Կեղծ հայկական օդանավերը տարիներով ծառայել են Կոնգոյի նախագահին ու բանակին եւ կլորիկ գումարներ աշխատել
Հայաստանի անունը հերթական անգամ հայտնվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի փորձագետների զեկույցներից մեկում, որը հրապարակվել է վերջերս՝ հունիսի 2-ին: Փորձագետներն այս անգամ պարզել են, որ հայկական գրանցման տակ թռչող օդանավերը ծառայություններ են մատուցում Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության կառավարական զինուժին՝ զենք-զինամթերք եւ ռազմական անձնակազմ տեղափոխելով: Իրականում, սակայն, դրանցից մի քանիսը հայկական գրանցումից դուրս բերված են եղել, ինչը նշանակում է, որ ինքնաթիռների վրա ՀՀ գրանցման առկայությունն անօրինական է:
ՀՀ գրանցում կրող օդանավերը ծառայել են կոնգոլեզյան բանակին
Քաղաքացիական պատերազմների միջով անցած ԿԴՀ-ի արեւելքում զինված միջէթնիկական բախումները շարունակվում են մինչ օրս: 2003-ին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն ընդունել է 1493 բանաձեւը, որով բոլոր երկրներին արգելվում է զենք-զինամթերք մատակարարել Կոնգոյի արեւելքում գործող տեղական եւ օտարերկրյա զինված խմբավորումներին: Էմբարգոն, սակայն, չի վերաբերում երկրի կառավարական զինուժին (FARDC) եւ Կոնգոյում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունը՝ MONUSCO-ին: Այդուհանդերձ, էմբարգոյի հայտարարումը չի դադարեցրել զենքի մուտքը երկրի արեւելյան լարված տարածաշրջաններ՝ Կիվու եւ Իտուրի: 2004-ին ընդունված 1533 բանաձեւով էլ ԱԽ-ն ձեւավորել է ԿԴՀ-ի հարցով պատժամիջոցների կոմիտե, որի փորձագետներն ամեն տարի հանդես են գալիս կոնֆլիկտ(ներ)ի մասին զեկույցներով, ինչի հիման վրա էլ ընդունվում են նոր բանաձեւեր եւ պատժամիջոցներ:
ՄԱԿ-ի փորձագետները հունիսի 2-ին հրապարակած եւ 2019 թվականի իրենց աշխատանքն ամփոփող զեկույցում, մասնավորապես, ներկայացրել են, թե ինչպես են օտարերկրյա քաղաքացիական ավիաընկերություններն աջակցում Կոնգոյի կառավարական ուժերին: Ըստ փորձագետների՝ 2012 թ. ի վեր քաղաքացիական 6 բեռնատար ինքնաթիռներ, որոնցից 5-ն ունեցել են հայկական, իսկ 1-ը՝ սուդանական գրանցում, տեղափոխել են Կոնգոյի զինուժի անձնակազմն ու բեռը: 6-ն էլ կապ ունեն հայկական ավիացիայով հետաքրքրվողներին քաջ հայտնի Վահրամ Սիմոնյանի հետ, ով ծննդով Շիրակի Վահրամաբերդ գյուղից է, սակայն ՌԴ քաղաքացի է:
Սիմոնյանի աֆրիկական գործունեության եւ նրան առնչվող այլ մութ պատմությունների մասին «Հետքը» նախկինում էլի է գրել:
- Ի՞նչ էր անում հայկական EK-76592 ինքնաթիռը Դարֆուրի կոնֆլիկտային գոտում
- Հայ ավիատորներից ոմանք կրակի հետ են խաղում
- Հայերի արկածներն աֆրիկացի ծովահենների երկրում. կառավարությունն անհոգ է, իրականությունը՝ մտահոգիչ
- Զեկույց. հայկական օդանավերը զենք են առաքել Հարավային Սուդանի քաղաքացիական պատերազմում
- Կոնգոյում կործանված ինքնաթիռի վրա ՀՀ գրանցում կար, բայց իրականում այն հայկական չէր
- Կոնգոյում կործանված ՀՀ գրանցումով ինքնաթիռից առաջ եւս մեկ հայկական օդանավ էր ավիապատահարի մեջ հայտնվել այդ երկրի բանակի կազմում
«Հետքի» աղբյուրը, ով նախկինում եղել է ՄԱԿ-ի ԱԽ փորձագետ, դեռ 2016-ին հայտնել էր, որ Սիմոնյանը գործունեություն է ծավալում Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության մայրաքաղաք Կինշասայում, որտեղ 2015 թ. հիմնել է «South Airlines Co.» անունով ընկերություն: Հիշեցնենք, որ Հայաստանում Վ. Սիմոնյանի ավիաընկերություններն էին «Սաութ Էըրլայնզը» (հիմնադրվել է 2000 թ.), «Վ-Բերդ-Ավիան» (2006 թ.) եւ «Սկիվա Էյրը» (2011 թ.), որոնց բոլորի գործունեությունը ներկայում ժամանակավոր դադարեցված է: Այս ավիաընկերությունների անուններով Սիմոնյանը ընկերություններ է հիմնել այլ երկրներում եւս, մասնավորապես՝ Սեյշելներում, ԱՄԷ-ում, Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում, որոնք էլ նրա տարբեր պատվիրատուների հետ գործարքներն իրականացնողներն են եղել:
