«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ը Սոթքի բնակչությանը թունավորում է ամեն օր, «փոխհատուցում»՝ 5 տարին մեկ անգամ
Սոթքը կարող էր հանրապետության ամենաբարեկարգ բնակավայրերից մեկը լինել, եթե այնտեղ գտնվող Հայաստանի ոսկու աամենամեծ հանքավայրը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը փոքր-ինչ բարյացակամ գտնվեր: Մինչդեռ, այն հանրապետության բարձրլեռնային գյուղերի մեծ մասի նման փոշոտ փողոցներով, միհարկանի աղքատիկ տներով, կիսաքանդ շինություններով անխնամ գյուղ է: Անգամ միավորված 18 բնակավայրի համայնքային կենտրոն դառնալուց հետո Սոթքի աղքատիկ ու անբարեկարգ տեսքը դույզն-ինչ չի փոխվել:
Գեղարքունիքի մարզի Սոթք գյուղի 1780 բնակիչները տարին բոլոր շնչում են հանքավայրից և լցակույտերի տարածքից բարձրացող մոխրագույն թունավոր փոշին: Հանքի տարածքից դուրս եկող ստորգետնյա ջրերն աղտոտված են ծանր մետաղներով և տոքսիկ նյութերով: Դրանք լցվում են Սոթք գետը, որով բնակիչները ոռոգում են իրենց բանջարանոցներն ու հողատարածքները: Սոթքը, միանալով Մեծ Մասրիկ գետին, թափվում է Սևանա լիճը:
Բնակիչներին զայրացնում է իրենց նկատմամբ հանքավայրի տնօրինության ցուցաբերած սառնասիրտ ու քամահրական վերաբերմունքը: Նրանց կարծիքով՝ ընկերությունը կարող է մեղմացնել հանքի շահագործման բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա, եթե ժամանակակից տեխնոլոգիաներ կիրառի և հանքը փակ շահագործի, բայց չի ցանկանում: Բնակիչներից Վարդան Հայրապետյանն ասում է, որ ընկերությունը հանքից ներքև փոսեր է արել աղտոտված ջուրը կուտակելու համար, այնտեղից էլ լցնում են Սոթք գետը: «Միշտ պահանջել ենք, որ գետը չաղտոտեն, մեզ պատասխանում են, թե մաքրման կայան ենք սարքելու, բայց ոչինչ չեն անում: 20 տարի է սպասում ենք, որ մաքրման կայան կառուցեն, երևի էդքան էլ պիտի սպասենք»,- ասում է Վ. Հայրապետյանը:
Օրեր առաջ նրանք դուրս էին եկել փողոց և հանքավայրի տնօրինությունից պահանջում էին վերացնել բնապահպանական նորմերի խախտումները: Տնօրինությունը խոստացավ հանդիպել բնակիչներին և քննարկել բարձրացված հարցերը: Հաջորդ օրը, սակայն, «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը հայտարարություն տարածեց, որով անհիմն էր որակում բնակչության բողոքը: Ընկերությունը պնդում է, որ «հանքը շահագործվում է անվտանգության չափանիշներին և բնապահպանական նորմերին համապատասխան: Միաժամանակ, բնապահպանական և սոցիալական ծրագրեր իրականացնելու միջոցով փոխհատուցում է պատճառված վնասը:
«Ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկի նպատակային օգտագործման մասին» օրենքի համաձայն՝ մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման իրավունք ունեցող ընկերությունների վճարած բնապահպանական հարկից մասհանումներ են կատարվում այն համայնքներին, որոնց տարածքում նշված ընկերությունների գործունեությունը վնասակար ազդեցություն է թողնում:
Օրենսդրությունը մետաղական հանքերի պատճառած վնասը փոխհատուցելու հետևյալ տարբերակներն է կիրառում՝ բնապահպանական վճարի տեսքով և ազդակիր համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերին մասնակցելով: Սոթքի հանքավայրի ազդակիր համայնք է ճանաչվել միայն Սոթք գյուղը: Բնապահպանական վճարը «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը փոխանցում է պետական բյուջե, որից կառավարությունը որոշակի մասհանում է կատարում համայնքին: Սոթքին վճարվող բնապահպանական վճարը շատ փոքր է՝ տարեկան մոտ 2 մլն 200 հազար դրամ: Մասհանումների չափերի մասին հիշյալ օրենքի հոդվածը չափազանց խրթին է շարադրված, հասարակ մահկանացուները հազիվ թե գլուխ հանեն այն հաշվարկից, որը կիրառում է կառավարությունը գյուղին մասհանում կատարելիս:
Բնապահպանական սուբվենցիա ստանալու համար համայնքի ղեկավարը պետք է բնապահպանական և առողջապահական ծրագիր ներկայացնի ավագանու հաստատմանը: Այնուհետև հայտը ներկայացնի շրջակա միջավայրի և առողջապահության նախարարություններ: Նրանց հաստատումից հետո պետական բյուջեից գումարը կփոխանցվի համայնքային բյուջե:
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը Սոթքի հանքավայրը սկսել է շահագործել 2007 թ.-ից: 2017թ.-ին համայնքը խոշորացվել է, և ներկայիս ղեկավարությունն անտեղյակ է նախորդ տարիների բնապահպանական սուբվենցիայի ծախսերից: Վերջին անգամ Սոթքի համայնքապետարանը բնապահպանական վճար ստացել է 2015 թ.-ին՝ 5 տարվա համար մոտ 11 մլն դրամ: Ծրագիրը ներկայացված է եղել համայնքում զբոսայգի հիմնելու համար, այն կիսակառույց վիճակում է, տարածքն ընդամենը պարսպապատված է:
«Փոքր գումար է, ամեն տարի չենք ստանում, թողնում ենք հավաքվի, որ հետո շարունակենք զբոսայգու կառուցման համար ներդնել»,- ասում է Գեղամասար համայնքի ղեկավարի խորհրդական Դավիթ Շահնազարյանը: Նա հայտնեց, որ այս տարի համայնքապետարանը հայտ կներկայացնի վերջին 5 տարիներին կուտակված գումարը ստանալու համար, որպեսզի այգին ավարտին հասցնեն:
Ծրագիրն առողջապահական մաս չի ունեցել, որովհետև այդ փոքր գումարով որևէ նշանակալից բան չես կարող անել: Այդուհանդերձ, հանքավայրը շահագործող ընկերությունը կարող էր ինչ-որ բան անել գյուղի ամբուլատորիայի համար, օրինակ՝ ապահովել առաջին անհրաժեշտության սարքավորումներով, բուժական նյութերով և այլն: Ամբուլատորիայի ունեցած միակ սարքավորումը ճնշման ապարատն է: «Կուզենայի կարդիոգրամա ունենալ, շաքարը չափելու ապարատը փչացել է, ուրիշը չունենք: Նրանք ոչ մի աջակցություն չեն ցուցաբերել բուժկետին»,- ասում է ամբուլատորիայի երկարամյա բուժքույր Ալվինա Շիրինյանը:
Ընդհանրապես վիճելի է միայն Սոթքը այդ մեծ հանքավայրի ազդակիր համայնք ճանաչելը: Տեղացիները պնդում են, որ ազդակիր համայնքների շրջանակն արհեստականորեն է նեղացվել, իրականում հանքավայրի թողած վնասակար ազդեցությունները շատ ավելի մեծ տարածք են ընդգրկում:
«Առնվազն 7 գյուղ այդ ազդեցության գոտում է գտնվում: Սոթքը էպիկենտրոնն է, բայց հանքավայրի բացասական ազդեցության կրող են նաև Գեղամասար համայնքի մեջ մտնող Ազատ, Կութ, Շատվան, Նորաբակ, Տրետուք, Կախակն, Կուտական գյուղերը: Այստեղ օրական 20 տոննա ամոնալ են պայթեցնում, իսկ մեզ մոտ քամիները շատ ուժեղ են, և թունավոր փոշին հասնում է նրանց»,- հայտնեց Գեղամասար համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը:
Վերջինիս ասելով՝ ժողովրդի դժգոհությունը մեծ է, հատկապես հանքի բաց շահագործումից: Ինչքան էլ հերքեն, որ օդն ու ջուրը չի աղտոտվում, ճիշտ չէ, որովհետև պայթյունի հետևանքով ընդերքը ցնցվում է, իսկ ջուրը դուրս է գալիս ընդերքից և հզոր պայթյունից չի կարող չաղտոտվել: Գյուղացիները գետի ջրով ոռոգում են ջրովի բոլոր հողատարածքները, այստեղ կարտոֆիլ, կաղամբ, գազար են աճեցնում:
«Ճիշտ է, մենք մասնագետ չենք և օդի ու ջրի աղտոտվածության փորձաքննություն էլ չենք արել, բայց հետևանքներն առանց դրա էլ տեսանելի են: Գյուղի մի հատվածը խորքային հորից է ոռոգման ջուրը վերցնում: Խորքային հորով ջրվող մշակաբույսերը մինչև աշուն առողջ ու թարմ տեսք ունեն, իսկ գետի ջրով ոռոգվողները՝ ոչ: Մենք այս համեմատությամբ տեսնում ենք, որ խնդիրը ջուրն է»,- ասում է Հակոբ Ավետյանը:
Տարիներ շարունակ ցանելուց և բերք չհավաքելուց հետո մարդիկ այլևս ցանքս չեն կատարում կամ պակասեցրել են ցանքատարածքները, որովհետև թունավոր նյութերով աղտոտված օդն ու ջուրը շատ է նվազեցրել բերքատվությունը:
«Մի 8-10 տարի առաջ ոչ ոք չէր ցանկանում հանքավայրում աշխատել: Այն ժամանակ հանքավայրն այդքան մեծ տարածքով չէր շահագործվում, և վնասները մեծ չէին: Ամեն մեկը 3-4 հա հող էր մշակում, դրանից 3 մլն դրամի եկամուտ ունեին և իրենց առողջությունն էլ չէին քայքայում հանքավայրում աշխատելով: Հիմա 500 հազար դրամ ծախսում են դաշտը ցանելու համար, բայց ոչինչ չեն քաղում, եկամուտ չունեն: Հարկադրված ուզում են գնալ հանքավայրում աշխատել, բայց աշխատանքի էլ չեն ընդունում»,- ասում է Սոթքի բնակիչ Վարդան Հայրապետյանը:
Շրջակա միջավայրի վրա հանքավայրի թողած բացասական ազդեցության հետևանքով բնակիչները զրկվել են ունեցվածքից, սոցիալական դժվար վիճակում են հայտնվել, բայց այդ զրկանքը որևէ ձևով չի փոխհատուցվում, նրանց աշխատանքով էլ չեն ապահովում: Համայնքապետարանում ասում են, որ հանքավայրի բացասական ազդեցության կրողը Սոթքն է, բայց գյուղից ընդամենը 20-25 հոգի է աշխատում հանքավայրում: Սոթքի աշխատունակ տարիքի տղամարդկանց 70%-ն աշխատանք չունի: Համայնքի ղեկավարությունն այդ հարցով հանդիպումներ է ունեցել «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անատոլի Գոգոտինի հետ: Նրա ասելով՝ տնօրենը խոստացել էր աշխատողներ ընդունելիս առաջնահերթությունը համայնքի բնակիչներին տալ, բայց այս տարի ընդամենը 2 աշխատող են ընդունել:
2015թ.-ին հրապարակված «Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտի համապարփակ նկարագիրը և վերլուծությունը» հետազոտությունն իրականացրած փորձագետները բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների վերջին տարիների ծախսերը վերլուծելով՝ եզրակացրել են. «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերը պետք է հիմնված լինեն շրջակա միջավայրին, մարդու առողջությանը հասցված իրական վնասի գնահատման կամ նոր, մաքրող կամ սակավ աղտոտող տեխնոլոգիաների ներդրման հետ համադրելի դրույքաչափերի հիման վրա»:
Փոխհատուցման գումարները գուցեև հարյուրապատիկ անգամ ավելի են զիջում փաստացի պատճառված վնասին, սակայն այն գնահատված չէ: Հողի, ջրի, օդի աղտոտվածության փորձաքննությունների պատվիրատուն «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունն է, և փորձաքննությունների արդյունքները երբեք սահմանված նորմերից տատանումներ չեն տալիս: Սակայն, դա հիմք չէ ասելու, որ հանքավայրի շահագործումը զգալի վնաս չի պատճառում բնակավայրերին և մարդկանց առողջությանը, ինչպես պնդում է «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ն իր հայտարարության մեջ:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնում է, որ Սոթք գյուղը հենց ազդակիր համայնք է հանդիսանում «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերության գործունեության վնասակար ազդեցության հետևանքով մթնոլորտային օդ վնասակար նյութերի արտանետման ու ջրային ռեսուրս վնասակար նյութերի և միացությունների արտահոսքի համար:
Սոթքի ամբուլատորիայի բուժքույր Ալվինա Շիրինյանն ասում է, որ գյուղացիներն առողջական լուրջ խնդիրներ ունեն: Մանկական ուղեղային կաթված, տարբեր մտավոր և ֆիզիկական արատներ ունեցող 8 երեխա կա գյուղում: Բուժքրոջ ասելով՝ վերջին երկու տարիներին ընկերությունը բժիշկներ է բերել Երևանից՝ տարբեր մասնագետներ, որոնք հետազոտել են Սոթքի բնակիչներին: «Լուրջ հիվանդություններ կային և նրանց ուղեգրեցին Երևան: Այս տարի դեռ բժշկական հետազոտություն կազմակերպելու մասին ոչինչ չեն ասել»,- ասում է բուժքույր Ալվինան:
«Հստակ սահմանված չէ այն հիվանդությունների ցանկը, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի առավելապես կապված են էկոլոգիական իրավիճակի փոփոխությունների հետ: Հիվանդացությունների որոշ մասն ի հայտ է գալիս կարճ ժամանակահատվածում, մյուս մասը` երկար ժամանակ, նույնիսկ ամիսներ և տարիներ հետո, և այն դժվարացնում է պատճառահետևանքային կապվածությունները գտնելը: Սակայն, ըստ փորձագիտական գնահատումների, դրանց ի հայտ գալուն օժանդակում են մթնոլորտային օդի, ջրի, հողի` մշակաբույսերի միջոցով փոխանցվող աղտոտվածությունները»,- ասվում է «Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտի համապարփակ նկարագիրը և վերլուծությունը» հետազոտության մեջ:
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ը սոցիալական աջակցություն ցուցաբերում է, բայց համայնքի տնտեսական զարգացման ծրագրերին չի մասնակցում։
«Բացի օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներից, ընկերությունը չորս ազդակիր համայնքներում պարբերաբար իրականացնում է բազմաթիվ սոցիալական և բարեգործական ծրագրեր»,- ասվում է «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ի տարածած հայտարարության մեջ:
Նախ՝ նշենք, որ մետաղական հանքավայրեր շահագործողների համար ազդակիր համայնքներում սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերին մասնակցությունը օրենսդրության պահանջ է: Հանրապետությունում ոսկու հանքավայրեր շահագործող այլ ընկերությունների համեմատությամբ «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ի մասնակցությունը համայնքների սոցիալական ծրագրերին ամենափոքրն է: Գրեթե չերևացող: Եվ, ի տարբերություն «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ի, որի ազդակիր համայնքը Գեղարքունիքի մարզում միայն Սոթքն է, հանրապետության մյուս հանքավայրերը շահագործողների սոցիալական գործունեության շրջանակն ավելի լայն է, քանի որ ազդակիր համայնքների թիվն անհամեմատ մեծ է: Բացի այդ, համայնքում կատարվող լրացուցիչ ներդրումներն էլ շատ ավելի մեծ են ու տեսանելի:
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը 22.10.2014թ. էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության հետ հանքավայրը շահագործելու պայմանագրին կից կնքված հավելվածով Սոթքի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտում հետևյալ պարտավորություններն է ստանձնել՝
- համայնքի զարգացման սոցիալ-տնտեսական ծրագրերին մասնակցություն՝ յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ անգամ- 5 մլն դրամ,
- համայնքի տարածքում գտնվող 5 աղբյուրների կապտաժների վերանորոգման համար՝ յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ անգամ- 4 մլն դրամ,
- համայնքի ջրամատակարարման ցանցի վերանորոգման աշխատանքներին մասնակցություն՝ յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ անգամ- 1,5 մլն դրամ,
- համայնքի գազամատակարարման աշխատանքներին ֆինանսական մասնակցություն,
- գյուղատնտեսական աշխատանքների ընթացքում վառելիքի և տեխնիկայի տրամադրում՝ յուրաքանչյուր տարի՝ ըստ անհրաժեշտության՝ յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ անգամ- 1,5 մլն դրամ,
- ազդակիր համայնքների 2-3 երիտասարդների ուսման օժանդակում՝ ուսման տարիներին 1,2 մլն դրամ,
- Գյուղամիջյան, միջհամայնքային նշանակության ավտոճանապարհների վերանորոգման աշխատանքներին մասնակցություն. ըստ անհրաժեշտության՝ տեխնիկայի և խճի տրամադրում:
- «Միակ նշանակալից բանը, որ իրենց գործունեության 13 տարիներին արել են այս գյուղի համար, 2012թ.-ին գյուղի գազիֆիկացման համար արված 30 մլն դրամի ներդրումն է եղել: Խողովակը հասցրել էին գյուղ ու այդպես թողել, ներքին ցանցավորում չեն արել, գազն էլ անցյալ տարի են միացրել: Գյուղում 7 տուն է օգտվում գազից, մարդիկ գումար չունեն վառելիքը տուն մտցնելու համար»,- հայտնեց համայնքի ղեկավար Հ. Ավետյանը:
Համայնքապետարանում տեղեկացրին, որ 10 տարվա ընթացքում ընկերությունը միայն մի ուսանողի կրթության համար է վճարել: Այս տարի դպրոցում ջեռուցում են անցկացրել: Խոստացել էին նաև մանկապարտեզում ու հանդիսությունների սրահում ջեռուցում անցկացնել, բայց մինչև հիմա ոչինչ չեն արել: Գյուղատնտեսական աշխատանքների ընթացքում վառելիք և տեխնիկա չեն տրամադրել: Սոթքի ներհամայնքային ճանապարհների հարթեցում են արել իրենց տեխնիկայով, տարեկան մեկ անգամ էլ գրեյդերով մաքրում են:
Հայաստանը 2017թ.-ից Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) անդամ երկիր է և, ըստ այդմ, «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ին պարտավորեցրել է եկամուտների ու ծախսերի մասին հրապարակային հաշվետվություն ներկայացնել: Ընկերությունը 2017թ.-ի հաշվետվության մեջ ներկայացրել է Սոթք համայնքի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտում ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում կատարած աշխատանքները, ընդհանուր՝ 9 մլն 600 000 դրամ, որից՝
- համայնքի տարածքում գտնվող 5 աղբյուրների կապտաժների վերանորոգման համար՝ 3 200 000
- ջրամատակարման ցանցի վերանորոգման համար՝ 1 200 000 դրամ,
- համայնքի գազամատակարումն իրականացնելու համար՝ 1 200 000 դրամ,
- այլ անհրաժեշտ սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի համար՝ 4 000 000 դրամ:
Ներկայացվածը սոցիալական աջակցություն կարող է ընկալվել, բայց համայնքի տնտեսական զարգացման մեջ ներդրում՝ ոչ:
Գյուղը մանկապարտեզի տիպային շենք չունի, երեք տարի առաջ դպրոցի մի մասնաշենքից տարածք են առանձնացրել և վերափոխել մանկապարտեզի: Մանկապարտեզը վերանորոգել և գույքը տրամադրել է «Վորլդ Վիժն» բարեգործական կազմակերպությունը:
Դպրոցը, ինչպես իրենք են ասում՝ «տանելի» վիճակում է, այս տարի «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ը ջեռուցում է անցկացրել, բայց ամբողջովին վերանորոգելու և կահավորելու ենթակա է: Համայնքային կենտրոն Սոթքը մշակույթի տուն, սպորտդպրոց չունի: Անցած տարի անհատական քինգբոքսինգի խմբակ է գործել, նույնիսկ Բաթումիում տեղի ունեցած մրցաշարին են մասնակցել և վերադարձել են մրցանակներով, բայց հետո դա էլ է փակվել: Ամբուլատորիան շենք չունի, համայնքապետարանում երկու փոքրիկ սենյակ է զբաղեցնում: Գյուղում ասֆալտապատ փողոց չկա և այլն:
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ը համայնքին ցուցաբերվող աջակցություն է ներկայացնում տարեկան վճարվող հարկերը՝ թերևս անտեղյակների մոտ բարեգործության տպավորություն ստեղծելու համար: Սոթք համայնքն իր վարչական տարածքից 1037 հա հող է վարձակալության հանձնել «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» («GeoProMining Gold») ՍՊԸ-ին: Ընկերությունը դրա դիմաց տարեկան 68 մլն դրամ հողի հարկ, ևս 120 000 դրամ գույքահարկ է վճարում Սոթքին (այժմ արդեն Գեղամասար համայնքին):
Հակոբ Ավետյանը չի ժխտում, որ ընկերությունը որոշակի ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերում է Սոթքին: «Բայց դժվար է դա աջակցություն համարելը: «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ն այս գյուղը պետք է ծաղկեցնի ամեն ինչով, պարտավոր են դա անել»,- ասում է համայնքի ղեկավարը:
Նա պնդում է, որ բնակչության առողջության հարցը քննարկման ենթակա չէ: Եթե աջակցում են, չի նշանակում, որ ինչ-որ բան տալու դիմաց պետք է աչք փակել մարդկանց թունավորելու վրա: «Մեզ համար կարևորը ոչ թե գումար ստանալն է, այլ առաջին հերթին բնակչության առողջությունը պահպանելը: Մենք մեր կյանքը կշեռքի նժարին չենք դնի: Ֆինանսական կորուստը կարող է փոխհատուցվել, բայց առողջականը՝ ոչ»,- հայտնեց նա:

«Геопромайнинг Голд» травит население Сотка каждый день, «возмещает» - раз в пять лет
Сотк мог бы быть одним из самых благоустроенных населенных пунктов Республики, если бы компания «Геопромайнинг Голд», эксплуатирующая рудник, была бы немного доброжелательной. Однако, Сотк, как и большинство высокогорных деревень, заброшенная деревня с грязными улицами, одноэтажными бедненькими домами и полуразрушенными постройками. Даже после того, как Сотк стал областным центром 18 объединенных населенных пунктов, его неблагоустроенный и бедненький облик не поменялся.
