Հայկական գրանցումով ինքնաթիռները՝ ավիացիայի աֆրիկական «սեւ շուկայում»
Ինչպես արդեն գրել ենք, Հայաստանի անունը հերթական անգամ հայտնվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի փորձագետների զեկույցներից մեկում, որը հրապարակվել է հունիսի 2-ին: Փորձագետներն այս անգամ պարզել են, որ հայկական գրանցման տակ թռչող օդանավերը 2012-ից ծառայություններ են մատուցում Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության նախագահին եւ կառավարական զինուժին: Իրականում, սակայն, դրանցից մի քանիսը հայկական գրանցումից դուրս բերված են եղել, ինչը նշանակում է, որ ինքնաթիռների վրա ՀՀ գրանցման առկայությունն անօրինական էր:
Նախորդ հոդվածում անդրադարձել էինք EK-72101 («Ան-72»), EK-72903 («Ան-72») եւ EK-76992 («Իլ-76») գրանցումներով ինքնաթիռներին, որոնցից վերջին երկուսը Կոնգոյում մի քանի տարի շահագործվել են ուժը կորցրած հայկական գրանցումներով, իսկ «Իլ-76»-ը՝ նաեւ կեղծ իրաքյան գրանցումով:
Հիմա տեսնենք, թե դրանց վարձատու Վահրամ Սիմոնյանը, ում անունը գրեթե միշտ հայտնվում է նման պատմություններում, ուրիշ ինչ օդանավեր է հանձնել կոնգոլեզյան «Zaabu International»-ին, որը գործել է այդ երկրի նախագահական աշխատակազմի եւ կառավարական բանակի (FARDC) շահերից:
EK-72425. դասական օրինակ, թե ինչպես է աշխատում ավիացիոն «սեւ շուկան»
Այս «Ան-72-100Դ»-ի վարձակալության վերաբերյալ 2018-ի օգոստոսին պայմանագիր են ստորագրել Վ. Սիմոնյանի արաբական (Շարժայում գրանցված) «South Airlines Co.»-ն եւ «Zaabu International»-ը: Ինչպես EK-72903-ի պարագայում, այս դեպքում եւս Սիմոնյանը օդանավի մեկ թռիչքային ժամի համար ստացել է 1650 դոլար (հարկերն ու տուրքերը ներառված չեն), իսկ ամսական նվազագույն գումարը կազմել է 115.500 դոլար, այսինքն՝ նախատեսված էր, որ օդանավն ամեն ամիս նվազագույնը պետք է 70 թռիչքային ժամ ունենա: Պայմանագիրը կնքվել է 1 տարով՝ երկարաձգման հնարավորությամբ: Բացի նշվածից՝ «Zaabu»-ն պիտի հոգար նաեւ Ալմաթիում գտնվող այս բորտի տեղափոխության ծախսերը: Բանն այն է, որ Սիմոնյանն ինքնաթիռը 2017-ի դեկտեմբերին իր արաբական «V-Berd Avia»-ի (սա էլ գրանցված է Շարժայում) միջոցով գնել էր ղազախական «Aerostar Air Kz» ընկերությունից:
Նախորդ հոդվածում նշել էինք, որ Հայաստանում Վ. Սիմոնյանի ավիաընկերություններն են «Սաութ Էըրլայնզը» (հիմնադրվել է 2000 թ.), «Վ-Բերդ-Ավիան» (2006 թ.) եւ «Սկիվա Էյրը» (2011 թ.), որոնց բոլորի գործունեությունը ներկայում ժամանակավոր դադարեցված է: Այս ավիաընկերությունների անուններով Սիմոնյանը ընկերություններ է հիմնել այլ երկրներում եւս, մասնավորապես՝ Սեյշելներում, ԱՄԷ-ում, Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում, որոնք էլ նրա տարբեր պատվիրատուների հետ գործարքներ են իրականացրել: Գրել էինք նաեւ, որ «Սաութ Էըրլայնզի» օդանավ շահագործողի վկայականի (ՕՇՎ) գործողությունն ավարտվել/դադարեցվել է 2016-ի հոկտեմբերին, «Վ-Բերդ-Ավիայինը»՝ 2011-ի օգոստոսին, իսկ «Սկիվա Էյրինը»՝ 2017-ի մարտին:
Փաստորեն, քանի որ այս «Ան-72»-ը Հայաստանում գրանցելու համար Սիմոնյանին անհրաժեշտ էր տեղական ընկերություն, որը կունենար ՕՇՎ եւ կհաշվառվեր որպես դրա շահագործող, նա գտել է երեւանյան «Մարս Ավիային» ու 2018-ի մարտին վարձակալության պայմանագիր կնքել այս ավիաընկերության հետ: Ու գիտե՞ք, թե որն է ամենահետաքրքիրը: Այս պայմանագրով վարձատու «V-Berd Avia»-ն է վճարել վարձակալ «Մարս Ավիային»: Կոպիտ ասած՝ Սիմոնյանին պետք է եղել իր օդանավը գրանցել Հայաստանում, իսկ դրա համար պետք է լիներ ՕՇՎ ունեցող տեղական մի ավիաընկերություն, որը կհամաձայներ իր ավիապարկում ընդգրկել նրա ինքնաթիռը: Դե, այս «ծառայության» համար պետք էր վճարել, ու կողմերը (պայմանագիրը ստորագրել են Վ. Սիմոնյանն ու «Մարս Ավիայի» տնօրեն Գեւորգ Վարդանյանը) որոշել են, որ «V-Berd Avia»-ն ամեն ամիս «Մարս Ավիային» կվճարի 3000 դոլար՝ փոխանցումով կամ կանխիկ (տես ստորեւ): Սա չնչին գումար է, չէ՞ որ Վահրամը կոնգոլեզյան «Zaabu»-ից ավելի ուշ ամսական ամենաքիչը 115.500 դոլար պիտի ստանար:
Որպես գործարքի շարունակություն 2018-ի հունիսին «Ան-72»-ը գրանցվել է ՀՀ օդանավերի ռեգիստրում իբրեւ «Մարս Ավիայի» կողմից շահագործվող ինքնաթիռ, իսկ օգոստոսին Սիմոնյանն այն հանձնել է իր կոնգոլեզցի գործընկերներին:
2019-ի մայիսին EK-72425-ը ապագրանցվել է (դուրս է գրվել) հայկական ռեգիստրից: Օրենքով նախատեսված են մի քանի հիմքեր, երբ օդանավը հանվում է ռեգիստրից: Դրանցից մեկը սեփականատիրոջ կամ նրա ներկայացուցչի դիմումն է, սակայն այս դեպքում «V-Berd Avia»-ն չի դիմել ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեին: Ավելի ուշ ՔԱԿ-ը ՄԱԿ-ի փորձագետներին տեղեկացրել է, որ ապագրանցումը տեղի է ունեցել «Մարս Ավիայի» նամակի հիման վրա: EK-72425-ը դուրս է գրվել ռեգիստրից, քանի որ չի համապատասխանել գրանցման օրենսդրական պահանջներին: Սրանցից մեկը նշում է, որ օդանավի սեփականատերը եւ (կամ) շահագործողը պետք է լինի ՀՀ-ում գրանցված իրավաբանական անձ: Սեփականատերը, ինչպես ասվեց, արաբական «V-Berd Avia»-ն էր, փոխարենը շահագործողն էր հայկական: Այստեղից բխում է, որ օդանավի օպերատորի կարգավիճակ ունեցող «Մարս Ավիան» «Ան-72»-ը հանել է իր ավիապարկից, իսկ այդ դեպքում այն չէր կարող շարունակել մնալ հայկական ռեգիստրում:
Այսպիսով՝ 2019-ի մայիսից այս «Ան-72»-ն այլեւս հայկական չէր, բայց զարմանալի չի լինի, եթե ասենք, որ Կոնգոյում այն շարունակել է ապօրինի կերպով կրել EK-72425 գրանցումը: Ավելին՝ ՔԱԿ-ը փորձագետներին փոխանցել է, որ «Մարս Ավիայի» կազմում օդանավը չի ունեցել թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատ, եւ շահագործողն էլ չի դիմել կոմիտեին՝ այդ փաստաթուղթը ստանալու համար (առանց այս սերտիֆիկատի՝ ոչ մի օդանավ չի կարող երկինք բարձրանալ): Դե, «Մարս Ավիային» այն պետք չէր, քանի որ այս ընկերությունը միայն թղթի վրա էր (ամսական 3000 դոլարի դիմաց) ինքնաթիռի շահագործող: Իսկ փաստացի շահագործող Վ. Սիմոնյանն ու աֆրիկացի ընկերներն ուղղակի անտեսել են թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատ ունենալու պահանջը, եւ հեռավոր Կոնգոյում կլորիկ գումարներով օդանավ են թռցրել այդ պետության կարիքների համար՝ չունենալով օրինական փաստաթղթեր:
Եթե Աֆրիկայում, այդ թվում՝ Կոնգոյում, ելնելով փորձից, կարելի է նման անփույթ վերաբերմունք ակնկալել վերահսկող մարմինների՝ ավիացիոն իշխանությունների կողմից, ապա ի՞նչ ասել Հայաստանի քաղավիացիայի կոմիտեի մասին, որի գրանցած օդանավը, 2018-ի հունիսից մինչեւ 2019-ի մայիս չունենալով թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատ, գործունեություն է ծավալել: Իհարկե, ամենահեշտ տարբերակը կլինի այն, եթե մեկն ասի, թե դժվար է վերահսկել՝ արդյոք օդանավը շահագործվում է քո երկրից դուրս (այն էլ Աֆրիկայում), թե ոչ: Բայց սեղանին մարդկային կյանքեր են ու մի ամբողջ երկրի համբավ: Եթե վերահսկել չես կարող, պիտի սպասես վատագույն սցենարին:
2019-ի հոկտեմբերի 10-ից հետո, երբ Կոնգոյում աղետի ենթարկվեց Սիմոնյանի՝ ուժը կորցրած EK-72903 գրանցումով «Ան-72»-ը՝ զոհելով 8 հոգու կյանք, Կինշասայի իշխանությունները կարծես հասկացան, որ Վահրամ Սիմոնյանն ու «Zaabu International»-ն իրենց ոչ թե ավիացիոն, այլ արջի ծառայություն են մատուցում: Ինչպես գրել ենք նախորդ հոդվածում, Կինշասայում գրանցված «South Airlines Co.»-ի եւ «Zaabu»-ի դեմ հետաքննություն է սկսվել, նրանց օդանավերի թռիչքներն արգելվել են:
Աղետից հետո՝ 2019-ի դեկտեմբերին, ICAO-ն (Քաղավիացիայի միջազգային կազմակերպություն, ՄԱԿ-ի կառույց է) նամակ է գրել Կոնգոյի քաղավիացիոն իշխանություններին՝ նշելով, որ եթե EK-72425-ն ու EK-32400-ը («Ան-32». սրան կանդրադառնանք ստորեւ) դեռեւս գտնվում են Կոնգոյում, ապա տեղեկացնեն սեփականատիրոջը (Վահրամ Սիմոնյանին) դրանց վրայից գրանցումները հեռացնելու անհրաժեշտության մասին, քանի որ երկուսն էլ հայկական ռեգիստրից հանվել են 2019-ի մայիսին:
Փորձագետների զեկույցում առկա է ՔԱԿ-ի թռիչքային պիտանիության վարչության պետ Կարեն Գյուրջյանի նամակագրությունը կոնգոլեզցի իր գործընկերոջ հետ, որը տեղի է ունեցել 2019-ի դեկտեմբերին: Գյուրջյանը տեղեկացրել է, որ թե՛ կործանված EK-72903-ը, թե՛ Սիմոնյանի EK-72425-ն ու EK-32400-ը հանված են եղել ՀՀ ռեգիստրից (առաջինը՝ 2016-ի մայիսին, մյուս երկուսը՝ 2019-ի մայիսին): Հատված Կ. Գյուրջյանի նամակից. «Դուք նշել եք, որ EK-72425-ի թռիչքները դադարեցվել են EK-72903-ի պատահարից հետո: Կցանկանայի տեղեկացնել, որ այս ինքնաթիռը թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատ չի ունեցել. այն Կոնգո է մեկնել՝ ունենալով թռիչքի մեկանգամյա թույլտվություն: Հետեւաբար, ինչպե՞ս էր օդանավը թռչում Ձեր երկրում: Խնդրում եմ պարզաբանել, եթե հնարավոր է»:
Նկատենք, որ, ըստ գործող կարգի, այն դեպքերում, երբ օդանավը կարող է կատարել անվտանգ թռիչք, սակայն չունի թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատ, ՔԱԿ-ի կողմից ICAO-ի «Թռիչքային պիտանիության ձեռնարկի» (DOC 9760) դրույթներին համապատասխան տրվում է օդանավի թռիչքի թույլտվություն: Ըստ էության, հենց այսպիսի թռիչքն է նկատի ունեցել Կ. Գյուրջյանը: Ինչպես ասվեց վերեւում, «Zaabu»-ին վարձակալության հանձնելիս EK-72425-ը գտնվում էր Ալմաթիում, եւ աֆրիկյան ընկերությունը պետք է հոգար նաեւ դրա տեղափոխության ծախսերը: Փորձագետներին ուղղված ՔԱԿ-ի պարզաբանումից տեղեկանում ենք, որ «Մարս Ավիայի» անունով Հայաստանում գրանցված «Ան-72»-ը Աֆրիկա է հասել Ալմաթի-Կարաչի-Ջիբութի-Կինշասա չվերթով, իսկ անձնակազմը եղել են Ուկրաինայի քաղաքացիներ՝ Միկոլա Պոլյակով (հրամանատար), Ալեքսեյ Զաբոլտնով (երկրորդ օդաչու), Իվան Նեստերով (բորտ-ինժեներ):
Ամփոփենք. EK-72425 գրանցումով «Ան-72»-ն Աֆրիկայում շահագործվել է՝ 2018-ի հունիսից չունենալով թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատ, իսկ 2019-ի մայիսից հանված լինելով հայկական ռեգիստրից: Բայց սա ամենը չէ:
ՄԱԿ-ի փորձագետները դիմել են ինքնաթիռի նախագծող եւ արտադրող Ուկրաինային: Ըստ վերջինիս պատասխանի՝ այս «Ան-72»-ն արտադրվել է 1987-ին Խարկովի ավիագործարանում: Սկզբնական շահագործողը եղել է խորհրդային օդուժը: Մինչեւ առաջին վերանորոգումը օդանավին տրվել է այսպիսի ռեսուրս՝ 5000 թռիչքային ժամ, 5000 թռիչք եւ օրացուցային 7 տարի: Իսկ ընդհանուր ռեսուրսը նախատեսվել է 15.000 թռիչքային ժամ, 15.000 թռիչք եւ 20 տարի: 2012-ին, երբ օդանավի տերը ղազախական «AT Aerostar Kz» ընկերությունն էր, Կիեւում ինքնաթիռը ռազմատրանսպորտայինից ձեւափոխվել է քաղաքացիական ուղեւորատարի՝ դառնալով «Ան-72-100Դ»՝ նախատեսված 14 ուղեւոր եւ բեռ տեղափոխելու համար: Ձեւափոխությունից հետո օդանավի նախագծող «Անտոնով» ձեռնարկությունը օդանավի ռեսուրս է սահմանել 27 տարի 6 ամիսը (ստեղծման օրից), այսինքն՝ մինչեւ 2014 թ. նոյեմբեր: Չնայած մինչ այդ օդանավը պետք է նախագծողի սահմանած նոր կարգով պարբերական տեխսպասարկումներ անցներ: Այդուհանդերձ, ըստ ուկրաինական կողմի, ո՛չ այդ ժամանակ ինքնաթիռի շահագործող ղազախական «Kaz Air Jet»-ը, ո՛չ էլ հետագա սեփականատեր արաբական «V-Berd Avia»-ն չեն դիմել իրենց, այսինքն՝ 2012-ի սեպտեմբերից հետո նախագծող «Անտոնովն» այս օդանավի վրա որեւէ աշխատանք չի կատարել եւ թռիչքային նոր ռեսուրս չի հատկացրել (տես ստորեւ):
EK-72425 գրանցումով (ուժը կորցրած) օդանավը լավագույն օրինակ է այն բանի, թե ինչպես են անբարեխիղճ ավիատորներն իրենց այսրոպեական շահի համար գործի մեջ դնում օրինական փաստաթղթեր չունեցող ու կասկածելի տեխնիկական վիճակում գտնվող օդանավեր կամ, ավելի ճիշտ կլինի ասել, մետաղաջարդոններ, որոնք հետո դառնում են մարդկային զոհերի պատճառ:
EK-32400. առանց օրինական փաստաթղթերի
«Ան-32Բ» տիպի օդանավի վարձակալության պայմանագիրը ստորագրվել է 2018-ի դեկտեմբերին Սիմոնյանի արաբական «South Airlines Co.»-ի եւ «Zaabu International»-ի միջեւ: Գործարքը կնքվել է 1 տարով՝ երկարաձգման հնարավորությամբ: Նախատեսվել է, որ օդանավն ամեն ամիս պետք է թռչի նվազագույնը 70 ժամ, եւ յուրաքանչյուրի արժեքը կազմել է 2500 դոլար (հարկերն ու տուրքերը չհաշված): Այսինքն՝ ամսական Սիմոնյանը պետք է ստանար ամենաքիչը 175.000 դոլար: Հենց այսքան կանխավճար է նա վերցրել առաջին ամսվա համար: Բացի դրանից՝ «Zaabu»-ն պետք է հոգար նաեւ «Ան-32»-ի՝ Գյումրուց Կինշասա տեղափոխության ծախսերը:
Նկատենք, որ այս բորտը EK-72425-ի նմանությամբ կոնգոլեզյան կողմին հանձնելուց առաջ՝ 2017-ից ի վեր, գրանցված է եղել «Մարս Ավիայի» անունով: Բայց մինչ այդ շահագործողը Սիմոնյանի «Սկիվա Էյրն» էր (հասցեն Կոտայքի Բալահովիտ գյուղն է), որի ՕՇՎ-ի գործողությունը ՔԱԿ-ը դադարեցրել է 2017-ի մարտին: «Սկիվայի» կազմում «Ան-32»-ը կրում էր EK-32458 համարը, իսկ «Մարս Ավիային» անցնելուց հետո դարձել է EK-32400: Երկար ժամանակ ինքնաթիռը կանգնած էր Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում, որտեղից էլ Սիմոնյանն ուղարկել է Կոնգո:
2019-ի մայիսին «Ան-32»-ը հանվել է ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից այն նույն հիմքով, ինչ եղել է EK-72425-ի դեպքում, բայց սրա պես շարունակել է օգտագործվել Աֆրիկայում՝ իրավունք չունենալով կրել հայկական գրանցում:
Ինչպես ասվեց վերեւում, EK-72903-ի աղետից հետո՝ 2019-ի դեկտեմբերին, ICAO-ն Կոնգոյի ավիացիոն իշխանություններին հորդորել է օդանավի սեփականատիրոջը փոխանցել, որ հեռացնի EK-72425-ի ու EK-32400-ի գրանցումները, քանի որ դրանք հայկական ռեգիստրից հանված են եղել ամիսներ առաջ: ՔԱԿ-ի թռիչքային պիտանիության վարչության պետ Կարեն Գյուրջյանը կոնգոլեզցի իր գործընկերոջը հայտնել է, որ EK-32400-ի թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատի ժամկետը լրացել է 2019-ի հունվարին: Մյուս կողմից՝ ՔԱԿ-ը ՄԱԿ-ի փորձագետներին իրազեկել է, որ հայկական ռեգիստրից հանվելուց առաջ այս «Ան-32»-ին տրվել է Գյումրի-Կինշասա մեկանգամյա չվերթի թույլտվություն:
Փաստորեն, օդանավն Աֆրիկայում շահագործվել է առանց թռիչքային պիտանիության օրինական սերտիֆիկատի, իսկ 2019-ի մայիսից հետո՝ նույնիսկ առանց գրանցում ունենալու:
Այն, որ ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից դուրս գրվելուց հետո EK-72903-ը, EK-72425-ը, EK-32400 չեն գրանցվել Կոնգոյում (կարող էին գրանցվել թեկուզ այլ երկրում, բայց առանց դրա շահագործվել չէին կարող- հեղ.), ՄԱԿ-ի փորձագետներին հայտնել է Կոնգոյի քաղավիացիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը: Եվ, բնականաբար, դա եղել է տեղական օրենսդրության խախտում: Աղբյուրը նշել է, որ Կինշասայում գրանցված «South Airlines Co.» եւ «Zaabu International» ընկերությունները չեն ունեցել օդանավ շահագործողի վկայականներ, բացի դրանից՝ ինքնաթիռների հրամանատարների սերտիֆիկատները կոնգոլեզյան կողմից ճանաչման գործընթաց (վալիդացիա) չեն անցել: Մյուս կողմից՝ ապացույց չի եղել, որ խորհրդային արտադրության օդանավերի թռիչքային ռեսուրսները երկարացված են եղել:
Ահա այսպես են Կոնգոյի նախագահի ու բանակի համար օդանավեր շահագործվել: Սա հերթական անգամ խոսում է աֆրիկյան մայրցամաքում տարբեր երկրների քաղավիացիոն իշխանությունների եթե ոչ միտումնավոր, ապա հանցավորության հասնող անփույթ վարքագծի մասին:
Սուդանական օդանավը Կոնգոյում շահագործվել է Վահրամ Սիմոնյանի միջոցով
Ինչպես գրել էինք նախորդ հոդվածում, Սիմոնյանի հետ կապ են ունեցել ոչ միայն հայկական գրանցմամբ 5 օդանավերը, այլեւ Սուդանում հաշվառված 1 ինքնաթիռ: Խոսքը ST-BDN գրանցումով «Իլ-76ՏԴ» տիպի օդանավի մասին է, որի սեփականատերը սուդանական «Badr Airlines»-ն է: ՄԱԿ-ի փորձագետները ձեռք են բերել ապացույց առ այն, որ 2018-ի դեկտեմբերին ինքնաթիռը Կամինայի ռազմական օդանավակայանից կառավարական բանակի (FARDC) զինվորականներին տեղափոխել է Կիսանգանի (տես ստորեւ):
2019-ի դեկտեմբերին փորձագետների հետ տեղի ունեցած հանդիպմանը Վ. Սիմոնյանը հայտնել է, որ ինքն այս բորտը սուդանցիներից վարձակալել է 2018-ին՝ կոնգոլեզյան FARDC-ի անձնակազմը Կինշասա, Գոմա, Կիսանգանի, Կամինա քաղաքների միջեւ տեղափոխելու համար: Համաձայն «Իլ-76»-ի նախագծող «Իլյուշին» ընկերության պաշտոնական կայքի՝ նշված օդանավի շահագործումը փաստաթղթերով թույլատրված է եղել մինչեւ այս տարվա հունվար:

Самолеты с армянской регистрацией на африканском “черном рынке” авиации
Мы уже писали о том, что Армения в очередной раз была упомянута в докладе экспертов Совета безопасности ООН, опубликованном 2 июня с.г. На этот раз эксперты выяснили, что совершавшие полеты воздушные суда с армянской регистрацией с 2012 г. оказывали услуги президенту и правительственными войскам Демократической Республики Конго. В действительности некоторые из них были лишены армянской регистрации, а это значит, что наличие на них регистрационных номеров Республики Армения было незаконно.
В предыдущей статье мы рассказали о самолетах с регистрационными номерами EK-72101 (“Ан-72”), EK-72903 (“Ан-72”) и EK-76992 (“Ил-76”). Последние два в течение нескольких лет эксплуатировались в Конго с утратившей силу армянской регистрацией, а “Ил-76” летал с фальшивой иракской регистрацией.