Իսկ հայկական ընկերությունները ստեղծվել են մի նպատակով՝ օդանավ շահագործող ներկայանալու եւ ինքնաթիռները մեր երկրում գրանցելու: Բայց նկատենք նաեւ, որ «Սաութ Էըրլայնզի» օդանավ շահագործողի վկայականի (ՕՇՎ) գործողությունն ավարտվել/դադարեցվել է 2016-ի հոկտեմբերին, «Վ-Բերդ-Ավիայինը»՝ 2011-ի օգոստոսին, իսկ «Սկիվա Էյրինը»՝ 2017-ի մարտին:
Սիմոնյանի՝ ՀՀ-ում գրանցված օդանավերը շահագործվել են արտերկրում, գլխավորապես՝ Աֆրիկայում: Մեր աղբյուրը 2016-ին փոխանցել էր, որ Կոնգոյի բանակը օգտագործում է Սիմոնյանի 2 օդանավերը՝ 1 հատ «Ան-72» (հայկական գրանցումը՝ EK-72903) եւ 1 հատ «Իլ-76» (EK-76992): 2016-ին գրել էինք, որ EK-72903-ը գրանցված է հայկական «South Airlines»-ի անվամբ, իսկ EK-76992 համարով ինքնաթիռը այն ժամանակ արդեն դուրս էր բերվել ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից:
Եվ ահա ՄԱԿ-ի փորձագետները պարզել են, որ ոչ միայն այս, այլեւ եւս 3 ինքնաթիռ, որոնք Սիմոնյանը շահագործել է կոնգոլեզյան բանակի համար, իրենց իրանի վրա փաստացի կրել են ՀՀ գրանցում, բայց դրանցից մի քանիսն իրականում հայկական չեն եղել, ավելի կոնկրետ՝ հայկական ռեգիստրից դուրս բերված են եղել: Փորձագետները նաեւ նշել են, որ Սիմոնյանի օդանավերի անձնակազմի անդամների մի մասը եղել է Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի քաղաքացի: Զեկույցի հեղինակները զրուցել են Սիմոնյանի հետ, ով հայտնել է, որ 2012-ից ծառայություններ է մատուցում կոնգոլեզյան կառավարական բանակին (FARDC):
Սիմոնյանն ու գործընկերը խախտել են Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի պահանջները
Փորձագետները ձեռք են բերել Շարժայում գործող «South Airlines Co.»-ի (սեփականատերն ու գլխավոր տնօրենը Վ. Սիմոնյանն է) պայմանագրերը Կոնգոյի մայրաքաղաքում գրանցված «Zaabu International»-ի հետ: Հենց «Zaabu»-ի միջոցով է հայազգի ավիատորը ծառայություններ մատուցել կոնգոլեզյան բանակին: Ընդ որում՝ նա այս ընկերության խորհրդի անդամ է:
Սակայն այստեղ էական է այն հանգամանքը, որ, ըստ զեկույցի, Կինշասայում հիմնադրված «South Airlines Co.»-ն եւ «Zaabu International»-ը խախտել են Կոնգոյին վերաբերող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ընդունած 3 բանաձեւերի պահանջները, որոնք վերաբերում են օդանավերի գրանցմանը, օդանավ շահագործողի վկայականներին, օդաչուների լիցենզիաներին եւ ուղեւորափոխադրումների կանոններին:
Այժմ տեսնենք, թե ինչպես են նախկինում մեր երկրում գրանցված օդանավերը հայտնվել Կոնգոյում ու ապօրինի շահագործվել ՀՀ ազգային EK նիշով:
EK-72101. նախագծողը տեղեկություն չի ունեցել օդանավի մասին
Այս «Ան-72-100» ինքնաթիռը Հայաստանում գրանցված էր «South Airlines»-ի անունով: Օդանավը Կոնգո էր տեղափոխվել 2012-ի հոկտեմբերին՝ Սիմոնյանի եւ «Zaabu International»-ի գործարքի արդյունքում: Մինչ այդ ինքնաթիռը դուրս չէր գրվել ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից, այսինքն՝ այն պարզապես վարձով հանձնվել էր կոնգոլեզյան կողմին ու շահագործվում էր հայկական փաստաթղթերով, ինչն ավիացիայում սովորական պրակտիկա է:
Ինչպես արդեն գրել ենք, Կոնգոյի բանակի կողմից օգտագործվող EK-72101-ը 2013 թ. նոյեմբերի 1-ին Գոմայից Կինշասա թռիչքի ժամանակ Կիսանգանի քաղաքի օդանավակայանում վթարային վայրէջք էր կատարել (խափանվել էր հիդրավլիկ համակարգը), որի ընթացքում դուրս էր եկել վազքուղուց ու հրդեհվել: Անձնակազմը չէր տուժել: Իր հերթին տեղական radiookapi.net-ը (MONUSCO-ի ռադիոն) հայտնել էր, որ օդանավում եղել է 15 ուղեւոր՝ քաղաքացիական անձինք եւ զինվորականներ, ովքեր եւս չէին տուժել: Այդուհանդերձ, ինքնաթիռն այլեւս անպիտան էր դարձել:
Ավիացիոն ֆորումներից մեկին հղում տալով՝ գրել էինք, որ EK-72101-ն ընդգրկված էր դրա նախագծող Անտոնովի կոնստրուկտորական բյուրոյի (Ուկրաինա) «սեւ ցուցակի» մեջ եւ թռչելու իրավունք չուներ: Ուկրաինական կողմը ՄԱԿ-ի փորձագետներին հայտնել է, որ այս ինքնաթիռը թողարկվել է Խարկովի ավիագործարանում 1987-ին, իսկ 2002-ին «Անտոնով» ձեռնարկությունը (նախկին կոնստրուկտորական բյուրոն) երկարացրել է դրա թռիչքային ռեսուրսը մինչեւ 5000 թռիչքային ժամ կամ 5000 թռիչք, որը վավեր է եղել մինչեւ 2003-ի սեպտեմբեր: Դրանից հետո ինքնաթիռը պետք է կապիտալ վերանորոգում անցներ: Բայց ըստ ուկրաինական կողմի՝ 2003-ից հետո «Անտոնովը» որեւէ աշխատանք չի տարել այս բորտի վրա եւ ոչ էլ երկարացրել է դրա ռեսուրսը, հետեւաբար իրենք տեղյակ չեն դրա տեխնիկական վիճակի, թռիչքային պիտանիության, գործունեության ու տերերի մասին (տես ստորեւ):
Նշենք, որ օդանավերի ռեսուրսի երկարացումը, որպես կանոն, կատարվում է նախագծող բյուրոյի ծրագրով (երբեմն նաեւ մասնակցությամբ), եւ համապատասխան աշխատանքների իրականացումից հետո հենց բյուրոն է որոշում՝ երկարացնե՞լ ռեսուրսը, թե՞ ոչ: Բայց կոնկրետ EK-72101-ի պարագայում «Անտոնովն» անտեղյակ է եղել այս բորտի հետագա ճակատագրից:
EK-72903. կործանված ինքնաթիռի վրա հայկական գրանցումն անօրինական էր
2012-ի հոկտեմբերին եւս մեկ օդանավ՝ հայկական EK-72903 գրանցումով «Ան-72»-ը, վարձակալությամբ հանձնվել է «Zaabu International»-ին: Պայմանագիրը կնքվել է հայկական «South Airlines»-ի գլխավոր տնօրեն ներկայացած Վ. Սիմոնյանի եւ կոնգոլեզյան ընկերության գլխավոր տնօրեն Իվ Լուբամբի Իդիի (Yves Lubambi Idi) միջեւ: Հետաքրքիր է, որ Սիմոնյանը, ըստ ՀՀ պետռեգիստրի, երբեք էլ չի եղել Երեւանում գրանցված «Սաութ Էըրլայնզ» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն (2006-ից դրա տնօրենը բալահովիտցի Սամվել Հարությունյանն է): Բայց սա միակ ուշագրավ կետը չէ:
Այսպես՝ չնայած իբրեւ վարձատու հանդես է եկել հայկական «South Airlines»-ը, պայմանագրում ներկայացվել են դրա Շարժայի մասնաճյուղի՝ «South Airlines Co.»-ի բանկային տվյալները «Sharjah Islamic Bank»-ում, ինչից կարող ենք ենթադրել, որ վարձակալությունից ստացված գումարները Հայաստան գալու փոխարեն գնացել են Շարժա (տես ստորեւ):
Ընդ որում՝ ինքնաթիռի մեկ թռիչքային ժամի վարձակալությունը գնահատվել է 1650 դոլար, որի մեջ չեն մտել հարկերն ու տուրքերը, այսինքն՝ դա եղել է Սիմոնյանի մաքուր եկամուտը: Առաջին ամսվա համար (70 թռիչքային ժամի կտրվածքով) Վ. Սիմոնյանը 115.500 դոլար կանխավճար է վերցրել: Ավելորդ չէ ասել, որ օդանավը Կոնգոյում շահագործվել է 7 տարի՝ մինչեւ 2019-ի աշուն: 2012-ի հոկտեմբերին պայմանագիր կնքելուց հետո դրա գործողության ժամկետը երկարացվել է 2013-ին, 2015-ին, 2017-ին ու 2018-ին: Վերջին թարմացումից հետո այն պիտի գործեր մինչեւ 2020 թ., բայց բանը դրան չհասավ՝ 2019-ին օդանավն աղետի ենթարկվեց:
Հիշեցնենք, որ 2019-ի հոկտեմբերի 10-ին այս «Ան-72»-ը երկրի արեւելյան Գոմա քաղաքից արեւմուտք՝ Կինշասա թռչելիս ընկել էր Կոնգոյի կենտրոնական տարածաշրջանի անտառների վրա: Օդանավը մայրաքաղաք էր տեղափոխում երկրի նախագահի զրահապատ մեքենան: Աղետի հետեւանքով զոհվեց 8 հոգի՝ 4 հոգուց բաղկացած անձնակազմը (Ռուսաստանի, Ուկրաինայի եւ Ղազախստանի քաղաքացիներ), ինչպես նաեւ նախագահականի 4 աշխատակից, ովքեր ուղեկցում էին մեքենան:
Բայց այստեղ կա մեկ այլ շատ կարեւոր դետալ. այս ինքնաթիռը 2016-ի մայիսին հանվել էր ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից, ինչը նշանակում է, որ այն այլեւս չպիտի կրեր EK-72903 գրանցումը: Ի պատասխան փորձագետների նամակի՝ Վահրամ Սիմոնյանը հայտնել է, որ այս բորտը, ինչպես նաեւ եւս 3 ինքնաթիռ (EK-32400, EK-72425, YI-BAT) ինքը վարձակալությամբ հանձնել է «Zaabu International»-ին, ով գործել է պետության շահերից: Ըստ ավիատորի՝ օդանավերը օգտագործվել են բացառապես Կոնգոյի նախագահի եւ բանակի (FARDC) կարիքների համար ու միայն այդ երկրի սահմաններում:
Սիմոնյանը նշել է, թե քանի որ ռազմական, մաքսային եւ ոստիկանական ծառայությունների կողմից կիրառվող օդանավերը համարվում են պետական, իսկ պետական օդանավերի շահագործումը կարգավորվում է պետության կողմից վերահսկվող եւ պահպանվող հատուկ եւ կոնֆիդենցիալ ռեժիմով, ապա ինքը չի կարող տրամադրել փորձագետների հայցած ինֆորմացիան: Հավելել է, որ կործանված ինքնաթիռի տեխսպասարկումն իրականացվել է համապատասխան մասնագետների կողմից կանոնների պահպանմամբ: Սիմոնյանը նշել է նաեւ, որ ուղեւորների, բեռի եւ երրորդ անձանց ապահովագրությունը շահագործողի պատասխանատվության ներքո է:
Ինչպես տեսնում ենք, ոչ մի խոսք չկա հայկական EK-72903 գրանցումը անօրինական կրելու մասին: Բայց մինչեւ Սիմոնյանի պատասխանը, ՄԱԿ-ի փորձագետների հարցմանն արձագանքել էր ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն: Վերջինս ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության միջոցով փորձագետներին հայտնել է, որ այս «Ան-72»-ը Հայաստանում գրանցվել էր 2005-ի ապրիլին. սեփականատեր էր հաշվառվել ԱՄԷ-ում գրանցված «South Airlines Co.»-ն, իսկ շահագործող՝ հայկական «South Airlines»-ը: Սակայն օդանավի թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատը գործել է մինչեւ 2013-ի փետրվար, դրանից հետո թարմացում չի կատարվել, այլ կերպ ասած՝ օդանավը թռչելու իրավունք չուներ: 2016-ի մայիսին էլ այն հանվել է (ապագրանցվել է) հայկական ռեգիստրից սեփականատիրոջ դիմումով: Հայկական կողմը նաեւ հայտնել է, որ Սիմոնյանը նախկինում Հայաստան է ժամանել Շարժա-Երեւան կամ Դուբայ-Երեւան թռիչքներով ու վերջին անգամ ՀՀ-ից դուրս է եկել 2018-ի դեկտեմբերին:
EK-72903-ի վերաբերյալ եւս փորձագետները տեղեկություններ են խնդրել դրա նախագծող եւ արտադրող երկրից՝ Ուկրաինայից: Ըստ վերջինիս տրամադրած ինֆորմացիայի՝ այս օդանավն արտադրվել է 1987-ին Խարկովի ավիագործարանում: Շահագործման սահմանաչափը (ռեսուրսը) մինչեւ առաջին կապիտալ վերանորոգումը եղել է 5000 թռիչք, 5000 թռիչքային ժամ կամ օրացուցային 7 տարի: Սրանցից մեկի լրանալու դեպքում ինքնաթիռը պետք է կապիտալ վերանորոգվեր: Իսկ ընդհանուր ռեսուրսը նախատեսված է եղել 15.000 թռիչք, 15.000 թռիչքային ժամ կամ 20 տարի: Ուկրաինացիները հայտնել են, որ արտադրվելուց հետո բորտը շահագործվել է խորհրդային, ապա ռուսական ռազմաօդային ուժերի կողմից: Սակայն 1997-ից հետո ռուսական օդուժը չի դիմել նախագծող «Անտոնովին»՝ ինքնաթիռի ռեսուրսի երկարացման համար: Ըստ այդմ՝ ուկրաինական կողմը որեւէ տեղեկություն չի ունեցել ինքնաթիռի տեխնիկական վիճակի, դրա վրա կատարված աշխատանքների, թռիչքային պիտանության եւ վավեր վկայականների մասին: Սակայն Ուկրաինայի ֆիսկալ ծառայության տվյալներով՝ Սիմոնյանի EK-72903 եւ EK-72425 գրանցումներով ինքնաթիռները 2004, 2006, 2007, 2010 եւ 2012 թթ. ժամանակավորապես ներկրվել են Ուկրաինա, ապա կրկին արտահանվել: Ըստ էության, օդանավերը Ուկրաինա են տեղափոխվել տեխսպասարկում անցնելու համար, սակայն, ինչպես ասվեց, «Անտոնով» ձեռնարկությունը դրանցից տեղյակ չի եղել (տես ստորեւ):
EK-76992 (YI-BAT). կեղծ գրանցումով օդանավի արկածները
2013-ի հունիսին Սիմոնյանի արաբական «South Airlnes Co.»-ն եւ «Zaabu International»-ը ստորագրել են «Իլ-76ՏԴ» տիպի օդանավի վարձակալության պայմանագիր (տես ստորեւ):