1780 жителей деревни Сотк Гегаркуникской области весь год дышат серой ядовитой пылью, которая поднимается с территории рудника и окрестных груд. Подземные воды, вытекающие с территории рудника, загрязнены тяжелыми металлами и токсичными веществами. Они впадают в реку Сотк, водами которой жители орошают свои огороды и земли. Река Сотк, соединяясь с рекой Мец Масрик, впадает в озеро Севан.
Жители возмущены хладнокровным и пренебрежительным отношением руководства рудника. По их мнению, компания может смягчить последствия эксплуатации рудника на окружающую среду посредством закрытой эксплуатации и использования современных технологий, но не хочет. Житель Вардан Айрапетян говорит, что компания прорыла ямы около рудника, куда собираются грязные воды и оттуда впадают в реку Сотк. «Мы всегда требовали, чтобы они не загрязняли реку, нам отвечают, что построят очистительную станцию, но ничего не делают. 20 лет ждем, чтобы построили очистительную станцию, наверное, столько же и подождем»,- говорит Вардан Айрапетян.
Несколько дней назад жители вышли на улицы и от руководства рудника требовали устранить нарушения природоохранных норм. Руководство пообещало встретиться с жителями и обсудить поднятые вопросы. Однако, на следующий день компания «Геопромайнинг Голд» опубликовало заявление, в котором жалобы жителей названы необоснованными. Компания утверждает, что «рудник эксплуатируется в соответствии с нормами безопасности и природоохранными нормами. И посредством осуществления природоохранных и социальных проектов, возмещает причиненный ущерб».
Согласно закону «О целевом использовании природоохранных налогов, выплачиваемых компаниями» часть природоохранных налогов, выплаченных организацией, занимающейся добычей полезных ископаемых, уходит в доход тех населенных пунктов, которые находятся на территории отрицательного воздействия деятельности таких организаций.
Закон предусматривает следующие варианты возмещения ущерба, причиненного металлическими рудами: природоохранные выплаты и принятие участие в социально – экономическом развитии населенного пункта. В руднике Сотк носителем негативного воздействия признана только деревня Сотк. Природоохранные выплаты компания «Геопромайнинг Голд» выплачивает государству, часть этих денег правительство распределяет населенному пункту. Природоохранные выплаты, выплачиваемые деревне, очень маленькие: примерно 2 млн 200 000 драм в год. Вышеупомянутый закон о части природоохранных выплат изложен очень сложно, простые смертные вряд ли что – то поймут в тех расчетах, которые составляет правительство при подсчете суммы выплат деревне.
Для получения природоохранной субвенции, глава населенного пункта должен представить проект по охране природы и здравоохранению и представить его совету общины для подтверждения. После этого отправить заявку в министерства Окружающей среды и Здравоохранения. После подтверждения министерствами из государственного бюджета сумма будет переведена в областной бюджет.
Компания «Геопромайнинг Голд» начала эксплуатировать рудник с 2007 года. В 2017 году населенный пункт был оптимизирован и сегодняшнее руководство не осведомлено о тратах природоохранных субвенций прежних лет. В последний раз Сотк получал природоохранные выплаты в 2015 году – 11 млн драмов за 5 лет. Был представлен проект строительства парка в населенном пункте, парк не достроен, ограждена только территория.
«Сумма маленькая, ни каждый год получаем, хотим, чтобы накопилась, чтобы потом продолжать инвестировать в строительство парка»,- говорит помощник главы населенного пункта Гегамасар Давид Шахназарян. Он сообщил, что в этом году администрация населенного пункта отправит заявку для получения суммы, накопленной за последние 5 лет, чтобы завершить строительство парка.
