Ավանդատուների մի մասը մարտին շտապել է բանկերից հանել գումարները
Այս տարվա մարտին Հայաստանի բանկերի ավանդատուների մի մասը շտապել է բանկերից հանել գումարները։ 2.4%-ով կրճատվել են ռեզիդենտների դրամային ավանդները։ Իրականում կրճատվել են նաև արտարժույթով ավանդները (2%-ով), սակայն դոլարի թանկացման արդյունքում ավանդները դրամով ներկայացնելիս «մեխանիկորեն» աճել են։
Արտարժույթով ավանդների թաքնված անկումը
Այս տարվա մարտի վերջի դրությամբ հայաստանյան բանկերում պահվող ավանդների ընդհանուր ծավալը կազմել է 3 տրլն 529 մլրդ 152 մլն դրամ։ Ըստ Կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) տվյալների հիման վրա կատարված հաշվարկների՝ մարտի ընթացքում ավադների ծավալն աճել է մոտ 28 մլրդ դրամով կամ 0.8%-ով։
Սակայն, այս աճը խիստ պայմանական է, որովհետև դրան նպաստել է դոլարի թանկացումը։ Քանի որ բանկերում ավանդների մեծ մասը ԱՄՆ դոլարով են, իսկ դոլարը մարտին թանկացել է, հետևաբար՝ դրամով հաշվարկելիս արտարժութային ավանդների ծավալը մեխանիկորեն աճել է։ Այսինքն՝ եթե դոլարային ավանդները դիտարկենք հենց դոլարով, ոչ թե դրամի վերածելով, կտեսնենք, որ իրականում անկում է գրանցվել։ Հիշեցնենք, որ ԿԲ-ն բոլոր տեսակի ավանդների, այդ թվում՝ դոլարային, տվյալները ներկայացնում է ՀՀ դրամով։
Այսպես, մարտի վերջի դրությամբ ռեզիդենտների (ՀՀ քաղաքացիների) կողմից բանկերին արտարժույթով ի պահ տրված ավանդները դրամային արտահայտությամբ կազմել են մոտ 1 տրլն 179 մլրդ դրամ, որը փետրվարի վերջի համեմատ աճել է մոտ 38 մլրդ դրամով կամ 3.3%-ով։ Սակայն, ինչպես նշեցինք, սա իրական աճ չէ և գրանցվել է փոխարժեքի տատանումների արդյունքում։ Արտարժութային ավանդների ցուցանիշները պետք է հենց դոլարով դիտարկել, որպեսզի պարզ լինի իրական պատկերը։
Ըստ Կենտրոնական բանկի՝ եթե այս տարվա փետրվարի վերջին (28.02.2020) դոլարի միջին փոխարժեքը կազմել է 478.6, ապա մարտի վերջին՝ 504.47 դրամ (31.03.2020): Այսինքն՝ փետրվարի վերջի համեմատ մարտի վերջի դրությամբ դոլարը 5.4%-ով թանկացել է։ Ըստ այս փոխարժեքների՝ ստացվում է, որ դոլարային արտահայտությամբ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդները փետրվարի վերջին կազմել են 2 մլրդ 383 մլն դոլար, իսկ մարտի վերջին՝ 2 մլրդ 336 մլն դոլար։ Այսինքն՝ իրականում արտարժույթով ավանդները նվազել են 46 մլն դոլարով կամ 2%-ով։
Դրամով ավանդները մարտին նվազել են 2.4%
Իսկ դրամով ավանդների դեպքում ամեն ինչ շատ ավելի պարզ է։ Այստեղ արդեն հստակ երևում է, որ դրամային ավանդների կրճատում է տեղի ունեցել մարտին։ Եթե փետրվարի վերջի դրությամբ ռեզիդենտների դրամային ավանդները կազմել են մոտ 1 տրլն 395 մլրդ դրամ, ապա մարտի վերջին՝ մոտ 1 տրլն 362 մլրդ դրամ։ Անկումը՝ մոտ 33 մլրդ դրամ կամ 2.4%:
Ավանդատուների վարքագծի վրա, ինչպեսև սպասվում էր, ազդել է կորոնավիրուսի (2019n-CoV) տարածման հետևանքով Հայաստանում արտակարգ դրության հայտարարումը, բիզնեսի ու փողերի նկատմամբ անորոշությունը, դրամի արժեզրկումը և այլն։ Սակայն, նաև հարկ է նկատել, որ ավանդների կրճատումն առայժմ այնքան մեծ չէ, որ բանկերի համար խնդրահարույց լինի։
