«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ը Սոթքի բնակչությանը թունավորում է ամեն օր, «փոխհատուցում»՝ 5 տարին մեկ անգամ
Սոթքը կարող էր հանրապետության ամենաբարեկարգ բնակավայրերից մեկը լինել, եթե այնտեղ գտնվող Հայաստանի ոսկու աամենամեծ հանքավայրը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը փոքր-ինչ բարյացակամ գտնվեր: Մինչդեռ, այն հանրապետության բարձրլեռնային գյուղերի մեծ մասի նման փոշոտ փողոցներով, միհարկանի աղքատիկ տներով, կիսաքանդ շինություններով անխնամ գյուղ է: Անգամ միավորված 18 բնակավայրի համայնքային կենտրոն դառնալուց հետո Սոթքի աղքատիկ ու անբարեկարգ տեսքը դույզն-ինչ չի փոխվել:
Գեղարքունիքի մարզի Սոթք գյուղի 1780 բնակիչները տարին բոլոր շնչում են հանքավայրից և լցակույտերի տարածքից բարձրացող մոխրագույն թունավոր փոշին: Հանքի տարածքից դուրս եկող ստորգետնյա ջրերն աղտոտված են ծանր մետաղներով և տոքսիկ նյութերով: Դրանք լցվում են Սոթք գետը, որով բնակիչները ոռոգում են իրենց բանջարանոցներն ու հողատարածքները: Սոթքը, միանալով Մեծ Մասրիկ գետին, թափվում է Սևանա լիճը:
Բնակիչներին զայրացնում է իրենց նկատմամբ հանքավայրի տնօրինության ցուցաբերած սառնասիրտ ու քամահրական վերաբերմունքը: Նրանց կարծիքով՝ ընկերությունը կարող է մեղմացնել հանքի շահագործման բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա, եթե ժամանակակից տեխնոլոգիաներ կիրառի և հանքը փակ շահագործի, բայց չի ցանկանում: Բնակիչներից Վարդան Հայրապետյանն ասում է, որ ընկերությունը հանքից ներքև փոսեր է արել աղտոտված ջուրը կուտակելու համար, այնտեղից էլ լցնում են Սոթք գետը: «Միշտ պահանջել ենք, որ գետը չաղտոտեն, մեզ պատասխանում են, թե մաքրման կայան ենք սարքելու, բայց ոչինչ չեն անում: 20 տարի է սպասում ենք, որ մաքրման կայան կառուցեն, երևի էդքան էլ պիտի սպասենք»,- ասում է Վ. Հայրապետյանը:
Օրեր առաջ նրանք դուրս էին եկել փողոց և հանքավայրի տնօրինությունից պահանջում էին վերացնել բնապահպանական նորմերի խախտումները: Տնօրինությունը խոստացավ հանդիպել բնակիչներին և քննարկել բարձրացված հարցերը: Հաջորդ օրը, սակայն, «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը հայտարարություն տարածեց, որով անհիմն էր որակում բնակչության բողոքը: Ընկերությունը պնդում է, որ «հանքը շահագործվում է անվտանգության չափանիշներին և բնապահպանական նորմերին համապատասխան: Միաժամանակ, բնապահպանական և սոցիալական ծրագրեր իրականացնելու միջոցով փոխհատուցում է պատճառված վնասը:
«Ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկի նպատակային օգտագործման մասին» օրենքի համաձայն՝ մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման իրավունք ունեցող ընկերությունների վճարած բնապահպանական հարկից մասհանումներ են կատարվում այն համայնքներին, որոնց տարածքում նշված ընկերությունների գործունեությունը վնասակար ազդեցություն է թողնում:
Օրենսդրությունը մետաղական հանքերի պատճառած վնասը փոխհատուցելու հետևյալ տարբերակներն է կիրառում՝ բնապահպանական վճարի տեսքով և ազդակիր համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերին մասնակցելով: Սոթքի հանքավայրի ազդակիր համայնք է ճանաչվել միայն Սոթք գյուղը: Բնապահպանական վճարը «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը փոխանցում է պետական բյուջե, որից կառավարությունը որոշակի մասհանում է կատարում համայնքին: Սոթքին վճարվող բնապահպանական վճարը շատ փոքր է՝ տարեկան մոտ 2 մլն 200 հազար դրամ: Մասհանումների չափերի մասին հիշյալ օրենքի հոդվածը չափազանց խրթին է շարադրված, հասարակ մահկանացուները հազիվ թե գլուխ հանեն այն հաշվարկից, որը կիրառում է կառավարությունը գյուղին մասհանում կատարելիս:
