Կեղծ հայկական օդանավերը տարիներով ծառայել են Կոնգոյի նախագահին ու բանակին եւ կլորիկ գումարներ աշխատել
Հայաստանի անունը հերթական անգամ հայտնվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի փորձագետների զեկույցներից մեկում, որը հրապարակվել է վերջերս՝ հունիսի 2-ին: Փորձագետներն այս անգամ պարզել են, որ հայկական գրանցման տակ թռչող օդանավերը ծառայություններ են մատուցում Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության կառավարական զինուժին՝ զենք-զինամթերք եւ ռազմական անձնակազմ տեղափոխելով: Իրականում, սակայն, դրանցից մի քանիսը հայկական գրանցումից դուրս բերված են եղել, ինչը նշանակում է, որ ինքնաթիռների վրա ՀՀ գրանցման առկայությունն անօրինական է:
ՀՀ գրանցում կրող օդանավերը ծառայել են կոնգոլեզյան բանակին
Քաղաքացիական պատերազմների միջով անցած ԿԴՀ-ի արեւելքում զինված միջէթնիկական բախումները շարունակվում են մինչ օրս: 2003-ին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն ընդունել է 1493 բանաձեւը, որով բոլոր երկրներին արգելվում է զենք-զինամթերք մատակարարել Կոնգոյի արեւելքում գործող տեղական եւ օտարերկրյա զինված խմբավորումներին: Էմբարգոն, սակայն, չի վերաբերում երկրի կառավարական զինուժին (FARDC) եւ Կոնգոյում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունը՝ MONUSCO-ին: Այդուհանդերձ, էմբարգոյի հայտարարումը չի դադարեցրել զենքի մուտքը երկրի արեւելյան լարված տարածաշրջաններ՝ Կիվու եւ Իտուրի: 2004-ին ընդունված 1533 բանաձեւով էլ ԱԽ-ն ձեւավորել է ԿԴՀ-ի հարցով պատժամիջոցների կոմիտե, որի փորձագետներն ամեն տարի հանդես են գալիս կոնֆլիկտ(ներ)ի մասին զեկույցներով, ինչի հիման վրա էլ ընդունվում են նոր բանաձեւեր եւ պատժամիջոցներ:
ՄԱԿ-ի փորձագետները հունիսի 2-ին հրապարակած եւ 2019 թվականի իրենց աշխատանքն ամփոփող զեկույցում, մասնավորապես, ներկայացրել են, թե ինչպես են օտարերկրյա քաղաքացիական ավիաընկերություններն աջակցում Կոնգոյի կառավարական ուժերին: Ըստ փորձագետների՝ 2012 թ. ի վեր քաղաքացիական 6 բեռնատար ինքնաթիռներ, որոնցից 5-ն ունեցել են հայկական, իսկ 1-ը՝ սուդանական գրանցում, տեղափոխել են Կոնգոյի զինուժի անձնակազմն ու բեռը: 6-ն էլ կապ ունեն հայկական ավիացիայով հետաքրքրվողներին քաջ հայտնի Վահրամ Սիմոնյանի հետ, ով ծննդով Շիրակի Վահրամաբերդ գյուղից է, սակայն ՌԴ քաղաքացի է:
Սիմոնյանի աֆրիկական գործունեության եւ նրան առնչվող այլ մութ պատմությունների մասին «Հետքը» նախկինում էլի է գրել:
- Ի՞նչ էր անում հայկական EK-76592 ինքնաթիռը Դարֆուրի կոնֆլիկտային գոտում
- Հայ ավիատորներից ոմանք կրակի հետ են խաղում
- Հայերի արկածներն աֆրիկացի ծովահենների երկրում. կառավարությունն անհոգ է, իրականությունը՝ մտահոգիչ
- Զեկույց. հայկական օդանավերը զենք են առաքել Հարավային Սուդանի քաղաքացիական պատերազմում
- Կոնգոյում կործանված ինքնաթիռի վրա ՀՀ գրանցում կար, բայց իրականում այն հայկական չէր
- Կոնգոյում կործանված ՀՀ գրանցումով ինքնաթիռից առաջ եւս մեկ հայկական օդանավ էր ավիապատահարի մեջ հայտնվել այդ երկրի բանակի կազմում
«Հետքի» աղբյուրը, ով նախկինում եղել է ՄԱԿ-ի ԱԽ փորձագետ, դեռ 2016-ին հայտնել էր, որ Սիմոնյանը գործունեություն է ծավալում Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության մայրաքաղաք Կինշասայում, որտեղ 2015 թ. հիմնել է «South Airlines Co.» անունով ընկերություն: Հիշեցնենք, որ Հայաստանում Վ. Սիմոնյանի ավիաընկերություններն էին «Սաութ Էըրլայնզը» (հիմնադրվել է 2000 թ.), «Վ-Բերդ-Ավիան» (2006 թ.) եւ «Սկիվա Էյրը» (2011 թ.), որոնց բոլորի գործունեությունը ներկայում ժամանակավոր դադարեցված է: Այս ավիաընկերությունների անուններով Սիմոնյանը ընկերություններ է հիմնել այլ երկրներում եւս, մասնավորապես՝ Սեյշելներում, ԱՄԷ-ում, Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում, որոնք էլ նրա տարբեր պատվիրատուների հետ գործարքներն իրականացնողներն են եղել:
