Աղվան Հովսեփյանի որդու հէկը չի ապահովել գետի էկոլոգիական թողքը և տուգանվել է 200 հազար դրամով
Քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի որդուն պատկանող հէկը տուգանվել է 200 հազար դրամով։ Սա արդեն Հովսեփյանների երկրորդ հէկն է, որի նկատմամբ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը 200 հազար դրամ տուգանք է կիրառում։
Այս անգամ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնի աշխատակիցները ուսումնասիրություն են իրականացրել «Տելիա մայնինգ» ՍՊԸ-ին պատկանող «Աստղաբերդ» փոքր հէկի տարածքում։ Պարզվել է, որ ջրային ռեսուրսի էկոլոգիական թողքը փաստացի ապահովված չէ, որի արդյունքում խախտվել է Ջրային օրենսգրքի 27-րդ հոդվածը, ինչպես նաև՝ ջրօգտագործման թույլտվության պահանջները։ Նշանակվել է վարչական տուգանք 200.000 դրամի չափով։
«Աստղաբերդ» փոքր հէկը, համաձայն Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, շահագործման լիցենզիա է ստացել այս տարվա ապրիլին։ Այն գտնվում է Սյունիքի մարզի Գեղի գետի վրա։ Դրվածքային հզորությունը 7795 կՎտ է։
«Տելիա մայնինգ» ՍՊԸ-ում Աղվան Հովսեփյանի միջնեկ որդին՝ Միսակ Հովսեփյանը, բաժնետեր և տնօրեն է եղել։ Ընդ որում՝ տնօրենի պաշտոնը երկու անգամ է զբաղեցրել, վերջին անգամ այն թողել է այս տարվա հունիսին։ Ընկերության բաժնեմասը 2018թ․ հունիսի 19-ին փոխանցվել է Հովսեփյանին պատկանող չեխական «Օմիրա» ՍՊԸ-ին, 0,1 տոկոսն էլ՝ Միսակ Հովսեփյանի կնոջը՝ Նորա Բարսեղյանին։ Չեխական «Օմիրա» ՍՊԸ-ում Միսակ Հովսեփյանի մասնակցությանը «Հետքն» արդեն անդրադարձել է։
Հիշեցնենք, որ շուրջ մեկ ամիս առաջ Տեսչական մարմինը տուգանել էր Հովսեփյաններին պատկանող մեկ այլ՝ «Սուրբ Աղբյուր» ՍՊԸ-ին պատկանող փոքր հէկը։ Տուգանքը կիրառվել էր կրկին նույն չափով՝ 200 հազար դրամ։

ГЭС сына Агвана Овсепяна оштрафована на 200 тысяч драмов
ГЭС, принадлежащая сыну бывшего председателя Следственного комитета Агвана Овсепяна, оштрафована на 200 тысяч драмов. Это уже вторая ГЭС Овсепянов, которую Инспекция по экологии и недрам штрафует на указанную сумму.
На этот раз сотрудники Сюникского филиала Инспекции провели проверку на малой ГЭС “Астхаберд”, принадлежащей ООО “Телия Майнинг”. В ходе проверки выяснилось, что экологический попуск водного ресурса не обеспечен. Это является нарушением ст.27 Водного кодекса РА, а также требования выданного компании разрешения на водопользование. Назначен штраф в размере 200.000 драмов.
Малая ГЭС “Астхаберд” получила лицензию в апреле этого года. Она построена на реке Гехи в Сюникской области.
Акционером и директором ООО “Телия Майнинг” был средний сын Агвана Овсепяна Мисак Овсепян. В июне этого года он оставил пост директора. А в июне 2018 года его доля компании была передана принадлежащему Овсепянам чешскому ООО “Омира”, а 0,1% получила жена Мисака Овсепяна Нора Барсегян. Ранее Hetq.am писал об участии М.Овсепяна в компании “Омира”.
Напомним, что месяц назад Инспекция по экологии и недрам оштрафовала еще одну ГЭС, принадлежащую уже другой компании Овсепянов – “Сурб Ахбюр”. Сумма штрафа опять составила 200 тысяч драмов.