Բնապահպանական սուբվենցիա ստանալու համար համայնքի ղեկավարը պետք է բնապահպանական և առողջապահական ծրագիր ներկայացնի ավագանու հաստատմանը: Այնուհետև հայտը ներկայացնի շրջակա միջավայրի և առողջապահության նախարարություններ: Նրանց հաստատումից հետո պետական բյուջեից գումարը կփոխանցվի համայնքային բյուջե:
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը Սոթքի հանքավայրը սկսել է շահագործել 2007 թ.-ից: 2017թ.-ին համայնքը խոշորացվել է, և ներկայիս ղեկավարությունն անտեղյակ է նախորդ տարիների բնապահպանական սուբվենցիայի ծախսերից: Վերջին անգամ Սոթքի համայնքապետարանը բնապահպանական վճար ստացել է 2015 թ.-ին՝ 5 տարվա համար մոտ 11 մլն դրամ: Ծրագիրը ներկայացված է եղել համայնքում զբոսայգի հիմնելու համար, այն կիսակառույց վիճակում է, տարածքն ընդամենը պարսպապատված է:
«Փոքր գումար է, ամեն տարի չենք ստանում, թողնում ենք հավաքվի, որ հետո շարունակենք զբոսայգու կառուցման համար ներդնել»,- ասում է Գեղամասար համայնքի ղեկավարի խորհրդական Դավիթ Շահնազարյանը: Նա հայտնեց, որ այս տարի համայնքապետարանը հայտ կներկայացնի վերջին 5 տարիներին կուտակված գումարը ստանալու համար, որպեսզի այգին ավարտին հասցնեն:
Ծրագիրն առողջապահական մաս չի ունեցել, որովհետև այդ փոքր գումարով որևէ նշանակալից բան չես կարող անել: Այդուհանդերձ, հանքավայրը շահագործող ընկերությունը կարող էր ինչ-որ բան անել գյուղի ամբուլատորիայի համար, օրինակ՝ ապահովել առաջին անհրաժեշտության սարքավորումներով, բուժական նյութերով և այլն: Ամբուլատորիայի ունեցած միակ սարքավորումը ճնշման ապարատն է: «Կուզենայի կարդիոգրամա ունենալ, շաքարը չափելու ապարատը փչացել է, ուրիշը չունենք: Նրանք ոչ մի աջակցություն չեն ցուցաբերել բուժկետին»,- ասում է ամբուլատորիայի երկարամյա բուժքույր Ալվինա Շիրինյանը:
Ընդհանրապես վիճելի է միայն Սոթքը այդ մեծ հանքավայրի ազդակիր համայնք ճանաչելը: Տեղացիները պնդում են, որ ազդակիր համայնքների շրջանակն արհեստականորեն է նեղացվել, իրականում հանքավայրի թողած վնասակար ազդեցությունները շատ ավելի մեծ տարածք են ընդգրկում:
«Առնվազն 7 գյուղ այդ ազդեցության գոտում է գտնվում: Սոթքը էպիկենտրոնն է, բայց հանքավայրի բացասական ազդեցության կրող են նաև Գեղամասար համայնքի մեջ մտնող Ազատ, Կութ, Շատվան, Նորաբակ, Տրետուք, Կախակն, Կուտական գյուղերը: Այստեղ օրական 20 տոննա ամոնալ են պայթեցնում, իսկ մեզ մոտ քամիները շատ ուժեղ են, և թունավոր փոշին հասնում է նրանց»,- հայտնեց Գեղամասար համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը:
Վերջինիս ասելով՝ ժողովրդի դժգոհությունը մեծ է, հատկապես հանքի բաց շահագործումից: Ինչքան էլ հերքեն, որ օդն ու ջուրը չի աղտոտվում, ճիշտ չէ, որովհետև պայթյունի հետևանքով ընդերքը ցնցվում է, իսկ ջուրը դուրս է գալիս ընդերքից և հզոր պայթյունից չի կարող չաղտոտվել: Գյուղացիները գետի ջրով ոռոգում են ջրովի բոլոր հողատարածքները, այստեղ կարտոֆիլ, կաղամբ, գազար են աճեցնում:
«Ճիշտ է, մենք մասնագետ չենք և օդի ու ջրի աղտոտվածության փորձաքննություն էլ չենք արել, բայց հետևանքներն առանց դրա էլ տեսանելի են: Գյուղի մի հատվածը խորքային հորից է ոռոգման ջուրը վերցնում: Խորքային հորով ջրվող մշակաբույսերը մինչև աշուն առողջ ու թարմ տեսք ունեն, իսկ գետի ջրով ոռոգվողները՝ ոչ: Մենք այս համեմատությամբ տեսնում ենք, որ խնդիրը ջուրն է»,- ասում է Հակոբ Ավետյանը:
Տարիներ շարունակ ցանելուց և բերք չհավաքելուց հետո մարդիկ այլևս ցանքս չեն կատարում կամ պակասեցրել են ցանքատարածքները, որովհետև թունավոր նյութերով աղտոտված օդն ու ջուրը շատ է նվազեցրել բերքատվությունը:
«Մի 8-10 տարի առաջ ոչ ոք չէր ցանկանում հանքավայրում աշխատել: Այն ժամանակ հանքավայրն այդքան մեծ տարածքով չէր շահագործվում, և վնասները մեծ չէին: Ամեն մեկը 3-4 հա հող էր մշակում, դրանից 3 մլն դրամի եկամուտ ունեին և իրենց առողջությունն էլ չէին քայքայում հանքավայրում աշխատելով: Հիմա 500 հազար դրամ ծախսում են դաշտը ցանելու համար, բայց ոչինչ չեն քաղում, եկամուտ չունեն: Հարկադրված ուզում են գնալ հանքավայրում աշխատել, բայց աշխատանքի էլ չեն ընդունում»,- ասում է Սոթքի բնակիչ Վարդան Հայրապետյանը:
Շրջակա միջավայրի վրա հանքավայրի թողած բացասական ազդեցության հետևանքով բնակիչները զրկվել են ունեցվածքից, սոցիալական դժվար վիճակում են հայտնվել, բայց այդ զրկանքը որևէ ձևով չի փոխհատուցվում, նրանց աշխատանքով էլ չեն ապահովում: Համայնքապետարանում ասում են, որ հանքավայրի բացասական ազդեցության կրողը Սոթքն է, բայց գյուղից ընդամենը 20-25 հոգի է աշխատում հանքավայրում: Սոթքի աշխատունակ տարիքի տղամարդկանց 70%-ն աշխատանք չունի: Համայնքի ղեկավարությունն այդ հարցով հանդիպումներ է ունեցել «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անատոլի Գոգոտինի հետ: Նրա ասելով՝ տնօրենը խոստացել էր աշխատողներ ընդունելիս առաջնահերթությունը համայնքի բնակիչներին տալ, բայց այս տարի ընդամենը 2 աշխատող են ընդունել:
2015թ.-ին հրապարակված «Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտի համապարփակ նկարագիրը և վերլուծությունը» հետազոտությունն իրականացրած փորձագետները բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների վերջին տարիների ծախսերը վերլուծելով՝ եզրակացրել են. «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերը պետք է հիմնված լինեն շրջակա միջավայրին, մարդու առողջությանը հասցված իրական վնասի գնահատման կամ նոր, մաքրող կամ սակավ աղտոտող տեխնոլոգիաների ներդրման հետ համադրելի դրույքաչափերի հիման վրա»:
Փոխհատուցման գումարները գուցեև հարյուրապատիկ անգամ ավելի են զիջում փաստացի պատճառված վնասին, սակայն այն գնահատված չէ: Հողի, ջրի, օդի աղտոտվածության փորձաքննությունների պատվիրատուն «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունն է, և փորձաքննությունների արդյունքները երբեք սահմանված նորմերից տատանումներ չեն տալիս: Սակայն, դա հիմք չէ ասելու, որ հանքավայրի շահագործումը զգալի վնաս չի պատճառում բնակավայրերին և մարդկանց առողջությանը, ինչպես պնդում է «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ն իր հայտարարության մեջ:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնում է, որ Սոթք գյուղը հենց ազդակիր համայնք է հանդիսանում «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերության գործունեության վնասակար ազդեցության հետևանքով մթնոլորտային օդ վնասակար նյութերի արտանետման ու ջրային ռեսուրս վնասակար նյութերի և միացությունների արտահոսքի համար:
Սոթքի ամբուլատորիայի բուժքույր Ալվինա Շիրինյանն ասում է, որ գյուղացիներն առողջական լուրջ խնդիրներ ունեն: Մանկական ուղեղային կաթված, տարբեր մտավոր և ֆիզիկական արատներ ունեցող 8 երեխա կա գյուղում: Բուժքրոջ ասելով՝ վերջին երկու տարիներին ընկերությունը բժիշկներ է բերել Երևանից՝ տարբեր մասնագետներ, որոնք հետազոտել են Սոթքի բնակիչներին: «Լուրջ հիվանդություններ կային և նրանց ուղեգրեցին Երևան: Այս տարի դեռ բժշկական հետազոտություն կազմակերպելու մասին ոչինչ չեն ասել»,- ասում է բուժքույր Ալվինան:
«Հստակ սահմանված չէ այն հիվանդությունների ցանկը, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի առավելապես կապված են էկոլոգիական իրավիճակի փոփոխությունների հետ: Հիվանդացությունների որոշ մասն ի հայտ է գալիս կարճ ժամանակահատվածում, մյուս մասը` երկար ժամանակ, նույնիսկ ամիսներ և տարիներ հետո, և այն դժվարացնում է պատճառահետևանքային կապվածությունները գտնելը: Սակայն, ըստ փորձագիտական գնահատումների, դրանց ի հայտ գալուն օժանդակում են մթնոլորտային օդի, ջրի, հողի` մշակաբույսերի միջոցով փոխանցվող աղտոտվածությունները»,- ասվում է «Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտի համապարփակ նկարագիրը և վերլուծությունը» հետազոտության մեջ:
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ը սոցիալական աջակցություն ցուցաբերում է, բայց համայնքի տնտեսական զարգացման ծրագրերին չի մասնակցում։
«Բացի օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներից, ընկերությունը չորս ազդակիր համայնքներում պարբերաբար իրականացնում է բազմաթիվ սոցիալական և բարեգործական ծրագրեր»,- ասվում է «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ի տարածած հայտարարության մեջ:
Նախ՝ նշենք, որ մետաղական հանքավայրեր շահագործողների համար ազդակիր համայնքներում սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերին մասնակցությունը օրենսդրության պահանջ է: Հանրապետությունում ոսկու հանքավայրեր շահագործող այլ ընկերությունների համեմատությամբ «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ի մասնակցությունը համայնքների սոցիալական ծրագրերին ամենափոքրն է: Գրեթե չերևացող: Եվ, ի տարբերություն «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ի, որի ազդակիր համայնքը Գեղարքունիքի մարզում միայն Սոթքն է, հանրապետության մյուս հանքավայրերը շահագործողների սոցիալական գործունեության շրջանակն ավելի լայն է, քանի որ ազդակիր համայնքների թիվն անհամեմատ մեծ է: Բացի այդ, համայնքում կատարվող լրացուցիչ ներդրումներն էլ շատ ավելի մեծ են ու տեսանելի:
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը 22.10.2014թ. էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության հետ հանքավայրը շահագործելու պայմանագրին կից կնքված հավելվածով Սոթքի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտում հետևյալ պարտավորություններն է ստանձնել՝
- համայնքի զարգացման սոցիալ-տնտեսական ծրագրերին մասնակցություն՝ յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ անգամ- 5 մլն դրամ,
- համայնքի տարածքում գտնվող 5 աղբյուրների կապտաժների վերանորոգման համար՝ յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ անգամ- 4 մլն դրամ,
- համայնքի ջրամատակարարման ցանցի վերանորոգման աշխատանքներին մասնակցություն՝ յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ անգամ- 1,5 մլն դրամ,
- համայնքի գազամատակարարման աշխատանքներին ֆինանսական մասնակցություն,
- գյուղատնտեսական աշխատանքների ընթացքում վառելիքի և տեխնիկայի տրամադրում՝ յուրաքանչյուր տարի՝ ըստ անհրաժեշտության՝ յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ անգամ- 1,5 մլն դրամ,
- ազդակիր համայնքների 2-3 երիտասարդների ուսման օժանդակում՝ ուսման տարիներին 1,2 մլն դրամ,