Իսկ հայկական ընկերությունները ստեղծվել են մի նպատակով՝ օդանավ շահագործող ներկայանալու եւ ինքնաթիռները մեր երկրում գրանցելու: Բայց նկատենք նաեւ, որ «Սաութ Էըրլայնզի» օդանավ շահագործողի վկայականի (ՕՇՎ) գործողությունն ավարտվել/դադարեցվել է 2016-ի հոկտեմբերին, «Վ-Բերդ-Ավիայինը»՝ 2011-ի օգոստոսին, իսկ «Սկիվա Էյրինը»՝ 2017-ի մարտին:
Սիմոնյանի՝ ՀՀ-ում գրանցված օդանավերը շահագործվել են արտերկրում, գլխավորապես՝ Աֆրիկայում: Մեր աղբյուրը 2016-ին փոխանցել էր, որ Կոնգոյի բանակը օգտագործում է Սիմոնյանի 2 օդանավերը՝ 1 հատ «Ան-72» (հայկական գրանցումը՝ EK-72903) եւ 1 հատ «Իլ-76» (EK-76992): 2016-ին գրել էինք, որ EK-72903-ը գրանցված է հայկական «South Airlines»-ի անվամբ, իսկ EK-76992 համարով ինքնաթիռը այն ժամանակ արդեն դուրս էր բերվել ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից:
Եվ ահա ՄԱԿ-ի փորձագետները պարզել են, որ ոչ միայն այս, այլեւ եւս 3 ինքնաթիռ, որոնք Սիմոնյանը շահագործել է կոնգոլեզյան բանակի համար, իրենց իրանի վրա փաստացի կրել են ՀՀ գրանցում, բայց դրանցից մի քանիսն իրականում հայկական չեն եղել, ավելի կոնկրետ՝ հայկական ռեգիստրից դուրս բերված են եղել: Փորձագետները նաեւ նշել են, որ Սիմոնյանի օդանավերի անձնակազմի անդամների մի մասը եղել է Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի քաղաքացի: Զեկույցի հեղինակները զրուցել են Սիմոնյանի հետ, ով հայտնել է, որ 2012-ից ծառայություններ է մատուցում կոնգոլեզյան կառավարական բանակին (FARDC):
Սիմոնյանն ու գործընկերը խախտել են Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի պահանջները
Փորձագետները ձեռք են բերել Շարժայում գործող «South Airlines Co.»-ի (սեփականատերն ու գլխավոր տնօրենը Վ. Սիմոնյանն է) պայմանագրերը Կոնգոյի մայրաքաղաքում գրանցված «Zaabu International»-ի հետ: Հենց «Zaabu»-ի միջոցով է հայազգի ավիատորը ծառայություններ մատուցել կոնգոլեզյան բանակին: Ընդ որում՝ նա այս ընկերության խորհրդի անդամ է:
Սակայն այստեղ էական է այն հանգամանքը, որ, ըստ զեկույցի, Կինշասայում հիմնադրված «South Airlines Co.»-ն եւ «Zaabu International»-ը խախտել են Կոնգոյին վերաբերող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ընդունած 3 բանաձեւերի պահանջները, որոնք վերաբերում են օդանավերի գրանցմանը, օդանավ շահագործողի վկայականներին, օդաչուների լիցենզիաներին եւ ուղեւորափոխադրումների կանոններին:
Այժմ տեսնենք, թե ինչպես են նախկինում մեր երկրում գրանցված օդանավերը հայտնվել Կոնգոյում ու ապօրինի շահագործվել ՀՀ ազգային EK նիշով:
EK-72101. նախագծողը տեղեկություն չի ունեցել օդանավի մասին
Այս «Ան-72-100» ինքնաթիռը Հայաստանում գրանցված էր «South Airlines»-ի անունով: Օդանավը Կոնգո էր տեղափոխվել 2012-ի հոկտեմբերին՝ Սիմոնյանի եւ «Zaabu International»-ի գործարքի արդյունքում: Մինչ այդ ինքնաթիռը դուրս չէր գրվել ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից, այսինքն՝ այն պարզապես վարձով հանձնվել էր կոնգոլեզյան կողմին ու շահագործվում էր հայկական փաստաթղթերով, ինչն ավիացիայում սովորական պրակտիկա է:
Ինչպես արդեն գրել ենք, Կոնգոյի բանակի կողմից օգտագործվող EK-72101-ը 2013 թ. նոյեմբերի 1-ին Գոմայից Կինշասա թռիչքի ժամանակ Կիսանգանի քաղաքի օդանավակայանում վթարային վայրէջք էր կատարել (խափանվել էր հիդրավլիկ համակարգը), որի ընթացքում դուրս էր եկել վազքուղուց ու հրդեհվել: Անձնակազմը չէր տուժել: Իր հերթին տեղական radiookapi.net-ը (MONUSCO-ի ռադիոն) հայտնել էր, որ օդանավում եղել է 15 ուղեւոր՝ քաղաքացիական անձինք եւ զինվորականներ, ովքեր եւս չէին տուժել: Այդուհանդերձ, ինքնաթիռն այլեւս անպիտան էր դարձել:
Ավիացիոն ֆորումներից մեկին հղում տալով՝ գրել էինք, որ EK-72101-ն ընդգրկված էր դրա նախագծող Անտոնովի կոնստրուկտորական բյուրոյի (Ուկրաինա) «սեւ ցուցակի» մեջ եւ թռչելու իրավունք չուներ: Ուկրաինական կողմը ՄԱԿ-ի փորձագետներին հայտնել է, որ այս ինքնաթիռը թողարկվել է Խարկովի ավիագործարանում 1987-ին, իսկ 2002-ին «Անտոնով» ձեռնարկությունը (նախկին կոնստրուկտորական բյուրոն) երկարացրել է դրա թռիչքային ռեսուրսը մինչեւ 5000 թռիչքային ժամ կամ 5000 թռիչք, որը վավեր է եղել մինչեւ 2003-ի սեպտեմբեր: Դրանից հետո ինքնաթիռը պետք է կապիտալ վերանորոգում անցներ: Բայց ըստ ուկրաինական կողմի՝ 2003-ից հետո «Անտոնովը» որեւէ աշխատանք չի տարել այս բորտի վրա եւ ոչ էլ երկարացրել է դրա ռեսուրսը, հետեւաբար իրենք տեղյակ չեն դրա տեխնիկական վիճակի, թռիչքային պիտանիության, գործունեության ու տերերի մասին (տես ստորեւ):
Նշենք, որ օդանավերի ռեսուրսի երկարացումը, որպես կանոն, կատարվում է նախագծող բյուրոյի ծրագրով (երբեմն նաեւ մասնակցությամբ), եւ համապատասխան աշխատանքների իրականացումից հետո հենց բյուրոն է որոշում՝ երկարացնե՞լ ռեսուրսը, թե՞ ոչ: Բայց կոնկրետ EK-72101-ի պարագայում «Անտոնովն» անտեղյակ է եղել այս բորտի հետագա ճակատագրից:
EK-72903. կործանված ինքնաթիռի վրա հայկական գրանցումն անօրինական էր
2012-ի հոկտեմբերին եւս մեկ օդանավ՝ հայկական EK-72903 գրանցումով «Ան-72»-ը, վարձակալությամբ հանձնվել է «Zaabu International»-ին: Պայմանագիրը կնքվել է հայկական «South Airlines»-ի գլխավոր տնօրեն ներկայացած Վ. Սիմոնյանի եւ կոնգոլեզյան ընկերության գլխավոր տնօրեն Իվ Լուբամբի Իդիի (Yves Lubambi Idi) միջեւ: Հետաքրքիր է, որ Սիմոնյանը, ըստ ՀՀ պետռեգիստրի, երբեք էլ չի եղել Երեւանում գրանցված «Սաութ Էըրլայնզ» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն (2006-ից դրա տնօրենը բալահովիտցի Սամվել Հարությունյանն է): Բայց սա միակ ուշագրավ կետը չէ:
Այսպես՝ չնայած իբրեւ վարձատու հանդես է եկել հայկական «South Airlines»-ը, պայմանագրում ներկայացվել են դրա Շարժայի մասնաճյուղի՝ «South Airlines Co.»-ի բանկային տվյալները «Sharjah Islamic Bank»-ում, ինչից կարող ենք ենթադրել, որ վարձակալությունից ստացված գումարները Հայաստան գալու փոխարեն գնացել են Շարժա (տես ստորեւ):
Ընդ որում՝ ինքնաթիռի մեկ թռիչքային ժամի վարձակալությունը գնահատվել է 1650 դոլար, որի մեջ չեն մտել հարկերն ու տուրքերը, այսինքն՝ դա եղել է Սիմոնյանի մաքուր եկամուտը: Առաջին ամսվա համար (70 թռիչքային ժամի կտրվածքով) Վ. Սիմոնյանը 115.500 դոլար կանխավճար է վերցրել: Ավելորդ չէ ասել, որ օդանավը Կոնգոյում շահագործվել է 7 տարի՝ մինչեւ 2019-ի աշուն: 2012-ի հոկտեմբերին պայմանագիր կնքելուց հետո դրա գործողության ժամկետը երկարացվել է 2013-ին, 2015-ին, 2017-ին ու 2018-ին: Վերջին թարմացումից հետո այն պիտի գործեր մինչեւ 2020 թ., բայց բանը դրան չհասավ՝ 2019-ին օդանավն աղետի ենթարկվեց:
Հիշեցնենք, որ 2019-ի հոկտեմբերի 10-ին այս «Ան-72»-ը երկրի արեւելյան Գոմա քաղաքից արեւմուտք՝ Կինշասա թռչելիս ընկել էր Կոնգոյի կենտրոնական տարածաշրջանի անտառների վրա: Օդանավը մայրաքաղաք էր տեղափոխում երկրի նախագահի զրահապատ մեքենան: Աղետի հետեւանքով զոհվեց 8 հոգի՝ 4 հոգուց բաղկացած անձնակազմը (Ռուսաստանի, Ուկրաինայի եւ Ղազախստանի քաղաքացիներ), ինչպես նաեւ նախագահականի 4 աշխատակից, ովքեր ուղեկցում էին մեքենան:
Բայց այստեղ կա մեկ այլ շատ կարեւոր դետալ. այս ինքնաթիռը 2016-ի մայիսին հանվել էր ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից, ինչը նշանակում է, որ այն այլեւս չպիտի կրեր EK-72903 գրանցումը: Ի պատասխան փորձագետների նամակի՝ Վահրամ Սիմոնյանը հայտնել է, որ այս բորտը, ինչպես նաեւ եւս 3 ինքնաթիռ (EK-32400, EK-72425, YI-BAT) ինքը վարձակալությամբ հանձնել է «Zaabu International»-ին, ով գործել է պետության շահերից: Ըստ ավիատորի՝ օդանավերը օգտագործվել են բացառապես Կոնգոյի նախագահի եւ բանակի (FARDC) կարիքների համար ու միայն այդ երկրի սահմաններում:
Սիմոնյանը նշել է, թե քանի որ ռազմական, մաքսային եւ ոստիկանական ծառայությունների կողմից կիրառվող օդանավերը համարվում են պետական, իսկ պետական օդանավերի շահագործումը կարգավորվում է պետության կողմից վերահսկվող եւ պահպանվող հատուկ եւ կոնֆիդենցիալ ռեժիմով, ապա ինքը չի կարող տրամադրել փորձագետների հայցած ինֆորմացիան: Հավելել է, որ կործանված ինքնաթիռի տեխսպասարկումն իրականացվել է համապատասխան մասնագետների կողմից կանոնների պահպանմամբ: Սիմոնյանը նշել է նաեւ, որ ուղեւորների, բեռի եւ երրորդ անձանց ապահովագրությունը շահագործողի պատասխանատվության ներքո է:
Ինչպես տեսնում ենք, ոչ մի խոսք չկա հայկական EK-72903 գրանցումը անօրինական կրելու մասին: Բայց մինչեւ Սիմոնյանի պատասխանը, ՄԱԿ-ի փորձագետների հարցմանն արձագանքել էր ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն: Վերջինս ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության միջոցով փորձագետներին հայտնել է, որ այս «Ան-72»-ը Հայաստանում գրանցվել էր 2005-ի ապրիլին. սեփականատեր էր հաշվառվել ԱՄԷ-ում գրանցված «South Airlines Co.»-ն, իսկ շահագործող՝ հայկական «South Airlines»-ը: Սակայն օդանավի թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատը գործել է մինչեւ 2013-ի փետրվար, դրանից հետո թարմացում չի կատարվել, այլ կերպ ասած՝ օդանավը թռչելու իրավունք չուներ: 2016-ի մայիսին էլ այն հանվել է (ապագրանցվել է) հայկական ռեգիստրից սեփականատիրոջ դիմումով: Հայկական կողմը նաեւ հայտնել է, որ Սիմոնյանը նախկինում Հայաստան է ժամանել Շարժա-Երեւան կամ Դուբայ-Երեւան թռիչքներով ու վերջին անգամ ՀՀ-ից դուրս է եկել 2018-ի դեկտեմբերին:
EK-72903-ի վերաբերյալ եւս փորձագետները տեղեկություններ են խնդրել դրա նախագծող եւ արտադրող երկրից՝ Ուկրաինայից: Ըստ վերջինիս տրամադրած ինֆորմացիայի՝ այս օդանավն արտադրվել է 1987-ին Խարկովի ավիագործարանում: Շահագործման սահմանաչափը (ռեսուրսը) մինչեւ առաջին կապիտալ վերանորոգումը եղել է 5000 թռիչք, 5000 թռիչքային ժամ կամ օրացուցային 7 տարի: Սրանցից մեկի լրանալու դեպքում ինքնաթիռը պետք է կապիտալ վերանորոգվեր: Իսկ ընդհանուր ռեսուրսը նախատեսված է եղել 15.000 թռիչք, 15.000 թռիչքային ժամ կամ 20 տարի: Ուկրաինացիները հայտնել են, որ արտադրվելուց հետո բորտը շահագործվել է խորհրդային, ապա ռուսական ռազմաօդային ուժերի կողմից: Սակայն 1997-ից հետո ռուսական օդուժը չի դիմել նախագծող «Անտոնովին»՝ ինքնաթիռի ռեսուրսի երկարացման համար: Ըստ այդմ՝ ուկրաինական կողմը որեւէ տեղեկություն չի ունեցել ինքնաթիռի տեխնիկական վիճակի, դրա վրա կատարված աշխատանքների, թռիչքային պիտանության եւ վավեր վկայականների մասին: Սակայն Ուկրաինայի ֆիսկալ ծառայության տվյալներով՝ Սիմոնյանի EK-72903 եւ EK-72425 գրանցումներով ինքնաթիռները 2004, 2006, 2007, 2010 եւ 2012 թթ. ժամանակավորապես ներկրվել են Ուկրաինա, ապա կրկին արտահանվել: Ըստ էության, օդանավերը Ուկրաինա են տեղափոխվել տեխսպասարկում անցնելու համար, սակայն, ինչպես ասվեց, «Անտոնով» ձեռնարկությունը դրանցից տեղյակ չի եղել (տես ստորեւ):
EK-76992 (YI-BAT). կեղծ գրանցումով օդանավի արկածները
2013-ի հունիսին Սիմոնյանի արաբական «South Airlnes Co.»-ն եւ «Zaabu International»-ը ստորագրել են «Իլ-76ՏԴ» տիպի օդանավի վարձակալության պայմանագիր (տես ստորեւ):
Օդանավը Կոնգո էր տեղափոխվել 2013-ի մարտին: Այն գրանցված էր Հայաստանում որպես EK-76992, սակայն, ըստ ավիացիոն տեղեկատուների, դրա շահագործողը ոչ թե Սիմոնյանի տեղական 3 ավիաընկերություններից մեկն էր, այլ «Հայք Ավիան», որի ինքնաթիռները եւս Աֆրիկայում աշխատելու փորձ ունեին:
EK-76992-ի շահագործումից ստացված եկամուտները կրկին հոսել են արաբական Շարժա՝ Սիմոնյանի տեղական ընկերության հաշվեհամարին: Սիմոնյանն ու «Zaabu»-ի գլխավոր տնօրենը պայմանագիր են կնքել 1 տարով, սակայն այն հետո երկարաձգվել է: «Իլ-76»-ի մեկ թռիչքային ժամի վարձակալությունը գնահատվել է 2000 դոլար, որի մեջ չեն մտել հարկերն ու տուրքերը: Առաջին ամսվա համար (70 թռիչքային ժամի կտրվածքով) Վ. Սիմոնյանը 140.000 դոլար կանխավճար է վերցրել: Նկատենք նաեւ, որ այս օդանավը Կոնգոյի նախագահական աշխատակազմի եւ բանակի կարիքների համար շահագործվել է մինչեւ 2019 թ.:
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն ՄԱԿ-ի փորձագետներին հայտնել է, որ հայկական քաղավիացիայում օգտագործվող բոլոր «Իլ-76»-երը ռեգիստրից դուրս են գրվել մինչեւ 2014-ի տարեվերջ (դրանց հետագա շահագործումը արգելվել էր): Այսինքն՝ հասկանալի է, որ 2015-ի հունվարի 1-ից ոչ մի քաղաքացիական «Իլ-76» չէր կարող ՀՀ գրանցում ունենալ: Այնինչ վերոնշյալ օդանավը Կոնգոյում շարունակել է կրել EK-76992 գրանցումը առնվազն մինչեւ 2017-ի ամառ, ինչն անօրինական էր: Այնուհետ բորտը ստացել է Իրաքի գրանցում՝ YI-BAT: Բայց պարզվում է՝ սա կեղծ գրանցում է:
Այսպես՝ Սիմոնյանի հայկական «South Airlines»-ը 2014-ի ընթացքում ունեցել է «Իլ-76ՏԴ» օդանավ (սեփականատերն արաբական «South Airlines Co.»-ն էր), գրանցումը՝ EK-76778, որը հետո տեղափոխվել է Իրաք ու գրանցվել իբրեւ YI-BAC: Վերջինիս շահագործող է դարձել իրաքյան «Al-Rafidain Falcon» ընկերությունը: Իմանալով այս մասին՝ փորձագետները YI-BAT-ի վերաբերյալ դիմել են այս օպերատորին, սակայն վերջինս հայտնել է, որ ինքը նման գրանցումով ինքնաթիռ չունի: Ավելի ուշ ՄԱԿ-ում Իրաքի ներկայացուցչությունն էլ հաղորդել է, որ իրենց օդուժը ժամանակին ունեցել է 16 հատ «Իլ-76», սակայն 1991-ին Իրանը դրանցից 15 հատը տեղափոխել է իր տարածք, եւ Իրաքում մնացել է միայն մեկը, որը չի շահագործվում:
1977-ին արտադրված եւ իրաքյան կեղծ գրանցում ստացած «Իլ-76ՏԴ»-ն Կոնգոյում խնդիրների է բախվել 2019-ի հունիսին, երբ 2 անգամ դրա վրա հրդեհ է բռնկվել: Դրանից հետո ԿԴՀ քաղավիացիոն իշխանությունները «Zaabu International»-ին արգելել են շահագործել բորտը, ու այդ մասին տեղյակ են պահել Իրաքի գործընկերներին, որոնք, փաստորեն, որեւէ կապ չունեին այս օդանավի հետ:
«Zaabu»-ն խնդրել է հանել արգելքը, սակայն քաղավիացիոն իշխանությունները պատասխանել են, որ ընկերությունը խախտել է Կոնգոյի օրենքները: Իսկ երբ 2019-ի հոկտեմբերին աղետի ենթարկվեց EK-72903-ը՝ դառնալով 8 հոգու մահվան պատճառ, Կոնգոյի նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդականի ցուցումով քաղավիացիայի պատասխանատուները հետաքննություն են սկսել, որպեսզի, ի թիվս այլ հանգամանքների, բացահայտեն Կինշասայում գրանցված «South Airlines Co.» եւ «Zaabu International» ընկերությունների կողմից հավանական օրինախախտումները: Այս երկուսի օդանավերի թռիչքները Կոնգոյում դադարեցվել են:
Առաջին լուսանկարում՝ Կոնգոյի կառավարական բանակի (FARDC) զինվորները պարեկություն են անում Իտուրի նահանգում. 25.02.2015 (MONUSCO/ Abel Kavanagh)

Самолеты с фальшивой армянской регистрацией годами служили президенту и армии Конго, зарабатывая огромные суммы
В опубликованном 2 июня докладе экспертов Совета безопасности ООН в очередной раз была упомянута Армения. На этот раз эксперты выяснили, что самолеты с армянской регистрацией оказывают услуги правительственным войскам Демократической Республики Конго, перебрасывая оружие, боеприпасы и военный контингент. В действительности некоторые из этих воздушных судов были лишены армянских регистрационных номеров, а значит, наличие у них кода регистрации Республики Армения было незаконно.