Սովորաբար, նման տատանումների դեպքում մեկ կամ մի քանի ամիս անց ավանդները վերադառնում են նախկին մակարդակին, ինչպես եղավ 2018 թվականի ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ, երբ ավանդները մեկ-երկու ամիս նվազեցին, որից հետո կրկին աճի միտում նկատվեց։
Վերջին տարիներին ավանդների ամենակտրուկ տատանում գրանցվել է 2014 թվականի վերջին։ Դրամի կտրուկ արժեզրկման հետևանքով ավելացան փոխարժեքի տատանումների ռիսկերն ու բնակչության մտավախություններն, ինչն իր ազդեցությունն ունեցավ նաև բանկերում հաճախորդների ավանդների ու հաշիվների մեծության վրա։ Որոշ ժամանակ անց արդեն ավանդների դանդաղ աճ սկսվեց ու շարունակվեց։
Թե ինչ կլինի այս անգամ, դժվար է ասել, քանի որ կորոնավիրուսը դեռևս անորոշ ժամկետով թևածում է աշխարհում, և տնտեսական կանխատեսումները ժամ առ ժամ են փոփոխվում։
Ինֆոգրաֆիկայում կարող եք տեսնել ինչպես ավադների կառուցվածքը, այնպես էլ՝ դինամիկան տարեսկզբից։
Ոչ ռեզիդենտների ավանդները
Ոչ ռեզիդենտների ավանդներն այս տարվա մարտի վերջի դրությամբ կազմել են մոտ 989 մլրդ դրամ, որից 832.4 մլրդ դրամը արտարժույթով ավանդներն են, իսկ 156.2 մլրդ դրամը՝ դրամով։
Փետրվարի վերջի դրությամբ ոչ ռեզիդենտների ընդհանուր ավադներն ավելացել են 23 մլրդ դրամով կամ 2.4%-ով։ Սակայն, այս աճն էլ դրամի արժեզրկման հետևանք է, քանի որ այն մեծապես գրանցվել է փոխարժեքի տատանումների հետևանքով։
Մասնավորապես, ոչ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդներն աճել են 21 մլրդ դրամով կամ 2.6%-ով։ Ինչպես ցույց տվեցինք վերևում, դոլարային արտահայտությամբ այս ցուցանիշները փոխվում են։ Երբ ցուցանիշները հաշվարկում են դոլարով, ստացվում է, որ ոչ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդները մարտին նվազել են 2.7%-ով։
Իսկ դրամով ավանդների պարագայում փոփոխությունը մեծ չէ։ Ռեզիդենտների դրամային ավանդները փետրվարի վերջին կազմել են 154.2 մլրդ դրամ, մարտի վերջին՝ 156.2 մլրդ դրամ։
Ամբողջացնելով տվյալները՝ տեսնում ենք, որ այս տարվա մարտի վերջի դրությամբ բանկերում պահվող 3 տրլն 529 մլրդ 152 մլն դրամ ավանդների 43%-ը ՀՀ դրամով են, 57%-ը՝ արտարժույթով (հիմնականում՝ ԱՄՆ դոլարով)։ Այսինքն՝ ավանդատուները դեռևս շարունակում են ավելի շատ վստահել դոլարին, քան՝ դրամին։ Այստեղ հաշվարկված են ինչպես ռեզիդենտների, այնպես էլ ոչ ռեզիդենտների ավանդները։

В марте часть вкладчиков поспешила забрать деньги из банков
В марте этого года часть вкладчиков армянских банков поспешила забрать свои деньги. Денежные вклады резидентов сократились на 2.4%. В действительности сократились (на 2%) также валютные вклады, однако в результате повышения курса доллара эти вклады при представлении в драмах выросли.
