Էկոնոմիկայի նախարարությունը տնտեսության շուրջ 5 % անկում է կանխատեսում 2020 թվականի համար
Ինչպես այսօր լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանեց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, սպասվում է, որ տարվա երրորդ և չորրորդ եռամսյակներում տնտեսությունն ավելի դրական միտումներ ու ցուցանիշներ կգրանցի, քան գրանցել է երկրորդ եռամսյակում։
Հայաստանում սովորաբար համախառն ներքին արդյունքի մոտ 40 %-ն արտադրվում է առաջին կիսամյակում, 60 %-ը՝ երկրորդ կիսամյակում։ Այս հանգամանքը և տնտեսական ակտիվության անկման տեմպերի սպասվող թուլացումը հաշվի առնելով՝ նախարարությունը կանխատեսում է, որ Հայաստանը տարին կամփոփի համախառն ներքին արդյունքի շուրջ 5 % նվազմամբ։
«Սա նման է համաշխարհային տնտեսության ընդհանուր միտումներին։ Միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունները համաշխարհային տնտեսության մինչև 6 % անկում են կանխատեսում։ Նաև կանխատեսում են, որ 2021 թվականը լինելու է տնտեսության վերականգնման տարի»,- նշեց Տիգրան Խաչատրյանը։
Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) ամենաթարմ տվյալների համաձայն՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը, նախորդ տարվա նույն կիսամյակի համեմատ, նվազել է 4.7 %-ով։
Շինարարության ոլորտում կիսամյակի կտրվածքով անկումը կազմել է 23.4 %, առևտրաշրջանառության ոլորտում ՝ 11.1 %, ծառայությունների ոլոտում՝ 6.4 %։

В 2020 году экономический спад составит пять процентов – Минэкономики РА
В 2020 году экономический спад в Армении составит около 5%. Такой прогноз представило Министерство экономики РА.
На сегодняшней пресс-конференции министр экономики Тигран Хачатрян сообщил, что в третьем и четвертом кварталах этого года по сравнению со вторым кварталом будут зарегистрированы более положительные тенденции и показатели.
В Армении около 40% валового внутреннего продукта обычно производится в первом квартале, 60% - во втором. Учитывая данное обстоятельство, а также ожидающееся снижение темпов спада экономической активности, Минэкономики прогнозирует, что Армения завершит год с сокращением ВВП примерно на 5%.
“Это во многом совпадает с общими тенденциями в мировой экономике. Авторитетные международные организации предсказывают спад мировой экономики до 6%. Вместе с тем ожидается, что 2021-й год станет годом восстановления экономики”,- отметил Тигран Хачатрян.
По последним данным Статистического комитета РА, в первом полугодии этого года показатель экономической активности Армении по сравнению с тем же периодом прошлого года снизился на 4.7%.
В первом полугодии в сфере промышленности был зарегистрирован спад на 23.4%, в сфере торгового оборота – на 11.1%, в сфере услуг – на 6.4%.