Հետախուզման մեջ գտնվող Միքայել Մինասյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրվեց կալանավորումը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի, քիչ առաջ հրապարակել է որոշում, որով Վատիկանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Մինասյանը, հիշեցնենք, գտնվում է հետախուզման մեջ։ Վերջինս «Ֆեյսբուքի» իր էջով պարբերաբար տեսանյութեր է հրապարակում ու անդրադառնում իր վերաբերյալ քրեական գործին ու Հայաստանի իշխանությունների գործելաոճին։
Հիշեցնենք, որ Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով, որը հարուցվել է 2018 թվականին, Միքայել Մինասյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 2020 թվականի մարտի 17-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 310.1 հոդվածի 1-ին մասով՝ ապօրինի հարստացման 2 դրվագ, 314.3 հոդվածով՝ հայտարարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելը և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը): Խոսքն, ըստ քրեական գործի, 1 մլն 200 հազար դոլարի փողերի լվացման մասին է։ Նրան կալանավորելու միջնորդությունը դատարան է ներկայացվել մարտի 23-ին, իսկ խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար դատարանը խորհրդակցական սենյակ է հեռացել երեկ՝ մայիսի 5-ին, այսինքն՝ միջնորդությունը ստանալուց ավելի քան 40 օր անց։
Միքայել Մինասյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասել է, որ նրան մեղադրում են սեփական միջոցները մի հաշվեհամարից մյուսը փոխանցելու մեջ, և դիրքորոշում հայտնել, որ Մինասյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում։

Мерой пресечения в отношении объявленного в розыск Микаела Минасяна суд избрал арест
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Артуша Габриеляна немногим ранее обнародовал решение, которым мерой пресечения в отношении бывшего Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Ватикане, зятя бывшего президента РА Сержа Саргсяна Микаела Минасяна избран арест.
Напомним, что Минасян находится в розыске. На своей фейсбуковской странице он регулярно размещает видеоматериалы, касается своего уголовного дела и действий властей Армении.
Фигурантом возбужденного в 2018 г. уголовного дела, которое расследуется в следственном управлении Комитета госдоходов, Микаел Минасян стал 17 марта 2020 г. Ему предъявлены обвинения в декларировании ложных данных, незаконном обогащении и узаконивании имущества, полученного незаконным путем (отмывание денег). Согласно материалам дела, речь идет об отмывании суммы в 1 млн 200 тыс. долларов.
Ходатайство об аресте Минасяна было представлено в суд 23 марта, а суд удалился в совещательную комнату для принятия решения о применении к нему меры пресечении только вчера, 5 мая, то есть спустя более 40 дней после получения ходатайства.
Адвокат Микаела Минасяна Мигран Погосян в беседе с Hetq.am сказал, что его доверителя обвиняют в переводе собственных средств с одного расчетного счета на другой. По словам адвоката, в отношении Минасяна осуществляется политическое преследование.