«Մենք ուզում ենք սովորել». բուհ չընդունված դիմորդների բողոքի ակցիան շարունակվում է
Կրթության գիտության մշակույթի եւ սպորտի նախարարության շենքի դիամց շարունակվում է ընդունելության քննությունից դրական միավոր ստացած, սակայն բուհ չընդունված դիմորդների և նրանց ծնողների բողոքի ակցիան։ Պահանջն է՝ հանդիպել նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ։
Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 26-ի ուղիղ եթերով հայտնել է, որ շուրջ 12 հազար դիմորդներից դրական են ստացել, սակայն բուհ չեն ընդունվել 223-ը: Իսկ ուսանողները, որոնք դրական միավոր են ստացել, սակայն չեն ընդունվել բուհ, կարող են դիմել հեռակա ուսուցման համար։ Այսօրվա ակցիայի մասնակիցները հրաժարվում էին հեռակա ուսուցումից։
Հուլիսի 21-ին սկսված բողոքի ակցիայից հետո բուհ չընդունված դիմորդների ծնողները պահանջում են ավելացնել պահանջարկ ունեցող նախապես որոշված տեղերի քանակը: Դիմորդները և ծնողները պնդում են, որ ընդունելության կարգի փոփոխության վերաբերյալ պատշաճ չեն ծանուցվել, ինչի պատճառով էլ մրցույթից դուրս են մնացել։ Այս տարի դիմորդները քննություն են հանձնել մեկ առարկայից, մրցույթն անցկացվել է ընդունելության դիմում-հայտի առաջին տողով նշված մասնագիտության համար։
«Մասնագիտությունների մրցույթն անցկացվել է ընդունելության դիմում-հայտի առաջին տողով ընտրված մասնագիտության՝ անվճար և վճարովի ուսուցման հայտի գերակայությամբ», - այս մասին նված է ԿԳՄՍ-ի կայքում:
Ակցիայի ընթացքում Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչության պետի տեղակալ Օֆելյա Կամավոսյանը ասեց, որ առաջին փուլի արդյունքում դրական միավոր ստացած, սակայն չընդունված բողոքող դիմորդների թիվը 88 է, որից 64-ը դիմել է լրացուցիչ փուլի համար, 63-ն ընդունվել է։ Նա նշեց նաեւ, որ կարող են հանդիպել փոխնախարար Գրիշա Թամրազյանին, սակայն դիմորդները և նրանց ծնողները հրաժարվեցին, ապա փորձեցին մտնել նախարարության շենք։ Դիմորդները նախարարության շենքի դիմաց վանկարկում էին՝ «Մենք ուզում ենք սովորել», ապա հանդիպման պահանջ ներկայացրին նախարարին։ Ակցիայի համակարգող Մասիս Բաբայանն էլ լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ակցիան ի շահ երեխաների է, և պետք չէ այն քաղաքականացնել։
Նախարարության ներկայացուցիչներին այդպես էլ չհանդիպելով՝ ակցիայի մասնակիցները նախարարության շենքից «Արայի'կ, հեռացի'ր» վանկարկումներով շարժվեցին դեպի Շահումյան հրապարակ, ապա փակեցին Բեյրութի փողոցը, որից հետո ոստիկանությունը, ուժ գործադրելով, փողոցից հեռացրեց նստացույց իրականացնող ակցիայի մասնակիցներին։ Երկու անձ բերման ենթարկվեց։ Այս մասին «Հետքին» տեղեկացրեց ոստիկանության լրատվության վարչության պետի տեղակալ Էդգար Ջանոյանը. պատճառը ոստիկանների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքն է։

“Мы хотим учиться”: продолжается акция протеста не поступивших в вузы абитуриентов
Перед зданием министерства образования, науки, культуры и спорта продолжается акция протеста получивших на приемных экзаменах положительные баллы, но не поступивших в вузы абитуриентов и их родителей. Участники акции требуют встречи с министром ОНКС Араиком Арутюняном.
26 июля министр в прямом эфире сообщил, что положительные баллы получили около 12 тысяч абитуриентов, но в вузы поступили 223 человека. Арутюнян также сказал, что получившие положительные баллы, но не поступившие в вузы абитуриенты могут поступить на заочное отделение.
Однако участники сегодняшней акции заявили, что отказываются от заочного обучения.
Проводящие с 21 июля акции протеста родители не поступивших в вузы выпускников требуют увеличить число мест на пользующихся спросом факультетах. Абитуриенты и их родители утверждают, что не были надлежащим образом проинформированы об изменении порядка приема, из-за чего выбыли из конкурса. В этом году был предусмотрен экзамен только по одному предмету, конкурс проводился по специальности, которая была указана в заявке первой строкой.
Начальник управления по информации и связям с общественностью МОНКС Офелия Камавосян в ходе акции сообщила, что на первом этапе положительные баллы получили, но не поступили 88 абитуриентов. 64 из них обратились для прохождения дополнительного этапа, 63 – были приняты. Камавосян предложила участникам акции встретиться с заместителем министра Гришей Тамразяном, однако абитуриенты и их родители отказались и попытались пройти в здание министерства. Находившиеся напротив здания абитуриенты скандировали “Мы хотим учиться” и требовали встречи с министром. Координатор акции Масис Бабаян сказал журналистам, что акция преследует цель помочь абитуриентам, и призвал не политизировать ее.
Абитуриенты и их родители, так и не встретившись с представителями министерства, направились к площади Шаумяна, скандируя “Араик, уходи!”. Затем они перекрыли улицу Бейрута, организовав на проезжей части сидячий пикет. Однако полиция, применив силу, разогнала участников акции. Два человека были подвергнуты приводу. Об этом Hetq.am сообщил замначальника управления информации Полиции РА Эдгар Джаноян. По его словам, причиной привода послужило неуважительное отношение к полицейским.