Օդանավը Կոնգո էր տեղափոխվել 2013-ի մարտին: Այն գրանցված էր Հայաստանում որպես EK-76992, սակայն, ըստ ավիացիոն տեղեկատուների, դրա շահագործողը ոչ թե Սիմոնյանի տեղական 3 ավիաընկերություններից մեկն էր, այլ «Հայք Ավիան», որի ինքնաթիռները եւս Աֆրիկայում աշխատելու փորձ ունեին:
EK-76992-ի շահագործումից ստացված եկամուտները կրկին հոսել են արաբական Շարժա՝ Սիմոնյանի տեղական ընկերության հաշվեհամարին: Սիմոնյանն ու «Zaabu»-ի գլխավոր տնօրենը պայմանագիր են կնքել 1 տարով, սակայն այն հետո երկարաձգվել է: «Իլ-76»-ի մեկ թռիչքային ժամի վարձակալությունը գնահատվել է 2000 դոլար, որի մեջ չեն մտել հարկերն ու տուրքերը: Առաջին ամսվա համար (70 թռիչքային ժամի կտրվածքով) Վ. Սիմոնյանը 140.000 դոլար կանխավճար է վերցրել: Նկատենք նաեւ, որ այս օդանավը Կոնգոյի նախագահական աշխատակազմի եւ բանակի կարիքների համար շահագործվել է մինչեւ 2019 թ.:
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն ՄԱԿ-ի փորձագետներին հայտնել է, որ հայկական քաղավիացիայում օգտագործվող բոլոր «Իլ-76»-երը ռեգիստրից դուրս են գրվել մինչեւ 2014-ի տարեվերջ (դրանց հետագա շահագործումը արգելվել էր): Այսինքն՝ հասկանալի է, որ 2015-ի հունվարի 1-ից ոչ մի քաղաքացիական «Իլ-76» չէր կարող ՀՀ գրանցում ունենալ: Այնինչ վերոնշյալ օդանավը Կոնգոյում շարունակել է կրել EK-76992 գրանցումը առնվազն մինչեւ 2017-ի ամառ, ինչն անօրինական էր: Այնուհետ բորտը ստացել է Իրաքի գրանցում՝ YI-BAT: Բայց պարզվում է՝ սա կեղծ գրանցում է:
Այսպես՝ Սիմոնյանի հայկական «South Airlines»-ը 2014-ի ընթացքում ունեցել է «Իլ-76ՏԴ» օդանավ (սեփականատերն արաբական «South Airlines Co.»-ն էր), գրանցումը՝ EK-76778, որը հետո տեղափոխվել է Իրաք ու գրանցվել իբրեւ YI-BAC: Վերջինիս շահագործող է դարձել իրաքյան «Al-Rafidain Falcon» ընկերությունը: Իմանալով այս մասին՝ փորձագետները YI-BAT-ի վերաբերյալ դիմել են այս օպերատորին, սակայն վերջինս հայտնել է, որ ինքը նման գրանցումով ինքնաթիռ չունի: Ավելի ուշ ՄԱԿ-ում Իրաքի ներկայացուցչությունն էլ հաղորդել է, որ իրենց օդուժը ժամանակին ունեցել է 16 հատ «Իլ-76», սակայն 1991-ին Իրանը դրանցից 15 հատը տեղափոխել է իր տարածք, եւ Իրաքում մնացել է միայն մեկը, որը չի շահագործվում:
1977-ին արտադրված եւ իրաքյան կեղծ գրանցում ստացած «Իլ-76ՏԴ»-ն Կոնգոյում խնդիրների է բախվել 2019-ի հունիսին, երբ 2 անգամ դրա վրա հրդեհ է բռնկվել: Դրանից հետո ԿԴՀ քաղավիացիոն իշխանությունները «Zaabu International»-ին արգելել են շահագործել բորտը, ու այդ մասին տեղյակ են պահել Իրաքի գործընկերներին, որոնք, փաստորեն, որեւէ կապ չունեին այս օդանավի հետ:
«Zaabu»-ն խնդրել է հանել արգելքը, սակայն քաղավիացիոն իշխանությունները պատասխանել են, որ ընկերությունը խախտել է Կոնգոյի օրենքները: Իսկ երբ 2019-ի հոկտեմբերին աղետի ենթարկվեց EK-72903-ը՝ դառնալով 8 հոգու մահվան պատճառ, Կոնգոյի նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդականի ցուցումով քաղավիացիայի պատասխանատուները հետաքննություն են սկսել, որպեսզի, ի թիվս այլ հանգամանքների, բացահայտեն Կինշասայում գրանցված «South Airlines Co.» եւ «Zaabu International» ընկերությունների կողմից հավանական օրինախախտումները: Այս երկուսի օդանավերի թռիչքները Կոնգոյում դադարեցվել են:
Առաջին լուսանկարում՝ Կոնգոյի կառավարական բանակի (FARDC) զինվորները պարեկություն են անում Իտուրի նահանգում. 25.02.2015 (MONUSCO/ Abel Kavanagh)

Planes with Fake Armenian Registration: Making Money by Serving the DRC President and Army
In a June 2, 2020 report, Council experts report that planes flying with Armenian registration were providing services to the government forces of the Democratic Republic of the Congo (DRC), transporting weapons and ammunition and military personnel.
