Աղվան Հովսեփյանի որդու հէկը չի ապահովել գետի էկոլոգիական թողքը և տուգանվել է 200 հազար դրամով
Քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի որդուն պատկանող հէկը տուգանվել է 200 հազար դրամով։ Սա արդեն Հովսեփյանների երկրորդ հէկն է, որի նկատմամբ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը 200 հազար դրամ տուգանք է կիրառում։
Այս անգամ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնի աշխատակիցները ուսումնասիրություն են իրականացրել «Տելիա մայնինգ» ՍՊԸ-ին պատկանող «Աստղաբերդ» փոքր հէկի տարածքում։ Պարզվել է, որ ջրային ռեսուրսի էկոլոգիական թողքը փաստացի ապահովված չէ, որի արդյունքում խախտվել է Ջրային օրենսգրքի 27-րդ հոդվածը, ինչպես նաև՝ ջրօգտագործման թույլտվության պահանջները։ Նշանակվել է վարչական տուգանք 200.000 դրամի չափով։
«Աստղաբերդ» փոքր հէկը, համաձայն Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, շահագործման լիցենզիա է ստացել այս տարվա ապրիլին։ Այն գտնվում է Սյունիքի մարզի Գեղի գետի վրա։ Դրվածքային հզորությունը 7795 կՎտ է։
«Տելիա մայնինգ» ՍՊԸ-ում Աղվան Հովսեփյանի միջնեկ որդին՝ Միսակ Հովսեփյանը, բաժնետեր և տնօրեն է եղել։ Ընդ որում՝ տնօրենի պաշտոնը երկու անգամ է զբաղեցրել, վերջին անգամ այն թողել է այս տարվա հունիսին։ Ընկերության բաժնեմասը 2018թ․ հունիսի 19-ին փոխանցվել է Հովսեփյանին պատկանող չեխական «Օմիրա» ՍՊԸ-ին, 0,1 տոկոսն էլ՝ Միսակ Հովսեփյանի կնոջը՝ Նորա Բարսեղյանին։ Չեխական «Օմիրա» ՍՊԸ-ում Միսակ Հովսեփյանի մասնակցությանը «Հետքն» արդեն անդրադարձել է։
Հիշեցնենք, որ շուրջ մեկ ամիս առաջ Տեսչական մարմինը տուգանել էր Հովսեփյաններին պատկանող մեկ այլ՝ «Սուրբ Աղբյուր» ՍՊԸ-ին պատկանող փոքր հէկը։ Տուգանքը կիրառվել էր կրկին նույն չափով՝ 200 հազար դրամ։

Hydropower Plant Owned by Son of Former Prosecutor General of Armenia Fined 200,000 AMD
A hydropower plant owned by the son of Aghvan Hovsepyan (a former Prosecutor General of Armenia and former President of the Investigative Committee), has been fined 200,000 drams ($412) for not returning enough water to Geghi River in Syunik it draws from.
This is the second hydropower plant owned by the Hovsepyans to be fined 200,000 drams by the Nature Protection and Mineral Resources Inspectorate.
Aghvan Hovsepyan's middle son, Misak, was a shareholder and director in Telia Mining LLC. He’s held the position of director twice. The last time he left it was in June of this year.
Misak Hovsepyan transferred his shares in Telia to a Czech company called Omira LLC on June 19, 2018.
He registered Omira LLC in Prague in 2010. The company deals in real estate rentals, trade and services. (See Hetq: Skirting Disclosure Laws: Armenian Officials and Their Assets in the Czech Republic)
A month ago, the Inspectorate fined another hydro-plant, owned by the Hovsepyans’ Surp Aghbyur LLC, 200,000 AMD for the same violation.