- Գյուղամիջյան, միջհամայնքային նշանակության ավտոճանապարհների վերանորոգման աշխատանքներին մասնակցություն. ըստ անհրաժեշտության՝ տեխնիկայի և խճի տրամադրում:
- «Միակ նշանակալից բանը, որ իրենց գործունեության 13 տարիներին արել են այս գյուղի համար, 2012թ.-ին գյուղի գազիֆիկացման համար արված 30 մլն դրամի ներդրումն է եղել: Խողովակը հասցրել էին գյուղ ու այդպես թողել, ներքին ցանցավորում չեն արել, գազն էլ անցյալ տարի են միացրել: Գյուղում 7 տուն է օգտվում գազից, մարդիկ գումար չունեն վառելիքը տուն մտցնելու համար»,- հայտնեց համայնքի ղեկավար Հ. Ավետյանը:
Համայնքապետարանում տեղեկացրին, որ 10 տարվա ընթացքում ընկերությունը միայն մի ուսանողի կրթության համար է վճարել: Այս տարի դպրոցում ջեռուցում են անցկացրել: Խոստացել էին նաև մանկապարտեզում ու հանդիսությունների սրահում ջեռուցում անցկացնել, բայց մինչև հիմա ոչինչ չեն արել: Գյուղատնտեսական աշխատանքների ընթացքում վառելիք և տեխնիկա չեն տրամադրել: Սոթքի ներհամայնքային ճանապարհների հարթեցում են արել իրենց տեխնիկայով, տարեկան մեկ անգամ էլ գրեյդերով մաքրում են:
Հայաստանը 2017թ.-ից Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) անդամ երկիր է և, ըստ այդմ, «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ին պարտավորեցրել է եկամուտների ու ծախսերի մասին հրապարակային հաշվետվություն ներկայացնել: Ընկերությունը 2017թ.-ի հաշվետվության մեջ ներկայացրել է Սոթք համայնքի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտում ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում կատարած աշխատանքները, ընդհանուր՝ 9 մլն 600 000 դրամ, որից՝
- համայնքի տարածքում գտնվող 5 աղբյուրների կապտաժների վերանորոգման համար՝ 3 200 000
- ջրամատակարման ցանցի վերանորոգման համար՝ 1 200 000 դրամ,
- համայնքի գազամատակարումն իրականացնելու համար՝ 1 200 000 դրամ,
- այլ անհրաժեշտ սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի համար՝ 4 000 000 դրամ:
Ներկայացվածը սոցիալական աջակցություն կարող է ընկալվել, բայց համայնքի տնտեսական զարգացման մեջ ներդրում՝ ոչ:
Գյուղը մանկապարտեզի տիպային շենք չունի, երեք տարի առաջ դպրոցի մի մասնաշենքից տարածք են առանձնացրել և վերափոխել մանկապարտեզի: Մանկապարտեզը վերանորոգել և գույքը տրամադրել է «Վորլդ Վիժն» բարեգործական կազմակերպությունը:
Դպրոցը, ինչպես իրենք են ասում՝ «տանելի» վիճակում է, այս տարի «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ը ջեռուցում է անցկացրել, բայց ամբողջովին վերանորոգելու և կահավորելու ենթակա է: Համայնքային կենտրոն Սոթքը մշակույթի տուն, սպորտդպրոց չունի: Անցած տարի անհատական քինգբոքսինգի խմբակ է գործել, նույնիսկ Բաթումիում տեղի ունեցած մրցաշարին են մասնակցել և վերադարձել են մրցանակներով, բայց հետո դա էլ է փակվել: Ամբուլատորիան շենք չունի, համայնքապետարանում երկու փոքրիկ սենյակ է զբաղեցնում: Գյուղում ասֆալտապատ փողոց չկա և այլն:
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ը համայնքին ցուցաբերվող աջակցություն է ներկայացնում տարեկան վճարվող հարկերը՝ թերևս անտեղյակների մոտ բարեգործության տպավորություն ստեղծելու համար: Սոթք համայնքն իր վարչական տարածքից 1037 հա հող է վարձակալության հանձնել «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» («GeoProMining Gold») ՍՊԸ-ին: Ընկերությունը դրա դիմաց տարեկան 68 մլն դրամ հողի հարկ, ևս 120 000 դրամ գույքահարկ է վճարում Սոթքին (այժմ արդեն Գեղամասար համայնքին):