However, some of the planes in question have long since been removed (deregistered) from Armenia’s aircraft registry. Thus, the Armenian registration numbers appearing on the planes are forgeries.
Planes bearing Armenia registration served the Congolese army
Armed inter-ethnic clashes continue in the east of the DRC, a country which has seen its share of civil unrest. In 2003, the UN Security Council adopted Resolution 1493, which bars all countries from supplying arms to local and foreign armed groups operating in the eastern Congo. The embargo, however, does not apply to the country's government forces (FARDC) and the UN peacekeeping mission in the Congo (MONUSCO). However, the announcement of the embargo did not stop the entry of weapons into the tense eastern regions of the country - Kivu and Ituri. According to Resolution 1533, adopted in 2004, the Security Council established a Committee on Sanctions on the DRC, whose experts report on conflicts every year, based on which new resolutions and sanctions are adopted.
The report released by UN experts on June 2, summarizing their work for 2019, showed how foreign civil airlines support the DRC government.
According to the experts, six civilian cargo planes (five of which had Armenian and one Sudanese registration) have been transporting personnel and cargo for the Congolese Armed Forces since 2012. All six are linked to Vahram Simonyan, a man well-known to Armenian aviation enthusiasts. He was born in the village of Vahramaberd, in Armenia’s Shirak Province, but is now a Russian citizen.
Hetq has previously written about Simonyan's shady activities in Africa.
- Playing with Fire: Some Armenian Aviation Companies Charged with Violating U.N. Arms Embargos
- Report Claims Armenian Aircraft Ferried Government Arms and Personnel in South Sudanese Civil War
- Plane That Went Down in the DRC Bore Armenian Registration, but Wasn’t Armenian
Hetq's source, a former UN Security Council expert, reported as early as 2016 that Simonyan was working in Kinshasa, the DRC capital, where he founded the South Airlines Co. SARL in 2015. Let’s recall that in Armenia, Vahram Simonyan had founded the following airlines: South Airlines (founded in 2000), V-Berd-Avia (2006) and Skiva Air (2011). All are currently temporarily closed. Simonyan has set up companies, with the names of these companies, in other countries - the Seychelles, UAE, British Virgin Islands - which have dealt with his various clients.
The Armenian companies were created for the sole purpose of portraying themselves as aircraft operators and registering planes in our country. However, it should be noted that South Airlines aircraft operator's certificate (AOC) expired in October 2016. That of V-Berd-Avia expired in August 2011 and Skiva Air’s in March 2017.
Simonyan's planes registered in Armenia were operated abroad, mainly in Africa. In 2016, our source reported that the DRC army used two of Simonyan's planes: an An-72 (Armenian registration: EK-72903) and an Il-76 (EK-76992). In 2016, we wrote that the EK-72903 was registered under the name of Armenian South Airlines, and the plane bearing the number EK-76992 had already been removed Armenia’s aircraft registry at the time.