Скрытый спад валютных вкладов
К концу марта общий объем вкладов в армянских банках составил 3 трлн 529 млрд 152 млн драмов. Согласно расчетам, произведенным на основе данных Центрального банка РА, за март объем вкладов вырос примерно на 28 млрд драмов, или на 0.8%. Однако этот рост крайне условен, поскольку ему способствовало подорожание доллара. Поскольку большая часть вкладов хранится в долларах США, а в марте доллар подорожал, то при пересчете в драмы произошло механическое увеличение объема валютных вкладов. То есть если подойти к долларовым вкладам с позиций именно доллара, а не драма, то можно увидеть, что в действительности был зарегистрирован спад.
Таким образом, вложенные в армянские банки валютные вклады резидентов (граждан РА) в марте составили в драмовом выражении около 1 трлн 179 млрд, что по сравнению с концом февраля больше примерно на 38 млрд драмов, или 3.3%. Но, как мы уже отметили, этот рост нельзя считать реальным, поскольку он был зарегистрирован в результате колебаний курса валют.
Чтобы получить реальную картину, показатели по вкладам в иностранной валюте следует рассматривать именно в долларах.
По данным ЦБ, если в конце февраля (28.02.2020) средний курс доллара составлял 478.6 драма, то в конце марта (31.03.2020) - 504.47 драма. То есть к концу марта доллар подорожал на 5.4%. Таким образом, в конце февраля долларовые вклады резидентов составляли 2 млрд 383 млн долларов, а в конце марта - 2 млрд 336 млн долларов. Это значит, что валютные вклады в действительности сократились на 46 млн долларов, или на 2%.
В марте вклады в драмах сократились на 2.4%
Ситуация с драмовыми вкладами намного проще. В этом случае четко видно, что в марте произошло их сокращение. Если по положению на конец февраля драмовые вклады резидентов составили около 1 трлн 395 млрд драмов, то в конце марта – около 1 трлн 362 млрд драмов. Спад составил около 33 млрд драмов, или 2.4%.
Как и ожидалось, объявление в Армении чрезвычайного положения в связи с распространением коронавируса (2019n-CoV), неопределенность в отношении бизнеса и денег, девальвация драма и другие обстоятельства повлияли на поведение вкладчиков.
Следует, однако, отметить, что сокращение вкладов пока не настолько велико, чтобы создать проблемы для банков.
Обычно при подобных колебаниях через месяц или несколько месяцев вклады возвращаются к прежнему уровню, как это произошло во время апрельских событий 2018 г., когда вклады в течение одного-двух месяцев сократились, после чего вновь появилась тенденция к их росту.
В последние годы наиболее сильные колебания вкладов были зарегистрированы в конце 2014 г. Вследствие резкой девальвации драма выросли риски колебаний курсов и опасения населения, что повлияло также на величину вкладов и счетов клиентов банков. Спустя некоторое время начался медленный рост вкладов.
Какая ситуация сложится на этот раз, сказать сложно, поскольку распространение в мире коронавируса будет продолжаться неопределенное время, и экономические прогнозы меняются каждый час.
Вклады нерезидентов
По положению на конец марта этого года вклады нерезидентов составили около 989 млрд драмов. Из них 832.4 млрд – вклады в иностранной валюте, 156.2 млрд – вклады в драмах
К концу февраля общий объем вкладов нерезидентов увеличился на 23 млрд драмов, или на 2.4%. Однако этот рост является также следствием девальвации драма, поскольку был зарегистрирован в основном вследствие колебаний курса.
В частности, валютные вклады нерезидентов выросли на 21 млрд драмов, или на 2.6%. Как уже было отмечено, в пересчете на доллары валютные вклады резидентов в марте сократились на 2.7%.
В случае с драмовыми вкладами разница небольшая. В конце февраля вклады в драмах резидентов составили 154.2 млрд, в конце марта - 156.2 млрд.
Таким образом, по положению на конец марта 43% вкладов на сумму 3 трлн 529 млрд 152 млн хранятся в банках в драмах РА, 57% - в валюте (в основном в долларах США). То есть вкладчики продолжают больше доверять доллару, нежели драму. В этих показателях учтены вклады как резидентов, так и нерезидентов.