Проектом не были предусмотрены траты на здравоохранение, поскольку за такую маленькую сумму нельзя сделать что - то существенное. Несмотря на это, эксплуатирующая компания могла бы что – нибудь сделать для местной амбулатории, например, обеспечить оборудованием первой необходимости, медицинскими принадлежностями. Единственное оборудование, имевшееся в амбулатории – это тонометр. «Хотела бы, чтобы был электрокардиограф, сломался глюкометр, другого нет. Они не оказывали никакого содействия медицинскому пункту»,- говорит медсестра Альвина Ширинян, которая работает а амбулатории много лет.
Спорным является вопрос о признании носителем негативного воздействия большого рудника только деревни Сотк. Местные жители утверждают, что круг носителей населенных пунктов был искусственно сокращен, на самом деле, негативное воздействие рудника распространяется на бо´льшее количество населенных пунктов.
«Под негативным воздействием находятся по меньшей мере 7 деревень. Сотк – эпицентр, негативное воздействие отражается также на деревнях Гегамасарского района: Азат, Кут, Шатван, Норабак, Третук, Кахакн, Кутакан. Тут взрывают 20 тонн аммонала каждый день, а у нас ветры очень сильные, и ядовитая пыль доходит до них»,- сообщил глава администрации Гегамасара Акоп Аветян. По словам последнего, жители очень недовольны, особенно открытой эксплуатацией рудника. Сколько бы не твердили, что вода и воздух не загрязняются, неправда, в результате взрыва недра сотрясаются, а вода вытекает из недр, и не может не загрязнится от сильного взрыва. Жители деревни этой водой из реки поливают свои огороды, тут выращивают картофель, капусту, морковь.
«Правда, мы не специалисты, и не проводили экспертизу загрязненности воды, но последствия и без этого видны. Часть деревни воду для полива берет из колодца. Урожай тех, кто поливает из колодца, до осени выглядит свежим и здоровым, а тех, кто поливает водой из реки – нет. Из этого сравнения понятно, что проблема в воде»,- говорит Акоп Аветян.
После того, как на протяжении многих лет жители сеяли и не получали урожай, они больше не сеют или уменьшили количество посевов, потому что загрязненные ядовитыми веществами воздух и вода снизили урожайность.
«Около 8-10 лет назад никто не хотел работать в руднике. Тогда рудник так масштабно не эксплуатировался, ущерб был небольшой. Каждый обрабатывал 3-4 гектара земли, получали 3 млн прибыли от этого и никто не тратил свое здоровье на работе на руднике. Сейчас тратят 500 тысяч драм для посева, но ничего не получают, прибыли нет. Вынуждено идут работать на руднике, но на работу не берут»,- говорит житель Сотка Вардан Айрапетян.
Многие жители лишились имущества из – за отрицательного влияния рудника на окружающую среду, оказались в трудной социальной ситуации, но эти лишения никак не возмещаются, они и работой не обеспечивают. В администрации населенного пункта говорят, что носителем отрицательных последствий рудника является Сотк, но из деревни в руднике работает всего 20-25 человек. 70 % дееспособных мужчин не имеет работу. Администрация района обсуждала этот вопрос с генеральным директором компании «Геопромайнинг Голд» Анатолием Гоготиным. По его словам, генеральный директор пообещал при выборе сотрудников отдать предпочтение местным жителям, но за этот год приняли 2 сотрудников.
Эксперты, в 2015 году проводившие исследование «Всеобъемлющая характеристика и анализ сферы горной промышленности в Армении», проанализировав траты на природоохранные выплаты за последние годы пришли к выводу, что «Размер природоохранных выплат должен быть основан на оценке ущерба, причиненного людям и окружающей среде или на внедрении новых очистительных или мало загрязняющих технологий и их ставок».
Выплаты, возмещающие ущерб, может быть, в стократном размере уступают причиненному фактическому ущербу, но этот ущерб не оценен. Заказчиком экспертизы воды, воздуха и земли является компания «Геопромайнинг Голд» и результаты экспертиз никогда не превышают принятые нормы. Однако, это не является основанием утверждать, что эксплуатация рудника не вредит окружающим населенным пунктам и здоровью людей, как полагает компания «Геопромайнинг Голд» в своем заявлении.
Министерство окружающей среды в ответ на наш запрос сообщает, что деревня Сотк является носителем негативного воздействия деятельности компания «Геопромайнинг Голд» в результате загрязнения воздуха и воды.
