Կարմիր խաչը ապրիլ, մայիս և հունիս ամիսներին այցելել է Ադրբեջանում պահվող ՀՀ և ԱՀ քաղաքացիներին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչները 2020թ. ապրիլ, մայիս և հունիս ամիսներին այցելել են Ադրբեջանում ազատազրկված ՀՀ և ԱՀ քաղաքացիներին: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Այս պահին Ադրբեջանում ազատազրկման մեջ են գտնվում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ Կարեն Ղազարյանն ու Արայիկ Ղազարյանը, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանը:
Կարմիր խաչի հայաստանյան ներկայացուցիչներն էլ համապատասխանաբար այցելել են Հայաստանում և Արցախում պահվող Ադրբեջանի քաղաքացիներին:
Զառա Ամատունին մեզ հետ զրույցում նշեց, որ բացի այցելություններից Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն իր անհանգստությունը և աջակցությունն է հայտնել երկրների իշխանություններին կորոնավիրուսի տարածումը ազատազրկման վայրերում կանխարգելելու հարցում: Մասնավորապես Կարմիր խաչը տարատեսակ պաշտպանիչ միջոցներ, ինֆորմացիոն թռուցիկներ է տրամադրել ազատազրկման վայրերին:
«Բացի այն, որ մեզ հետաքրքրում է ազատազրկվածների առողջական վիճակը, հարազատների հետ կապ հաստատելու հնարավորությունը, պահման պայմանները դիտարկելը, դրա հետ մեկտեղ այս ընթացքում մենք ուշադրություն ենք դարձնում, թե ինչպիսի լրացուցիչ միջոցառումների հարցում կարելի է օգնել, որպեսզի վարակը ազատազրկման վայրերում կանխվի կամ չտարածվի»,- նշեց Զառա Ամատունին:
Հիշեցնենք, որ Արցախի քաղաքացի, ՊԲ պայմանագրային զինծառայող Արսեն Բաղդասարյանը Ադրբեջանում է գտնվում 2014 թվականից և այնտեղ դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման: Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանը Ադրբեջանում է 2018 թվականի հուլիսից, դատապարտվել է 20 տարվա ազատարզկման, իսկ Վայոց ձորի մարզի Եղեգեիս համայնքի բնակիչ, ՊԲ ժամկետային զինծառայող Արայիկ Ղազարյանը Ադրբեջանում է 2019 թվականի օգոստոսից:
«Հետքը» նախորդ շաբաթ անդրադարձել էր Կարեն Ղազարյանի ապօրինի ազատազրկման պատմությանը, զրուցել էինք նրա ծնողների հետ, ինչպես նաև գրել վերադարձի համար ձեռնարկվող քայլերի մասին:

Представители МККК в апреле, мае, июне встретились с содержащимися в Азербайджане гражданами Армении и Арцаха
Представители Международного Комитета Красного Креста (МККК) в апреле, мае, июне 2020 года навестили находящихся в азербайджанских тюрьмах граждан Армении и Арцаха. Об этом Hetq.am сообщила руководитель коммуникационных программ армянского офиса МККК Зара Аматуни.
На данный момент в местах лишения свободы в Азербайджане находятся граждане Республики Армения Карен Казарян и Араик Казарян, а также гражданин Республики Арцах Арсен Багдасарян.
В свою очередь представители армянского Красного Креста навестили содержащихся в Армении и Арцахе граждан Азербайджана.
В беседе с нами З.Аматуни отметила, что помимо посещений Международный Комитет Красного Креста выразил обеспокоенность и поддержку властям в вопросе профилактики распространения коронавируса в местах лишения свободы. В частности, МККК раздал содержащимся в указанных учреждениях лицам различные защитные средства и информационные листки.
“Мы не только интересуемся состоянием здоровья лишенных свободы лиц, возможностью установления связи с родственниками, условиями их содержания, но и тем, какую дополнительную помощь можно оказать, чтобы не допустить распространения инфекции в местах лишения свободы”,- сказала Зара Аматуни.
Напомним, что гражданин Арцаха, контрактный военнослужащий Армии обороны Арсен Багдасарян с 2014 г. находится в Азербайджане, где был приговорен к 15 годам лишения свободы. Житель села Бердаван Тавушской области Армении Карен Казарян находится в Азербайджане с июля 2018 г. Осужден к 20 годам лишения свободы. Житель села Ехегис Вайоц Дзорской области Армении, срочный военнослужащий Армии обороны Араик Казарян находится в Азербайджане с августа 2019 г.