В этой статье мы расскажем, какие еще самолеты их арендодатель Ваграм Симонян, чье имя постоянно упоминается в подобных историях, сдал в аренду конголезской компании “Zaabu International”, действовавшей в интересах администрации президента и правительственной армии (FARDC) этой страны.
EK-72425: классический пример работы авиационного “черного рынка”
В августе 2018 г. принадлежащая В. Симоняну арабская компания “South Airlines Co.” (зарегистрирована в Шардже) и “Zaabu International” подписали договор об аренде “Ан-72-100Д”. Как и в случае с EK-72903, Симонян за один летный час “Ан-72-100Д” должен был получать 1650 долларов (без учета налогов и пошлин), а минимальная месячная сумма достигала бы 115.500 долларов. То есть предусматривалось, что самолет каждый месяц будет летать как минимум 70 часов. Договор был заключен сроком на год с возможностью продления. Кроме того, “Zaabu” должна была оплатить расходы на доставку этого борта из Алматы. Дело в том, что указанный самолет Симонян приобрел в декабре 2017-го у казахстанской компании “Aerostar Air Kz”. Покупателем был арабская компания Симоняна “V-Berd Avia” (она тоже зарегистрирована в Шардже).
В предыдущей статье мы уже отмечали, что в Армении В. Симоняну принадлежали компании “South Airlines” (была основана в 2000 г.), “В-Берд-Авиа” (2006 г.) и “Скива Эйр” (2011 г.). Деятельность всех в настоящее время прекращена. Авиакомпании с аналогичными названиями Симонян основал и в других странах – на Сейшельских Островах, в Объединенных Арабских Эмиратах, на Британских Виргинских Островах. Эти авиакомпании заключали сделки с его многочисленными заказчиками. Мы также сообщили, что свидетельство эксплуатанта воздушных судов компании “South Airlines” перестало действовтаь с октября 2016-го, "В-Берд-Авиа” – с августа 2011-го, а “Скива Эйр” – с марта 2017-го.
Поскольку для регистрации “Ан-72” Симоняну необходимо было иметь местную компанию со свидетельством эксплуатанта воздушного судна, то авиатор нашел ереванскую авиакомпанию “Марс Авиа”, с которой в марте 2018 г. заключил договор об аренде. Любопытнее всего то, что этим договором арендодатель – “V-Berd Avia” – заплатил арендатору, то есть “Марс Авиа”. Иными словами, Симоняну нужно было зарегистрировать свой самолет в Армении, а для этого требовалась местная авикомпания со свидетельством эксплуатанта воздушных судов, которая согласилась бы включить его самолет в свой авиапарк. За эту услугу нужно было заплатить, и стороны (договор подписали В. Симонян и директор “Марс Авиа” Геворк Варданян) решили, что “V-Berd Avia” каждый месяц будет платить “Марс Авиа” 3000 долларов путем перевода или наличными (см. ниже). Для Ваграма Симоняна, который в дальнейшем должен был получать от конголезской “Zaabu” как минимум 115.500 долларов в месяц, это была ничтожная сумма.
В продолжение этой сделки в июне 2018 г. “Ан-72” был зарегистрирован в реестре самолетов РА как воздушное судно, эксплуатируемое “Марс Авиа”. А в августе Симонян передал самолет своим конголезским партнерам.
В мае 2019 г. EK-72425 был выписан из армянского реестра. Для этого закон предусматривает несколько оснований. Одно из них – заявление собственника или его представителя, однако в данном случае “V-Berd Avia” не обратился в Комитет гражданской авиации РА. Позже КГА сообщил экспертам ООН, что исключение из реестра было осуществлено на основании письма “Марс Авиа”.
EK-72425 был выписан из реестра, поскольку не соответствовал законодательным требованиям регистрации. Одно из них состоит в том, что собственник и/или эксплуатант самолета должен быть зарегистрированным в РА юридическим лицом. Собственником, как мы уже отметили, была арабская “V-Berd Avia”, а вот эксплуатантом – армянская компания. Из этого следует, что имевшая статус оператора самолета “Марс Авиа” исключила “Ан-72” из своего авиапарка, вследствие чего судно уже не могло оставаться в армянском реестре.
Таким образом, с мая 2019 г. самолет “Ан-72” уже не был армянским, но, несмотря на это, в Конго он продолжал незаконно сохранять регистрационный номер EK-72425. Более того, КГА сообщил экспертам ООН, что в составе “Марс Авиа” данное воздушное судно не имело сертификата летной годности, а эксплуатант не обращался в Комитет гражданской авиации для получения этого документа (без этого сертификата ни один самолет не может подниматься в небо). “Марс Авиа” он не требовался, поскольку эта компания числилась эксплуатантом воздушных судов только на бумаге (за 3000 долларов в месяц). А реальные эксплуатанты – В.Симонян и его африканские партнеры – просто игнорировали требование о наличии сертификата летной годности и, не имея законных документов, в далеком Конго за кругленькие суммы поднимали самолет в воздух на нужды этого государства.