Самолеты с регистрационным номером РА обслуживали конголезскую армию
В восточной части прошедшей через гражданские войны Демократической Республики Конго межэтнические вооруженные столкновения продолжаются по сей день. В 2003 г. Совет безопасности ООН принял Резолюцию 1493, которой всем странам запрещается поставлять оружие и боеприпасы действующим на востоке ДРК местным и иностранным вооруженным группам. Эмбарго, однако, не распространяется на правительственные вооруженные силы (FARDC) и миротворческую миссию ООН в Конго – MONUSCO. Тем не менее, объявление эмбарго не остановило поставки оружия в восточные районы страны – Киву и Итури, где сохраняется напряженность. Принятой в 2004 г. Резолюцией 1533 Совбез учредил Комитет по санкциям по ДРК, эксперты которого каждый год выступают с докладами о конфликте, на основании которых принимаются новые резолюции и санкции.
В опубликованном 2 июня докладе о работе экспертов ООН за 2019 год представлено, как иностранные гражданские авиакомпании оказывают содействие правительственным силам Конго. Согласно докладу, начиная с 2012 г. шесть гражданских грузовых самолетов, пять из которых имели армянскую, а один – суданскую регистрацию, осуществили переброску контингента и груза вооруженныхсил Конго. Все шесть самолетов имели отношение к хорошо известному тем, кто интересуется армянской авиацией, гражданину Российской Федерации, уроженцу села Ваграмаберд Ширакской области Армении Ваграму Симоняну.
О деятельности Симоняна в Африке, а также об имеющих к нему отношение других темных историях Hetq.am писал и раньше.
- Некоторые армянские авиаторы играют с огнем
- Приключения армян в стране афиканских пиратов: безразличие правительства и тревожная реальность
Работавший ранее экспертом в СБ ООН источник Hetq.am еще в 2016-ом сообщил о том, что Симонян развернул деятельность в столице Конго Киншасе, где в 2015 году основал компанию “South Airlines Co.”. Напомним, что в Армении В.Симоняну принадлежали авиакомпании “South Airlines” (была основана в 2000 г.), “В-Берд-Авиа” (2006 г.) и “Скива Эйр” (2011 г.). Деятельность всех в настоящее время прекращена. Авиакомпании с аналогичными названиями Ваграм Симонян создал и в других странах – на Сейшельских Островах, в Объединенных Арабских Эмиратах, на Британских Виргинских Островах. Все эти компании заключали сделки с его заказчиками.
Что касается армянских авиакомпаний, то Симонян создал их с одной-единственной целью – зарегистрировать в нашей стране самолеты и выдавать эти компании за их эксплуатанта. Заметим, также, что срок действия свидетельства эксплуатанта воздушного судна “South Airlines” истек в октябре 2016 г., “В-Берд-Авиа” – в августе 2011 г., “Скива Эйр” – в марте 2017 г.
Зарегистрированные в Республике Армения самолеты Ваграма Симоняна эксплуатировались за границей, главным образом в Африке. В 2016 г. наш источник сообщил, что армия Конго использует два самолета Симоняна –“Ан-72” (армянский регистрационный номер EK-72903) и “Ил-76” (EK-76992).
Тогда же мы писали о том, что EK-72903 зарегистрирован на армянскую авиакомпанию “South Airlines”, а самолет с номером EK-76992 к тому времени уже был выведен из реестра самолетов Республики Армения.
Эксперты ООН выяснили, что не только эти, но и три других самолета, которые Симонян использовал для конголезской армии, фактически носили армянские номера. В действительности же некоторые из них не были армянскими. Точнее, эти воздушные суда были исключены из армянского реестра. Эксперты также отметили, что часть экипажей самолетов Симоняна состояла из граждан России и Украины. Авторы доклада побеседовали с Симоняном, который сообщил, что в 2012 г. оказывал услуги правительственной армии Конго (FARDC).
Ваграм Симонян и его партнер нарушили требования резолюции Совбеза ООН
В распоряжении экспертов оказались договоры, заключенные между “South Airlines Co.”, действующей в арабской Шардже (собственником и гендиректором является В.Симонян), и зарегистрированной в столице Конго компанией “Zaabu International”. Именно с помощью “Zaabu” армянский авиатор оказывал услуги конголезской армии. При этом он входил в состав совета этой компании.
Здесь, однако, есть одно существенное обстоятельство: согласно докладу, действующие в Киншасе “South Airlines Co.” и “Zaabu International” нарушили требования трех резолюций Совбеза ООН по Конго, которые касаются регистрации самолетов, свидетельств эксплуатанта самолетов, лицензий летчиков и правил пассажироперевозок.
А теперь о том, как зарегистрированные ранее в нашей стране самолеты оказались в Конго и незаконно эксплуатировались под национальным кодом Республики Армения – EK.
EK-72101: конструктор не имел сведений о самолете
Самолет “Ан-72-100” был зарегистрирован в Армении компанией "South Airlines”. Воздушное судно было доставлено в Конго в октябре 2012 г. в результате сделки между Симоняном и “Zaabu International”. До этого самолет не был выписан из реестра самолетов РА. Иными словами, он был сдан в аренду конголезской стороне и эксплуатировался по армянским документам, что представляет собой обычную практику в авиации.