The UN experts also discovered that three other planes were employed by Simonyan for the DRC army. Some of these aircraft bore fake Armenian registration on their fuselage.
The experts also noted that some of the crew members of Simonyan's planes were citizens of Russia and Ukraine. The authors of the report spoke with Simonyan, who said that he has been providing services to the DRC government army (FARDC) since 2012.
Simonyan and his partners violated Security Council resolutions
The experts have obtained contracts signed by South Airlines Co. (based in Sharjah, Vahram Simonyan owns it and serves as CEO) with Zaabu International, a company registered in the DRC capital.
It was via Zaabu that the Armenian aviator provided services to the Congolese army. In addition, Simonyan is a member of the board of this company.
However, it is important to note that, according to the report, Kinshasa based South Airlines Co. SARL and Zaabu International violated three UN Security Council DRC resolutions regarding the registration of aircraft and aircraft operator certificates, pilots' licenses and passenger transportation rules.
Now let's see how the planes registered in Armenia appeared in the DRC and were illegally operated while displaying the Armenian registration EK.
EK-72101. The designer had no information about the plane
This An-72-100 aircraft was registered in Armenia under the name of South Airlines. The plane was transported to the DRC in October 2012 due to a deal between Simonyan and Zaabu International. Prior to this, the plane hadn’t been removed from the Republic of Armenia (RA) Aircraft Registry, i.e. it was simply leased to the Congolese side and operated with Armenian documents.
Last year, we wrote that the EK-72101, used by the DRC army, made an emergency landing on November 1, 2013 in Kisangani on a flight between Goma and Kinshasa. The aircraft’s hydraulic system failed, and the plane skidded off the landing track and caught fire. The crew was not injured. Local radiookapi.net (MONUSCO radio) reported that there were 15 passengers on board, civilians and soldiers who were not injured. However, the plane was rendered unusable.
Referring to one of the aviation forums, we wrote that the EK-72101 was included in the "blacklist" of the Antonov Design Bureau (Ukraine), an outfit that designed the plane, and was not allowed to fly.
The Ukrainian company told UN experts that the plane was launched at Kharkiv State Aviation Enterprise in 1987, and in 2002 the Antonov company (formerly the design bureau) extended its flight time to 5,000 flight hours and 5,000 flights, which was valid until September 2003. After that, the plane had to undergo an overhaul. But the Ukrainian company said it hasn’t worked on this plane since 2003, nor has it assigned another service period for the plane. Thus, they are not aware of its technical condition, flight capability, operation and owners (see below).
It should be noted that, as a rule, the extension of an aircraft’s service period is carried out according to the design bureau’s guidelines (sometimes with its participation), and after the implementation of the relevant work, the bureau decides whether to extend the service period or not. But in the case of the EK-72101, Antonov was unaware of the future of this plane.
EK-72903. The Armenian registration on the crashed plane was illegal
In October 2012, another aircraft, an An-72 registered with the Armenian EK-72903, was leased to Zaabu International. The agreement was signed by V. Simonyan, who identified himself as the general director of the Armenian South Airlines, and Yves Lumambi Idi, general director of the DRC company. It is interesting that Simonyan, according to the RA State Registry, has never been the general director of South Airlines LLC registered in Yerevan. (Since 2006 its director has been Samvel Harutyunyan). But this is not the only noteworthy point.
Thus, even though the Armenian South Airlines acted as a lessor, the contract presented the bank details of its Sharjah branch, South Airlines Co. in the Sharjah Islamic Bank. Consequently, which we can assume that the money received from the lease went to Sharjah instead of Armenia. (see below)
At the same time, renting one hour of flight time was estimated at $1,650, not including taxes and fees. This then was Simonyan's net income. For the first month (70 flight hours) V. Simonyan received a $115,500 prepayment. The plane was operated in the DRC for seven years, until the fall of 2019. After signing a contract in October 2012, its validity period was extended to 2013, 2015, 2017 and 2018. It was supposed to operate until 2020, after the last extension, but it didn't work out: in 2019, the plane crashed.
It should be recalled that on October 10, 2019, this An-72 crashed into the forests of the central region of the DRC while flying to Kinshasa, west of the eastern city of Goma. The plane was carrying the armored vehicle of the president of the country to the capital. The crash killed four people, including four crew members (citizens of Russia, Ukraine and Kazakhstan), as well as four presidential employees who were accompanying the car.
But here is another important detail. This aircraft was removed from the RA Aircraft Registry in May 2016, which means that it should have no longer displayed the EK-72903 registration. In response to the experts' letter, Vahram Simonyan said that he had leased the plane, as well as three other aircraft (EK-32400, EK-72425, YI-BAT) to Zaabu International, which acted in the interests of the state. According to the Simonyan, the planes were used exclusively for the needs of the President of the Congo and the army (FARDC) and only within that country.
