Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հայտարարագրի, հնարավոր անհամատեղելիության ուսումնասիրություն է սկսել
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը (ԿԿՀ) Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի եկամուտների հայտարարագրի, հնարավոր անհամատեղելիության և այլ սահմանափակումների վերաբերյալ ուսումնասիրություն է սկսել:
Այս մասին «Հետքի» գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են հանձնաժողովից:
Մենք հետաքրքրվել էինք, թե մեր հրապարակումից հետո հանձնաժողովն ուսումնասիրում է արդյոք ԱԺ պատգամավորի կապը հանգստի գոտու փաստացի շահագործման առնչությամբ:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 31-ին պարզել էինք, որ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ընկերը ապօրինի է շահագործում «Սպիտակ Շորժա» հանգստի գոտին: Մեր հրապարակումից հետո Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանի կարգադրությամբ տարածքի ապօրինի մետաղական կոնստրուկցիաներն ապամոնտաժվեցին:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հայտարարագրում ներկայացրած տվյալների հավաստիության ստուգումը ենթադրում է նաև պետական կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, այլ անձանցից տեղեկությունների հավաքում, հանձնաժողովն ուսումնասիրության մասին կտեղեկացնի լրացուցիչ` ստացված տվյալների համադրման և ամփոփման հիման վրա»,- ասված է հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանից ստացված մեր հարցման պատասխանում:

Комиссия по предупреждению коррупции приступила к изучению декларации и возможной несовместимости Айка Саргсяна с депутатской деятельностью
Комиссия по предупреждению коррупции приступила к изучению декларации депутата парламентской фракции “Мой шаг” Айка Саргсяна, его возможной несовместимости с депутатской деятельностью и других ограничений. Об этом Комиссия сообщила в своем ответе на письменный запрос Hetq.am.
Нас интересовало, изучает ли Комиссия причастность депутата Национального Собрания Айка Саргсяна к фактической эксплуатации зоны отдыха на озере Севан.
31 июля мы написали о том, что друг Айка Саргсяна незаконно эксплуатирует зону отдыха “Белая Шоржа”. После нашей публикации установленные на территории зоны отдыха незаконные металлические конструкции по распоряжению министра окружающей среды Романоса Петросяна были демонтированы.
“Учитывая то обстоятельство, что проверка достоверности указанных в декларации данных предполагает также получение сведений от органов госуправления, местного самоуправления, других лиц, Комиссия после сопоставления и обобщения данных дополнительно сообщит о проведенном изучении”,- говорится в ответе на наш запрос председателя Комиссии по предупреждению коррупции Айкуи Арутюнян.