Как мы уже писали, использовавшийся конголезской армией самолет EK-72101 во время полета 1 ноября 2013 года из Гомы в Киншасу совершил аварийную посадку в аэропорту города Кисангани (из строя вышла гидравлическая система), во время которой он выехал за пределы взлетной полосы и загорелся. Экипаж не пострадал. В свою очередь сайт radiookapi.net (радио MONUSCO) сообщил, что на борту находились 15 пассажиров – гражданские лица и военные, которые тоже не пострадали. Тем не менее, борт стал негодным к использованию.
Мы со ссылкой на один из авиационных форумов написали, что EK-72101 был включен в “черный список” его разработчика – конструкторского бюро “Антонов” (Украина) – и не имел право совершать полеты. Украинская сторона сообщила экспертам ООН, что самолет был создан в 1987 г. на Харьковском авиационном заводе, а в 2002-ом предприятие “Антонов” (бывшее конструкторское бюро) продлило его летный ресурс до 5000 летных часов, или 5000 полетов, что было действительно до сентября 2003 г. После этого судно должно было встать на капитальный ремонт. Но, как утверждает украинская сторона, после 2003 г. предприятие “Антонов” не проводило каких-либо работ на этом борту и не продлевало его ресурс, а значит, не располагало информацией о его техническом состоянии, летной годности, деятельности и владельцах (см.ниже).
Отметим, что продление ресурса самолетов, как правило, осуществляется по программе конструкторского бюро (а иногда и при его участии), и после проведения соответствующих работ именно бюро принимает решение, продлить ресурс или нет. Но конкретно в случае с EK-72101 “Антонов” ничего не знал о его дальнейшей судьбе.
EK-72903: наличие регистрационного номера РА на рухнувшем самолете было незаконно
В октябре 2012 г. в аренду “Zaabu International” был передан имевший армянскую регистрацию еще один “Ан-72”– EK-72903. Соответствующий договор был заключен между представившимся гендиректором армянской авиакомпании“South Airlines” Ваграмом Симоняном и гендиректором конголезской компании Ивом Лубамби Иди. Примечательно, что Симонян, по данным госреестра РА, никогда не был гендиректором зарегистрированного в Ереване ООО “South Airlines”(с 2006 г. его директором является житель села Балаовит Самвел Арутюнян). Но это не единственное примечательный факт.
Несмотря на то, что в качестве арендодателя выступила армянская компания “South Airlines”, в договоре были указаны имевшиеся в “Sharjah Islamic Bank” данные ее филиала в Шардже – “South Airlines Co.”. Из этого можно предположить, что полученные от аренды суммы поступали не в Армению, а в Шарджу (см.ниже).
При этом аренда одного летного часа была оценена в 1650 долларов. В эту сумму не входили налоги и пошлины, то есть это была чистая прибыль Симоняна. За первый месяц (70 летных часов) он брал предоплату в размере 115.000 долларов. Отметим, что в Конго самолет эксплуатировался 7 лет, до осени 2019-го. В октябре 2012 г., после заключения договора, срок его действия продлевался четыре раза – в 2013-ом, 2015-ом, 2017-ом и 2018-ом. После последнего обновления договор должен был действовать до 2020 г., но до этого дело не дошло – в 2019 году самолет потерпел крушение.
Напомним, что 10 октября 2019 г. самолет, направлявшийся из города Гома на востоке страны в расположенную на западе столицу Киншасу, упал в лесах в центральном районе Конго. Борт доставлял в столицу бронированный автомобиль президента страны. Вследствие катастрофы погибли 8 человек – четыре члена экипажа (граждане России, Украины и Казахстана) и сопровождавшие автомобиль 4 сотрудника президентской администрации.
Но здесь есть одна важная деталь: в мае 2016 г. этот самолет был исключен из реестра самолетов РА, а это значит, что данное воздушное судно больше не могло иметь регистрационный номер EK-72903. Ваграм Симонян в ответ на письмо экспертов сообщил, что указанный борт и еще три самолета (EK-32400, EK-72425, YI-BAT) он сдал в аренду действовавшей в интересах государства компании “Zaabu International”. По утверждению авиатора, самолеты использовались исключительно на нужды президента и армии (FARDC) Конго и только в пределах границ страны.
По словам Симоняна, поскольку самолеты, используемые военной, таможенной службами и полицией, считаются государственными, а эксплуатация государственных самолетов регулируется специальным конфиденциальным режимом, который контролируется и охраняется государством, то он не может предоставить затребованную экспертами информацию. Симонян также отметил, что техобслуживание потерпевшего крушение самолета осуществлялось соответствующими специалистами с соблюдением установленных правил. По его словам, ответственность за страхование пассажиров, груза и третьих лиц несет эксплуатант.
Как видим, о незаконном наличии армянского регистрационного номера EK-72903 нет ни слова. Однако до получения ответа Симоняна на запрос экспертов ООН отреагировал Комитет гражданской авиации РА. Последний через постоянное представительство Армении в ООН сообщил экспертам, что данный “Ан-72” был зарегистрирован в РА в апреле 2005-го. В качестве собственника была указана зарегистрированная в ОАЭ компания “South Airlines Co.”, а в качестве эксплуатанта – армянская компания “South Airlines”. Однако свидетельство летной годности самолета было действительно до февраля 2013 г., после чего срок его действия не продлевался. Иными словами, самолет не имел право выполнять полеты. В мае 2016-го воздушное судно на основании заявления собственника было исключено из армянского реестра. Армянская сторона сообщила также, что ранее Симонян прибыл в Армению рейсом Шаржа-Ереван или Дубай-Ереван и в последний раз выезжал из РА в декабре 2018 г.