Հակոբ Ավետյանը չի ժխտում, որ ընկերությունը որոշակի ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերում է Սոթքին: «Բայց դժվար է դա աջակցություն համարելը: «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ն այս գյուղը պետք է ծաղկեցնի ամեն ինչով, պարտավոր են դա անել»,- ասում է համայնքի ղեկավարը:
Նա պնդում է, որ բնակչության առողջության հարցը քննարկման ենթակա չէ: Եթե աջակցում են, չի նշանակում, որ ինչ-որ բան տալու դիմաց պետք է աչք փակել մարդկանց թունավորելու վրա: «Մեզ համար կարևորը ոչ թե գումար ստանալն է, այլ առաջին հերթին բնակչության առողջությունը պահպանելը: Մենք մեր կյանքը կշեռքի նժարին չենք դնի: Ֆինանսական կորուստը կարող է փոխհատուցվել, բայց առողջականը՝ ոչ»,- հայտնեց նա:

GeoProMining Gold’s Toxic Impact on Sotk Village Residents: Company Provides Little in Compensation
Sotk could have been one of the finest of villages in Armenia had GeoProMining Gold, the company that operates the largest gold mine in the country, been a bit more ethical in its dealings with residents.
Meanwhile, like most highland villages in Armenia, Sotk resembles a destitute village of dusty streets, one-story ramshackle houses, and dilapidated buildings. Even after becoming the part of the Geghamasar community incorporating eighteen area villages, Sotk's poor and disorganized appearance has not changed much.
The 1,780 residents of Sotk, a village in Armenia’s Gegharkunik Province, breathe in the gray poisonous dust rising from the mine and landfill area all year round. Groundwater leaving the mine area is contaminated with heavy metals and toxic substances. It all flows into the Sotk River, the water od which is used by residents to irrigate their vegetable gardens and land. Sotk joins the Metz Masrik River which then empties into Lake Sevan.
The cold-hearted and arrogant attitude of the mine management has angered residents who believe the company can mitigate the negative environmental impacts of the mine by using modern technologies. They say the mine can operate in a closed fashion but that the company doesn’t want to.
Sotk resident Vardan Hayrapetyan says the company dug holes under the mine to collect polluted water which is then sent to the Sotk River.
"We have always demanded that the river not be polluted. We are told that they will build a treatment plant, but they do nothing. We have been waiting for twenty years for a treatment plant to be built. Perhaps we’ll have to wait another twenty," says Hayrapetyan.
On August 18 irate residents blocked a local roadway to protest the company’s environmental violations.
GeoProMining management promised to meet with the residents to discuss the issues raised. The next day, however, the company issued a statement calling the protests "baseless." The company claims that "the mine is operated in accordance with safety standards and environmental norms." It also argued that it pays compensation for the damage by implementing various social and environmental projects.
According to the Law on the Targeted Use of Environmental Taxes Paid by Companies, environmental tax paid by companies entitled to extract metal minerals is proportioned to communities where the activities of these companies have a detrimental effect.
