Արսեն Թորոսյանն ասում է, որ վաղը բուժվածների մեծ թիվ է գրանցվելու
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում խոսել է կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիների առողջացումների մասին: Նախարարի խոսքով, երբ մայիս ամսին որոշվեց առանց ախտանշանների, սակայն վարակակիր հանդիսացող 1000 քաղաքացիներին դուրս գրել հիվանդանոցներից և մեկուսացման վայրերից, նրանք համակարգում չեն նշվել որպես առողջացածենր: Նրանք գնացել են 14-օրյա ինքնամեկուսացման իրենց տներում, որպեսզի տնային հսկողությունից հետո պոլիկլինիկայի բժիշկները նրանց համարեին բուժված:
«Այդ 14 օրերի ընթացքում մենք բուժված համարում էինք այն քաղաքացիներին, որոնք ուղիղ հիվանդանոցներից էին դուրս գրվում կրկնակի բացասական թեստավորումով: Այդ 14 օրվա մոտենալուն զուգընթաց՝ առողջության առաջնային պահպանման հաստատությունները ֆիքսում են այդ 14-օրյա ավարտը և քաղաքացիների բուժման ավարտը, հանգամանքը: Նույնը տեղի է ունենում նոր արձանագրված դեպքերի հետ, որոնք ընդհանրապես հիվանդանոցային համակարգ չեն ընդունվում, այսինքն՝ ի սկզբանե բուժվում են տանը»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Առողջապահության նախարարի խոսքով՝ հետևություններ անելիս պետք է հաշվի առնել, որ սա ոչ թե հակահամաճարակային իրավիճակի ճեղքում է, այլ ուղղակի ռազմավարության փոփոխություն, ուստի չպետք է զգոնությունը կորցնել և թուլանալ ցածր թվերից (այսօր գրանցվել էր 350 նոր դեպք): Արսեն Թորոսյանը շեշտում է, որ կառավարության գործողությունների տրամաբանությունը դեռ երկար ժամանակ պետք է մնա վարակի զսպումը:
Նախարարն ասում է, որ հակահամաճարակային կանոնների պահպանումը թույլ է տալու հարաբերականորեն նորմալ, չլարված մթնոլորտում ապրել դեռ երկար ժամանակ՝ մինչև վարակի նահանջելը կամ պատվաստանյութի առկայությունը:
Ըստ Արսեն Թորոսյանի՝ ծանր կամ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիների քանակը բավական մեծ է, սակայն վերապրոֆիլավորված նոր հիվանդանոցների շնորհիվ դեռևս կարողանում են նրանց մասին հոգ տանել:
Վերջում Արսեն Թորոսյանն նշեց, որ վաղը կլինի առողջացած քաղաքացիների մեծ թիվ, որը էականորեն գերազանցում է այսօրվա թիվը (352): Նրանք տնային պայմաններում բուժվածներն են, որոնց ինքնամեկուսացման 14 օրվա ավարտից հետո նախարարությունը համարում է առողջացած:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 9-ի դրությամբ՝ Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը կազմում է 13675, որոնցից 4451-ը առողջացած: Մահվան ելքով դեպքերի թիվը 217 է: Մահվան 74 դեպքով էլ արձանագրվել է, որ քաղաքացին ունեցել է կորնավիրուսային հիվանդություն, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով:

Завтра выпишется большое число вылечившихся пациентов – Арсен Торосян
Министр здравоохранения Арсен Торосян в прямом эфире в Фейсбуке сообщил о выздоровлении зараженных коронавирусом пациентов. По словам министра, когда в мае было решено выписать из больниц и изоляторов не имевших симптомов, но являвшихся вирусоносителями 1000 граждан, они не были указаны в системе как вылечившиеся. Этих пациентов отправили домой на 14-дневную изоляцию, чтобы врачи поликлиник по истечении срока домашнего наблюдения признали их вылечившимися.
“В течение эти 14 дней мы считали вылечившимися тех граждан, которые выписывалсь из больниц после повторного отрицательного тестирования. Параллельно приближению 14-го дня учреждения первичного звена здравоохранения фиксировали окончание двухнедельного срока, а значит, окончание срока лечения граждан. То же самое делается в отношении новых инфицированных, которые не поступают в больничную систему и изначально получают лечение дома”,- сказал Арсен Торосян.
По словам министра, при составлении выводов необходимо учитывать, что это не прорыв в эпидемиологической ситуации, а лишь изменение стратегии, поэтому, видя более маленькие цифры (сегодня было зафиксировано 50 новых случаев коронавируса), не следует терять бдительность и расслабляться.
Арсен Торосян подчеркнул, что логикой действий правительства еще долгое время должно оставаться сдерживание распространения инфекции.
Министр также отметил, что соблюдение противоэпидемиологических правил позволит долгое время жить в относительно нормальной, не напряженной обстановке, пока инфекция не отступит или пока не будет создана вакцина.
Тяжелых и крайне тяжелых пациентов, по словам А.Торосяна, довольно много, однако благодаря перепрофилированию новых больниц пока удается заботиться о таких больных.
В заключение Арсен Торосян отметил, что завтра будет выписано большое число вылечившихся пациентов, которое существенно превысит сегодняшнее число – 352. Эти пациенты получали лечение в домашних условиях, и по истечении 14-дневной самоизоляции Минздрав считает их выздоровевшими.
Напомним, что по положению на 9 июня общее число подтвержденных случаев коронавирусного заболевания составляет 13675. Выздоровел 4451 человек. Число случаев смерти – 217. Еще 74 пациента с коронавирусной инфекцией умерли вследствие другой болезни. На данный момент фактическое лечение получают 8933 человека.