Если в Африке, в том числе и в Конго, можно ожидать столь халатного отношения от контролирующих органов и руководителей сферы авиации, то что говорить о Комитете гражданской авиации Армении, зарегистрироваший самолет, который, не имея сертификата летной годности, развертывал деятельность с июня 2018-го по май 2019-го. Конечно, легче всего ссылаться на то, что следить за тем, эксплуатируется самолет за пределами твоей страны (причем в Африке) или нет, очень трудно. Но речь идет о человеческих жизнях и репутации целой страны. Если ты не можешь обеспечивать контроль в таких вопросах, следуют развития событий по наихудшему сценарию.
После 10 октября 2019 г., когда в Конго разбился принадлежащий Симоняну “Ан-72” с утратившим силу регистрационным номером EK-72903, в результате чего погибли 8 человек, власти Киншасы, по всей видимости, поняли, что Ваграм Симонян и “Zaabu International” оказывают им не авиационную, а медвежью услугу. Как мы уже писали в предыдущей статье, началось расследование деятельности зарегистрированных в Киншасе компаний “South Airlines Co.” и“Zaabu”, а их самолетам запретили выполнять полеты.
После катастрофы, в декабре 2019 г., ICAO (Международная организация гражданской авиации, являющаяся специализированным учреждением ООН) направила руководству гражданской авиации Конго письмо, в котором говорилось, что если EK-72425 и EK-32400 (“Ан-32”, которого мы коснемся ниже) все еще находятся в Конго, то необходимо предупредить их собственника (Ваграма Симоняна), чтобы он удалил с воздушных судов их регистрационные номера, поскольку они еще в мае 2019 г. были выписаны из армянского реестра.
В докладе экспертов была также представлена переписка начальника управления по летной годности Комитета гражданской авиации РА Карена Гюрджяна со своим конголезским коллегой в декабре 2019 г.. Гюрджян сообщил о том, что и потерпевший катастрофу EK-72903, и принадлежавшие Симоняну EK-72425 и EK-32400 уже не числятся в реестре самолетов РА (первый был выписан в 2016-ом, два остальных – в мае 2019-го).
Вот выдержка из письма К. Гюрджяна: “Вы отметили, что EK-72425 прекратил полеты после случившегося с EK-72903. Я бы хотел сообщить, что данный самолет не имел сертификата летной годности. Он прибыл в Конго с одноразовым разрешением на полет. Как в таком случае самолет совершал полеты в Вашей стране? Если можно, прошу представить объяснения”.
Отметим, что согласно действующему порядку, в случаях, когда самолет совершает безопасный полет, но не имеет сертификата летной годности, Комитетом гражданской авиации в соответствии с положениями “Пособия по летной годности” ICAO (DOC 9760) выдается разрешение на полет воздушного судна. По сути, именно такой полет имел в виду К. Гюрджян. Как было сказано выше, EK-72425 на момент сдачи в аренду компании “Zaabu” находился в Аламаты, и африканская компания должна была также оплатить расходы на его перелет. Из представленных экспертам объяснений КГА следует, что числившийся на балансе армянской авиакомпании “Марс Авиа” “Ан-72” прибыл в Африку рейсом Алматы-Карачи-Джибути-Киншаса, а в составе экипажа были граждане Украины Микола Поляков (командир), Алексей Заболтнов (второй пилот), Иван Нестеров (бортинженер).
Обобщим. “Ан-72” с регистрационным номером EK-72425 эксплуатировался в Африке с июня 2018 г. без сертификата летной годности, а с мая 2019 г. он уже не числился в армянском реестре. Но это еще не все.
Эксперты ООН обратились к Украине, где был разработан и создан самолет. Согласно полученному ответу, указанный “Ан-72” был произведен в 1987 г. на Харьковском авиационном заводе. Первыми борт использовали советские воздушные силы. Ресурс, предоставленный самолету до первого ремонта, составлял 5000 летных часов, 5000 полетов и 7 календарных лет, а предусмотренный общий ресурс – 15.000 летных часов, 15.000 полетов и 20 лет. В 2012-ом, когда владельцем самолета была казахстанская компания “AT Aerostar Kz”, в Киеве самолет был переделан из военно-транспортного в гражданский пассажирский, став “Ан-72-100Д”. Последний предусмотрен для перевозки 14 пассажиров и грузов. После переделки сконструировавшее самолет предприятие “Антонов” установило для него ресурс в 27 лет 6 месяцев (со дня производства), то есть до ноября 2014 г.
