Մանկապարտեզների 8 աշխատակից վարակվել է կորոնավիրուսով. աշխատակիցներն ու երեխաները մեկուսացվել են
Մինչ օրս Երևանի մանկապարտեզների 12 աշխատակից կորոնավիրուսով է ախտորոշվել։ Այս մասին «Հետքին» հայտնեց Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը։
Մանկապարեզների 8 աշխատակիցների մոտ կորոնավիրուսը հաստատվել է աշխատանքի հաճախելու ժամանակ։ Նշենք, որ մանկապարտեզները վերաբացվել են մայիսի 20-ին։
Վարակված աշխատակիցների հետ շփված մյուս աշխատակիցներն ու սաները մեկուսացված են։ Հակոբ Կարապետյանի փոխանցմամբ՝ աշխատակիցների մոտ վարակը հայտնաբերելուց հետո, մանկապարտեզների որոշ խմբեր փակվել են։
Նշենք, որ աշխատակիցներից մեկի վարակված լինելու պատճառով փակ է նաև N 49 մանկապարտեզը։ Կարապետյանը օրեր առաջ հայտնել էր. «Թիվ 49 մանկապարտեզը, որի աշխատակցի մոտ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել, մարտ ամսից ի վեր փակ է՝ այս օրերին չի բացվել հենց վարակման դեպքի կասկածի պատճառով: Հետեւաբար՝ այս մանկապարտեզ երեխաներ չեն հաճախել, երեխաների հետ շփումներ չեն եղել»։
Կորոնավիրուսով վարակված 12 աշխատակցից երեքի մոտ վարակը հաստատվել է մինչ մայիսի 20-ը՝ մանկապարտեզների վերաբերացվելը։
Վարակվածներից մեկը մանկապարտեզի պահակն է։ Ըստ Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակի՝ նա շփում չի ունեցել որևէ աշխատակցի հետ, քանի որ մանկապարտեզը բաց չէ, վերանորոգվում է։

В Ереване восемь сотрудников детских садов заразились коронавирусом: контактировавшие с ними другие сотрудники и дети изолированы
До сегодняшнего дня коронавирусной инфекцией заразились 12 сотрудников детских садов Еревана. Обэтом Hetq.am сообщил пресс-секретарь мэра столицы Акоп Карапетян.
У восьми работников дошкольных учреждений инфекция была выявлена в период их работы. Отметим, что детские сады начали работать с 20-го мая.
Все контактировавшие с зараженными сотрудниками их коллеги и дети изолированы. По словам пресс-секретаря, после обнаружения инфекции некоторые группы детсадов были закрыты.
Из-за выявленной коронавирусной инфекции не работает также детсад N49. Как сообщил А.Карапетян, в связи с подтвержденным случаем заражения это учреждение не работает с марта, а значит, что никаких контактов с детьми не было.
У трех из 12 заболевших сотрудников детских садов коронавирусная инфекция подтвердилась до 20 мая, то есть до открытия дошкольных учреждений.
Четвертый заболевший – сторож одного из детсадов. Он не имел контактов с работниками, поскольку в настоящее время детский сад закрыт на ремонт.