Նիկոլ Փաշինյան․ «Առաջիկա 10 օրում տնտեսական գործունեության բոլոր ոլորտները պետք է բացվեն»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուք ուղիղ եթերում հայտարարեց, որ Կառավարությունը մտածում է առաջիկա 10 օրում տնտեսական գործունեության բոլոր տեսակները թույլատրելու մասին։ Փաշինյանի խոսքով՝ գալիք օրերի ընթացքում սահմանափակումները քիչ-քիչ կթուլացվեն։
«Հիմա պարետը նոր որոշում է ստորագրում, որի արդյունքում կայացնելու ենք հետևյալ որոշումները․ հանվում է բնակության վայրից ոչ ավել, քան մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա ֆիզիկական վարժություններ և հեծանվավարություն իրականացնելու նախկին սահմանափակումը։ Ավելի թուլացվելու է ռեժիմը, և մասնավորապես թույլատրվելու է բնակության վայրին մոտ 1 կմ հեռավորության տարածքում զբոսնել` պայմանով, որ պարետը կսահմանի ժամերը, եթե չեմ սխալվում` առավոտյան ժամը 10։00-ից 12։00 և երեկոյան 19։00-21։00։ Ընտանիքի անդամները կարող են իրար հետ զբոսանքի դուրս գալ։ Այս ամենի հետ պահպանվում է տեղաշարժման թերթիկ ունենալու պահանջը»,- նշեց Կառավարության ղեկավարը՝ շեշտելով, որ պարետը շուտով զբոսանքի սահմանափակումների թուլացման մասին որոշումը կստորագրի։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ եթե արտառոց դեպքեր չպատահեն, առաջիկա 10 օրերի ընթացքում սահմանափակումների ռեժիմն էլ ավելի կթուլացվի։
«Հիմա մտածում ենք, որ առաջիկա 10 օրերի ընթացքում տնտեսական գործունեության բոլոր ոլորտները պետք է բացվեն, սակայն ամեն ոլորտի համար Առողջապահության նախարարությունը պետք է անվտանգության կանոնների պահպանման կարգ սահմանի։ Այսինքն՝ ռեստորանները ինչ անվտանգության կանոն պետք է պահպանեն, արտադրամասերը ինչ կանոններ պետք է պահպանեն և այսպես շարունակ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծեց, որ սահմանափակումները կշարունակեն կիրառվել միայն կրթական համակարգում, և իրավիճակի փոփոխությանը զուգահեռ՝ համապատասխան կերպով կարձագանքեն։

Никол Пашинян: “В ближайшие десять дней откроются все сферы экономической деятельности”
Премьер-министр Никол Пашинян в прямом эфире в Фейсбуке заявил, что правительство обдумывает возможность открытия в ближайшие 10 дней всех сфер экономической деятельности. По словам премьера, в предстоящие дни ограничения постепенно начнут ослабевать.
“Комендант скоро подпишет новое решение, согласно которому будет снято ограничение на занятия спортом и езду на велосипеде в радиусе не более одного километра от места проживания. Будут разрешены прогулки на расстоянии одного километра от дома в установленные комендантом часы: если не ошибаюсь, с 10։00 до 12։00 и вечером с 19։00 до 21։00. Члены семьи смогут гулять вместе. Наряду с этим сохраняется требование иметь при себе листок перемещения по городу”,- отметил глава правительства, подчеркнув, что решение об ослаблении ограничений на прогулки будет подписано в ближайшее время.
По словам Пашиняна, если ничего экстраординарного не произойдет, то в ближайшие десять дней последует дальнейшее послабление режима ограничений.
“Сейчас обдумываем возможность открытия в ближайшие десять дней всех сфер экономической деятельности. Однако для каждой сферы Министерство здравоохранения установит свой порядок соблюдения норм безопасности. То есть будет установлено, какие нормы безопасности должны соблюдать рестораны, какие – производственные цеха и так далее”,- отметил Н.Пашинян.
Премьер подчеркнул, что ограничения будут продолжать действовать только в образовательной системе. Но при этом на любое изменение ситуации последует соответствующая реакция.