Медсестра амбулатории Сотка Альвина Ширинян говорит, что у жителей деревни серьезные проблемы со здоровьем. В деревне есть 8 детей с различными физическими и умственными отклонениями, детским мозговым параличом. По ее словам, за последние 2 года компания привела врачей из Еревана, разных специалистов, которые обследовали жителей Сотка. «Были серьезные заболевания, их направили в Ереван. В этом году про медицинское обследование пока ничего не говорили».
«Нет четкого утвержденного списка болезней, прямо или косвенно связанных с изменениями экологической ситуации. Некоторые болезни выявляются за короткий период, некоторые – за долгое время, через несколько месяцев или несколько лет и это осложняет выявление причинно следственной связи. Однако, по словам экспертов, этому способствует загрязненная вода, воздух и земля и их попадание в организм человека с помощью загрязненной продукции»,- говорится в исследовании «Всеобъемлющая характеристика и анализ сферы горной промышленности в Армении».
Компания «Геопромайнинг Голд» оказывает содействие, но не участвует в проектах по экономическому развитию населенного пункта.
«Кроме закрепленных в законе требований, компания в четырех населенных пунктах носителях негативного воздействия осуществляет социальную и благотворительную деятельность»,- говорится в заявлении компании «Геопромайнинг Голд».
Компания «Геопромайнинг Голд» в договоре от 22.10.2014 об эксплуатации рудника с Министерством энергетики и природных ресурсов и в приложении к нему приняло следующие обязательства в сфере социально – экономического развития Сотка:
- Участие в социально – экономическом развитии населенного пункта – каждые 5 лет 5 млн драм
- На ремонт каптажей пяти родников – каждые 5 лет 4 млн драм
- Участие в работах по водоснабжению – каждые 5 лет 1,5 млн драм
- Участие в работах газоснабжению
- Во время сельскохозяйственных работ обеспечение топливом и техникой – каждый год по необходимости, каждые пять лет 1,5 млн драм
- Содействие выплаты платы за обучение 2-3 учащимся – в годы учебы 1,2 млн драм
- Участие в работах по ремонту дорог, по необходимости обеспечение техникой и щебнем
«Единственное значимое содействие, которое было оказано за 13 лет деятельности – это инвестиция 30 млн драм в 2012 году в газафикацию деревни. Газопровод довели до деревни и так и оставили, не поделили на внутренние сети, газ включили в прошлом году. В деревне 7 домов пользуются газом, у людей нет денег для того, чтобы провести трубы в дом»,- сообщил глава администрации Акоп Аветян.
В администрации сообщили, что за 10 лет компания «Геопромайнинг Голд» заплатила только за обучение одного студента. В этом году в школе провели отопление. Обещали и в детском саду и в актовом зале провести отопление, но до сих пор ничего не сделали. Во время сельскохозяйственных работ топливом и техникой не обеспечивали. Выравнивали областную дорогу своей техникой, один раз в год чистят грейдером.
Компания «Геопромайнинг Голд» в отчете за 2017 год представила работы, выполненные в рамках социально – экономического развития Сотка на 9 млн 600 000 драм:
- Ремонт каптажей пяти родников – 3 200 000
- Ремонт системы водоснабжения – 1 200 000
- Осуществление газоснабжения – 1 200 000
- Иные социально – экономические проекты – 4 000 000
Представленное может считаться социальным содействием, а не инвестицией в социально – экономическое развития населенного пункта.
Здание детского сада не типовое, 3 года назад отделили помещение из корпуса школы и переделали в детский сад. Детский сад отремонтировала и обеспечила инвентарем благотворительная организация Ворлд Вижн.
По словам жителей, школа в «терпимом» состоянии, в этом году компания «Геопромайнинг Голд» провело отопление, но здание школы подлежит капитальному ремонту и нуждается в соответствующем инвентаре. У амбулатории нет здания, в администрации занимает две маленькие комнаты, в деревне нет ни одной асфальтированной улицы и т.д.
Глава администрации населенного пункта Гегамасар Акоп Аветян не отрицает, что компания оказывает какое – то финансовое содействие деревне. «Но это трудно считать содействием. Компания «Геопромайнинг Голд» должна делать все для процветания деревни, обязана»,- говорит он.
Акоп Аветян утверждает, что вопрос о здоровье населения не обсуждается. Если содействуют, это не значит, что взамен на что-то надо закрывать глаза на отравление населения. «Для нас важно не получение денег, а в первую очередь, сохранение здоровья населения. Мы не поставим нашу жизнь на весы. Финансовый ущерб может быть возмещен, а ущерб, нанесенный здоровью - нет»,- сообщил он.