13.7 % անկում՝ երկրորդ եռամսյակում. ինչպես է գահավիժել Հայաստանի տնտեսությունը
Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում գրանցված 3.9 % տնտեսական աճին երկրորդ եռամսյակում հաջորդել է շեշտակի անկումը։ Երկրորդ եռամսյակում (2020թ. ապրիլ-հունիս), նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, տնտեսական անկումը կազմել է 13.7 %։
Համավարակի այս օրերին տնտեսական վիճակագրության կարևորությունն ավելի է մեծանում։ Տնտեսությամբ հետաքրքրվողները ուշի-ուշով հետևում են, թե ինչ զարգացումներ են տեղի ունենում, ինչպես է համավարակն ազդում տնտեսության այս կամ այն ճյուղի վրա։ Եվ, ահա, Վիճակագրական կոմիտեն (ՀՀ ՎԿ) ամփոփել է երկրորդ եռամսյակի տնտեսական աճի՝ ՀՆԱ-ի փոփոխությունների պատկերը։
Այդ ցուցանիշները վկայում են, որ երկրորդ եռամսյակում գրանցված 13.7 % տնտեսական անկման վրա ամենամեծ ազդեցությունն ունեցել են առևտրի ու ծառայությունների ոլորտը, որը վերջին տարիներին ապահովում է Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքի կեսից ավելին։
Մարտի սկզբից Հայաստան «ներխուժած» նոր կորոնավիրուսը, արտակարգ դրության հաստատումն առաջին հարվածները հասցրին հենց ծառայություններին ու առևտրին, սակայն անմասն չեն մնացել տնտեսության մի շարք ոլորտներ ևս։
Վիճկոմիտեի առանձնացրած քսան ոլորտներից միայն վեցն են երկրորդ եռամսյակը աճով փակել։ Դրանք են՝ հանքարդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, կապը, ֆինանսական ոլորտը, կրթությունը և պետական կառավարումը (պաշտպանություն, պարտադիր սոցիալական ապահովում):
Ընդ որում՝ հանքարդյունաբերության ցուցանիշներից, նույնիսկ, դժվար կլիներ ենթադրել, որ երկրում տնտեսական ճգնաժամ է, արտակարգ դրություն է հայտարարվել։ Հանքագործական արդյունաբերության և բացահանքերի շահագործման ծավալները այս տարվա երկրորդ եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ, 22.4 %-ով ավելացել են։
Կապի ոլորտի աճը ևս տեսանելի է՝ 15.2 %: Անզեն աչքով էլ նկատելի էր, որ արտակարգ դրության պայմաններում կապի ծառայությունների պահանջարկն ավելացել է։
Պետական կառավարման, պաշտպանություն և պարտադիր սոցիալական ապահովագրության ոլորտում ևս աճը տեսանելի է՝ 23.9 %: Միևնույն ժամանակ, մի շարք ոլորտներում շեշտակի անկում ունենք, ինչպես՝ կացության և հանրային սննդի կազմակերպման (հյուրանոցներ, ռեստորաններ ու սրճարաններ), անշարժ գույքի հետ կապված գործունեության, մշակող արդյունաբերության, առևտրաշրջանառության և այլն։
Այս տարվա երկրորդ եռամսյակում Հայաստանի ՀՆԱ-ն ընթացիկ գներով կազմել է մոտ 1 տրլն 271 մլրդ դրամ։ Ներկայացված առաջին գրաֆիկում կարող եք տեսնել, թե ինչպես է բաշխվել այդ արդյունքը՝ որ ոլորտը որքան ծավալ է ապահովել, ինչպես նաև՝ աճը կամ անկումը 2019 թվականի երկրորդ եռամսյակի համեմատ։
Եթե ըստ խոշորացված ճյուղերի ենք դիտարկում, ապա տեսնում ենք, որ այս տարվա երկրորդ եռամսյակում Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքի 56.5 %-ը ապահովել են առևտուրն ու ծառայությունները։ Սա բոլորովին նորություն չէ, քանի որ առևտուրն ու ծառայությունները մշտապես մեծ կշիռ են ունեցել Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Հետևաբար, տնտեսական անկման «բեռը» հենց այս երկու ոլորտն են կրել։
Երկրորդ եռամսյակում գրանցված 13.7 % տնտեսական անկման 7.64 տոկոսային կետը առևտրի ու ծառայությունների ոլորտն է «ապահովել»։ Այսինքն՝ առևտուրն ու ծառայությունները այդ չափով զսպել են տնտեսական աճը։
Տնտեսական անկման վրա շինարարության բացասական ազդեցությունը Վիճկոմիտեն գնահատել է 2.42 տոկոսային կետ, արդյունաբերությանը՝ 1.04 տոկոսային կետ, արտադրանքի հարկերը (հանած սուբսիդիաները)՝ 2.27 տոկոսային կետ։ Միայն գյուղատնտեսությունն է, որ շատ փոքր չափով դրական շարժ է ունեցել՝ 0.03 տոկոսային կետ։
Մեկ շնչին բաժին ընկող ՀՆԱ-ն ևս կրճատվել է
Մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն մարդկանց բարեկեցության, կենսակերպի մակարդակի կարևոր ցուցիչ է։ Դրա նվազումը կարող է վկայել, որը մարդկանց բարեկեցությունը ևս նվազել է։ Չնայած մեկ շնչին բաժին հասնող ՀՆԱ-ի վրա կարող են ազդել բազմաթիվ գործոններ, օրինակ՝ բնակչության թվի նվազումը, սակայն բոլոր դեպքերում դրա նվազումը պետք է ուշադրության արժանանա իշխանությունների կողմից։
Այս տարվա երկրորդ եռամսյակում Հայաստանի ՀՆԱ-ն մեկ շնչի հաշվով կազմել է 429 399 դրամ կամ 886 ԱՄՆ դոլար։ Սա այն դեպքում, երբ նախորդ տարվա նույն եռամսյակում այն եղել է 500 294 դրամ կամ 1 040 դոլար։
