Ըստ Փաշինյանի`«վարչապետի աշխատակազմի աշխատակիցը» երթուղային տաքսիում խոսել է վարչապետի պատվիրած 35 հազար եվրո արժեքով ժամացույցի մասին
Վարչապետի հանձնարարությամբ ստեղծվել է խումբ, որն ուսումնասիրելու է համավարակին առնչվող ապատեղեկատվության աղբյուրները:
«Ես հանձնարարություն եմ տվել, որպեսզի ձևավորվի խումբ, որը ուսումնասիրի ապատեղեկատվության աղբյուրները: Արդյոք օտարերկրյա հատուկ ծառայությունները կապ ունեն, արդյոք կարող են կապ ունենալ քաղաքական կամ կրիմինալ շրջանակներ, ովքեր, իրենց նեղ շահերից ելնելով, կարող են փողեր ծախսել այդպիսի ապատեղեկատվություն տարածելու համար»,- խորհրդարանի հատուկ նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` իր հանձնարարությամբ նման խումբ է ձևավորվել, որպեսզի հուզող հարցերի պատասխանները տրվեն:
«Բայց խնդրում եմ սենսացիա պետք չէ սարքել, աշխատանքային հանձնարարություն է»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նաև մի դեպք ներկայացրեց, թե ինչպես է մի կին նստել երթուղային տաքսի, հեռախոսով խոսել և ներկայացել որպես վարչապետի աշխատակազմի ներկայացուցիչ:
«Ու ասում է` վարչապետը, որ ժամացույց էր պատվիրել, եկել է, հա, որքան էինք վճարելու, 35 հազար, եվրո թե դոլար, լավ մարդ կուղարկեմ փողը կտա, կվերցնի»,-պատմեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` տաքսու վարորդը, ում այս պատմությունը տարօրինակ է թվացել, հետևել է այս կնոջն ու նկատել, որ նա նստել է այլ երթուղային տաքսի:
«Պարզ է չէ, որ կազմակերպված գործողություն է սա, ով է կազմակերպում այդ գործողությունը և մեր օրենսդրությամբ ինչ որակման է արժանի, այս հարցերի պատասխանները պետք է ստանանք»,- ասաց նա:

Представившаяся “сотрудницей администрации премьер-министра” женщина рассказывала в маршрутном такси о “покупке” Пашиняном часов за 35 тысяч евро
По распоряжению премьер-министра Никола Пашиняна создана группа, которая займется изучением источников дезинформации, имеющей отношение к распространению коронавируса.
“Я поручил создать группу, которая будет заниматься изучением источников дезинформации. То есть выяснить, причастны ли к этому иностранные спецслужбы, те или иные политические или криминальные круги, которые, исходя из своих узких интересов, могут тратить деньги на распространение дезинформации”,- сказал премьер.
Н. Пашинян рассказал случай, когда севшая в маршрутное такси женщина достала мобильный и, представившись сотрудницей администрации премьер-министра, начала с кем-то беседовать: “Часы, которые заказал премьер-министр, уже прибыли? Сколько мы должны заплатить? 35 тысяч? В евро или долларах? Хорошо, я пришлю человека, он передаст деньги и заберет часы”.
Водитель маршрутного такси, которому эта история показалась странной, проследил за этой женщиной и увидел, что она села на другую маршрутку.
“Понятно, что это организованные действия. И мы должны получить ответы на вопросы о том, кто организует эти действия, как они должны быть квалифицированы по нашему законодательству”,- отметил глава правительства.