Эксперты запросили сведения и о EK-72903. С этой целью они обратились к Украине, где был сконструирован и выпущен этот самолет. Согласно полученной информации, он был создан в 1987 г. в Харькове. До первого капитального ремонта эксплуатационный ресурс составлял 5000 полетов, 5000 летных часов или 7 календарных лет. В случае превышения одного из этих показателей самолет должен был пройти капитальный ремонт. А предусмотренный для него общий ресурс составлял 15.000 полетов, 15.000 летных часов или 20 лет.
Украинская сторона сообщила, что после производства борт эксплуатировался советскими, а затем российскими военно-воздушными силами. Однако после 1997 г. российские ВВС не обращались к предприятию “Антонов” для продления ресурса самолета, поэтому украинская сторона не имела какой-либо информации о техническом состоянии самолета, о проделанной на нем работе, летной годности и действительных свидетельствах. Однако по данным фискальной службы Украины самолеты, зарегистрированные Симоняном под номерами EK-72903 и EK-72425 в 2004, 2006, 2007, 2010 и 2012 годах временно доставлялись в Украину, а затем вновь вывозились. По сути, самолеты прибывали в Украину для прохождения техосмотра, но, как уже было сказано, предприятие “Антонов” ничего об этом не знало (см.ниже).
EK-76992 (YI-BAT): приключения самолета с фальшивой регистрацией
В июне 2013г. арабская компания Симоняна “South Airlines Co.” и “Zaabu International” подписали договор об аренде самолета “Ил-76ТД” (см.ниже).
Судно было доставлено в Конго в марте 2013 г. Оно было зарегистрировано в Армении под номером EK-76992, но, согласно авиационным справочникам, его эксплуатантом являлся не одна из трех местных авиакомпаний Симоняна, а “Айк Авиа”, самолеты которой тоже имели опыт работы в Африке.
Доходы от эксплуатации EK-76992 вновь потекли в арабскую Шарджу, на расчетный счет принадлежащей Симоняну местной компании. Симонян и гендиректор “Zaabu” подписали договор сроком на год, который потом был продлен. Аренда одного летного часа “Ил-76” стоила 2000 долларов. Налоги и пошлины в эту плату не входили. За первый месяц (в разрезе 70 летных часов) В.Симонян брал предоплату в размере 140.000 долларов. Отметим также, что этот самолет эксплуатировался на нужды администрации президента и армии Конго до 2019 г.
Комитет гражданской авиации РА сообщил экспертам ООН, что все использовавшиеся в армянской гражданской авиации “Ил-76” были выписаны из реестра до конца 2014 г. (их дальнейшая эксплуатация была запрещена). Понятно, что с 1 января 2015 г. ни один гражданский “Ил-76” не мог иметь регистрацию Республики Армения. Между тем вышеупомянутый самолет продолжал использовать в Конго армянский регистрационный номер EK-76992 как минимум до лета 2017 г., что было незаконно. Затем борт получил регистрацию Ирака - YI-BAT, но, как оказалось, она была фальшивой.
Так, в 2014 г. принадлежащая Симоняну армянская “South Airlines” имела самолет “Ил-76ТД” (его владельцем была арабская авиакомпания “South Airlines Co.”) с регистрационным номером EK-76778. В дальнейшем воздушное судно было доставлено в Ирак и зарегистрировано под кодом YI-BAC. Его эксплуатантом стала иракская компания “Al-Rafidain Falcon”. Узнав об этом, эксперты обратились по вопросу YI-BAT к этому оператору, однако последний сообщил, что у него нет самолета с такой регистрацией. Позднее представительство Ирака в ООН сообщило, что в свое время в составе их воздушных сил было 16 “Ил-76”, однако в 1991 г. Иран доставил 15 из них на свою территорию, и в Ираке остался только один самолет, который не эксплуатируется.
У произведенного в 1977-ом и получившего поддельную иракскую регистрацию “Ил-76ТД” в июне 2019 г. в Конго возникли проблемы – борт дважды загорался. После этого руководство гражданской авиации ДРК запретило “Zaabu International” использовать судно, о чем были проинформированы также партнеры в Ираке, которые, однако, не имели никакого отношения к этому самолету.
“Zaabu” попросила снять запрет, но руководство гражданской авиации Конго ответило, что компания нарушила законы страны. Когда же в октябре 2019 г. потерпел крушение EK-72903, в результате чего погибли 8 человек, советник по вопросам безопасности президента Конго дал указание провести расследование, чтобы в числе прочих обстоятельств выявить возможные нарушения закона, допущенные зарегистрированными в Киншасе компаниями “South Airlines Co.” и “Zaabu International”. Полеты самолетов этих компаний были приостановлены.
На первом снимке: солдаты правительственной армии Конго (FARDC) ведут патрулирование в провинции Итури, 25.02.2015 (MONUSCO/ Abel Kavanagh)