Նաիրա Զոհրաբյան. «Կառավարությունը բարոյական իրավունք չունի պատասխանատվությունը գցել քաղաքացու վրա»
Կորոնավիրուսով հիվանդ վարակակիրների վիճակագրությունը կրկին ահագնանում է: Այս մասին ԱԺ ամբիոնից իր ելույթում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Այս երկու օրը մենք նկատում ենք վտանգավոր ու անազնիվ տենդենց` ողջ պատասխանտավությունը գցել իրենց ձևակերպմամբ անպատասխանատու քաղաքացու վրա: Սա անընդունելի է, կառավարությունը բարոյական իրավունք չունի պատասխանատվությունը գցել քաղաքացու վրա»,- ասաց Զոհրաբյանը:
Պատգամավորը վերահաստատեց` քաղաքացին պարտավոր է լինել օրինապահ ու հետևել պարետատան ցուցումներին, բայց առաջարկեց գնահատել գործողությունները, որոնք մինչ այժմ իրականացրել են համավարակի տարածումը կանխելու համար պատասխանատու կառույցները:
«Արդյոք արե՞լ են ամեն ինչ, որ այսօր չխոսեն սպեզնաց մտցնելու մասին, չխոսեն դուբինկաներով առողջություն պարտադրելու մասին. չփորձե՛ք քաղաքացու վրա գցել պատասխանատվություն: Եթե պաշտոնյան մի օր ասում է՝ դիմակ կրե՛ք, հաջորդ օրն ասում է՝ դիմակ չկրե՛ք, որովհետև վնասակար է, վիրուսները մեջը մնում են, մեկ էլ ասում է` կորոնավիրուսն ավելի թույլ գրիպ է, քան գրիպի մյուս տեսակները»,-ասաց Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով` Կառավարության անդամների իրարամերժ տեսակետներից հետո քաղաքացիներն իրավունք ունեն մոլորվելու և չհասկանալու, թե ինչ է իրենցից պահանջվում:
«Ստեղծվել է իրավիճակ, երբ կանգնած ենք կատարյալ անկառավարելի, քաոտիկ իրավիճակի եզրին: Այս իրավիճակում ոչ թե պիտի մեղավորներ փնտրենք, այլ Կառավարությունը պիտի որոշում կայացնի` կարողանու՞մ է մոբիլիզացնել ողջ ներուժը, թե՞ ոչ»,-ասաց նա:
Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով` մի շարք բժիշկներ ուզում են թեկուզ տեսակապով հանդիպել վարչապետին և խոսել այս իրավիճակի մասին: Զոհրաբյանը կոչ արեց լսել խելացի մարդկանց և չհամարել, որ ամեն ինչ կարող են:
«Սա պատերազմ է՝ հայտարարված բոլորիս, էստեղ հաղթողներ ու պարտվողներ չեն լինելու, պարտվելու է պետությունը, եթե քաոսի վերածվող վիճակից չկարողանանք ելք գտնել»,-եզրափակեց Նաիրա Զոհրաբյանը:

Наира Зограбян: “Правительство не имеет морального права перекладывать ответственность на граждан”
Статистика зараженных коронавирусом продолжает ухудшаться. Об этом заявила с трибуны Национального Собрания депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян.
“Уже два дня мы замечаем опасную и нечестную тенденцию, когда вся ответственность перекладывается на безответственных, по их словам, граждан. Это неприемлемо. Правительство не имеет морального права перекладывать ответственность на граждан”,- заявила депутат.
Зограбян подтвердила, что граждане обязаны быть законопослушными и следовать указаниям комендатуры, но при этом она предложила дать оценку действиям компетентных структур по профилактике распространения инфекции.
“Были ли предприняты все возможные шаги, чтобы сегодня не говорить о вводе спецназа, о принуждению к здоровью с помощью дубинок? Не пытайтесь перекладывать ответственность на граждан. Должностное лицо один раз говорит “носите маски”, на следующий день – “не носите маски, потому что это опасно, в ней остаются вирусы”, в следующий раз утверждает, что коронавирус слабее вируса гриппа”,- отметила Н.Зограбян.
По ее словам, после взаимоисключающих заявлений членов правительства граждане могут запутаться и не понять, что от них требуют.
“В этих условиях мы стоим на грани возникновения неуправляемой, хаотической ситуации. Сейчас не нужно искать виноватых. Правительство должно понять, может оно мобилизовать весь потенциал или нет”,- добавила депутат.
“Это война, которая ведется против всех нас, и в ней не может быть победителей и побежденных. Если нам не удастся найти выход из возникающего хаоса, то проиграет государство”,- заявила Наира Зограбян.