Хотя до этого в соответствии с установленным конструктором новым порядком самолет должен был периодически проходить техобслуживание, ни эксплуатировавшая тогда самолет казахстанская компания “Kaz Air Jet”, ни ставшая в дальнейшем его владельцем арабская компания“V-Berd Avia”ни разу не обратились к конструктору. То есть после сентября 2012 г. сконструировавшее самолет предприятие “Антоов” не проводило каких-либо работ на этом самолете и не предоставляло ему новый летный ресурс (см.ниже).
Борт с регистрацией EK-72425 (утратила силу) - лучший пример того, как недобросовестные авиаторы ради сиюминутной выгоды используют не имеющие законных документов и находящиеся в сомнительном техническом состоянии самолеты (точнее будет сказать металлолом), которые потом становятся причиной гибели людей.
EK-32400: без законных документов
Договор аренды самолета “Ан-32Б” арабская компания Симоняна “South Airlines Co.” и “Zaabu International” подписали в декабре 2018 г. Предусматривалось, что борт каждый месяц будет летать минимум 70 часов. Сделка была заключена сроком на год с возможностью ее продления. Стоимость одного часа полета составляла 2500 долларов (без налогов и пошлин). То есть в месяц Симонян должен был получать по меньшей мере 175.000 долларов. Аванс именно на такую сумму он потребовал за первый месяц. Кроме того, компания “Zaabu” должна была оплатить расходы на доставку “Ан-32” из Гюмри в Киншасу.
Отметим, что, как и в случае с EK-72425, этот борт до передачи конголезской стороне с 2017 г. числился на балансе компании “Марс Авиа”. А до этого его эксплуатантом была принадлежавшая Симоняну компания “Скива Эйр” (адрес регистрации: село Балаовит Котайкской области). Действие свидетельства эксплуатанта воздушных судов этой компании Комитет гражданской авиации прекратил в марте 2017 г. В “Скива Эйр” “Ан-32” имел номер EK-32458, а после перехода в “Марс Авиа” получил номер EK-32400. Долгое время самолет стоял в аэропорту “Ширак” города Гюмри, откуда Симонян отправил его в Конго.
В мае 2019-го “Ан-32” был выписан из реестра самолетов РА на том же основании, что и EK-72425. Но, как и последний, “Ан-32” продолжал использоваться в Африке без права иметь армянскую регистрацию.
Как уже было сказано, в декабре 2019 г., после крушения EK-72903, ICAO призвала авиационные власти Конго сообщить владельцу самолета, чтобы он удалил регистрационные номера EK-72425 и EK-32400, поскольку указанные самолеты несколько месяцев назад были выписаны из армянского реестра.
Начальник управления летной годности КГА Карен Гюрджян сообщил своему конголезскому коллеге, что срок действия сертификата летной годности EK-32400 истек в январе 2019 г. С другой стороны, КГА сообщил экспертам ООН, что до выписки из армянского реестра “Ан-32” было выдано разрешение на одноразовый полет из Гюмри в Киншасу.
Фактически самолет эксплуатировался в Африке без законного сертификата летной годности, а после мая 2019 г. – даже без регистрации.
О том, что после исключения из реестра самолетов Республики Армения EK-72903, EK-72425, EK-32400 не были зарегистрированы в Конго (могли быть зарегистрированы даже в другой стране, но эксплуатироваться без регистрации не могли. – Авт.), экспертам ООН сообщил один из высокопоставленных чиновников гражданской авиации Конго. Разумеется, это было нарушением местного законодательства. Источник отметил, что зарегистрированные в Киншасе компании “South Airlines Co.” и “Zaabu International” не имели сертификатов эксплуатанта воздушных судов. Кроме того, командиры экипажей этих бортов не прошли процедуру признания сертификатов конголезской стороной (валидацию). С другой стороны, отсутствуют доказательства продления летного ресурса самолетов советского производства.
Вот так эксплуатировались воздушные суда в интересах президента и армии Конго. Это в очередной раз свидетельствует если не об умышленном, то о граничащим с преступлением халатном поведении руководителей гражданской авиации различных стран африканского континента.
Суданский самолет эксплуатировался в Конго при посредничестве Ваграма Симоняна
Как мы уже писали в предыдущей статье, отношение к Симоняну имели не только пять самолетов с армянской регистрацией, но и воздушное судно, состоявшее на учете в Судане. Речь идет об “Ил-76ТД” с регистрацией ST-BDN, собственником которого является суданская компания “Badr Airlines”. Эксперты ООН получили доказательства того, что в декабре 2018 г. этот борт доставил военнослужащих правительственной армии (FARDC) с военного аэропорта в Камине в Кисанган (см.ниже).
На состоявшейся в декабре 2019 г. встрече с экспертами В. Симонян сообщил, что он арендовал этот борт у суданцев для переброски контингента конголезской армии FARDC в Киншасу, Гому, Кисангани, Камину. Согласно официальному сайту сконструировавшей “Ил-76” компании “Илюшин”, по документам эксплуатация указанного самолета была разрешена до января этого года.