Sotk is the only village in the enlarged Sotk community recognized as “impacted” and thus eligible for environmental tax allocations. What it gets, in return for the pollution, is a paltry 2.2 million drams ($4,515) annually. The calculation used by the government is a mathematical nightmare.
To receive an environmental subsidy, the local mayor must submit an environmental health plan to the municipal council for approval. The application is then submitted to the environment and health ministries. Once approved, the money is transferred from the state budget to the community budget.
GeoProMining Gold has operated the Sotk mine since 2007. In 2017, the community was enlarged, and the company’s current management is unaware of the environmental subsidy expenditures of previous years. The last time the Sotk municipality received an environmental payment was in 2015 - about 11 million drams to cover five years. The money was to be used to build a community park. It remains half-built, the land fenced.
"It's a small amount of money. We don't get it every year. We let it accumulate so that we can continue investing in the construction of the park," said Davit Shahnazaryan, an adviser to the Geghamasar mayor. He said that this year the municipality will apply for the money accumulated during the last 5 years to complete the park.
What Sotk really needs is an infusion of funds to buy equipment and supplies for the village dispensary. The only piece of equipment to be seen is a blood pressure monitor. Where’s where the mining company could step in and help.
"I would like to have an EKG unit. The blood glucose meter is broken, and we have no replacement. They did not provide any assistance to the clinic,” says longtime outpatient nurse Alvina Shirinyan.
Residents claim that the number of impacted villages has been artificially cut and that the mine impacts a much greater area than officially recognized.
"At least seven villages are in that zone of influence. Sotk is the epicenter, but the villages of Azat, Kout, Shatvan, Norabak, Tretouk, Kakhak and Kutakan in the Geghamasar community are also negatively affected by the mine. They blow up twenty tons of ammonia here every day, and the local winds are strong. The toxic dust reaches them," says Geghamasar Community Mayor Hakob Avetyan.
"It is true that we are not experts. We haven’t even tested air and water pollution levels, but the consequences are visible. A part of the village draws irrigation water from a deep well. Deep well irrigated crops look healthy and fresh by autumn, while river irrigated crops do not. Given this comparison, we see that the problem is the water," says Avetyan.
After years of sowing but not harvesting, residents have either given up completely or drastically reduced the acreage farmed because the air and water are polluted with toxic substances that have greatly reduced crop yields.
"Some eight or ten years ago no one wanted to work in the mine. At that time, the mine did not cover such a large area and the damage was not great. Each person cultivated 3-4 hectares of land, from which they earned an income of 3 million drams, and they did not damage their health by working in the mine. Now, they spend 500,000 drams to sow the field, but they do not reap anything. They have no income. They are forced to go to work in the mine, but the company isn’t hiring,” says Sotk resident Vardan Hayrapetyan.
It’s a catch 22 situation in Sotk. The mine has negatively impacted farming and the company responsible fails to adequately compensate area residents.
Only 20-25 people from the village work in the mine. 70% of working-age men in Sotk are unemployed. The community leadership had met with GeoProMining CEO Anatoly Gogotin, who promised to prioritize residents when hiring. This year only two individuals were hired.
The specialists who conducted a 2015 study entitled "Comprehensive Description and Analysis of the Mining Sector in Armenia" concluded that, "Environmental payment rates should be based on rates that are comparable to assessing the real damage to the environment, human health, or the introduction of new, clean or less polluting technologies."
While compensation may be a hundred times less than the actual damage, there is no real calculation of environmental and health damage.
GeoProMining Gold itself orders such soil, water and air pollution testing. The results never deviate from the established safety norms. However, this does not signify that the operation of the mine does not cause significant damage to local communities and human health.
In response to our inquiry, the Ministry of Environment reports that Sotk village is an impacted community due to the harmful effects of GeoProMining Gold's operations - the release of harmful substances into the air and the release of harmful substances into the water table.
Nurse Shirinyan says the villagers have serious health problems. There are eight children with cerebral palsy in Sotk. She says the mining company brought in various medical specialists from Yerevan to examine the populace. "There were serious illnesses. They were sent to Yerevan. Nothing has been said about organizing a medical examination this year," says the nurse.