Simonyan noted that since aircraft used by the military, customs and police services are considered state-owned, and the operation of state-owned aircraft is regulated on a special and confidential basis controlled and maintained by the state, he cannot provide information requested by the experts. He added that the technical maintenance of the crashed plane was carried out by relevant specialists in accordance with issued rules. Simonyan also noted that the operator is responsible for all insurance matters related to passengers, cargo and third parties.
As we can see, there is no mention of the illegal registration of the Armenian EK-72903. Prior to Simonyan's answer, the RA Civil Aviation Committee responded to the UN experts' inquiry. The latter informed the experts, through the RA Permanent Representation to the UN, that this An-72 was registered in Armenia in April 2005. The owner was registered as South Airlines Co. (registered in the UAE), and the operator was registered as Armenian South Airlines. However, the airworthiness certificate of the aircraft was valid until February 2013, after which no update was made. In other words, the aircraft was not allowed to fly. In May 2016, it was removed (deregistered) from the Armenian Registry at the request of the owner. The Armenian side also stated that Simonyan had previously arrived in Armenia on Sharjah-Yerevan or Dubai-Yerevan flights and last left Armenia in December 2018.
The U.N. experts also petitioned Ukraine, the country where the EK-72903 was designed and manufactured, for information on the plane. According to the Ukrainian reply, the aircraft was produced in 1987 at the Kharkiv air plant.
The operational life of the plane, before the first overhaul was 5,000 flights, 5,000 flight hours or seven calendar years. If one of these was reached, the plane would have to be overhauled. The total operational life was 15,000 flights, 15,000 flight hours or 20 years. The Ukrainians said that after its production, the aircraft was operated by the Soviet and then Russian air forces. However, after 1997, the Russian air force did not apply to designer Antonov to extend the aircraft's operational deadline. The Ukrainian side did not have any information about the technical condition of the plane, the work done on it, flight suitability and valid certificates. However, according to the Ukrainian Fiscal Service, Simonyan's EK-72903 and EK-72425 registered planes were temporarily imported to Ukraine in 2004, 2006, 2007, 2010 and 2012 and then re-exported. In fact, the planes were transported to Ukraine for maintenance, but as noted, Antonov" was not aware of them. (see below)
EK-76992 (YI-BAT) – Crashes incurred by plane with false registration
In June 2013, Simonyan's Arab South Airlines Co. and Zaabu International signed a lease agreement for the Il-76 TD (see below).
The plane was shipped to the DRC in March 2013. It was registered in Armenia as EK-76992, but according to aviation databases, its operator was not one of Simonyan's three local airlines, but Ayk Avia, whose planes also had experience operating in Africa.
Revenues from the operation of the EK-76992 again flowed into the account of the Simonyan’s company in Sharjah. Simonyan and Zaabu's general director signed a one-year contract, but it was later extended. The lease for the IL-76 was estimated at $2,000 per hour, not including taxes and fees. For the first month (70 flight hours) Simonyan received a $140,000 prepayment. It should be noted that this aircraft was used for the needs of the Congolese Presidential Administration and the Army until 2019.
The RA Civil Aviation Committee informed the UN experts that all the "Il-76s" used in Armenian civil aviation were removed from the register by the end of 2014 (their further operation was prohibited). In other words, no civilian "Il-76" could have registered in Armenia after January 1, 2015. Meanwhile, the above-mentioned plane continued to bear the EK-76992 registration in the DRC at least until the summer of 2017, which was illegal. The plane then received Iraqi registration YI-BAT. But it turns out that this was a fake registration.
Thus, Simonyan's Armenian South Airlines had an Il-76TD aircraft (owned by the Arab South Airlines Co.) in 2014. The registration was EK-76778, which was then transferred to Iraq and registered as YI-BAC. The company, Al-Rafidain Falcon, became the plane’s operator. Upon learning this, the U.N. experts contacted the operator about YI-BAT, but the latter stated that he did not have a plane with such registration. Later, the Iraqi Mission to the U.N. reported that its air force once had 16 Il-76s, but in 1991 Iran moved 15 of them into its territory, leaving only one in Iraq, and that one is not in operation.
The Il-76TD, which was manufactured in 1977 and received a false Iraqi registration, had problems in Congo in June 2019, when it caught fire twice. Afterwards, DRC civil aviation authorities banned Zaabu International from operating the plane, and informed its Iraqi counterparts, who had nothing to do with the plane.
Zaabu has asked for the ban to be lifted, but civil aviation authorities have responded that the company has violated DRC laws. When the EK-72903 crashed in October 2019, killing eight people, the DRC President's Security Adviser ordered civil aviation investigators to investigate possible violations by South Airlines Co. and Zaabu International. Both companies' aircraft operating in the DRC were grounded.
(Top photo: Feb. 25, 2015 - DRC government army soldiers (FARDC) patrolling in the province of Ituri. (MONUSCO / Abel Kavanagh)