какие изменения произошли в первой десятке наиболее крупных налогоплательщиков в первом квартале этого года
В первом квартале этого года (с января по март) 1000 крупных налоплательщиков Армении заплатили налогов и пошлин на общую сумму более 245 млрд 633 млн драмов. По сравнению с тем же периодом 2019 г. этот показатель вырос на 24.6 млрд драмов, или на 11.1%.
Как свидетельствуют опубликованные Комитетом госдоходов данные о крупных налогоплательщиках, в первом квартале самым крупным налогоплательщиком стала компания “Газпром Армения”, заплатившая в госбюджет 17.8 млрд драмов. По сравнению с тем же кварталом 2019 г. этот показатель вырос на 4.2 млрд драмов, или на 30.1%.
Второй крупный налогоплательщик – ООО “Гранд Тобако”. Сумма уплаченных этой компанией налогов увеличилась на 2.5 млрд драмов, или на 19.4%. Напомним, что по данным 2019 г. именно “Гранд Тобако” возглавила список наиболее крупных налогоплательщиков.
Замыкает тройку лидеров другая табачная компания – ООО “Интернейшнл Масис табак”. Объем уплаченных ею налогов составил 5.4 млрд драмов, что по сравнению с аналогичным периодом 2019 г. больше на 1.4 млрд, или на 36%. Напомним, что обе табачные компании, а также ООО “Масис тобако”, входят в состав принадлежащего семье Варданян “Гранд холдинга”.
На четвертой горизонтали находится занимающееся торговлей бизнесом ООО “СиПиЭс Ойл”, перечислившее в госбюджет 4,3 млрд драмов, то есть на 572 млн, или на 15.2%, больше, чем в том же квартале прошлого года.
Далее следует телекоммуникационный оператор ЗАО “МТС Армения” (бренд “Вива-МТС”, в прошлом – “ВиваСелл-МТС), уплатившиее в госбюджет 3.9 млрд драмов. По сравнению с первым кварталом прошлого года эта сумма выросла примерно в 20 раз.
На шестом месте – лидирующее ранее в списке крупных налогоплательщиков ЗАО “Заннезурский медно-молибденовый комбинат” с суммой налогов около 3.5 млрд драмов, которая почти в два раза меньше аналогичного показателя прошлого года. В этом вопросе ЗММК должна представить дополнительные разъяснения.
Следующий крупный налогоплательщик – занимающееся импортом и продажей сигарет ООО “Филипп Морис Армения”. Уплаченные этой компанией налоги составили около 3.5 млрд драмов. По сравнению с первым кварталом прошлого года этот показатель вырос в три раза.
Восьмую горизонталь занимает ЗАО “Электросети Армении”. Сумма уплаченных этой компанией налогов составляет 3,4 млрд драмов, что на 1.2 млрд драмов, или на 25.5%, меньше предыдущего показателя.
Далее следует занимающееся торговлей бензином ООО “Флеш”, уплатившее налоги на сумму около 3.2 млрд драмов, что на 574 млн драмов, или на 15.3%, превышает показатель первого квартала прошлого года.
Замыкает первую десятку ЗАО “Аквилон трейд”, которое в первом квартале перечислило в госбюджет около 3 млрд драмов. Эта сумма меньше предыдущего показателя компании на 443 млн драмов, или на 13%. Ранее мы писали о том, что “Аквилон трейд” взаимосвязана с Группой компаний “Ташир”, принадлежащей российскому бизнесмену армянского происхождения Самвелу Карапетяну и занимающейся оптовой торговлей одеждой.
В целом показатели сбора налогов в первом квартале этого года можно считать удовлетворительными, однако во втором квартале ожидается значительное ухудшение ситуации, обусловленное экономическими последствиями пандемии коронавируса.
По данным КГД, в первом квартале в госбюджет поступило 349 млрд драмов, что на 46%, или на 110 млрд драмов, превышает аналогичный показатель 2018 года.
Таким образом, 1000 крупных налогоплательщиков обеспечили 70% от общего объема налогов. Однако в ближайшее время ожидается спад по линии налогов, уплачиваемых также крупными налогоплательщиками.
Ранее председатель Комитета госдоходов Давид Ананян отметил: “Да, мы будем иметь недовыполнение госбюджета, но на сколько, я сейчас не готов сказать. И никто не готов это сказать. Мы делаем все, чтобы налоговое администрирование и поведение налогоплательщиков остались неизменными. Мы готовы к любому развитию событий. Для привлечения финансовых средств есть и источники, и возможности, которые смягчат ожидающиеся в ближайшее время трудности в налогово-бюджетной политике”.