"The list of diseases that are directly or indirectly mostly related to changes in the ecological situation is not clearly defined. Some diseases occur in a short period of time, others over a long time, even months or years later, making it difficult to find causal links. However, according to expert assessments, their occurrence is facilitated by air, water and soil pollution transmitted by crops,” reads the 2015 mining study.”
GeoProMining Gold provides social support but does not participate in community economic development programs
"In addition to the statutory requirements, the company regularly implements a number of social and charitable programs in the four affected communities," reads a statement issued by GeoProMining Gold.
First, it should be noted that the participation of metal mining companies in socio-economic development programs in impacted communities is a legal requirement. Compared to other gold mining companies in the country, GeoProMining Gold's degree of participation in community social programs is the lowest; almost non-existent.
In an amendment to an October 22, 2014 operator’s contract GeoProMining Gold signed with the Ministry of Energy and Natural Resources, the following socio-economic commitments in Sotk, on behalf of the company, are listed:
- Participation in socio-economic programs of community development - once every 5 years - 5 million drams
- For repairing the catchments of 5 springs located in the territory of the community, once every 5 years - 4 million AMD,
- Participation in the repair works of the community water supply network - once every 5 years - 1.5 million drams,
- Financial participation in community gas supply works,
- Provision of fuel and equipment during agricultural works - every year, as needed, once every 5 years - 1.5 million drams,
- In support of the education of 2-3 young people from the affected communities - 1.2 million drams during the school years,
- Participation in the repair of rural, inter-community highways. Provision of equipment and gravel as needed.
"The only significant thing they did for this village during their years of operation was the investment of 30 million drams in 2012 for the gasification of the village. The pipe was taken to the village and left like that. No internal networking was done, and the gas was turned on last year. Seven houses in the village use gas. People do not have the money to bring fuel into the house," says Mayor Avetyan.
The municipality told Hetq that the company, in the past ten years, has paid the school fees for just one student. This year the school was heated. They also promised to heat the kindergarten and the banquet hall, but so far nothing has been done. No fuel or equipment was provided for agricultural work. The company has leveled Sotk inter-community roads with its equipment, and once a year they clean them with graders.
Armenia has been a member of the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) since 2017, according to which, it has obligated GeoProMining Gold LLC to submit a public report on revenues and expenditures. In the 2017 report, the company presented the work done within the framework of the commitments undertaken in the field of socio-economic development of Sotk community, a total of 9.600 million AMD, of which:
- To repair the catchments of 5 springs located in the territory of the community - 3,200,000
- For the repair of the water supply network - 1,200,000 AMD,
- 1,200,000 AMD for the community gas supply,
- For other necessary socio-economic programs - 4,000,000 drams.
The above can be regarded as social assistance, but not as an investment in the economic development of the community.
The village does not have a typical kindergarten building. Three years ago, an area was separated from a school building and turned into a kindergarten. Renovation of the kindergarten and furnishings provided by the World Vision charity.
The school can be described as in "tolerable" condition. This year, GeoProMining Gold provided heating, but it needs to be completely renovated and furnished. Sotk does not have a community/cultural center or a sports school. Last year, there was a private kickboxing club, which even participated in a tournament in Batumi. Members returned with prizes, but the club was later closed. The dispensary does not have its own building. It occupies two small rooms in the municipal building. There are no asphalted street in the village. The list goes on.
Probably, to create an image of caring and community support, the company points to the annual taxes it pays.
The Sotk community has leased 1,037 hectares of administrative land to GeoProMining Gold LLC. The company pays 68 million drams in land tax and 120,000 drams in property tax to Sotk (now Geghamasar community).
Hakob Avetyan does not deny that the company provides some financial support to Sotk. "It’s difficult to consider it assistance. GeoProMining Gold should make this village prosperous in all realms. They are obligated to do it," says the mayor.
He claims that the issue of population health is not subject to debate.
"The important thing for us is not to get the money, but first to maintain the health of the population. We will not put our lives on the measuring scale. Financial losses can be compensated, but not health ones," he says.