Հիշեցնենք, որ Էկոնոմիկայի նախարարության գնահատականներով՝ 2020 թվականի տարեկան արդյունքներով Հայաստանի տնտեսությունը շուրջ 5 % տնտեսական անկում կգրանցի։ Իսկ Կենտրոնական բանկն ավելի վաղ 4 % տնտեսական անկում է կանխատեսել։

Спад на 13.7% во втором квартале: как ухудшилась экономическая ситуация в Армении
Зарегистрированный в первом квартале этого года рост армянской экономики на 3.9% во втором квартале сменился резким спадом. В период с апреля по июнь 2020 г., по сравнению с тем же периодом прошлого года, экономический спад составил 13.7%.
В дни пандемии коронавируса значительно увеличилась роль экономической статистики. Все интересующиеся экономикой внимательно следят за тем, как влияет пандемия на ту или иную отрасль экономики. На днях Статистический комитет РА представил обобщенную картину экономического роста во втором квартале с точки зрения изменений Валового внутреннего продукта (ВВП).
Эти показатели свидетельствуют о том, что наибольшое воздействие на зарегистрированный во втором квартале спад экономики на 13.7% оказали сферы торговли и услуг, которые в последние годы обеспечивает больше половины ВВП Армении.
“Вторгшийся” в марте этого года в страну новый коронавирус и введенное в связи с этим чрезвычайное положение первые удары нанесли именно по сферам услуг и торговли. Не избежал этого воздействия и ряд других сфер экономики.
Из выделенных Статкомом 20 отраслей лишь шесть закрыли второй квартал с положительнми показателями. Речь идет о добывающей промышленности, сельском хозяйстве, связи, финансах, образовании и госуправлении (оборона, обязательное социальное страхование).
При этом если взять показатели добывающей промышленности, то вряд ли можно предположить, что в стране возник экономический кризис и действует режим чрезвычайного положения. Во втором квартале этого года, по сравнению с тем же периодом прошлого года, объемы добывающей промышленности и эксплуатации открытых рудников увеличились на 22.4%.
Ощутимый рост – на 15.2 % - зарегистрирован и в сфере связи. Даже невооруженным глазом заметно, что в условиях чрезвычайного положения спрос на услуги связи заметно вырос.
На 23.9 % улучшились показатели в сферах госуправления, обороны и обязательного социального страхования. В то же время в ряде отраслей наблюдался значительный спад. Это гостиничное хозяйство, сферы общественного питания (рестораны, кафе), недвижимости, обрабатывающей промышленности, торговый оборот и т.д.
Во втором квартале этого года ВВП Армении составил по текущим ценам около 1 трлн 271 млрд драмов.
В указанный период 56.5% ВВП Армении обеспечили сферы торговли и услуг. И это неудивительно, поскольку именно эти сферы всегда имели большой вес в экономике страны. Следовательно, именно на них и легло основное “бремя” спада.
Во втором квартале рецессия составила 13.7%. При этом больше половины от этого показателя – 7.64% – обеспечили сферы торговли и услуг. Это значит, что именно они сдержали на указанный процент экономический рост.
Отрицательное влияние строительства на показатель роста экономики Статком оценил в 2.42%, промышленности – в 1.04%, налогов на продукцию (минус субсидии) – в 2.27%. И лишь в сельском хозяйстве наблюдался незначительный положительный сдвиг – на 0.03%.
Сократился ВВП в расчете на душу населения
Приходящийся на душу населения ВВП – важный показатель благосостояния людей. Его сокращение может свидетельствовать о снижении жизненного уровня населения. Вместе с тем нужно заметить, что на ВВП в расчете на душу населения могут влиять многие факторы – например, сокращение численности населения. Но во всех случаях снижение этого показателя власти не должны оставлять без внимания.
Во втором квартале этого года ВВП из расчета на душу населения составил в Армении 429.399 драмов, или 86 долларов США, тогда как в том же периоде прошлого года он составлял 500.294 драма, или 1 040 долларов.
Напомним, что, по оценке Министерства экономики, спад экономики страны в 202 году составит почти 5%. До этого Центробанк спрогнозировал экономический спад на 4%.